Ashburn +13,3 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +13,3 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Patvirtinta aiškesnė kitos paskirties valstybinės žemės sklypų pardavimo ir nuomos tvarka

2024/03/27


Vyriausybė patvirtino Aplinkos ministerijos parengtas atnaujintas Kitos paskirties valstybinės žemės sklypų pardavimo ir nuomos taisykles, kurios nustato aiškesnę tvarką ir sąlygas, kaip gyventojai ir įmonės be aukciono ir aukciono būdu gali išsinuomoti ar įsigyti kitos paskirties valstybinės žemės sklypus.

Nuo šiol prašymus dėl kitos paskirties valstybinės žemės sklypų pirkimo ir nuomos bus galima teikti patogesniu elektroniniu būdu per Žemės informacinę sistemą, kurioje sudaryta galimybė stebėti prašymo nagrinėjimo eigą ir gauti sprendimą. Tai numato Vyriausybės patvirtintos Valstybinės žemės sklypų pardavimo ir nuomos aukcionų organizavimo taisyklės.

Kas pasikeitė atnaujinus Kitos paskirties valstybinės žemės sklypų pardavimo ir nuomos taisykles?

Atsižvelgus į nuo 2024 m. sausio 1 d. įsigaliojusias Žemės įstatymo nuostatas, nustatyti konkretūs atvejai, kai esant apleistiems statiniams ar įrenginiams, jiems sunykus arba kai jų paskirtis neatitinka suformuoto ir naudojamo valstybinės žemės sklypo, kuriame jie yra, pagrindinės žemės naudojimo paskirties ir būdo, asmeniui suteikiama teisė jį išsinuomoti ar įsigyti be aukciono. Šis pakeitimas padės spręsti apleistų teritorijų konversijos ir įveiklinimo klausimus.

Taip pat valstybinės žemės sklypas galės būti parduodamas be aukciono, jeigu jis valstybei priklauso bendrosios dalinės nuosavybės teise su kitais bendraturčiais – privačiais asmenimis, kai nėra galimybės atidalyti valstybei nuosavybės teise priklausančios žemės sklypo dalies ir suformuoti atskiro žemės sklypo. Išimtis bus taikoma, kai sklypas užstatytas statiniais ar įrenginiais.

Atsinaujinančios energetikos plėtros priemones, įtvirtintas Žemės įstatyme, sklandžiau įgyvendinti leis nustatyta tvarka, kaip valstybinę žemę be aukciono išsinuomoti atsinaujinančių išteklių energijos bendrijai, kai dalyvių susirinkime savivaldybėms ar savivaldybių valdomoms įmonėms ir įstaigoms priklauso daugiau kaip 51 procento balsų dauguma, o šios bendrijos pagrindinė paskirtis – plėtoti energijos iš atsinaujinančių energijos išteklių gamybos įrenginius.

Valstybinės žemės sklypus bus galima išnuomoti ir perleisti be aukciono pramonės įmonėms atsinaujinančiųjų energijos išteklių plėtrai šių įmonių sanitarinės apsaugos zonų teritorijose.

Norint užtikrinti, kad aukciono metu galiojančios sąlygos nebūtų keičiamos, ir asmuo, išsinuomojęs žemės sklypą, laikytųsi nustatytų įsipareigojimų, aukciono sąlygos tampa nuomos sutarties dalimi. Taip pat nustatytos aiškios tokios sutarties keitimo ir termino pratęsimo sąlygos, reikalavimas pradėti statybas per 5 metus, jeigu šis sklypas aukcione išnuomotas statinių statybai.

Skatinant aukcione išnuomotų žemės sklypų, kai juose pastatomi statiniai, įsigijimą sudaryta galimybė juos įsigyti už kainą, nustatomą atlikus individualų vertinimą.

Nuo šiol aukciono būdu išnuomoto valstybinės žemės sklypo nuomos sutartyje nurodytas nuomos mokestis bus perskaičiuojamas kas 3 metus. Jeigu mokestis bus didesnis už taikytą iki tol, asmuo turės mokėti didesnę sumą. Jei mokestis sumažės, bus taikomas toks pats, kaip iki perskaičiavimo.

Kitos paskirties valstybinės žemės sklypų pardavimo ir nuomos taisyklės sujungia du iki šiol galiojusius Vyriausybės nutarimus. Tai užtikrins, kad kitos paskirties valstybinės žemės pardavimo ir nuomos procesai būtų aiškūs ir sklandūs, nebereikės ieškoti informacijos keliuose teisės aktuose.

Priėmus šį teisės aktą efektyviau spręsis situacijos dėl anksčiau suformuotų valstybinės žemės sklypų nuomos sutarčių sudarymo, kai sklypuose yra nenaudojami statiniai ar įrenginiai. Aiškesnis nuomos sutarčių sudarymo proceso teisinis reglamentavimas prisidės prie apleistų ir sunykusių statinių bei jų aplinkos sutvarkymo.

Kas keičiasi įsigaliojus Valstybinės žemės sklypų pardavimo ir nuomos aukcionų organizavimo taisyklių pakeitimams?

Valstybinės žemės sklypų pardavimo ir nuomos aukcionų organizavimo taisyklėse numatoma tvarka ir sąlygos, kaip Nacionalinė žemės tarnyba organizuos visų paskirčių valstybinės žemės sklypų pardavimo ir nuomos aukcionus.

Ši nauja funkcija Nacionalinei žemės tarnybai pavesta įsigaliojus Žemės įstatymo pakeitimui. Taisyklės numato, kad aukcionai bus organizuojami elektroninėje erdvėje pasitelkiant IT priemones, aukcione dalyvaujantys asmenys bus informuojami per elektroninio pristatymo dėžutę, kartu nustatomi asmens duomenų apsaugos reikalavimai.

Tikimasi, kad įsigaliojus šiems pakeitimams aukcionų organizavimo procesas bus efektyvesnis ir patogesnis gyventojams ir verslui, o valstybės ir savivaldybių biudžetai gaus didesnes įplaukas.

 

AM informacija

123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Sodininkai nuostolius skaičiuoja milijonais

Balandžio viduryje staiga kritusi oro temperatūra, gausus ir šlapias sniegas bei kruša daliai Europos sodininkų gal ir nebuvo kaip perkūnas iš giedro dangaus, tačiau jau dabar aišku, kad dalies derliaus išgelbėti...
2024/04/25

Pamaryje siuvami gaminiai pasiekia ir Ukrainos karius

Monikos Dobrovolskytės karjera galbūt galėjo prasidėti vienoje iš sostinės veterinarijos klinikų, bet ji pasuko pamario link. Mergina nėrė į turizmo verslą Ventėje, kur daugiau nei 10 metų siūlo iškylas laivais ir apgyvendinimo pasla...
2024/04/25

EP patvirtino taisykles dėl pakartotinio pakuočių naudojimo ir perdirbimo

Trečiadienį Europos Parlamentas priėmė naujas taisykles, kuriomis siekiama, kad ES rinkoje pakuotės taptų tvaresnės ir jų būtų naudojama mažiau. Taisyklėse, dėl kurių preliminariai susitarta su ES Taryba, numatytas pakuočių atliekų kiekio mažinimo...
2024/04/24

Vienas „Vičiūnų“ vadovų: verslo Rytuose pardavimo kaina nėra džiaugsminga

Kauno mero Visvaldo Matijošaičio iš dalies valdomai žuvies bei kitų maisto produktų gamybos ir prekybos „Vičiūnų grupei“ po beveik dvejus metus trukusio proceso pagaliau pardavus verslą Rusijoje, Baltarusijoje ir kitose N...
2024/04/24

Kova su nesąžiningos prekybos praktika maisto tiekimo grandinėje: EK įžvalgos

Šiandien Komisija paskelbė Direktyvos dėl nesąžiningos prekybos praktikos (NPP) įgyvendinimo maisto tiekimo grandinėje ataskaitą. 2019 m. priimta vadinamąja apsaugos nuo NPP direktyva draudžiama 16 praktikų, kurios gali turėti žalingą povei...
2024/04/24

Kuo daugiau uždaroma bankų skyrių – tuo didesni pelnai

„Vien tik auksas valdo mus, žmonės jam tarnauja!“ (J. V. Goethe, Mefistofelio sparnuota frazė dramoje „Faustas“) Lietuvos komerciniai bankai, žarstantys įspūdingus pelnus, regionuose uždaro skyrius, gyventojai lieka be...
2024/04/24

Pajamų deklaravimui liko vos savaitė: dažniausiai užduodami klausimai

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pajamas privalantiems deklaruoti gyventojams tai padaryti liko savaitė. Pajamų mokesčio deklaracijas pateikti jie turi iki gegužės 2 d. Šiuo metu pareigą atliko apie 69 proc. privalančiųjų d...
2024/04/24

VMVT kviečia diskusijai: kodėl geriausią žmogaus draugą kaustome grandinėmis?

Balandžio 24 dieną minima Šuns diena. Anot Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistų, tokios progos minėjimas skatina atkreipti dėmesį į problemas, keisti požiūrį į augintinius ir elgesį su jais. Anksčiau šuo bu...