Columbus +10,7 °C Debesuota
Trečiadienis, 24 Bal 2024
Columbus +10,7 °C Debesuota
Trečiadienis, 24 Bal 2024

Lietuviškos laimės receptas

2023/04/16


ŪP korespondentė Vida Tavorienė. – Pagaliau yra ir gerų žinių mūsų visuomenei – pagal Pasaulio laimės indeksą atsidūrėme laimingiausių planetos šalių dvidešimtuke! Jungtinės Tautos (JT) paskelbė, kad laimingiausių šalių tyrime Lietuva užėmė 20-ąją vietą. Aplenkėme kaimynus – Lenkiją (39 vieta), Estiją (31 vieta) ir Latviją (41 vieta). Lietuviai vis laimingesni darėsi nuo 2017-ųjų, kada pagal tą patį indeksą buvome 52 vietoje. Tai bent šuolis ar net, galima sakyti, – laimės euforija!

Šioje JT ataskaitoje, remiantis pasaulinės apklausos duomenimis, pateikiama informacija apie tai, kaip žmonės vertina savo gyvenimą daugiau nei 150 pasaulio šalių. Sąrašas sudaromas remiantis įvairiais veiksniais: vienam gyventojui tenkančia BVP dalimi, duomenimis apie gyventojų sveikatą ir medicinos prieinamumą, socialines pašalpas, pilietines laisves, korupcijos paplitimą ir kt. Tie, kurie tokius „laimės tyrimus“ vertina skeptiškai, šią žinią gal praleis pro ausis ir nesureikšmins. O su tais, kurie ims galvoti, kas Lietuvoje pakurstė išaugusius laimės reitingus, kartu paieškokime to priežasčių. Duomenys šiemečiam Pasaulio laimės indeksui buvo renkami 2020–2022 m.

Iš karto būtų galima spėti, kad artimiausiais metais būsime dar laimingesni jau vien dėl to, kad aplenkėme kaimynus. Kai tautiečiai eilinį kartą važiuos apsipirkti į Lenkiją, galės mintyse drąsintis ar net garsiai girtis lenkams, kad jie yra laimingesni už kaimynus. Infliacija Lietuvoje – viena aukščiausių Europos Sąjungoje, maisto produktų kainos pramušė visas lubas, prie žemdirbių dalijamo pieno rikiavosi didžiulės eilės miestiečių, kurie atviravo, kad jau nebeišgali „užsibalinti“ sriubos, bet laimės šalyje nesumažėjo, priešingai – tik padaugėjo ar ji net augo kaip ant mielių.

Lietuva Europoje išsiskyrė ne tik maisto produktų, ypač kasdienių ir žmogui būtiniausių, kainų augimo šuoliu aukštyn. Elektros ir gamtinių dujų sąskaitos taip pat bene labiausiai šiurpino lietuvaičius, kai kurie verslininkai perkėlė savo verslus ar važiavo patys dirbti pas kolegas į Čekiją, Lenkiją ir kitur, kur buvo pigesnė elektra ir dujos. Bet negi tai pretekstas būti nelaimingam?

Šių metų vasarį Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo užsakymu atlikta apklausa rodo, kad 12 proc. Lietuvos gyventojų trūko pinigų maistui, o 23 proc. – lėšų būsto nuomai ar komunaliniams mokesčiams. Maisto vis dar yra, bet pinigų jo nusipirkti stinga maždaug kas dešimtam į laimingiausių pasaulio valstybių dvidešimtuką patekusios šalies gyventojui.

Pinigų maistui sumažėjo, o laimės – padaugėjo. Žmonės ištvėrė žiemą, regis, niekas namuose nesušalo ir iš bado nenumirė. Bent jau nebuvo tokių viešų pranešimų, kad greitoji medicinos pagalba būtų vežiojusi tokius pacientus. Sveikatos apsaugos ministras dažnai pasakoja „užsukęs“ tokią reformą, kad, rodos, greitosios medicinos pagalbos jau netrukus gali net neprireikti – visi būsime vis sveikesni ir sveikesni net ir be gydytojų pagalbos. Nuo kaimo žmonių tolstančios gydymo paslaugos tik į naudą – kai arti nėra gydytojo, nori ar ne, tenka sveikti pačiam arba visai nesirgti iki pat gyvenimo pabaigos.

Pasiekti gydytojus ir didesniuose miestuose kaimo žmonėms galimybių vis mažėja, nes autobusai – retenybė kaimo keliuose. Bet ir dėl to nusiminti neverta. Susisiekimo ministras turi ambicingą planą – visą Lietuvą apjungti dviračių takais. Susisiekimo ministerijos žmonės giriasi, kad dviračių infrastruktūrai atrieks ambicingą sumą – apie 188 milijonus eurų. Čia ne kokie sukrapštyti 8 milijonai pieno sektoriui. Dviračiai mažina taršą ir gelbėja klimatą, o karvės, kaip jau gerai žinome, jį tik gadina.

Neverkšlenkime dėl nykstančių pieno gamintojų ūkių, pasidžiaukime kitų verslų laimėjimais. Štai pieno perdirbėjai žarsto pernai išaugusias pajamas ir pelnus. „Auksiniai“ pernykščiai metai buvo energetikams – „Ignitis grupė“ uždirbo 293 milijonus eurų grynojo pelno, arba 83,1 proc. daugiau nei užpernai. Saldainiais lijo ir Lietuvos bankų sektoriui, kuris, neaudituotais duomenimis, 2022 m. uždirbo 468 milijonus eurų pelno – beveik 140 milijonų eurų daugiau nei 2021 m. Tiesa, bankų pelnus norima apmokestinti, o pinigus skirti krašto apsaugai.

Kaip gerai, kad Lietuvoje dar yra ką ginti ir kam gintis, nors tai gali tęstis nebeilgai. Mūsų tauta nyksta nevaldomu greičiu, lyg kokie bepročiai ritamės prarajos link ir dar stipriau spaudžiame greičio pedalą. 2021 m. prieita kritinė gimstamumo riba. Vienas gydytojas paragino skelbti aliarmą ir raginti gimdyti bei auginti daugiau vaikų. Iš kiekvienos tribūnos turėtume jau ne ramiai kalbėti, o šaukti, kad tauta išmiršta, bet lietuviai ramūs ir laimingi. O sveikatos apsaugos sistemos reformuotojai žada dar „kelti akušerijos paslaugų kokybės kartelę“. Išlukštenus biurokratų kalbą, tai reiškia, kad jau ir taip išretintų gimdymo skyrių gali dar sumažėti. Reformuotojai beveik terorizuoja: gimdymų ribą per metus kai kur ruošiasi kelti nuo 300 iki 600. Iš kur traukiami skaičiai, kiek turi gimti vaikų, kad gimdymo skyrių neuždarinėtų, turbūt tik vienas nelabasis težino. Kaip ir visų kitų nesibaigiančių ir naujai prasidedančių reformų esmę bei prasmę. 

Įdomus lietuvių laimės receptas – kuo blogiau, tuo geriau. Optimistų ar net filosofų tauta!

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/04/24

Kuo daugiau uždaroma bankų skyrių – tuo didesni pelnai

„Vien tik auksas valdo mus, žmonės jam tarnauja!“ (J. V. Goethe, Mefistofelio sparnuota frazė dramoje „Faustas“) Lietuvos komerciniai bankai, žarstantys įspūdingus pelnus, regionuose uždaro skyrius, gyventojai lieka be...
2024/04/24

„Fazer“ svarsto apie pokyčius – uždarius kepyklą Kaune, veiklą koncentruoti Latvijoje

Greitojo vartojimo produktų įmonių grupė „Fazer“ siekia stiprinti savo pozicijas visose rinkose. Kaip vieną iš strateginių veiksmų svarsto apie galimybę visas Baltijos šalių kepyklas sujungti į vieną gamybos padalinį Ogrė...
2024/04/24

Skaniausios ir geriausios šiųmetės pomidorų veislės

Anksčiau telšiškė Lilija Jasevičienė augindavo ne mažiau nei 450 įvairių veislių pomidorų. Šiemet ryžosi „pomidorų ūkį“ sumažinti, tad ir naujų veislių sudaigino tik apie 100. Teko gerai pagalvoti, kokių jau i&scar...
2024/04/24

Ukrainos žemės ūkio ministras – žemgrobystės skandalo sūkuryje

Ukrainos nacionalinis antikorupcijos biuras (NABU) vakar paskelbė apie atskleistą įspūdingo masto žemgrobystės schemą, kurioje dalyvavo aukščiausi valdžios pareigūnai.
2024/04/24

Ankstyvieji purškimai: ką reikia žinoti?

Ankstyvas pavasaris – darbingas, bet ir sudėtingas metų laikas dėl sparčiai besikeičiančių oro sąlygų. Į laukus skuba žemdirbiai, darbų turi sodininkai, daržininkai ir, žinoma, atidžiai savo bičių šeimas prižiūrintys bitininkai, kurie...
2024/04/24

Tyrimas: darbuotojai toleruoja nelegalų sezoninį darbą

Kovo mėnesį prasidėjusi sezoninių darbuotojų paieška įsibėgėja. Kaip įprastai, sezoninių darbų pasiūla piką pasiekia balandžio antroje pusėje. Šiuo metu ieškantys sezoninio darbo įvairiuose kanaluose gali rasti nemenką darbų p...
2024/04/24

Pieno supirkimo kainos ir supirktas pienas

Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC) paskelbė informaciją apie vidutines pieno supirkimo kainas ir supirktą pieną 2024 m. kovo mėnesį.
2024/04/24

Lietuva ir Egiptas tariasi dėl tiesioginių reguliarių skrydžių sutarties

Lietuva ir Egiptas ketina glaudžiau bendradarbiauti, gerindami šalių tiesioginį susisiekimą oru ir plėtodami jūrų transporto ir logistikos jungtis. Tokias galimybes susisiekimo ministras Marius Skuodis aptarė su šios šalies mi...
2024/04/23

Vietos maisto produktai – mūsų stiprybė, kurią mokomės įvaldyti

(VDU ŽŪA langas) Gyvename sparčiai kintančiomis išorinės aplinkos sąlygomis. Pokyčius spartina kompleksas priežasčių, tarp kurių – klimato kaita ir neatsinaujinančių išteklių brangimas; geopolitinė aplinka, galinti transformuot...