Ashburn +21,7 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 1 Spa 2023
Ashburn +21,7 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 1 Spa 2023

Laikinasis „Lifosos“ administratorius per mažiau nei metus praturtėjo 50 kartų

2023/06/03


Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Jau antri metai, kaip AB „Lifosa“ veikti gali tik su laikinuoju administratoriumi. Lietuvos valdžiai uoliai laikantis Rusijos verslininkams ir verslams paskirtų sankcijų, įmonei buvo likę tik tu keliai – nedirbti visai arba dirbti taip, kaip leidžia Finansų ministerija. Ir nors Finansų ministerija aiškino, esą bando padėti „Lifosai“, tačiau šios gamyklos darbas, kai ją prižiūrėti buvo paskirtas laikinasis administratorius, visą tą laiką yra nestabilus ir labai apsunkintas. Tuo tarpu laikinojo administratoriaus gautos pajamos padidėjo net 50 kartų būtent tais metais, kai jis ėmėsi „gelbėti“ „Lifosą“, kuri beje, jau sustabdė savo veiklą neribotam laikui.

Tariasi du, moka trečias

Visišku absurdu šioje „Lifosos“ kankynėje, kuri viešai vadinama „darbu, prižiūrint laikinajam administratoriui“, galima laikyti tai, kad įmonė yra priversta mokėti laikinajam administratoriui už paslaugas, nors prievartiniu būdu jam jį paskyrė Finansų ministerija, o pati gamykla susitarime su laikinuoju administratoriumi net nedalyvauja.

Tarptautinių sankcijų įstatyme yra nurodyta, kad laikinojo administratoriaus veiklos sąlygos nustatomos laikinojo administravimo sutartyje, sudaromoje Finansų ministerijos ir laikinojo administratoriaus.

Šioje sutartyje taip pat nustatomas laikinojo administratoriaus atlyginimas ir kitos išlaidos (įskaitant išlaidas dėl paslaugų teikėjų teikiamų paslaugų), atsižvelgiant į laikinojo administratoriaus veiklos mastą, kvalifikaciją ir veiklos terminus, jų apmokėjimo tvarka, taip pat laikinojo administratoriaus atsakomybė, atsistatydinimo ir atšaukimo tvarka.

Atlyginimas išmokamas ir išlaidos padengiamos iš juridinio asmens lėšų.

Trumpai tariant – laikinąjį administratorių paskiria ir sutartį su juo pasirašo Finansų ministerija, AB „Lifosa“ susitarime net nedalyvauja, o jai už akių ministerija su laikinuoju administratoriumi net sutaria, kiek „Lifosa“ bus priversta jam mokėti atlyginimo už paslaugas, kurių jai pačiai nereikia ir kurių ji nenori.

Atlyginimą slepia po konfidencialumo sutartimis

Dar rimčiau viskas atrodo dėl to, kad niekas neturi teisės pasakyti, koks yra Finansų ministerijos pripiršto laikinojo administratoriaus atlygis, kurį nori nenori turi mokėti „Lifosa“.

Tiksliau, Finansų ministerija atkakliai ragina tuo klausimu kreiptis į AB „Lifosa“, nors puikiai žino, kad sutarties sąlygos yra konfidencialios ir jas atskleidus būtų gera proga papurtyti įmonę už jų pažeidimą.

„Apraše pateiktoje pavyzdinėje laikinojo administravimo sutarties formoje nurodoma, kad informacija, susijusi su Juridinio asmens laikinuoju administravimu, yra konfidenciali.

Todėl, Finansų ministerijos nuomone, duomenų, kurie laikinojo administratoriaus atrankoje buvo laikyti konfidencialiais, konfidencialumas yra išlaikomas ir po sutarties su laikinuoju administratoriumi sudarymo.

Konkrečiai dėl atlyginimo jums reikėtų kreiptis į įmonę“, – teigiama Finansų ministerijos atsakyme „Rinkos aikštei“.

Už konfidencialumo dangstosi ir buvęs laikinasis administratorius „Finance Guru“.

„Laikinojo administravimo sutartis, sudaryta su LR Finansų ministerija, yra konfidenciali, šios sąlygos galioja ir sutarčiai pasibaigus, jų griežto laikymosi raštu reikalauja tiek LR Finansų ministerija, tiek AB „Lifosa“, – sakė įmonės įgaliotas asmuo Rimvydas Vaštakas.

Antra vertus, ką apie sutartį gali sakyti AB „Lifosa“, jei ji – net nėra sutarties šalis?

„Nebūdama sutarties šalis, AB „Lifosa“ negali pakomentuoti šios sutarties ir jos turinio“, – žiniasklaidai teigia pati „Lifosa“.

Laikinojo administratoriaus uždarbis įspūdingai išaugo

Tačiau nors tiek Finansų ministerija, tiek ir buvęs laikinasis administratorius slepia pinigus, kurie mokami laikinajam administratoriui, arba kitaip sakant, tiesiog prievartiniu būdu išsiurbiami iš „Lifosos“, viešai prieinama informacija rodo, kad „Finance guru“, pradėjusi dirbti su „Lifosa“, švelniai tariant, gerokai pagerino savo finansinę padėtį.

Štai 2021 metais jos pardavimo pajamos siekė vos 5,3 tūkst. eurų, tad jau 2022 metais įmonei susiruošus administruoti „Lifosą“, net kilo klausimas, kaip tokia įmonė staiga stos prie šimtus milijonų valdančios ir uždirbančios „Lifosos“ vairo…

Bet stojo ir štai 2022 metų finansinėje ataskaitoje matyti, kad „Finance guru“ pardavimo pajamos siekė jau… 279,2 tūkst. eurų.

Primename, kad įmonė laikinuoju „Lifosos“ administratoriumi tapo 2022 metų gegužę. Finansinės ataskaitos duomenys yra iki 2022 metų gruodžio 31 dienos.

„Išėdė“ generalinį direktorių

Paradoksalu, kad kol laikinasis administratorius, panašu, sėmė nemažas sumas iš „Lifosos“, įmonė susidūrė su sunkumais po sunkumų. Dėl laikinojo administratoriaus nenoro įsilieti į komandą, nepriimtinų darbo metodų, iš darbo net išėjo generalinis įmonės direktorius Rimantas Proscevičius.

„Apie tai jau tikriausiai daug kas žinojo, – į klausimą, ar tikėjosi tokio R. Proscevičiaus žingsnio, tuomet sakė buvęs ilgametis „Lifosos“ vadovas Jonas Dastikas. – O mano nuomone, administratoriaus tikslas – kuo ilgiau „tempti gumą“, nes firmai, kur dirba tik trys žmonės, administruoti tokią gamyklą yra labai geras kąsnelis.“

Netrukus laikinojo administratoriaus kėdę užėmė tos pačios įmonės kitas įgaliotasis atstovas – vietoje Egidijaus Kaselio darbuotis ėmė R. Vaštakas.

Dabar paskirtas naujas laikinasis administratorius

O štai dabar, praėjus metams, neseniai įvyko naujas laikinojo administratoriaus konkursas, kurį laimėjo „Valnetas“. Ši įmonė dirba pelningai, atviri duomenys rodo, kad pernai ji turėjo 424,8 tūkst. eurų pardavimo pajamų.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) dar prieš konkursą sakė, kad „Lifosai“ būtinas administratorius todėl, kad tai atitinka Tarptautinių sankcijų įstatyme numatytus kriterijus, kada reikalingas laikinas administratorius.

FNTT direktoriaus pavaduotojas Audrius Valeika vis dėlto sakė, kad FNTT neturi duomenų, kad „Lifosa“ bandytų pažeisti tarptautines sankcijas.

100 proc. „Lifosos“ akcijų priklauso Šveicarijoje registruotai bendrovei „EuroChem Group“.

 

Eglė KUKTIENĖ/RINKOS AIKŠTĖ

BNS Eriko Ovčarenko nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/10/01

Prieškario Kalvarija: Šv. Uršulės atlaidai ir didžiausias jomarkas apskrityje

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą mieste buvo įsikūrusios stambiausios apskrities įmonės. Prašmatniose kareivinėse stovėjo caro kariuomenės pulkai. Buvo milžiniškas kalėjimas, kuriame 1905 m. kalėjo sukilėliai. Tarpukaryje į didžia...
2023/10/01

Ištikus insultui tėra vienintelė auksinė valanda

„Paskaičiuota, kad per kiekvieną uždelstą minutę iki krešulio pašalinimo ar ištirpdymo žūsta 2 mln. neuronų. Tad svarbi kiekviena minutė. Mūsų Insulto gydymo centre atliekami insulto simuliacijos mokymai padeda tobulėti ...
2023/10/01

D. Tuskas: antivyriausybiniame mitinge Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių

Varšuva, spalio 1 d. (AFP-BNS). Lenkijos opozicijos lyderis Donaldas Tuskas, sekmadienį kreipdamasis į minią sostinės centre, sakė, kad į antivyriausybinį mitingą Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių.
2023/10/01

Kokybiškiausios jautienos receptas – ūkininkų patirtis plius mokslo inovacijos

Skanaudamas sultingą jautienos kepsnį retas šios rūšies mėsos mėgėjas susimąsto, kiek daug ne tik žmogaus darbo, bet ir mokslo žinių tuo metu yra jo lėkštėje. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) veik...
2023/10/01

Šv. Juozapo globos namuose išskirtinius patiekalus ruošia žinomas virtuvės šefas

Panevėžys (JP.lt). Itališka lazanija, troškinta jautiena, kepta kalakuto filė, įvairūs padažai, bulvių košė su natūraliu pienu ir sviestu, špinatų sriuba, salotos, cepelinai, naminė gira – štai tokiais ir k...
2023/10/01

Apžiūrėkime rūsius: ar tikrai bulvės saugios?

Laukuose daugiausia liko tik šalnų nebijančios daržovės, likusios jau baigiamos krauti sandėliuose, kur ir liks žiemoti. Vis tik apsaugotos nuo šalčių ne visada daržovės ilgesnį laiką išlieka sveikos. Pavyzdžiui, bulves gali p...
2023/10/01

Vaisių, daržovių bei pieno produktų vartojimas skatinamas jau šešerius metus

Kiekvienais metais vis daugiau ugdymo įstaigų įsitraukia į Programos „Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose“ veiklas. Vis daugiau vaisių ir daržovių, pieno ir pieno produktų vaikai su...
2023/10/01

Po atnaujinimo visuomenei atidaromas Pašilių stumbrynas

Valstybinių miškų urėdijos (VMU) Panevėžio regioninis padalinys spalio 2 d. 12 val. visuomenę kviečia kartu atverti atnaujinto Pašilių stumbryno vartus ir išrinkti vardus dviem šiemet pasaulį išvydusiems stumbriu...
2023/10/01

Tyrimas: gyventojai aiškiau atpažįsta finansinius sukčius

Su įvairiais sukčiavimo atvejais susiduria daugiau nei 9 iš 10 Lietuvos gyventojų, nemaža dalis jų atpažįsta ir dažniausiai pasitaikančias finansinio sukčiavimo apraiškas. Tokius rezultatus atskleidžia šių metų rugsėjį Pinigų ...