FAO praneša, kad pasaulinių maisto prekių kainos rugpjūtį šiek tiek sumažėjo, nes cukraus, mėsos ir grūdų kainų kritimas nusvėrė augalinio aliejaus ir pieno produktų kainų augimą.
FAO maisto kainų indeksas, kuris fiksuoja pasaulinių prekių kainų mėnesinius pokyčius, rugpjūčio mėn. vidutiniškai siekė 120,7 punkto, t.y. šiek tiek mažiau nei patikslintas liepos mėn. rodiklis (1,1 proc. kritimas)
Indeksų svyravimas
FAO grūdų kainų indeksas, palyginti su liepos mėn., sumažėjo 0,5 procento, o tai lėmė sumažėjusios pasaulinės kviečių eksporto kainos dėl konkurencingo Juodosios jūros regiono tiekimo ir didesnio, nei tikėtasi, derliaus Argentinoje bei Jungtinėse Amerikos Valstijose.
Tuo tarpu pasaulinės kukurūzų kainos šiek tiek pakilo, labiausiai dėl karščio poveikio derliui kai kuriose Europos ir Šiaurės Amerikos dalyse. Be to, FAO visų ryžių kainų indeksas padidėjo 0,6 proc. – taip nutiko dėl vis dar vyraujančios įtampos rinkose ir kai kurių eksportuojančių šalių valiutos pabrangimo JAV dolerio atžvilgiu.
FAO augalinio aliejaus kainų indeksas nuo liepos pakilo 0,8 procento ir pasiekė aukščiausią lygį per 20 mėnesių, nes pasaulinių palmių aliejaus kainų kilimas smarkiai kompensavo mažėjančias sojų, saulėgrąžų ir rapsų aliejaus kainas.
FAO pieno produktų kainų indeksas taip pat pakilo – rugpjūčio mėnesį jis padidėjo 2,2 proc. Nugriebto pieno miltelių kainos kilo dėl padidėjusios importo paklausos neatidėliotinų prekių tiekimui. Tarptautinės sūrio kainos taip pat pakilo dėl didesnės pasaulinės importo paklausos, o tarptautinės sviesto kotiruotės pasiekė visų laikų aukščiausią lygį, kurį paskatino išaugęs netikrumas dėl pieno tiekimo Vakarų Europoje pakankamumo.
FAO mėsos kainų indeksas, palyginti su liepos mėn., sumažėjo 0,7 proc., o paukštienos, kiaulienos ir avienos kainos sumažėjo dėl silpnos importo paklausos, net kai pasaulinės jautienos kainos šiek tiek padidėjo.
FAO cukraus kainų indeksas rugpjūtį sumažėjo 4,7 proc. ir pasiekė žemiausią lygį nuo 2022 m. spalio mėn. Sumažėjimą lėmė pagerėjusios cukranendrių derliaus Indijoje ir Tailande gamybos perspektyvos, taip pat sumažėjusios tarptautinės žalios naftos kainos. Tačiau susirūpinimas dėl gaisrų poveikio cukranendrių laukams pagrindinėse Brazilijos auginimo vietose rugpjūčio pabaigoje smarkiai paaugino cukraus kainas.
Daugiau informacijos rasite čia.
Grūdų derliaus prognozės
FAO taip pat sumažino pasaulinės grūdų produkcijos prognozę 2024 m., dabar ji prilygsta 2 851 mln. tonų, t.y. beveik tiek pat, kaip ir pernai.
Naujamaje paskelbtame javų pasiūlos ir paklausos apraše pokyčiai paaiškinami sumažėjusiais stambių grūdų, įskaitant kukurūzus, derliaus lūkesčiais, visų pirma dėl karštų ir sausų oro sąlygų Europos Sąjungoje, Meksikoje ir Ukrainoje. Tuo tarpu FAO padidino pasaulinės kviečių produkcijos prognozę 2024 m., taip pat ryžių produkcijos prognozę, kuri dabar, kaip manoma, pasieks visų laikų rekordą – 537 mln. tonų.
Prognozuojama, kad bendras grūdų suvartojimas pasaulyje 2024–2025 m. išaugs iki 2 852 mln. tonų, t.y. bus 0,2 proc. didesnis nei 2023–2024 m. Numatoma, kad ryžių suvartojimas pasieks rekordinį lygį, kurį lems numatomas paspartėjęs bendras maisto suvartojimo augimas.
Prognozuojama, kad pasaulio grūdų atsargos 2025 m. sezono pabaigoje padidės 1,2 proc., o 2024–2025 m. pasaulinis grūdų atsargų ir suvartojimo santykis sieks 30,7 proc.
Tarptautinė prekyba visais grūdais šiuo metu siekia 485,6 mln. tonų, t.y. jaučiamas 3,3 procento nuosmukis, palyginus su 2023–2024 m., tai nutiko daugiausia dėl mažesnių stambių grūdų prekybos apimčių.
Daugiau informacijos rasite čia.
Žemės ūkio rinkos informacinė sistema (AMIS) taip pat išleido mėnesinį rinkos stebėsenos biuletenį. Be nustatytų ataskaitų, dabartinis leidimas praplečia pokyčius trąšų rinkose ir apima naują skyrių apie augalinius aliejus.
Parengė Ričardas Čekutis