Ashburn +2,1 °C Mažai debesuota
Antradienis, 5 Grd 2023
Ashburn +2,1 °C Mažai debesuota
Antradienis, 5 Grd 2023

Performansas sostinės V. Kudirkos aikštėje

2023/04/03


Tik 2 iš 10 (16 proc.) lietuvių, perkant kiaušinius, svarbiausias kriterijus – vištų laikymo sąlygos, rodo naujausia reprezentatyvi visuomenės „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa. Todėl siekiant visuomenei parodyti, kas yra slepiama už storų paukštynų sienų ir kaip atrodo įkalintų narvuose gyvenimas balandžio 3 d. Vilniaus miesto centre įvyko „kruvinas“ gimnasčių pasirodymas. Stebėti šį gyvą performansą ir išreikšti nepritarimą narvuose įkalintiems paukščiams atvyko ne tik būrys sostinės gyventojų, bet ir tokie žinomi Lietuvos veidai, kaip Beata Nicholson.

„Narvuose laikomos vištos yra puolamos parazitų, niekada neįkvepia gryno oro, nepajunta natūralios žemės po kojomis, negali išskleisti sparnų. Šia socialine akcija ir pasirodymu norėjome vizualiai atvaizduoti įkalintų narvuose gyvenimą bei atskleisti tikrąją kiaušinių, atkeliaujančių iš paukštynų, kuriuose vištos laikomos narvuose, kainą“, – socialinę akciją pristato nevyriausybinės gyvūnų apsaugos organizacijos „Tušti narai“ vadovė Gabrielė Vaitkevičiūtė.

Socialinėje akcijoje dalyvavusi garsi kulinarė Beata Nicholson taip pat ragina atsisakyti kiaušinių pažymėtų nr. 3.

„Artėja šv. Velykos, jų neįsivaizduojame be kiaušinių, bet ar susimąstome apie tai, kokiomis sąlygomis laikoma juos padėjusios vištos? Turėtume jausti didelį dėkingumą joms už kiaušinius, kurie yra tobulas produktas. Aš jau labai seniai neperku narvuose laikomų vištų kiaušinių ir kviečiu visus atkreipti dėmesį į žymėjimą, skaityti etiketes ir boikotuoti kiaušinius iš narvų“, – į Lietuvos gyventojus kreipiasi B. Nicholson.

Pusė (51 proc.) apklausos dalyvių, kaip svarbiausią kriterijų renkantis vištų kiaušinius, nurodė kainą. 16 proc. – įvardijo vištų auginimo sąlygas, 11 proc. – kokybę, 8 proc. – galiojimo laiką, 5 proc. – kiaušinių dydį, 3 proc. – nurodė kitus kriterijus, o 6 proc. respondentų teigė kiaušinių neperkantys.

„Kruvina“ realybė gimnasčių kūnais

Vilniaus miesto centre įvykęs „kruvinas“ pasirodymas – jautri narvuose laikomų vištų istorija. Ją savo kūnais, skambant Ryčio Zemkausko balsui, papasakojo paukščius narve įkūnijusios profesionalios gimnastės.

„Tyrimas taip pat atskleidė, jog trys ketvirtadaliai (74 proc.) Lietuvos gyventojų teigia žinantys, kokiu būdu auginamų vištų kiaušinius jie perka. Tačiau pasiteiravus, ką reiškia kiaušiniai pažymėti nr. 3, visgi net kas antras vartotojas prisipažino, jog šio žymėjimo reikšmės nežino. Tai rodo, jog žmonės mano suprantantys, kaip laikomų vištų kiaušinius jie perka, tačiau realybė visai kitokia", – teigia „Tušti narvai“ organizacijos vadovė.

Pasak jos, narvuose laikomų vištų sąlygas ir tikrąją kiaušinių, pažymėtų nr. 3, kainą, neatsitiktinai nuspręsta vaizduoti per meno prizmę.

„Norėdami parodyti, kokiomis žiauriomis sąlygomis narvuose yra laikomos vištos, nusprendėme pasitelkti meną. Lietuvoje tai dar nematytas performansas. Norėjome, kad realių paukštynų vaizdų nematę gyventojai, stebėdami pasirodymą, suprastų, kokiai amžinai kančiai už grotų yra pasmerktos vištos. Gimnasčių lanksčiais kūnais buvo vaizduojami nepatogūs judesiai ir formos, kaip ir vištoms narvuose nepatogu, švelniai tariant, kai jos net sparnų negali išskleisti ir visą gyvenimą po kojomis jaučia tik metalines vielas. Pasirodymą sustiprinome naudodami realius garsus iš paukštynų, kuriuose girdimos vištos laikomos narvuose. Taip galėjome dar labiau perteikti tikrąją vištų dedeklių kančią“, – apie pasirodymą pasakoja G. Vaitkevičiūtė.

Paklausti, ar vartotojai žino, ką reiškia numeriu 3 pažymėti kiaušiniai, kas antras (50 proc.) prisipažino, jog šio žymėjimo reikšmės nežino. 43 proc. tyrimo dalyvių, perkančių kiaušinius, mano, jog kiaušinių žymėjimas „nr. 3“ reiškia vištų laikymo sąlygas. 4 proc. teigė, jog tai žymi vištų veislę, 3 proc. – vištų pašaro tipą.

Tikroji kiaušinių kaina – žiauri įkalintų narvuose realybė

Kiekvienais metais Lietuvoje narvuose vidutiniškai laikoma 2,3 mln. vištų dedeklių. Organizacijos „Tušti narvai“ vadovė teigia, jog juose su jautriais gyvūnais elgiamasi kaip kiaušinių dėjimo mašinomis.

„Kiekviena diena vištoms dedeklėms narvuose reiškia kentėjimą. Jos negali patenkinti esminių savo poreikių, – pasakoja G. Vaitkevičiūtė. – Įkalintos narvuose vištos drasko po kojomis esančias grotas, taip bandydamos susisukti lizdą. Vištos visą gyvenimą praleidžia apsuptos kitų paukščių, smarvės, parazitų. Paukščiai juos puolančių gyvių atsikratytų, jei tik galėtų laisvai praustis smėlyje“.

Organizacijos vadovė taip pat pasakoja, kad vis dar pasitaiko atvejų, kai fermeriai suluošina vištas, nupjaudami dalį jų jautraus snapo.

„Įprastai gyvendamos iki 10 metų, narvuose laikomos vištos „susidėvi“ per pusantrų metų. Galiausiai nusilpusios ir išsigandusios, dedeklės yra išvežamos į skerdyklas. Tai narvuose auginamų vištų kasdienybė, kurią ir siekėme parodyti šiuo pasirodymu“, – apie tikrąją nr. 3 kiaušinių kainą pasakojo G. Vaitkevičiūtė.

Ką galime padaryti dėl narvuose įkalintų vištų

Europoje jau beveik 1 400 įmonių įsipareigojo atsisakyti narvuose laikomų vištų kiaušinių.

Lietuvoje prekybos ir naudojimo savo gaminiuose, narvuose laikomų vištų kiaušinių, jau atsisakė arba įsipareigojo atsisakyti daugiau nei 150 įmonių. Tarp jų galima matyti tokius atpažįstamus prekės ženklus kaip „Vilniaus majonezas“ „Assorti“, „Kempinski“, „Ikea“ bei didžiuosius prekybos centrus „Maxima“, „Rimi“, „Iki“, „Norfa“ ir kt.. Tačiau pasak G. Vaitkevičiūtės džiaugtis – per anksti. Vis dar kiekvienais metais narvuose laikoma iki 2,3 mln. vištų dedeklių.

„Gali atrodyti, jog problema kaip ir išspręsta – juk didieji prekybininkai jau įsipareigojo atsisakyti narvuose laikomų vištų kiaušinių. Tačiau savo pažado atsisakyti narvuose laikomų vištų kiaušinių, pažymėtų nr. 3, dar vis neįvardijo nemažą rinkos dalį užimantys Lietuvos prekybininkai kaip „Sanitex“, daugiausiai prekybos vietų šalyje turinti „Aibė“ ir kaimo vietovėse veikiančios parduotuvės „Koops“, – dėsto organizacijos „Tušti narvai“ vadovė.

Anot jos, socialine kampanija „Įkalintos narvuose“ ne tik siekiama, jog visuomenė atsisakytų narvuose auginamų vištų kiaušinių, bet ir skatintų tai padaryti Lietuvos įmones, kurios to dar neįsipareigojo padaryti.

Reprezentatyvų gyventojų nuomonės tyrimą apie kiaušinių žymėjimą atliko bendrovė „Spinter tyrimai“ 2023 metų sausį, apklausė 1015 Lietuvos gyventojų nuo 18 iki 75 metų.

 

Organizatorių turinys

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/05

Milijonai įsisavinti. O kur meldinės nendrinukės populiacijos šuolis? (I)

Turbūt daugelis Lietuvoje žino, kad brangiausias pas mus paukštukas – visaip išgarsinta meldinė nendrinukė. Brangus jis ne tik todėl, kad yra itin retas ir saugomas, bet ir pinigine išraiška. Tam skiriami milijona...
2023/12/05

Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2014–2020 metų veiksmų programos uždarymo renginyje – padėkos sektoriaus atstovams

Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2014–2020 metų veiksmų programos įgyvendinimui artėjant prie finišo tiesiosios, Žemės ūkio ministerija pakvietė žuvininkystės sektoriaus atstovus ir suinteresuotas institucijas apžvelgti šios p...
2023/12/05

Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytojui skirta 46,4 tūkst. eurų bauda

Vilniaus miesto apylinkės teismas išnagrinėjo Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) tirtą baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai kyšininkavimu buvo pareikšti dviem Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytojams ir dviem juos papirk...
2023/12/05

Seimas patvirtino 2024 metų valstybės biudžeto projektą

Šiandien Seime patvirtintas Finansų ministerijos parengtas 2024 metų valstybės biudžeto projektas, kuriame didžiausias dėmesys skiriamas švietimo susitarimo įgyvendinimui ir trims Finansų ministerijos (FM) išskirtoms prioritet...
2023/12/05

Paprikos lauke – įdomesnės ir saldesnės

Ar visi esame matę vadinamųjų pomidorinių arba spiralinių paprikų, auginamų lysvėje? Tokių radome Salvinos Kievinienės ūkyje (Panevėžio r., Ramygala): čia paprikos pastaraisiais metais stebino derliumi ne tik šiltnamyje, bet ir lauke. Pa&sc...
2023/12/05

Parama tvarioms ūkių investicijoms

Šiais metais pradėtame įgyvendinti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginiame plane (SP) yra nauja intervencinė priemonė „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“, pagal kurią pirmasis kvietimas tei...
2023/12/05

Klaipėdos rajone pagerbti „Metų ūkis 2023“ prizininkai

Kasmetiniai apdovanojimai „Metų ūkis“ toliau tęsia tradiciją – šiemet buvo įteikti dar trys apdovanojimai prizines vietas pelniusiems ūkininkams, savo veiklą vystantiems Klaipėdos rajone.
2023/12/05

Renovuoti namai kelia naujų idėjų

Naujai renovuoti Kapčiamiesčio (Lazdijų r.) bendruomenės namai jau atidaryti. Ir visa tai pavyko padaryti gavus įvairią paramą. Daugiau nei 60 narių vienijanti Kapčiamiesčio bendruomenė, vadovaujama pirmininkės Ramintos Karauskienės, per 6 metus į...
2023/12/05

Gyvos avys prakartėlėje: tai gyvūnų kankinimas

Gruodžio 2-ąją įvyko „TAI BENT Kalėdų eglės įžiebimas Druskininkuose“. Jame dalyvius linksmino ir Vidas Bareikis, ir lazerių bei ugnies šou, net fejerverkai pokšėjo. Deja, šventėje buvo priverstos dalyvauti ir prak...