Ashburn +12,0 °C Rūkas
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +12,0 °C Rūkas
Pirmadienis, 4 Grd 2023

Ligonių kasos: su Europos sveikatos draudimo kortele vasaroti Europoje – saugiau

2023/07/10


Įsibėgėjus vasaros atostogoms gyventojai dažnai renkasi poilsį ir keliones Europos šalyse. Ligonių kasų specialistai ragina nepamiršti Europos sveikatos draudimo kortelės – ją paprasta užsisakyti ir gauti prieš išvykstant. Su kortele poilsis Europoje bus saugesnis, nes ji garantuoja būtinąją medicinos pagalbą, kurios kelionės metu gali prireikti kitos šalies gydymo įstaigose.

Europos sveikatos draudimo kortelė (ESDK) patvirtina žmogaus teisę Europos Sąjungos šalyse, Lichtenšteine, Islandijoje, Norvegijoje, Šveicarijoje bei Jungtinėje Karalystėje gauti būtinąją medicinos pagalbą, kurios išlaidas visiškai arba iš dalies apmoka ligonių kasos.

„Vasarą, kai gyventojai išvyksta mėgautis atostogomis svetur, kortelių išduodame dvigubai daugiau nei kitu metų laiku “, – sako Šiaulių teritorinės ligonių kasos (TLK) Gyventojų aptarnavimo skyriaus specialistė Diana Remeikienė. Pasak jos, pasitaiko, kai per dieną išduodama apie 400 kortelių.

Iš viso per pirmąjį šių metų pusmetį Šiaulių TLK išdavė daugiau nei 23 tūkst. ESDK, o visų regionų teritorinės ligonių kasos per šių metų pusmetį – beveik 161 tūkst. ESDK.

Ypač gyventojus džiugina tai, kad kortelę galima gauti iš karto, kai tik kreipiamasi į TLK. Visos atstovės  rajonuose yra aprūpintos ESDK kortelių spausdintuvais, tad vietos gyventojai gali gauti ESDK kortelę jau pirmojo vizito metu. ESDK užsisakius elektroniniu būdu ar atvykus į padalinį, jos tuoj pat spausdinamos ir išduodamos visuose TLK padaliniuose.

Gyventojai noriai renkasi ir paslaugą gauti ESDK registruotu laišku, tuomet dėl kortelės iš viso nereikia kelti kojos iš namų. Pildydamas elektroninį prašymą, žmogus gali pasirinkti, kad kortelė registruotu paštu būtų atsiųsta pageidaujamu adresu Lietuvoje. Bet tokiu atveju tenka palaukti kortelės kelias dienas. Kortelė ir jos siuntimas paštu yra nemokami.

Galima užsakyti bei pasiimti ESDK ir savo nepilnamečiams vaikams. Atsiimant kortelę būtina pateikti savo asmens tapatybės dokumentą. 

Pasak D. Remeikienės, kai nelieka laiko pasirūpinti kortele, išvykdamas į kelionę apdraustasis gali per Elektroninių valdžios vartų portalą prisijungti prie Valstybinės ligonių kasos informacinės sistemos ir savarankiškai susiformuoti bei atsisiųsti į mobilųjį telefoną sau ir nepilnamečiams vaikams sertifikatus, laikinai pakeičiančius ESDK. Sertifikatas galioja iki einamojo mėnesio paskutinės dienos, todėl kitą mėnesį reikia jį susiformuoti iš naujo.

Tokį sertifikatą, specialistės teigimu, galima atsisiųsti ir tada, kai pamirštama pasiimti ESDK, o keliautojui skubiai prireikia būtinosios medicinos pagalbos Europos šalies gydymo įstaigoje. Jei žmogus neturi galimybės užsakyti sertifikato, galima elektroniniu būdu pateikti užpildytą nustatytos formos prašymą TLK arba kreiptis į šalies, kurioje viešima, vietos valstybinio sveikatos draudimo įstaigą. Ši įstaiga kreipsis į Lietuvos TLK pagal asmens gyvenamąją vietą su prašymu atsiųsti sertifikatą.

Sertifikatas, kaip ir ESDK, apdraustiesiems išduodamas nemokamai. Su šiais dokumentais Europos šalyse patirtas būtinosios medicinos pagalbos išlaidas visiškai arba iš dalies apmoka ligonių kasos. Lietuvos apdraustieji, užsienyje patyrę traumą ar ūmiai susirgę, gydymo įstaigoje pateikę sertifikatą gali būti tikri, kad medicinos pagalba bus suteikta pagal toje šalyje nustatytas pagalbos apimtis ir už ją sumokėta tos šalies nustatyta tvarka ir įkainiais.

Jei viešėdamas Europoje apdraustasis neturi nei ESDK, nei sertifikato, suteiktų būtinosios medicinos pagalbos paslaugų išlaidas teks apmokėti savo lėšomis. Tačiau grįžus į Lietuvą galima kreiptis į TLK pagal savo gyvenamąją vietą dėl išlaidų kompensavimo ir pateikti apmokėjimą patvirtinančius bei medicininius dokumentus.

Ligonių kasos primena, kad ESDK ir sertifikatas yra skirti tik apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu. Nustojus galioti draudimui, jais naudotis negalima.

 

Šiaulių teritorinės ligonių kasos informacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/03

Pagerbiant genijaus atminimą keliama idėja Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna

Pagerbiant vieno iškiliausių Lietuvos dailininkų ir kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio atminimą svarstoma Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna.
2023/12/03

Šiltnamių rinkai žadama šviesi ateitis, bet technologijos pasirinkimas – jau galvosūkis

Ūkininkavimas versliniuose šiltnamiuose daugelyje šalių atneša milijonines pajamas. Ekspertų prognozėmis, toks daržovių ir uogų auginimo būdas ateityje tik augs, todėl tiek valstybiniu, tiek verslo lygiu daug investuojama į na...
2023/12/03

Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai

Stichinė nelaimė miškuose, sukelta žievėgraužio tipografo, vaizdingai dar vadinama ruduoju gaisru, rudąja stichija. Ji pražudė jau apie 3500 ha medynų. Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai.
2023/12/03

Duokite psichikos ligoniams advokatą!

„Tai itin sudėtinga tema. Kiekvienu atveju tenka individualiai spręsti mįslę, kaip laviruoti“, – įsitikinęs Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktorius Martynas Marcinkevičius, kalbėdamas, kaip padėti namuose prižiūrim...
2023/12/03

Galima veikti inovatyviai ir efektyviai, vienas sprendimų – sėtiniai žolynai

Esamoje geopolitinėje situacijoje sunkiai prognozuojamos grūdų supirkimo kainos, augantys energetikos kaštai, dažnėjantys ekstremalūs gamtos reiškiniai, griežtinami aplinkosaugos reikalavimai – šiandienos realijos, skati...
2023/12/03

Kada reikalingas augalo pasas?

Augalo pasas yra reikalingas tiekiant rinkai savo užaugintą augalinę produkciją mažmenine prekyba užsiimantiems ūkio subjektams, taip pat savo užaugintą augalinę produkciją tiekiant rinkai galutiniam vartotojui.
2023/12/03

Seime priregistruota naujų pasiūlymų 2024-ųjų biudžetui už milijardą eurų

Praėjus daugiau nei savaitei po to, kai Seimas antrą kartą apsvarstė kitų metų biudžeto projektą, parlamentarai vėl pateikė šūsnį siūlymų papildomai finansuoti kai kurias sritis.
2023/12/03

Kraujažolinio grublio pokštai – atsitiktinumas ar klimato kaitos pasekmė?

Pastaraisiais metais vis dažniau pavasarines daržoves atakuojantys juodi, kuproti „kirminai“ verčia nerimauti daržininkus, ypač tuos, kurie daržoves augina mažuose sklypuose ir nenaudodami insekticidų. Tai kraujažolinio grublio (Galeru...
2023/12/03

Priminimas poledinės žūklės mėgėjams: nerizikuokite

Atšalus orams ir žvejams jau ruošiantis žvejoti ant užšalusių vandens tvenkinių, aplinkosaugininkai primena, kad Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse nustatyta prievolė žvejams mėgėjams žvejojant ant ledo turėti smaigus...