Ashburn +11,7 °C Migla
Ketvirtadienis, 8 Bir 2023
Ashburn +11,7 °C Migla
Ketvirtadienis, 8 Bir 2023

Pasaulio pienininkai laukia žinių iš Lietuvos

2015/09/19


Po paskutinio Pieno tarybos posėdžio, kuriame kongreso išvakarėse buvo aptarti svarbiausi pasirengimo renginiui akcentai, organizacinio komiteto nariai dar stabtelėjo pasidalyti įspūdžiais: Bronius Markauskas, dr. Laima Urbšienė, Andriejus Stančikas, dr. Saulius Savickis.

Vienai savaitei Lietuva tampa viso pasaulio pienininkų Meka. Vilniuje rengiamas Pasaulinis pienininkystės kongresas – metinis Tarptautinės pienininkystės federacijos (International Dairy Federation – IDF) renginys, svarbiausias pasaulio pienininkų bendruomenės susitikimas. Visi, kieno veikla susijusi su pieno sektoriumi, dabar laukia žinių iš Lietuvos – kas bus paskelbta moksliniuose pranešimuose, per pienininkystės lyderių, politikų susitikimus. Oficialiai kongresas bus atidarytas pirmadienį, tačiau sostinės viešbučiuose jau gausu svečių kongreso dalyvių, darbas yra prasidėjęs. Trečiadienį atvyko IDF prezidentas dr. Jeremy Hillas, generalinis direktorius dr. Nico van Belzenas. Vakar viena po kitos pradėjo rinktis ūkininkų delegacijos: šeštadienis, sekmadienis – jų diena. Pirmą kartą federacijos istorijoje rengiamas fermerių forumas.

Iššūkis, kuris negąsdina Surengti pasaulinio masto renginį Lietuvai – nemenkas iššūkis. Priimti apie 1200 kong­reso dalyvių, užtikrinti per ilgametę tokių renginių istoriją nustatytą aukštą organizacinį lygį – atsakingas įsipareigojimas. Kiekvieną kartą IDF kongresui pasirenkama vis kita šalis narė. Iš pradžių pasaulio pienininkų bendruomenė tokius susitikimus rengdavo kas ketverius metus, tačiau susidomėjimas buvo toks didelis, kad į juos nutarta rinktis kasmet. Paprastai pasirenkamos šalys pienininkystės lyderės. Antai 2010-aisiais kongresas vyko Naujojoje Zelandijoje, 2011-aisiais – Italijoje, 2012-aisiais – Pie­tų Afrikoje, 2013-aisiais – Japonijoje. Pernai buvo numatyta rinktis Izraelyje, tačiau federacija renginį dėl politinių neramumų šalyje nusprendė atšaukti. Taigi dabar – Lietuvos metas pasirodyti. Beje, iki šiol nė vienoje kitoje Rytų Europos šalyje toks kongresas nevyko. Lietuva, kaip 2015 m. kongreso organizatorė, buvo įvardyta prieš ketverius metus Italijoje vykusio kongreso metu. IDF Lietuvos nacionalinio komiteto pirmininkas Bronius Markauskas, kuriam tenka ir kongreso organizacinio komiteto vadovo rūpesčiai, neslepia, kad tos garbės tikėjosi ir siekė. Lietuvos nacionalinis komitetas paraišką dėl renginio organizavimo pateikė pritarus Žemės ūkio ministerijai. IDF vadovybės sprendimui neabejotinai įtakos turėjo Lietuvos pieno produkcijos eksporto mastas bei tradicijos.

Namų darbus atliko laiku Organizatoriai tvirtina, jog pasirengimo darbai vyko sklandžiai. Pranešėjų yra tiek, kiek reikia. Spėta pasirūpinti ir moksline, ir technine, socialine–pramogine renginio dalimis. Bene vienintelis didžiausias trūkumas ir nepatogumas tas, kad Lietuva neturi pasaulinio lygio kongresų centro, kuriame būtų teikiama ir apgyvendinimo paslauga. Svečius iš įvairių sostinės viešbučių į „Litexpo“, kuriame visą savaitę suksis kalbos apie pieno sektoriaus reikalus, teks vežioti autobusais. Kongresą globoja Vyriausybė, prie organizavimo aktyviai prisideda Žemės ūkio ministerija. Šią savaitę jos rūmuose posėdžiavo Pieno taryba, kurioje dalyvauja ūkininkų, perdirbėjų bei valstybinių institucijų – ministerijos, Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto (LAEI) atstovai. Pasak B. Markausko, visi Pieno tarybos nariai daugiau ar mažiau yra prisidėję prie šio kongreso organizavimo, paskutiniame posėdyje buvo sudėti paskutiniai taškai.

Pasaulio pienininkystės žemėlapis Pagal tai, kaip vienoms ar kitoms šalims atstovaujama pienininkystės kongresuose, galima braižyti pasaulio pienininkystės žemėlapį. Gausiausios delegacijos iš stipriausių pieno sektoriaus „žaidėjų“: Prancūzijos, Naujosios Zelandijos, Vokietijos, JAV, Kanados, Japonijos. Bus svečių ir iš Indonezijos, kitų egzotinių kraštų, kuriuose pieno sektorius dar palyginti silpnas. Organizatorius stebina aktyvus Indijos dalyvavimas. Pačių indų tvirtinimu, jie yra tarp pieno sektoriaus lyderių, nors tai įrodančių požymių kol kas nematyti. Tačiau indų pastangos leidžia numanyti, kad ateityje Indija iš tiesų gali nustebinti. Kol kas balta pienininkystės žemėlapio dėmė IDF yra ir Rusija. Nusprendus rengti konferenciją Lietuvoje, tikėtasi didesnio atstovavimo jai (Rusija kartu su Baltijos šalimis priskiriama tam pačiam regionui), daugiau informacijos. Tačiau Rusijos paskelbtas embargas ES pieno produktams atsiliepė visam sektoriui, verslo, mokslo santykiams. „Labai gaila, kad taip atsitiko. Pieno sektorius Rusijoje yra, o informacijos apie tai pasauliniu mastu mažai. Kongreso dalyviams būtų buvę labai įdomu sužinoti Rusijos ambicijas, perspektyvas, norus. Kol kas į Rusiją žiūrima tik kaip į vartojimo rinką“, – situaciją komentavo kongreso organizacinio komiteto pirmininkas.

Viskas, kas susiję su pieno sektoriumi Pienininkystės pasauliniame forume numatyta plati mokslinė programa. Vyks devynios konferencijos, be to, pieno lyderių forumas. Pranešimus parengė 152 pranešėjai iš 29 šalių. Tai pasaulinio lygio ekspertai, daugiausia atrinkti IDF komitetų. Federacija pranešimų rinkinį išleis atskiru leidiniu. Įdomiausi pranešimai bus paskelbti internete. Kai kurie ekspertai iš Naujosios Zelandijos, Australijos, Amerikos yra nuolatiniai tokių kongresų dalyviai. Pagal IDF nuostatą, nemažas dėmesys skiriamas regionui, kuriame rengiamas kongresas. Pranešimus skaitys 18 atstovų iš Lietuvos: mokslininkų, pieno sektoriuje dirbančių ekspertų. Metiniame pienininkystės renginyje galima bus išgirsti stambiausių pasaulio kompanijų atstovų, politikų pranešimų. Ketina dalyvauti ES komisaras Vytenis Andriukaitis, bus svečių iš Europos Parlamento. Mokslinės konferencijos apims visą pieno ūkį: gamybą, rinkodarą, pieno produktų saugą bei kokybę, gyvūnų gerovę ir sveikatą, pieno mokslo ir technologijų naujoves. Pagrindinė kongreso tema – tvarios pienininkystės svarba tenkinant mitybos poreikius. Bus gilinamasi ir į kitas aktualijas: pieno sektoriaus krizės priežastis ir galimas išeitis, pasikeitimus pieno rinkoje ES panaikinus pieno kvotas ir kt. Kongreso dienomis veiks paro­da, skirta labiau specialistams, verslo kontaktams, o ne naujai įrangai pristatyti. Juk renkasi pienininkystės lyderiai, kurie žino vieni kitus, kas ką veikia, kuo prekiauja.

Suteikė progą dalyvauti ir mūsų žemdirbiams Šalies pieno perdirbėjai noriai tapo kongreso rėmėjais. Įmonės tam turi pragmatiškų priežasčių – siekimą didinti savo žinomumą, plėtoti eksportą. Be abejonės, tuo suinteresuotas ir visas sektorius. Kongreso dienomis „Litexpo“ veiks pieno baras, kuriame visi svečiai bus nemokamai vaišinami lietuviškais pieno produktais. „Tam, kad įeitum į rinką, reikia, kad tave žinotų, pažintų. Forume dalyvaus stambiausių pasaulyje kompanijų atstovai, bus galimybė su jais pabendrauti. Mūsų įmonės yra nykštukai, palyginti su „Fonterra“ ar „Nestle“ ar kitomis pasaulinėmis kompanijomis, kurių apyvarta šimtus kartų didesnė. Tik­rai ne kasdien atsiranda galimybė bendrauti su tokiais žmonėmis“, – „ŪP“ sakė B. Markauskas. Kaip žinoma, „Rokiškio sūris“ jau pradėjo bendradarbiauti su Naujosios Zelandijos „Fonterra“, prieš porą metų daugiau nei 10 mln. Lt investavo į pieno išrūgų perdirbimo projektą. Lietuvą pasirinkus kongreso šalimi, Lietuvos perdirbėjų akcijos pasaulinės kompanijos akyse pakilo. Beje, IDF prezidentas J. Hillas yra „Fonterra“ vadovybės narys. Pienininkystės kongresas pasiūlys aibę palankių progų asmeniniams kontaktams megzti – tiek renginių dienomis veiksiančioje parodoje, tiek ir neoficialių vakarų, verslo pietų metu. Organizatoriai džiaugiasi, jog pavyko sutarti, kad rėmėjai suteiktų galimybę į pasaulinį forumą atvykti ir mūsų ūkininkams. Dalyvavimas tokiame renginyje – reta proga plėsti pasaulėžiūrą, pamatyti, kuo gyvena pasaulio pieno sektorius. Bilietai brangūs, tokia IDF nuostata. Registracija į visas kongreso dienas – tūkstantis eurų. Lietuvos pieno gamintojams išpirkta apie 200 bilietų. Lietuviai pasirinko konferencijas, skirtas pieno ūkiui, pieno ekonomikai ir politikai, taip pat mūsų ūkininkų bus galima pamatyti ir gyvūnų sveikatos bei gerovės konferencijoje.

Pirmasis ūkininkų forumas Pasauliniame kongrese pirmą kartą rengiamas ūkininkų forumas. Jis buvo planuotas jau praėjusiais metais Izraelyje, tačiau tąkart kongresui neįvykus pionieriaus vaid­muo teko Lietuvai. Forumas jau šį savaitgalį. Šiandien fermeriai vyksta į vadinamąją techninę ekskursiją: lankosi VĮ „Pieno tyrimai“, AB „Kauno grūdai“, „Lytagros“ ŽŪB, Eugenijaus Paliulio šeimos ūkyje Širvintų rajone. Sekmadienį apie 60 ūkininkų iš viso pasaulio sės prie apskritųjų stalų diskutuoti, o vakare linksminsis vakaronėje. Forumo organizatorius, Žemės ūkio rūmai, diskusijoms pasiūlė tris temas bei pranešėjus. Siekiant sukurti intrigą, diskusijas užvedantys pranešimai ūkininkus turi šiek tiek šokiruoti, nesutapti su jų nuomone. Viena iš diskusijos temų – pieno antireklama. Kas ją skatina, kodėl siūloma atsisakyti pieno vartojimo? Galbūt dėl kai kurių argumentų kalti patys ūkininkai, kurie neatsakingai naudoja hormonus, vaistus? Po intriguojančio pranešimo fermeriai diskutuos nedidelėmis grupėmis. Kiekviena jų parengs išvadą. Moderatorius iš Kanados vėliau ūkininkų konferencijoje apibendrins diskusijas ir pristatys išvadas.

Ir techninė, ir socialinė programa Pienininkystės metinių suėjimų organizatoriai dalyviams visuomet pasiūlo ir laisvalaikio programą, tiek techninę, tiek ir pramoginę. Kongreso Lietuvoje metu šios programos atskiros fermerių forumo bei konferencijų dalyviams. Kongreso delegatai viešės „Rokiškio sūrio“, „Pieno žvaigždžių“ (Kaune) įmonėse, Sauliaus Jasinevičiaus pieno ūkyje Rokiškio r. VĮ „Pieno tyrimai“ lankysis net trys svečių grupės. Vieną jų sudarys 76 kinų delegacija. Įmonės techninė vadovė, kongreso organizacinio komiteto sekretorė dr. Laima Urbšienė tai sieja su Kinijos pasirengimu atverti duris lietuviškų pieno produktų eksportui. „Neseniai pas mus lankėsi Kinijos delegacija. Inspektoriai tikrino perdirbimo įmones, bendravo su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba dėl galimybės eksportuoti lietuviškus pieno produktus į Kinijos rinką. Lankydamiesi „Pieno tyrimų“ laboratorijoje, kokias turi visos išvystytos pienininkystės šalys, jie domėjosi, kaip veikia žaliavinio pieno tyrimų sistema. Jie susidarė gerą įspūdį apie žalio pieno kokybės kontrolę“, – neseną kinų apsilankymą laboratorijoje prisiminė dr. L. Urbšienė. Į pienininkystės kongresą atvykstantys kinai taip pat išreiškė pageidavimą apsilankyti Kaune veikiančioje akredituotoje pieno tyrimų laboratorijoje. Kaip jau įprasta, jiems bus pirmiausia papasakota, kaip veikia pieno tyrimų sistema, paskui svečiai bus nuvesti į laboratoriją parodyti, kaip dirbama.

Glaustai apie IDF Tarptautinė pienininkystės federacija (International Dairy Federation – IDF) yra vienintelė pasaulyje organizacija, atstovaujanti visoms pieno gamybos grandinės dalims. Nuo 1903 metų gyvuojanti tarptautinė institucija siekia skatinti pienininkystės sektoriaus mokslinę ir techninę pažangą, aktyviai prisideda prie moksliškai pagrįstų standartų diegimo. Darbų programoje svarbiausiomis laikomos keturios sritys: aukšti standartai, sektoriaus tvarumas, mitybos poreikių tenkinimas ir maisto sauga. IDF nariai sudaro globalų 1200 ekspertų tinklą, atstovaujantį daugiau nei 75 proc. pasaulio pieno gamybos ir daugiau nei 85 proc. pieno miltelių eksporto. Tarptautinė organizacija vienija 56 šalis nares. IDF politika įgyvendinama per nacionalinius komitetus. Lietuva yra asocijuota IDF narė nuo 2008 metų, nors federacijos veikloje pradėjo dalyvauti gerokai anksčiau.

Irma DUBOVIČIENĖ „ŪP“ korespondentė

Autorės nuotrauka

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/06/08

Kokias geležines klumpes ūkininkai turi sudėvėti

Šį penktadienį šaukiamas Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) suvažiavimas – jau antrasis šiais metais. Pirmajame buvo išklausytos vadovų ataskaitos, o šį kartą ketinama plačiau aptarti besiklostančią situaciją...
2023/06/08

Grūdininkai nusižengė Lobistinės veiklos įstatymui?

Vakar posėdžiavusi Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) nutarė, kad Lietuvos grūdų perdirbėjų ir prekybininkų asociacija nesilaikė Lobistinės veiklos įstatymo nuostatų.
2023/06/08

Dalies prekybos įmonių kasmet deklaruojami duomenys kelia pagrįstų abejonių VMI

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad atlikus prekybos sektoriaus analizę pastebimos ekonominei veiklai neįprastos tendencijos, susijusios su perkamų ir parduodamų prekių santykiu, nuolatiniu apyvartinių lėšų trūkumu bei pame...
2023/06/08

Lucasas: Ukraina nėra Izraelis

Narystė NATO suteikia ne tik saugumą. Ji gerina standartus.
2023/06/08

Paryžiaus skveras pavadintas Lietuvos vardu

Birželio 7 dieną Paryžiaus miesto taryba priėmė galutinį sprendimą dėl „Lietuvos sodų“ (pranc. „Jardin de la Lituanie“) vardo suteikimo skverui, esančiam Paryžiaus 17-ojo rajono Generolo Catroux (pranc. Généra...
2023/06/08

Palengvino saulės elektrinių statybos dokumentų išdavimo procesą

Seimas pritarė Statybos įstatymo pakeitimams, kuriais atsisakoma techninės būklės pažymų išdavimo elektros energijos gamybos įrenginiams (saulės elektrinėms) nebe iki 30 kW galios, bet iki 100 kW įrengtosios galios (užteks rangovo deklaraci...
2023/06/08

Liūdna? Pasmaguriauk tiramisu!

Tikriausiai nesutiksime žmogaus, nežinančio ir neragavusio tiramisu. Dėl gaminimo paprastumo ir nepaprasto skonio itališkas desertas tapo saldžių patiekalų bestseleriu. Recepto variantų tiek daug, kad prieš keletą metų net atsirado p...
2023/06/08

Vyriausybė pritarė vidaus sienos kontrolės atkūrimui NATO viršūnių susitikimo metu

Vyriausybė trečiadienį pritarė Vidaus reikalų ministerijos siūlymui septynioms paroms atkurti vidaus sienos kontrolę dėl liepos 11-12 d. Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo. Patikrinimai Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) nu...
2023/06/08

Vietoje sovietinės birželio 1-osios šventės siūlo švęsti Vaiko teisių apsaugos dieną

Vaiko teisių gynėjai kreipėsi į Tarpžinybinę vaiko gerovės tarybą siūlydami iš įsimintinų dienų kalendoriaus išbraukti Tarptautinę vaikų gynimo dieną – birželio 1-ąją ir įtraukti Pasaulinę vaiko teisių apsaugos dieną, pasaulyje...