Columbus +22,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 1 Rgs 2024
Columbus +22,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 1 Rgs 2024

Žaliuojanti puokštelė Verbų sekmadieniui

2023/04/01


Jau šį sekmadienį dalis tikinčiųjų eis į bažnyčią – likus savaitei iki Velykų švenčiamas Verbų sekmadienis. Katalikams tai žymi Biblijoje aprašytą Kristaus įžengimo į Jeruzalę įvykį. Bet kaip tai susiję su nuskintų augalų ryšulėliu, nuo seno vadinamu verba, ir kas į jį rišama?

Vietoje palmės šakos – kadagys

Šventajame rašte pasakojama, kad Kristus Jeruzalėje sutiktas kaip pranašas, itin pagarbiai, žmonės jam po kojomis klojo palmių ir alyvų šakeles. Todėl dabar daugelyje Europos šalių ši diena vadinama Palmių sekmadieniu. Jis pradėtas švęsti nuo IV a, o dar po šimtmečio į bažnytinę liturgiją įvesta palmių šventinimo apeiga.

Suprantama, mūsų krašte palmių nėra, tad šventė pavadinta Verbų sekmadieniu. Kalbininkai šį archajišką žodį sieja su žodžiais „virbas“, „virbalas“. Matyt, neatsitiktinai ir augalai rišami, pabrėžiant vertikalią puokštelės formą.

Ką rinkosi senoliai?

Nors pagrindinis verbos akcentas – visžaliai augalai, vis tik anksčiau skirtingų regionų verbos turėjo ir savitumų. Pavyzdžiui, Suvalkijoje rišdavo tik kadagio šakeles, Rytų aukštaičiai verbas papuošdavo sprogstančiomis beržo ar žilvičio šakelėmis. Vilniaus krašte buvo galima pamatyti ir ant medinio kotelio surištų spalvotų popierinių gėlių puokštelių. Karpytomis gėlėmis kadagio šakelę paįvairindavo ir Šiaulių apylinkių moterys.

Kadagys ir žilvitis verboms pasirinkti neatsitiktinai. Į nuolat žaliuojančias kadagio šakeles, pagrindinę verbos akcentą, žiūrėta, kaip į amžinybės, stiprybės simbolį. Vienas pirmųjų pavasarį sužaliuojantis žilvitis įkvėpė žmones tikėti, kad geba atgaivinti žemę, suteikti jai vaisingumo, o žmonėms – sveikatos ir laimės.

Į šių augalų draugiją dar galite įterpti blindės šakelę, ji taip pat buvo mėgstama ir dažnai minima tautosakoje.

Raudonas raištelis

Dar vienas, regis, menkas, bet svarbus verbos akcentas yra ją sutvirtinantis raištis. Mums gal atrodo ne taip svarbu, kuo šį sekmadienį surišime augalus, tačiau anksčiau ši detalė neprasprūsdavo pro akis. Paprastai naudotas lininis arba vilnonis siūlas, ieškota kuo ryškesnio, geriausiai – raudono. Manyta, kad pašventinus verbą, jis tampa stebuklingas ir gali pagelbėti suskaudus rankos riešui.

Iš bažnyčios parsineštą verbą žmonės neskubėdavo išmesti, manydami, kad ji saugo namus nuo nelaimių ir ligų. Jei tuo netikite ir imatės kitų priemonių apsisaugoti, vis tiek neskubėkite išmesti šios kuklios, bet gamtos prisikėlimą simbolizuojančios puokštelės, įstatykite ją į vazelę – tegul primins Verbų sekmadienį, ankstyvą pavasarį ir šventinę nuotaiką.

 

 

„Rasų“ informacija

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis