Ashburn +27,8 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024
Ashburn +27,8 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024

Paaiškėjo, kokia našta ekonomikai tenka dėl melžiamų karvių ligų

2024/06/28


Mokslininkai globaliu mastu įvertino ekonominius nuostolius, patiriamus dėl labiausiai paplitusių melžiamų karvių ligų. Tyrėjai taip pat atsakė į klausimą, kur šie nuostoliai didžiausi pasaulyje.

Tyrėjai nustatė, kad metiniai nuostoliai dėl pieninių galvijų ligos buvo didžiausi Indijoje, JAV ir Kinijoje, tačiau nuostoliai dėl įvairių ligų labai skyrėsi, pastebi dairyglobal.net.

„Journal of Dairy Science“ paskelbtas įdomus tyrimas apie ekonominę analizę, kuri apėmė 183 pieną gaminančias pasaulio šalis. Mokslininkai siekė įvertinti galvijų ligų ir sveikatos būklės poveikį pasaulio ekonomikai (atsižvelgta ir į gretutinių ligų įtaką). Ligos poveikis vertintas pasitelkiant įvairius metodus, atsižvelgiant į pieno produkciją, vaisingumą, bandos atsinaujinimą.

Pieniniai galvijai yra neatskiriama pasaulio ekonomikos dalis. Pavyzdžiui, Europos Sąjungoje pienas yra antrasis pagal gamybos apimtį maisto produktas (po vaisių ir daržovių) ir sudaro apie 14 proc. visos žemės ūkio produkcijos.

„Reikia geriau suprasti pasaulio ekonominius nuostolius, patiriamus dėl pieninių galvijų ligų, ir ištirti, kaip šie nuostoliai pasiskirsto tarp ligų ir populiacijų“, – sako tyrimo autoriai, tikėdami, kad tyrimas turi praktinę reikšmę ir padės nacionaliniais ir globaliu lygmenimis formuoti veiksmingą, įrodymais pagrįstą gyvūnų sveikatos politiką. Tyrimui vadovavo Philippas Rasmussenas iš Kopenhagos universiteto (Danija) Veterinarijos ir gyvūnų mokslų katedros.

Nuostoliai – milijardiniai, o kurios pieninių galvijų ligos yra brangiausios?

Analizuotos šios pieno ūkiuose labiausiai paplitusios ligos: mastitas (slaptas ir klinikinis); šlubavimas (atsirandantis dėl nagų ar galūnių sužalojimo, ligos ar disfunkcijos); paratuberkuliozė (lėtinė infekcinė atrajojančiųjų liga, pasireiškianti gausiu sekinančiu viduriavimu ir liesėjimu); šliužo dislokacija (virškinimo sistemos sutrikimas, dažnas šviežiapienėms karvėms); sunkus veršiavimasis (distocija); metritas (infekcinio pobūdžio gimdos uždegimas po apsiveršiavimo); gimdyminė parezė; kiaušidžių cistos; nuovalų užsilaikymas; ketozė (klinikinė ir subklinikinė – medžiagų apykaitos sutrikimas, pasireiškiantis po apsiveršiavimo).

Apskaičiuota, kad bendri metiniai pasauliniai nuostoliai sudaro 65 milijardus JAV dolerių.

Brangiausios modeliuojamos ligos buvo: subklinikinė ketozė – apie 18 mln. USD;, klinikinis mastitas – 13 mln. USD ir subklinikinis mastitas – 9 mln. USD. Tai apytikrės nuostolių sumos, pasaulyje dėl šių ligų patiriamos per metus.

Kitų labiausiai paplitusių pieninių galvijų ligų sukeliami globalūs metiniai nuostoliai: klinikinės ketozės – 0,2 mlrd. USD; šliužo dislokacijos, distocijos ir gimdyminės parezės – po 0,6 mlrd. USD; šlubavimo – 6 mlrd. USD; metrito – 5 mlrd. dolerių; kiaušidžių cistos ir paratuberkuliozės – po 4 mlrd. USD; nuovalų užsilaikymo – 3 mlrd. USD.

Ekonominė našta šalyse labai skyrėsi

Apskritai didžiausia ekonominių nuostolių suma dėl melžiamų karvių ligų fiksuojama Indijoje (12 mlrd. USD), JAV (8 mlrd. USD) ir Kinijoje (5 mlrd. USD), Rusijoje (4 mlrd. USD).

Tačiau santykinė ekonominė našta įvairiose šalyse labai skyrėsi pagal nuostolių svorį bendrajam vidaus produktui, vienam gyventojui tenkančią sumą, įvertinus iš pieno produkcijos gaunamas pajamas.

183 modeliuotose šalyse bendrieji metiniai nuostoliai vienai karvei svyravo nuo 72 USD Nigerijoje iki 1900 USD Pietų Korėjoje, o pasaulinis svertinis vidurkis siekė 351 USD.

Atsižvelgiant į pieninių bandų dydį ir gyventojų populiaciją atskirose šalyse, našta ekonomikai dėl melžiamų karvių ligų didžiausia buvo Naujojoje Zelandijoje (220 USD asmeniui per metus), Airijoje (140 USD asmeniui per metus) ir Danijoje (70 USD asmeniui per metus).

 

ŪP portalo informacija

123rf nuotr.

Dalintis