Ashburn +28,2 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Lie 2024
Ashburn +28,2 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Lie 2024

Ką svarbu žinoti teikiant apgyvendinimo paslaugas?

2023/05/27


Būtini leidimai-higienos pasai

Primename, kad viešbučių, motelių, svečių namų, kurortų sanatorijų, kurortų reabilitacijos centrų, kempingų, turizmo centrų, poilsio namų, jaunimo nakvynės namų veiklos vykdytojai privalo turėti leidimą-higienos pasą. Lietuvos higienos normos HN 118:2011 „Apgyvendinimo paslaugų sveikatos saugos reikalavimai“ nuostatos nėra taikomos patalpų nuomos paslaugoms ir šiai veikliai leidimas-higienos pasas nėra išduodamas. NVSC ragina paslaugų vartotojus ypač atsakingai rinktis apgyvendinimo paslaugas, teikiamas nuomos pagrindu.

Veikla tikrinama

Praėjusiais metais NVSC specialistai atliko 466 patikrinimus (planinius ir neplaninius patikrinimus) apgyvendinimo paslaugas teikiančiuose objektuose, iš kurių 76-iuose buvo rasta pažeidimų, t. y. apie 16 proc. visų patikrinimų. Taip pat, pagal gautus skundus, atliko ir 27 neplaninius patikrinimus, iš kurių trečdalyje buvo rasta pažeidimų.

Dažniausi pažeidimai buvo dėl netinkamai naudojamų priemonių, skirtų įrangai, patalpoms ar inventoriui valyti; dažnai NVSC specialistai apgyvendinimo paslaugų teikimo vietose nerasdavo pirmosios pagalbos rinkinio arba jis buvo nepilnai sukomplektuotas; ne visada rasdavo švarius kambarius ar bendro naudojimo patalpas (dušus, tualetus); taip pat nemažai nustatė pažeidimų, susijusių su geriamojo vandens priežiūra, t. y. nebuvo atliekami privalomi geriamojo vandens tyrimai legionelėms nustatyti, neatliekamas profilaktinis vandens temperatūros pakėlimas, neregistruojami vandens tiekimo sistemos profilaktikos darbai ir kt.

Jei pastebėjote, kad Jūsų lankomame viešbutyje, motelyje, kitose apgyvendinimo paslaugas teikiančiose įstaigose galimai nesilaikoma reikalavimų, kreipkitės į paslaugos teikėją, o jeigu nesulaukiate tinkamo atsako, praneškite apie tai NVSC (kreipimosi būdus rasite čia).

Susipažinti su Lietuvos higienos normos HN 118:2011 „Apgyvendinimo paslaugų sveikatos saugos reikalavimai“ (HN 118:2011) reikalavimais galite čia.

Legioneliozės apsaugai – tinkama profilaktika

Kadangi šaltuoju laikotarpiu kai kurių paslaugų veikla buvo sustabdyta, prieš pradedant veiklą – apgyvendinimo (taip pat pirčių ir baseinų) paslaugų – svarbu nepamiršti atlikti geriamojo vandens (šalto ir karšto) mikrobiologinį tyrimą legionelėms nustatyti.

Primename, kad vandens tyrimus privaloma atlikti, kai vandens tiekimo sistema pradedama naudoti daugiau kaip po vieno mėnesio pertraukos, po vandens tiekimo sistemos rekonstrukcijos ar remonto, taip pat kai diagnozuojama susirgimų legionelioze.

Legioneliozės profilaktikai taip pat svarbu, kad karšto vandens tiekimo sistemoje vandens temperatūra kas 3 mėnesius būtų profilaktiškai pakeliama iki 66 °C ir išlaikoma ne mažiau kaip 25 min. Atliekant vandens tiekimo sistemos kenksmingumo pašalinimo darbus, svarbu garantuoti vartotojų saugą, užtikrinti, kad karšto vandens čiaupe temperatūra nuolat būtų ne žemesnė kaip 50 °C, o šalto – ne aukštesnė kaip 20 °C.

Kambariai – švarūs ir išvėdinti

Atkreipiame dėmesį, kad kiekvienam vartotojui turi būti tiekiami tik išskalbti, išlyginti ir kitų paslaugų vartotojų nenaudoti skalbiniai (patalynė, rankšluosčiai), chalatai ir vienkartinės šlepetės (jeigu vartotojai jomis aprūpinami). Čiužinys, antčiužinis (jeigu yra), antklodė, pagalvė, lovatiesė turi būti švarūs. Patalynė, rankšluosčiai, chalatai tam pačiam asmeniui turi būti keičiami pagal poreikį ar apgyvendinimo paslaugų teikėjo nustatytą tvarką, bet ne rečiau kaip kas 7 dienas.

Išvykus lankytojams, kambario (numerio) patalpos turi būti išvalomos ir išvėdinamos. Vonios (dušo), tualeto patalpų grindys, vonia (dušas), unitazas, vonios (dušo), tualeto patalpose esantys įrenginiai ir paviršiai, kurie gali liestis su paslaugų vartotojo oda, turi būti dezinfekuojami biocidiniais produktais, naikinančiais tuberkuliozės bakterijas, mielinius ir sporas sudarančius grybelius.

Teritorija – tvarkinga, nušienauta, švari

Reikėtų įsidėmėti, kad tamsiu paros metu teritorija turi būti apšviesta, o visos bendro naudojimo patalpos – apšviestos ir paženklintos.

Jeigu apgyvendinimo paslaugos teikiamos šalia vandens telkinių, kur įrengtos maudymosi vietos, kurios nėra įteisintos kaip paplūdimiai, būtina pasirūpinti, kad jos būtų pažymėtos, švarios, o priėjimas prie vandens – neslidus, neklampus ir saugus. Jeigu maudytis draudžiama arba nerekomenduojama, apgyvendinimo paslaugų vartotojai turi būti apie tai informuojami nurodant priežastis. Informacija turi būti pateikiama raštu, gerai apgyvendinimo paslaugų vartotojui matomoje vietoje.

Apgyvendinimo paslaugų teikėjai, norintys pasitikrinti, ar atitinka keliamus reikalavimus, gali naudoti kontrolės klausimyną, skelbiamą čia.

 

NVSC informacija

ŪP nuotr.

Dalintis
Politika