Ashburn +27,8 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 19 Lie 2024
Ashburn +27,8 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 19 Lie 2024

Metų jaunasis ūkininkas mina teismo slenkstį – be leidimo augino per 8 000 galvijų

2024/06/02


Vienas didžiausių Tenesio valstijoje (Jungtinės Amerikos Valstijos) galvijų ūkis sukėlė didžiulį ažiotažą. Į ūkį atvykusios tarnybos nustatė, kad jame neteisėtai auginama daigiau nei 8 000 galvijų, o teršalai iš ūkio tiesiogiai patenka į netoliese esančius upelius. Ūkio savininkas, 2021 m. paskelbtas Klėjaus apygardos jaunuoju metų ūkininku, dabar mina teismo slenkstį, o teisėsaugininkai grasina verslo uždarymu.

Tenesio valstijos generalinis prokuroras pernai gruodį padavė į teismą Trace'ą Browningą, jo motiną ir dvi ūkininko įmones, teigdamas, kad šis pažeidė valstijos aplinkosaugos įstatymus, leisdamas dideliems galvijų atliekų kiekiams patekti į valstijos vandenis. Valstybė taip pat teigia, kad jis neturi reikiamų leidimų tokios apimties veiklai vykdyti – 140 ha teritorijoje buvo laikoma per 8000 galvijų.

Pagal JAV įstatymus, visi ūkiai, kuriuose yra daugiau nei 1 000 gyvūnų, turi gauti specialų leidimą koncentruotai gyvulių šėrimo operacijai (CAFO). Pagal Jungtinių Valstijų žemės ūkio departamento (USDA) apibrėžimą, intensyvaus gyvulių šėrimo operacija (AFO) laikoma, kai per 1000 gyvūnų būna uždaryti ilgiau nei 45 dienas per metus.

T. Browningas šeimos ūkį perėmė po to, kai 2015 m. mirė jo tėvas. Tuo metu jam buvo vos 15-ka metų. 2021 m. jis buvos pelnė Metų jaunojo ūkininko nominaciją ir, duodamas interviu, tuomet tvirtino, kad netruko pamėgti savo naująją veiklą.

2020 m. jis perkėlė galvijus į dabartinę vietą Klaido apygardoje ir plėtė ūkį. Ūkininkas įsigydavo jaunų telyčių ir bulių, juos paaugindavo iki 700–900 svarų (300–400 kg) ir parduodavo. Iki 2023 m. lapkričio, jo teigimu, ūkyje buvo 7000–8000 galvijų.

Bėdos prasidėjo, kai 2022 m. liepą Valstybinis aplinkos ir gamtos apsaugos departamentas pirmą kartą pradėjo tyrimą dėl T. Browningo ūkininko veiklos, sulaukęs aplinkinių gyventojų skundų dėl vandens kokybės. Per ateinančius pusantrų metų departamentas gavo dar 15 skundų.

Pasak ūkio kaimynų, pastaraisiais metais labai pablogėjo ne tik oro kokybė. Gyventojai ypač susirūpinę dėl galimo ligų plitimo tarp visos bendruomenės gyvulių.

Praėjusių metų rugpjūtį Tenesio aplinkos ir gamtosaugos departamentas perspėjo, kad kai kuriose dviejų nedidelių upelių ruožuose dėl stipriai padidėjusios taršos negalima maudytis ir žvejoti.

Atlikęs keletą T. Browningo ūkio ir gretimų vandens telkinių patikrinimus, departamentas nustatė, kad dėl teršalų nuotėkio juose mažai didžiųjų bestuburių, o žuvų upeliuose iš viso nėra, pavojingai aukštas E. coli lygis, upelių vandens spalva pakitusi, paviršiuje plūduriuoja putos ir sklinda nemalonūs kvapai.

2023 m. žiemą savo išvadose ekspertai tvirtino, kad ūkyje „nebuvo taikomos apsaugos nuo erozijos ir nuosėdų kontrolės priemonės (EPSC), todėl dirvožemis buvo veikiamas lietaus vandens ir išleidžiamų nuosėdų“.

Generalinio prokuroro apkaltintas aplinkosaugos įstatymų pažeidimu ir leidimų laikyti tokią didelę bandą trūkumu, jaunasis ūkininkas teisinosi: „Buvau tik 20 metų vaikas. Tiesiog nuoširdžiai neturėjau galimybės žinoti, kad ko nors panašaus prireiks.“

Nors jo advokatas tvirtina, kad netoli T. Browningo ūkio yra ir kitų ūkių, kurie taip pat galėjo teršti vandenis, pats galvijų augintojas bando įgyvendinti jam numatytas kontrolės priemones ir gauti reikiamus leidimus išleisti teršalus, taip pat deda pastangas gauti leidimą dideliam galvijų kiekiui auginti.

Advokatas tikisi, kad dedamos pastangos leis išvengti blogiausio ir valdžios institucijos ūkininkui nelieps nutraukti veiklos – būtent to siekė valstijos prokurorai.

Teismo nutartimi jaunasis ūkininkas buvo įpareigotas sumažinti bandą iki mažiau nei tūkstančio galvijų, o T. Browning motina Rita Nell Browning informavo, kad su tokiu įsakymu sutinka ir jau sumažino laikomų galvijų skaičių.

 

ŪP portalo informacija

Viršelyje: Tenesio aplinkos ir gamtosaugos departamento darbuotojo nufotografuoti T. Browningo ūkyje laikomi galvijai.

Dalintis