Ashburn +5,6 °C Dangus giedras
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +5,6 °C Dangus giedras
Antradienis, 28 Kov 2023

Ne tik sostinėje realizuojamos svajonės!

2023/02/19


Miesto šurmulį iškeitusi į tylesnį gyvenimą Šilutėje tinklaraštininkė Rasa GESTAUTĖ teigia, kad be provincijos, kur gyvenimas irgi verda, miestas neišgyventų, tad didmiesčių žmonės turėtų pagarbiau žvelgti į juos maitinančius regionus. Ir svarbu žemei atsidėkoti už jos gėrybes, nenualinti jos. Rasa teigia, kad ji auga kartu su savo augalais, tik perkeltine prasme, o šeimos daržas – savotiška mokymų laboratorija trims jos vaikams. 

Kokie keliai nuvedė iki tinklaraščio, skirto augalams?

Užaugau kaime, bet niekada nemaniau, kad ateis laikas, kai atsigręšiu į gamtą ir man bus įdomu auginti pačiai. Tai atėjo su metais.

Baigusi mokyklą svajojau tik apie studijas ir gyvenimą dideliame mieste, apie karjerą, keliones, aktyvų gyvenimą. Taip ir buvo. Penkiolika metų praleidau gyvendama Klaipėdoje ir Vilniuje. Mokiausi, dirbau, kūriau šeimą.

Tačiau kad ir koks smagus buvo miesto šurmulys, trauka gamtai ir auginimui vis išlįsdavo: daugiabučio balkone vasarą rikiuodavosi vazonai su įvairiausiais augalais, o labiausiai atsigaudavau ir pailsėdavau gamtos apsuptyje.

Vėliau gyvenimas susiklostė taip, kad grįžau gyventi į savo gimtąjį kraštą, Šilutę. Gyvename mieste, kur palangės, o pavasariui prasidėjus ir balkonas, pasipildo žaluma. Kiek toliau nuo namų yra nedidelis, vieno aro daržas. Jame telpa šiltnamis, vaismedžiai ir lysvės, kuriose auginu maistą šeimai.

Greta viso to rašau ir tinklaraštį, kuriame dalinuosi idėjomis ir patarimais. Mintis rašyti kilo pirmiausia dėl savęs: norėjosi turėti vietą, kurioje galėčiau išsaugoti savo patirtis, naudingą informaciją, kad ši nepasimestų.

Kokie daržo atradimai Jus labiausiai domina? Kuo tai praturtina Jus pačią?

Jei reikėtų save įstatyti į rėmus, tai sakyčiau, kad esu gamtinės daržininkystės šalininkė. Man svarbu, kad darže auginamas ir ant stalo dedamas maistas būtų kuo natūralesnis, su kuo mažiau cheminių trąšų. Taip pat svarbu atsidėkoti žemei už teikiamas gėrybes.

Gyvename vartotojiškame pasaulyje, kur dažnai nesusimąstydami tiesiog daug vartojame, imame ir negalvojame apie grąžą. Žemė yra dosni, bet ją taip pat reikia maitinti, turtinti, kad ji neišsieikvotų.

Augindama daržoves augu ir pati: domiuosi šios veiklos ypatumais bei natūraliomis priemonėmis, galinčiomis praturtinti ir pagerinti turimą žemės plotą.

Kokių įdomybių padeda patirti gamta, kartu skiriant laiko ir vaikams?

Mūsų nedidelis sklypelis – tikra mokymų laboratorija. Kai tik pradėjome ten prieš beveik ketverius metus kurti daržą, supratome, kad esame buvusio namų šiukšlyno vietoje. Mes, o svarbiausia vaikai, galėjo pamatyti ir įsitikinti, kad neatsakingai numestos šiukšlės niekur nedingsta. „Palikimas“ buvo didžiulis: nuo buities reikmenų, drabužių, vaistų iki nereikalingų technikos detalių ir skerdienos kaulų. Stiklo duženas iki šiol dar renkame. Kartais juokaujame, kad jos „auga“ geriau nei kai kurios daržovės.

Gyvename vartotojiškame pasaulyje, kur norime visko daug ir greitai, sunkiai susitaikome su pralaimėjimais. O gamta yra nenuspėjama ir labai gera mokytoja: joje ne viskas vyksta greitai ir ne visada taip, kaip planuojame mes. Vietoje gausaus derliaus, kurio tikėjomės, dėl gamtos išdaigų galima turėti tik pakankamai, o svarbiausia, kad dažnai yra tik viena galimybė viską padaryti gerai, nes nesėkmės atveju teks sėdėti ir laukti kitų metų.

Tad jeigu žvelgtume giliau, auginimas mus neretai moko daugiau kantrybės, didesnio atsparumo nesėkmėms, prisitaikymo ir supratimo, kad mokytis reikia nuolat. Buvimas gamtoje, gryname ore taip pat nemenkas pliusas.

Ką patartumėte tiems, kurie ruošiasi ir neprisiruošia grįžti gyventi iš miesto į kaimą?

Apmąstyti, ryžtis ir tiesiog tai padaryti. Mažiau galvoti apie tai, ką, sakykime, paliekame ir prarandame, bet susikoncentruoti į ateitį ir save motyvuoti tuo, ką turime gero šiuo metu.

Kokie gyvenimo mažame miestelyje privalumai ir galbūt minusai?

Minusų gali būti daug arba mažai. Tai priklauso nuo mūsų pačių.

Daug kalbama apie tai, kad provincijoje menkesnis pragyvenimo lygis ir mažesni atlyginimai, mažiau darbo pasiūlymų. Taip, tai tiesa. Tačiau miestuose didesnė darbo konkurencija, ir ne visi ten dirba savo svajonių darbus. Aukštu išgyvenimo lygiu, atlyginimais taip pat ne visi gali pasidžiaugti, užtenka apsilankyti miegamuosiuose didmiesčių rajonuose ar nuvažiuoti į priemiesčius. O didesni atlyginimai dažnu atveju dengia ir didesnes išlaidas.

Daug kas mini susisiekimo kaimo vietovėse problemą. Bet, prisiminusi 1–1,5 val. trukmės kelionę į darbą ir didmiesčio spūstis, jaučiuosi daugiau nei laiminga, galėdama atstumą nuo A iki B įveikti pėsčiomis ar neįstrigdama automobilių eilėse.

Vis tik pagrindinis minusas – požiūris, kad yra dvi Lietuvos: Vilnius ir likusi dalis, prilyginama provincijai. Tegul neįsižeidžia kiti didieji miestai, bet manau, kad jie irgi jaučiasi užgožti sostinės ir nustumti į provincialų gretas.

Požiūris, kad jeigu negyveni Vilniuje ar bent šalia jo, vadinasi, gyvenimas nenusisekė, tau kažko trūks ir būsi tarsi kažkoks nepakankamas, manau, daugelį stabdo nuo svajonių sieti gyvenimą su kaimu.

Bet pamirštame esminį dalyką, kad nors miestuose telkiasi kultūra, mokslas ar vadinamoji pažanga, parduotuvėse perkame ne balkonuose užaugintas daržoves, ir alkanas mokslas ar kultūra vargu ar galėtų taip augti ir klestėti, jei ne provincijoje verdantis gyvenimas. O gyvenimas ten tikrai verda, gal kiek kitoks, kitokiu ritmu, bet verda.

Tad daug kas priklauso nuo požiūrio. Jei norėsime matyti murziną, atsilikusį, varganą kaimo gyvenimą, tai tik tai ir matysime, bet jame yra ir daug natūralumo, nuoširdumo, užsispyrimo, darbo.

Kitas dalykas: gyvename technologijų laikmečiu, kai galime nuvykti ten, kur norime, kai darbdavys gali būti už kelių šimtų kilometrų – ir tai mums nėra kliūtis.

Ir provincijoje yra auginama, kuriama, čia vaikai taip pat turi galimybę įgyti išsilavinimą ir siekti savo svajonių, čia žmonės taip pat garsina Lietuvą. Viskas priklauso nuo požiūrio, įdėtų pastangų ir priimtų sprendimų.

Su kokiais planais – sau ir šeimai – siejate ateitį?

Ateities planuose ir svajonėse – persikėlimas dar toliau nuo miesto šurmulio, kur daug didesnis daržas, galintis tenkinti didžiąją dalį šeimos poreikių. Valgyti pačių užaugintą maistą mums didelis džiaugsmas.

Puoselėjame mintį kada nors sukurti tokią vietą gamtos apsuptyje, savotišką oazę, į kurią galėtų atvažiuoti šeimos. Pabūti, pailsėti, pajusti buvimo gamtoje malonumus.

 

 

„Rasų“ korespondentė Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

Rasos Gestautės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2022/03/29

Grįžus prie žemės – dangus prašvito

ŪP korespondentė Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ. – Saulė augina ne tik Olgos ir Vigilijaus Vansevičių ūkio „Zavišinės dvaras“ svogūnus, česnakus, kitas daržoves. Ji stiprina ir sutuoktinių optimizmą, kai šį išrauti ba...
2023/03/28

Kodėl jau šį pavasarį verta naudoti išmaniąją ūkininkavimo sistemą GEOFACE?

Lietuvoje populiarėja lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema GEOFACE, skirta augalininkystės ūkių valdymui. 2019 metais pradėta diegti sistema neatpažįstamai patobulėjo, o klientai ją vertina dėl valdymo paprastumo ir patogaus dar...
2023/03/28

Seimo apdovanojimas – Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui Česlovui Juršėnui ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados Pirmininkui Ruslanui Stefančukui

Seimas nusprendė 2023 m. Seimo apdovanojimą – Aleksandro Stulginskio žvaigždę – skirti Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui Česlovui Juršėnui ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados Pirmininkui Ruslanui Stefančukui.
2023/03/28

Kiekvienai dirvai – savas augalas

Nuvažiavę į medelyną ir išsirinkę mėgstamų augalų, visada pasiteiraujame, kokią aplinką jie mėgsta. Bet juk galime atlikti „namų darbus“ ir iš anksto išsiaiškinti, kokias gėles tinka auginti saulėtose, ...
2023/03/28

VAT priminimas: AAP tiekti ir platinti gali ne kiekvienas

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (VAT), atlikdama augalų apsaugos produktų (AAP) rinkos priežiūrą, siekia užtikrinti, kad jie būtų saugūs naudoti ir legalūs. Atkreipiame fizinių ir juridinių asmenų dėmesį į pagrindin...
2023/03/28

Anykščių krašto žmonės susirūpinę dėl miško naikinimo

Šimonių girios bendruomenė sunerimusi dėl miške vykstančių pokyčių. Bendruomenė feisbuko grupėje atkreipia dėmesį į Šventosios kraštovaizdžio draustinyje (Anykščių r.) sunkios medkirčių technikos sudarkytas pieva...
2023/03/28

2024-ieji paskelbti NATO ir Europos Sąjungos, Dainų šventės bei Diplomatų Lozoraičių metais

Seimas, siekdamas pažymėti Lietuvos įstojimo į Šiaurės Atlanto sutarties organizaciją ir Europos Sąjungą 20-metį, Lietuvos Dainų šventės 100-metį ir diplomatų Lozoraičių nuveiktų darbų svarbą, nusprendė 2024-uosius paskelbti NATO ir ...
2023/03/28

Ketinantieji įsirengti saulės elektrines turėtų suskubti

Saulės elektrinėse pagaminta elektra yra viena pigiausių ir tvariausių, todėl ūkininkai, norintys pasistatyti nuosavą saulės elektrinę, bet sprendimo įgyvendinimą atidėliojantys vėlesniam laikui, turėtų suskubti – sparčiai mažėjant elektros ...
2023/03/28

Patikrintas prokuroro priimtas nutarimas dėl Kaune įsigytų žemės sklypų

Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras, išnagrinėjęs surinktus dokumentus, įvertino Kauno apygardos prokuratūros šių metų vasario 27 d. priimto nutarimo teisėtumą ir pagrįstumą, kuriuo buvo atsisa...