Nors daugelis juos laiko populiarumo varžybomis, o televizijos debatai tik dar labiau sustiprina reginį ir žiniasklaidos šėlsmą, vis dėlto statymai yra neįtikėtinai dideli, nes kiekvienas kandidatas turi labai skirtingą požiūrį į tai, kaip turėtų būti valdoma šalis.
Tai nėra tik klausimas, ar žmonėms labiau patinka vienas kandidatas nei kitas. Šie rinkimai reiškia kur kas daugiau. Amerika jau seniai yra kryžkelėje, ir tai, ką JAV piliečiai nuspręs lapkričio 5 d., galiausiai nulems, kokiu keliu šalis pasuks per ateinančius ketverius metus.
Taigi dabar įdomus metas, kuris, savaime suprantama, privertė daugelį žmonių kalbėti. Tačiau jei jau renkatės prezidento rinkimų statymus, koks procesas tiksliai nulems, ar jūs būsite teisūs, ar ne? Na, tiems, kurie gyvena ne JAV, pats procesas gali būti šiek tiek sunkiai suvokiamas, todėl manėme, kad būtų gera idėja jus supažindinti su juo žingsnis po žingsnio.
Toliau pateikiame išsamų paaiškinimą, kaip vyksta balsavimo procesas JAV rinkimuose ir ko galime tikėtis, kai lapkričio 5 d. užsidarys balsavimo punktai.
Priešrinkiminis etapas
JAV rinkimų procesas prasideda daug anksčiau nei daugelyje kitų šalių. Daugelyje šalių rinkimų kampanijos prasideda likus maždaug 1-2 mėnesiams iki rinkimų, o JAV potencialūs kandidatai pradeda ruoštis likus beveik metams iki konkrečios datos.
Tai apima žvalgomųjų komitetų sudarymą, siekiant įvertinti galimybę kandidatuoti, lėšų rinkimą, kampanijos rengimą ir viešus pranešimus apie savo kandidatūrą.
Kai tai bus padaryta, prasidės pirminių rinkimų ir rinkiminių apygardų sezonas. 2024 m. rinkimuose jis prasidėjo dar sausio mėn. – tai labai svarbus laikotarpis, per kurį kandidatai gali įgyti pagreitį ir užsitikrinti savo partijos nominaciją.
Pavyzdžiui, pirminiai rinkimai yra valstijų lygmens rinkimai, kuriuose partijos nariai balsuoja už jiems atstovaujantį kandidatą. Šie balsavimai gali būti atviri – juose gali dalyvauti bet kuris registruotas rinkėjas – arba uždari – juose gali balsuoti tik registruoti partijos nariai. Tiems, kurie nežino, gali pasakyti, kad sueigos – tai vietiniai partijos narių susirinkimai, kuriuose aptariami pageidaujami kandidatai ir kuriuose galima tiesiogiai bendrauti ir diskutuoti.
Konvencijos etapas
Pagrindinėms politinėms partijoms išsirinkus savo kandidatą, prasideda mitingai ir suvažiavimai. Kandidatai keliauja po šalį, kalbasi su potencialiais rinkėjais, skelbia reklamą ir dalyvauja įvairioje veikloje, kad įtikintų pagrindines valstijas, daugiausia dėmesio skirdami „svyruojančioms valstijoms“, kuriose rezultatas neaiškus ir kuriose abi pagrindinės partijos turi didelę paramą.
2024 m. debatai prasidėjo anksti. Nepaisant vidinio ir išorinio susirūpinimo dėl prezidento J. Bideno gebėjimų ir psichinės savijautos, pirmieji 2024 m. debatai įvyko dar birželio mėn. Po to, kai prezidentas J. Bidenas nesugebėjo atsakyti į svarbiausius klausimus ir dažnai prarasdavo minčių eigą, klausimai, susiję su juo, tik dar labiau paaštrėjo, todėl jis galiausiai pasitraukė ir jį pakeitusi Kamala Harris perėmė iniciatyvą.
Rinkimų diena
Per ateinančius kelis mėnesius suvažiavimai ir mitingai tęsis iki pat rinkimų dienos, kuri visada vyksta pirmąjį antradienį po pirmojo lapkričio pirmadienio. Skirtumai čia yra minimalūs. Kaip ir daugelyje kitų šalių, JAV rinkimų procesas vyksta žmonėms lankantis balsavimo punktuose ir balsuojant už prezidentą ir viceprezidentą. Tačiau būdas, kuriuo jie skaičiuojami ir priimami sprendimai, gali būti šiek tiek painus.
Rinkikų kolegija yra unikali JAV prezidento rinkimų proceso ypatybė. Iš esmės kiekviena valstija turi tiek rinkėjų, kiek iš viso turi senatorių ir atstovų Kongrese. Iš viso jų yra 538. Jei kandidatas tam tikroje valstijoje gauna daugumą, jis laimi visus jos rinkėjų balsus.
Kadangi kandidatui, norinčiam laimėti prezidento postą, reikia surinkti 270 rinkėjų balsų daugumą, svarbu ne tik rinkėjų skaičius, bet ir rinkėjų balsų skaičius kiekvienoje konkrečioje valstijoje. Pavyzdžiui, Kalifornija turi 54 rinkėjų balsus, Teksasas – 40, Niujorkas – 28 - rinkėjų balsų skaičius skirtingose valstijose kinta.
Pasekmės
Suskaičiavus visus balsus, prezidento postas bus suteiktas laimėjusiam kandidatui ir bus pradėti inauguracijos veiksmai. Gruodžio mėn. rinkėjai susirenka savo valstijose ir balsuoja už prezidentą ir viceprezidentą, o šie balsai siunčiami Kongresui. Sausio pradžioje vyksta jungtinis Kongreso posėdis, kuriame patvirtinami rinkėjų balsai, o sausio 20 d. išrinktasis prezidentas prisiekia per inauguracijos ceremoniją. Paprastai tai būna didelis renginys, vykstantis Vašingtone, į kurį susirenka daugybė žmonių, norinčių pamatyti pirmąją prezidento kalbą ir išdėstyti ateities tikslus.
2024 m. JAV rinkimai
Šiuo metu vyksta 2024 m. JAV prezidento rinkimų suvažiavimo etapas, ir reikalai jau įsibėgėja. Kaip jau minėta, ankstesni birželio mėn. debatai buvo didelė prezidento J. Bideno klaida, privertusi daugelį suabejoti jo gebėjimais ir taip galiausiai nutraukusi jo kampaniją dėl perrinkimo lapkričio mėn.
Bandymas nužudyti buvusį prezidentą Donaldą Trumpą taip pat buvo labai svarbus, nes jo apklausų rezultatai po to smarkiai išaugo. Daugelis mano, kad panašus bandymas nužudyti 1981 m. pakeitė Ronaldo Reagano prezidentavimo trajektoriją. Tačiau nors Donaldo Trumpo skaičiai kilo, prezidento J. Bideno pasitraukimas į lenktynes įtraukė naują pretendentę – Kamalą Harris, kuri šiuo metu eina viceprezidentės pareigas.
Nors dar per anksti spręsti, ar tai turės teigiamos įtakos Demokratų partijai, jos debatų įgūdžiai neabejotinai įspūdingi, o tam tikrose svarbiausiose valstijose ji labai gerbiama. Neatrodo, kad įtampa ir drama, kurią paprastai matome per rinkimų kampaniją, artimiausiu metu išnyks. Tiesą sakant, ji tik dar labiau įsiliepsnos.
Užs. Nr. 256/7