Ashburn +6,0 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 24 Vas 2024
Ashburn +6,0 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 24 Vas 2024

Nuo pomidorų akys raibsta, bet norisi užsiauginti SAVŲ

2023/01/24


Brokštėnų kaimo (Šilalės r.) ūkininkė EDITA BENDIKIENĖ pastebi, kad nors prekyviečių ir parduotuvių lentynos lūžta nuo pomidorų įvairovės, beveik kiekvienas, turintis bent lopinėlį žemės ir jame suformavęs bent vieną lysvę, neįsivaizduoja jos be pomidorų. Bet patyrusi daigų augintoja perspėja dar neskubėti sėti: „Turime laiko iki vasario ar kovo.“ Bet jau metas šnektelėti apie daigų sveikatą. Tad koks turėtų būti startas, kad sulauktume derlingo finalo?

Daigui reikia šilumos, šviesos ir net vėjelio

„Gyvenant kaime savaime susiklostė, kad ėmėmės ūkininkauti ir auginti daigus – iš pradžių braškių, vėliau ir gėlių, agurkų, paprikų ir, žinoma, kaipgi be pomidorų, – štai tokios 15 metų patirties šiandien sukaupusi daigų augintoja E. Bendikienė. – Daigų poreikis nuolat auga, nes kiekvienas kaimo gyventojas nori suformuoti savo daržiuką, įrengti šiltnamį, auginti daržoves naudojant tik minimalų chemijos kiekį, žinoti, ką valgo šeima.“

Pašnekovė pomidorus sėja vasarį arba kovą į dėžutes ir jas laiko namuose. Išdygus daigeliams, juos išretina, susodina po vieną į indelius ir perkelia į šildomą šiltnamį. Kadangi šilumos reikia ten žiemojančioms gėlėms, tad jos užtenka ir pomidorams. Naujuose namuose pomidorai auga, stiebiasi tol, kol persodinami į dirvą ar šiltnamį, tai yra, iki gegužės vidurio.

Edita Bendikienė daigus augina jau penkiolika metų.

Kokią žemę šilališkių šeima naudoja pomidorų daigams? „Kad daigai būtų sveiki ir tvirti, auginame juos durpėse, o šaknis stipriname laistydami šaknų aktyvatoriumi, kiek vėliau lapams naudingas bent truputis azoto trąšų,“ – atsako E. Bendikienė.

Jos perspėjimu, dažniausios pomidorų daigų augintojų klaidos yra šios: perlaistymas, per tankus daigų susodinimas, vėdinimo trūkumas. Augantiems pomidorams rekomenduojama net daryti skersvėjį.

O kad pirkdami atskirtume nesveiką, pažeistą daigą, šilališkė pirmiausia pataria atkreipti dėmesį į spalvą: pageltonavęs ar pajuodavęs daigas nebus geras.

Pomidorų daigelius teks pikuoti.

Įvairiam skoniui – spalvų vaivorykštė

Bendikų daigyne galima rasti pomidorų įvairiam skoniui. Šiltnamis atspindi ir madas, ir spalvų naujoves. Stiproko, ryškaus skonio Dwarf serijos pomidorai jau ne naujiena jokiame kaime. Šių nykštukinių veislių daigų žmonės nori vis daugiau. Ne mažiau poluliarūs ir kekiniai, vadinamieji „vyšniniai“ pomidoriukai, vertinami ir dėl saldesnio skonio, tinkami vaikams.

„Ankstyvo ir vidutinio ankstyvumo veislės pačios geriausios, nes vėlyvosios dažniausiai nespėja prinokti arba suserga maru, miltlige – dėl dažno lietaus ir atvėsusio oro rudenį,“ – atkreipia dėmesį E. Bendikienė.

Skystas, miltingas ar mėsingas pomidoras – jų netrūksta bet kokiam pasirinkimui, o ką jau kalbėti apie skonių atspalvius. Kas ieško naujovių ir įvairovės niuansų, Bendikų pomidorų daigynu tikrai nenusivils.

‘Betalux’ veislės raudoni pomidorai – ankstyvi, skanūs, žemaūgiai, greičiausiai prinoksta, nuolat paklausūs kaimo vietovėse.

‘Orkado’ veislė – irgi ankstyva, augalai aukštaūgiai, vaisiai raudoni, sveria apie 130–150 g.

‘Tolstoj’ – dar viena populiari ankstyvų pomidorų veislė: vaisiai sveria apie 100–110 g, gražios raudonos spalvos, galima skinti kekėmis.

‘Brooklyn H’ vaisiai mėsingi, raudoni, apie 150–170 g svorio, hibridiniai, atsparūs ligoms.

‘Polfast H’ vaisiai stambūs, sveria apie 100–150 g, ankstyvi, greitai prinoksta, irgi hibridiniai.

‘Raissa’ vaisių svoris siekia apie 140–160 g, tinka transportuoti, malonaus skonio.

‘Promyk’ – ankstyva veislė, kurios ryškiai raudonas vaisius sveria apie 80 g, ypač svarbu, kad jie atsparūs žemai temperatūrai.

‘Marmande’ – ankstyvos veislės aukštaūgiai augalai, vaisiai sveria apie 150–170 g, dideli ir mėsingi, skanūs, plona odele.

Bendikų šeima ir jų kaimynai taip pat mielai augina avietinius rausvus, geltonus, juodus pomidorus.

‘Malinowy Kapturek’ vaisiai avietiniai, kekiniai, sveria apie 70–80 g, išskirtinai skanūs.

‘Malinowy Rodeo’ vaisiai avietiniai, mėsingi, sveria apie 500–600 g, širdies formos.

‘Ananas’ vaisiai geltoni, saldoko skonio, sveria apie 120–130 g, aukštaūgiai.

‘Black Prince’ – senovinė veislė, vaisiai dideli, juodi, odelė plona, juose yra karotinoido likopeno – vieno stipriausių natūralių antioksidantų.

‘Blackball’ pomidorai aukštaūgiai, vaisiai sultingi, juodos spalvos odele, sveria apie 50–55 g. Tinka vieno kąsnio užkandžiams.

Dar vertėtų atkreipti dėmesį į pomidorų marinavimą. Jis nėra toks populiarus kaip agurkų, bet Editos teta skaniai marinuoja būtent šiuos vaisius: sluoksniuoja raudonus, geltonus pomidorus ir agurkus. Marinatą paruošia su žele. Taip marinuoti pomidorai atrodo patrauklesni akiai ir labai skanūs.

 

 

„Rasų“ korespondentė Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/02/24

Jan Udo Sparenborg: „Reikia kovoti už mūsų ateitį!“

Į sausio pabaigoje Vilniuje surengtą žemdirbių protesto akciją iš tolimoje Žarėnų gyvenvietėje, Šiaulių rajone, įsikūrusio UAB „Klauso ūkis“ išvyko trys traktorininkai, du sunkvežimių vairuotojai ir pats ūkio vadov...
2024/02/24

Lietuviai valgo mažiau kiaušinių nei latviai

Naujausias tyrimas atskleidė, kad vištų kiaušinius kasdien valgo vos penktadalis lietuvių, latviai šį maisto produktą į savo mitybą įtraukia daug dažniau: kiekvieną dieną juos valgantys pasisakė beveik trečdalis apklaustų gyve...
2024/02/24

Vertikalioji daržininkystė: Dubajuje – klesti, Europoje – stagnuoja

Visai neseniai bendrovė „Lietuvos oro uostai“ pranešė, kad šių metų spalį startuos tiesioginiai reguliarūs skrydžiai tarp Vilniaus oro uosto ir Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) sostinės Dubajaus. Beveik tuo pat met...
2024/02/24

Ar esame patenkinti savo gyvenimu?

Kainų lygis, kariniai ir politiniai neramumai bei asmeninio pobūdžio realijos prisideda prie to, kaip kiekvienas iš mūsų vertina savo pasitenkinimą gyvenimu. O kaip sekasi visai Lietuvai šioje srityje – ar esame gyvenimu patenk...
2024/02/24

Ekologinės sistemos – EK pertvarkų akiratyje

Europą drebinant žemdirbių protesto akcijoms ir Europos Komisijai (EK) skubiai ieškant būdų, kaip palengvinti ūkininkų gyvenimą – sumažinti jų veiklai keliamus reikalavimus ir palengvinti galimybes jų produkcijai konkuruoti su importu...
2024/02/24

Vaikui už prarastą regėjimą priteista 160 tūkst. eurų

Lietuvos apeliacinis teismas paliko nepakeistą apygardos teismo sprendimą, kuriuo mažamečiam berniukui, dėl medikų kaltės praradusiam regėjimą viena akimi, priteista 160 000 Eur neturtinė žala. Valstybinė ligonių kasa ginčijo nustatytą neturtinės ...
2024/02/24

Ar interneto aplinkoje yra ne sukčių? Turbūt, bet – tikrinkite

Praėjusiais metais Lietuvoje fiksuota 350 romantinio sukčiavimo atvejų, gyventojai sukčiams mėgino pervesti daugiau nei 1 mln. Eur. Ne visi šie atvejai manipuliatorius pradžiugino abipusiais jausmais ar, svarbiausia – svetimais piniga...
2024/02/24

Dirvožemio degradacijos „vaistas“ – atkuriamoji žemdirbystė

Mokslininkai įspėja – per ateinančius 50 metų, dirvožemio degradacija gali apimti tokius mastus, jog nebebus įmanoma išauginti pakankamai maisto siekiant išmaitinti žmoniją. Dėl to vis daugiau dėmesio skiriama tausiam ūkininkav...
2024/02/24

Šiltas sultinys – didžiausias skrandžio džiaugsmas

Nesvarbus, koks metų laikas, nesvarbus – rytas ar vakaras, sultinys organizmui bus ir maistas, ir vaistas, ir prevencinė priemonė. Svarbiausia jį virti lėtai ir ilgai. Na, o išvirus, leisti dar šiek tiek „pailsėti“ ...