Columbus +17,6 °C Mažai debesuota
Sekmadienis, 28 Bal 2024
Columbus +17,6 °C Mažai debesuota
Sekmadienis, 28 Bal 2024

Ispanams nepavyksta suvaldyti naujos viruso atmainos

2024/03/19


Labai patogeniška kiaulių reprodukcinio ir kvėpavimo sindromo (PRRS) atmaina, Ispanijoje žinoma pavadinimu „Rosalia“, jau kurį laiką kelia rimtų problemų šioje šalyje. Didelių nuostolių nuo itin patogeniškų PRRS atmainų patiria ir Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) kiaulių ūkiai. Pastaraisiais metais sindromas vis greičiau mutuoja, kyla grėsmė, transportuojant paršelius, virusą pervežti ir į kitas šalis.

Mirtinai pavojinga paršavedėms ir paršeliams

JAV ir Ispanija yra vienos didžiausių kiaulienos gamintojų ir eksportuotojų pasaulyje. Nerimą kelia tai, kad būtent šiose šalyse fiksuojamas didesnis dviejų labai patogeniškų PRRS atmainų paplitimas. Pavyzdžiui, 2022 m. Ispanijoje nuo „Rasalia“ atmainos mirė 18 mln. kiaulių.

Ši reprodukcinio ir kvėpavimo sutrikimo atmaina plinta paršavedžių bandose, sukeldama vaisingumo problemų, paršeliai gimsta silpnesni arba negyvi. Dalis užsikrėtusių kiaulių patiria laktacijos problemų, fiksuojamas didelis žindomų paršelių ir nujunkytų jauniklių mirtingumas.

Ispanijos mokslininkams ir veterinarams didelį nerimą kelia tai, kad paršavedžių mirtingumas ir abortų dažnis gerokai didesnis nei ankstesnių PRRS atmainų. Ūkiuose nujunkytų paršelių nuostoliai būna 10–30 proc. didesni, o paršavedžių mirtingumas didesni nuo 5 iki 10 proc.

Kai kuriose vietovėse PRRS užkrėstų ūkių procentas išaugo nuo 12 iki beveik 40 proc. Paprastai padėtis paveiktuose ūkiuose stabilizuojasi praėjus keliems mėnesiams po epidemijos protrūkio, tačiau „Rosalia“ atveju virusas suvaldomas tik mažiausiai po šešių ar devynių mėnesių. Tačiau net ir po to lieka problemų.

Skaičiuojama, kad „Rosalia“ protrūkis ūkiui per metus gali padaryti tris ar penkis kartus didesnių nuostolių nei prieš keletą metų siekdavo įprastų PRRS atmainų sukelti nuostoliai. O pasaulyje ūkininkai dėl PRRS kasmet praranda apie 2,7 mlrd. dolerių.

Itin greitai mutuoja

Nors pats reprodukcinio ir kvėpavimo sutrikimas žinomas jau apie 20 metų, pirmieji „Rosalia“ atmainos atvejai buvo užfiksuoti 2019 m. pabaigoje ir 2020 m. pradžioje Katalonijoje, šiaurės rytų Ispanijoje, visai netoli Prancūzijos sienos. Po dviejų mėnesių ta pati atmaina nustatyta vos už 60 km esančiame paršavedžių ūkyje. Labiausiai veterinarams nerimą tada kėlė tai, kad tarp paršelių fermos ir paršavedžių ūkio nebuvo jokio ryšio.

Pasirašius susitarimą tarp kiaulių sanitarijos grupės (GSP Lleida) ir tarpprofesinės baltosios kiaulienos žemės ūkio ir maisto organizacijos Ispanijoje duomenys apie PRRS renkami nuo 2016–2017 m. Nuo 2016 m. iki 2019 m. visame pasaulyje stebėta lėta ir laipsniška šios PRRS atvejų raida. Lūžio tašku tapo 2020-ieji, kai Ispanijoje „Rosalia“ ir S10 atmainos tapo virulentinėms, itin greitai mutuojančiomis, teigia GSP veterinarijos gydytojas Jordi Baliellas, stebintis „Rosalia“ raidą šalyje.

„Atlikus pirmą seką buvo nustatyta, kad štamas skyrėsi nuo visos Ispanijoje užregistruotos PRRS padermių istorijos, ir lyginant su kitomis Europos duomenų bazėmis, buvo matyti, kad jis filogenetiškai artimas itališkoms padermėms. Kaip tik vietovė, kur paršavedžių fermose buvo nustatyti pirmieji „Rozalia“ atvejai, buvo netoli penėjimo ūkių, kuriuose buvo auginami iš Italijos atvežti paršeliai“, – pasakoja ispanų veterinaras.

Pastebėta, kad atmaina greičiausiai plinta ypač didelio tankio vietovėse, mažo tankio regionuose sklaida yra lėtesnė arba padaro mažiau nuostolių. Dėl PRRS viruso savybių, pasižyminčio dideliu mutacijų dažniu ir gebėjimu rekombinuotis su skirtingomis padermėmis, per šiuos trejus metus atsirado naujų variantų.

Paprastai naujos viruso atmainos silpnėja ir praranda virulentiškumą, todėl naujieji variantai, atsiradę kitose Ispanijos teritorijos dalyse, nepasižymi tokiu dideliu mutacijų dažniu, koks yra „Rosalia“ atveju Katalonijoje ir Aragone.

Viena iš labai virulentiškų atmainų savybių yra ta, kad jos beveik vienodai veikia suaugusius gyvūnus ir paršelius. Vienas dažniausių simptomų užkrėstuose ūkiuose yra tai, kad paršavedės nustoja ėsti. Po kelių dienų kiti simptomai pasireiškia reprodukciniame lygmenyje ir sukelia vaisiaus mirtį bei abortus arba laktacijos problemų.

Biologinis saugumas – svarbiausia

Pirmoji ir svarbiausia apsaugos nuo PRRS priemonė – išorinis biologinis saugumas. Bet biologinio saugumo taisyklių nesilaikymas nėra vienintelė šios mirtinos ligos plitimo priežastis. Veterinarams nerimą kelia didėjantis paršelių importas ir ne iki galo išspręsti gyvūnų sveikatos kontrolės trūkumai.

Lietuvoje PRRS dar 2003 m. buvo įtraukta į kiaulių užkrečiamų ligų kontrolės programą. Tyrimams mėginiai imami spermos surinkimo centruose, veislinėse bandose, veislininkystės įmonėse ir prekinėse kiaulių bandose, jeigu kiaulaitės ir kuiliukai bei jų reprodukcinė medžiaga naudojami kiaulių bandų, neapimtų šių ligų, reprodukcijai ir eksportui.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/28

Bus valgytojų, bus ir šparagų augintojų

Šparagų (smidrų) auginimas Lietuvoje jau nebe naujiena. VĮ Žemės ūkio duomenų centro duomenimis, mūsų šalies prekiniuose ūkiuose auginamų šparagų plotai plečiasi. Nauja, madinga daržovė vis labiau užkariauja augintojų š...
2024/04/28

Mokslininkai: gėlo vandens trūkumas ir potvyniai pasaulyje kelia vis daugiau iššūkių

Sparčiai augant pasaulio gyventojų skaičiui, didėjant aplinkos užterštumui, vykstant karo veiksmams, kyla vis daugiau su vandens saugumu susijusių iššūkių. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) mokslini...
2024/04/28

Palangos oro uosto teritorijoje bus kertamas miškas

Užtikrinant orlaivių saugą, Palangos oro uosto teritorijos rytinėje dalyje bus naikinamas anksčiau valstybei priklausęs miškas.
2024/04/28

Tris vaikus auginanti Ieva paramą gauna ne vienerius metus: viską vertinu

„Man niekuomet nebuvo gėda prašyti, jei sunku. Neuždirbame pakankamai, kad galėtume leisti sau viską, todėl jei siūloma pagalba, ją priimame ir vertiname”, – sako Prienų mieste gyvenanti Ieva, kartu su vyru auginanti tris ...
2024/04/28

Sojų auginimo galimybės ir praktika

Pagaliau sojos įtrauktos į žalinimui skirtų augalų rūšių sąrašą. Tai turėtų paskatinti žemdirbius išplėsti šių vertingų augalų auginimo maistui ir pašarams plotus ne tik chemizuotuose, bet ir ekologinės žemdirbys...
2024/04/28

Jašiūnų dvare – nepaprastas instrumentas

Muzika ir Jašiūnų dvaras – neatsiejami. Čia dažnai galime išgirsti aukšto lygio klasikinės muzikos atlikėjus. Jame koncertavo Lietuvos nacionalinis simfoninis, Lietuvos simfoninis pučiamųjų ir kamerinis orkestrai ir netg...
2024/04/28

Elektroninė prekyba: ar žaidimai paskatina pirkėjų lojalumą?

Elektroninės parduotuvės, norėdamos padidinti konkurencinį pranašumą, taiko įvairias kūrybiškas strategijas. Viena įdomesnių strategijų yra žaidybinių elementų naudojimas elektroninėse pardavimo platformose.
2024/04/28

Apsemtoje ganykloje atsidūrusių avių gelbėjimo drama (papildyta)

Vėlų penktadienio vakarą Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiai gelbėtojai ir policijos pareigūnai skubėjo į Pelėdnagių seniūnijos Pašilių kaimą. 20 val. 05 min. Bendrajame pagalbos centre gautas pranešimas, ka...
2024/04/28

Keitėsi tręšimo mėšlu ir srutomis reikalavimai. Atnaujinta atmintinė

Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) atkreipia dėmesį, kad keitėsi mėšlo ir srutų tvarkymo reikalavimai. Svarbiausi reikalavimai ir tręšimo mėšlu bei srutomis kalendorius – AAD parengtoje ir atnaujintoje ...