Columbus +3,6 °C Rūkas
Trečiadienis, 18 Grd 2024
Columbus +3,6 °C Rūkas
Trečiadienis, 18 Grd 2024

Pieno žaliavos kainų laukia korekcija

2021/10/08


Europoje ir apskritai pasaulyje pieno supirkimo kainos iki šių metų rudens augo, tačiau artimiausiais mėnesiais gali prasidėti kainų korekcija. Europos Komisijos (EK) duomenimis, vidutinės pieno supirkimo kainos per devynis šių metų mėnesius Europos Sąjungoje (ES) yra aukščiausios (354 Eur/t), palyginti su pastarųjų septynerių metų to laikotarpio kainų vidurkiu. Aukštesnės pieno supirkimo kainos fiksuotos tik 2014 m. Lietuvoje pieną perdirbti parduoda apie 14 tūkst. ūkių, kurių didžioji dalis balansuoja ant išlikimo ribos – supirkimo kaina nepadengia pieno gamybos kaštų. Remiantis „Pieno centro“ duomenimis, rugpjūtį parduodantiesiems daugiau nei 40 t pieno per mėnesį buvo mokama 354 Eur/t, mažiau nei 40 t – 301 Eur/t, kooperatyvams ir supirkimo tarpininkams – 333 Eur/t, smulkiems ūkiams – 265 Eur/t. ES šalių vidurkis rugpjūčio mėn. – 360 Eur/t.

Situaciją komentuoja pieno perdirbėjų (bendrovių „Rokiškio sūris“, „Pieno žvaigždės“ ir „Vilkyškių pieninė“) asociacijos „Pieno centras“ vadovas Egidijus SIMONIS.

„Išaugusios pasaulinės žaliavinio pieno ir jo produktų kainos siejamos su šįmet padidėjusia pieno produktų paklausa JAV ir Kinijoje. Analitikų teigimu, nors šiose šalyse pieno produktų vartojimas grįžo į lygį iki pandemijos, netikrumo nuotaikų ir rizikos veiksnių rinkoje išlieka daug. Tikėtina, kad Kinijos pieno produktų importo paklausa susilpnės antroje šių metų pusėje – to turėtų pakakti, kad pasaulinis pieno sektorius pradėtų koreguoti kainas, kurios priartėjo prie augimo piko. Pasaulinėje pieno rinkoje Kinijai, užimančiai penktadalį pieno produktų importo rinkos, tenka reikšmingas vaidmuo.

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) dar nepateikė praėjusio mėnesio kainų ataskaitos. Vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina Lietuvoje rugpjūtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų mėnesiu, per metus pakilo 18,2 proc. iki 309,31 Eur/t. Žaliavinio pieno ir jo produktų kainos visame pasaulyje išlieka aukštumose dėl augusios pieno produktų paklausos.

Pasibaigus vasarai, sezoninė pieno gamyba ES ūkiuose pradeda mažėti, o iš atostogų sugrįžtantys europiečiai didina maisto vartojimą.

Nepalankūs orai vasaros pabaigoje taip pat sumažino primelžiamo pieno kiekį, palyginti su pernykštės vasaros rezultatais. Mažėjant žaliavinio pieno kiekiui rinkoje, jo supirkimo kaina ES šalyse šiais metais išaugo.

EK duomenimis, natūralaus pieno supirkimo kainų vidurkis per aštuonis šių metų mėnesius Bendrijoje, kaip ir Lietuvoje, yra aukščiausias, palyginti su pastarųjų ketverių metų kainų vidurkiu.

Pastaruoju metu pieno produktus eksportuojantys perdirbėjai visame pasaulyje susiduria su logistikos problemomis – konteinerių trūksta, o jų transportavimas laivais gerokai pabrango. Produkciją transportuoti ES vidaus rinkoje tampa problemiška ir dėl vilkikų vairuotojų trūkumo. Europos pieno pramonei sunkumų sukėlė šią liepą Vakarų Vokietiją ir Beniliukso šalis niokoję potvyniai, kurie sutrikdė žaliavos tiekimą perdirbimo gamykloms regione. Eksportuotojai šią vasarą papildomai susidūrė su pieno produktų logistikos problemomis dėl laivybos krovos sutrikimų uostuose.

Daugiau kaip pusę Lietuvos žalio pieno gamybos rinkos valdantiems stambiems pieno ūkiams, parduodantiems daugiau kaip 40 t pieno per mėnesį, šalies pieno perdirbimo įmonės rugpjūtį už natūralų pieną mokėjo vidutiniškai 353,5 Eur/t. Per mėnesį ši kaina padidėjo 6,5 proc.

Kaina, mokama stambiems Lietuvos pieno ūkiams, beveik atitinka žalio pieno kainų vidurkį ES. Bendrijos šalyse, kuriose vyrauja dideli pieno ūkiai, rugpjūtį mokėta vidutinė kaina už natūralų pieną siekė 359,7 Eur/t.

Pieno supirkimo kainos Lietuvoje per metus išaugo drastiškai ir pasiekė pastarųjų šešerių metų rekordą. Stambieji ūkiai Lietuvoje pagamina ir parduoda perdirbti apie 70 proc. viso superkamo pieno. Šiųmetinė žalio pieno kainų kreivė juda neįprasta trajektorija visoje Europoje, taigi ir Lietuvoje. Istoriškai dėl sezoniškumo pieno supirkimo kainos pradeda mažėti nuo metų pradžios ir savo kritimą tęsia iki pat vasaros pabaigos. Tačiau žaliavos kaina šiemet išliko aukštumose.

Remiantis istoriniais duomenimis, kiekvieną pavasarį ir vasarą primelžiama daugiau pieno, bet jame mažėja baltymų ir riebalų santykis. Dėl to atitinkamai mažėja žaliavos supirkimo kaina. Rudenį ir žiemą atvirkščiai – pieno mažėja, bet dėl karvių mitybos piene daugėja riebalų ir baltymų, atitinkamai brangsta ir pieno žaliava.

Didesnę žaliavos kainą Europoje šiais metais daugiausia lėmė išaugusi pieno produktų paklausa Bendrijos vidaus rinkoje. Mūsų šalies pieno perdirbimo įmonės eksportuoja apie 60 proc. pagamintos produkcijos. Dėl šios priežasties šalies pieno rinka ir patiria žaliavos supirkimo kainų pokyčių.“

Komentarą parengė „Ūkininko patarėjo“ korespondentas Justinas ADOMAITIS

Redakcijos nuotrauka

2021-10-08

      Pieno centras; pieno supirkimo kainos
Dalintis

Verslas