Ashburn +9,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Pirmą kartą Lietuvos istorijoje paukščių gripas – komerciniame paukščių ūkyje (pildoma)

2023/12/19


Praėjusios savaitės pabaigoje, penktadienį, Marijampolės sav., Liudvinavo sen., 6,3 tūkst. kalakutų ūkyje pastebėtas masinis paukščių gaišimas. Ūkio savininkams informavus Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Marijampolės departamentą, buvo paimti ir ištirti gaišusių paukščių mėginiai, kurie patvirtino – ūkio paukščiai gaišta nuo labai patogeniško paukščių gripo (LPPG) H5N1 viruso potipio.

Lietuvoje naminių paukščių komerciniame ūkyje LPPG niekada nebuvo diagnozuotas, nors buvo įsisukęs į smulkius ūkius, kuriuose paukščiai laikomi savo reikmėms. Paskutinį kartą LPPG židinys fiksuotas 2023 m. kovo mėn. 34 paukščius laikiusiame Varėnos r. sav. ūkyje.

„Kaip jau ne kartą akcentavome, šis virusas plinta žaibiškai. VMVT departamento specialistai šiuo metu kontroliuoja, kaip vykdomi gaišenų saugaus sunaikinimo ir užkrėsto ūkio dezinfekcijos darbai. Aiškinsimės galimus viruso patekimo kelius į paukščių laikymo vietą. Neatmetame, kad tai galėjo būti dėl tiesioginio ar netiesioginio kontakto su užsikrėtusiais laukiniais vandens paukščiais, kurie yra pagrindinis viruso šaltinis gamtoje.

Šis pirmas po ilgos pertraukos viruso židinys, įsisukęs į komercinį ūkį, atneš ir didelius ekonominius nuostolius. Per kelias dienas nugaišo visi užsikrėtę paukščiai, kuriuos reikia saugiai sunaikinti kartu su visais ūkyje laikytais lesalais bei pakratais. Ūkio paukštides ir visą teritoriją reikės išdezinfekuoti, siekiant sunaikinti virusą aplinkoje.

Aplink protrūkio vietą nustatytos 3 km apsaugos ir 10 km priežiūros zonos. Paukščių ir jų produktų judėjimas apribotas. Raginame visus paukščių laikytojus be jokių išlygų laikytis biologinio saugumo reikalavimų, pranešti VMVT apie naminių bei laukinių paukščių sergamumą bei gaišimus“, – sakė Lietuvos Respublikos vyriausias veterinaras Vaidotas Kiudulas

VMVT Marijampolės departamento specialistai informavo ūkio darbuotojus apie galimą poveikį sveikatai, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) rekomendacijos dėl galimo poveikio žmonių sveikatai ir sveikatos būklės stebėsenos pateiktos ūkio administracijai. Dėl nustatyto LPPG protrūkio VMVT suintensyvino pasyvią stebėseną laukinių paukščių susibūrimo vietose ir naminių paukščių laikymo vietose, t. y. visi rasti nugaišę laukiniai vandens paukščiai ir nugaišę naminiai paukščiai bus tiriami dėl labai patogeniško paukščių gripo, siekiant patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę.

 

VMVT informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Situacija stebima

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Marijampolės departamentas, gruodžio 18 d. gavęs informaciją iš Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Marijampolės departamento apie Marijampolės savivaldybėje Liudvinavo seniūnijoje kalakutų ūkyje nustatytus paukščių gripo atvejus, nedelsdamas ėmėsi prevencinių priemonių.

Išsiaiškinti visi sąlytį su nugaišusiais paukščiais turėję asmenys (darbuotojai), jiems nurodyta 14 dienų atidžiai stebėti sveikatą ir pajutus simptomus (karščiavimas, kosulys, dusulys), nedelsiant kreiptis į gydytoją. NVSC Marijampolės specialistai taikys aktyvią šių asmenų stebėseną, t. y. per stebėjimo laikotarpį periodiškai su jais susisieks, kad išsiaiškintų, ar nepasireiškia simptomai.

NVSC Marijampolės departamentas susitiko su VšĮ Marijampolės ligoninės administracija ir aptarė mėginių tyrimams paėmimo klausimus, jei sąlytį turėjusiems darbuotojams pasireikštų gripo simptomai.

Lietuvoje iki šiol nėra žmogaus užsikrėtimo paukščių gripu atvejų.

 

NVSC inf.

Sūduvos ūkyje skaičiuojama žala

Vilnius, gruodžio 19 d. (BNS). Marijampolės rajono Sūduvos ūkyje, kur nustatytas paukščių gripo virusas, nugaišo daugiau nei 6 tūkst. kalakutų. Jo direktorė Reda Siaurusaitienė sako, kad žala sieks dešimtis tūkstančių eurų.

„Krito virš 6 tūkstančių, dabar pagal biologinio saugumo planą dalyvaujant veterinarijai vyksta židinio likvidavimo darbai. (...) Tikriausiai (žala sieks dešimtis tūkstančių – BNS), ne kelis tūkstančius“, – BNS antradienį sakė R. Siaurusaitienė.

Anot jos, ūkis nuo užkrečiamų ligų apsidraudęs, tačiau tiksli žala ar galima draudimo išmoka kol kas neskaičiuojama – pirmiausia reikia visiškai eliminuoti židinį.

„Taip, mes buvom apsidraudę, bet šiuo metu esam susikoncentravę į židinio eliminavimą“, – sakė ūkio vadovė.

R. Siaurusaitienė teigė, kad kitos incidento aplinkybės nėra aiškios, vyksta tyrimas: „Viską tikslinam, skaičiuojam, nenoriu komentuoti, kol tikrai nežinom“.

paukščių gripo židinys

Kalakutų ūkyje likviduojamas paukščių gripas

 

Gruodžio 18 d. Marijampolės savivaldybėje esančiame stambiame komerciniame kalakutų ūkyje oficialiai patvirtinus labai patogeniško paukščių gripo, H5N1 viruso potipio, židinį, šiuo metu ūkyje vyksta gaišenų, pakratų ir pašarų sunaikinimo ir užkrėsto ūkio pirminės dezinfekcijos darbai. Aplink užkrėstą ūkį nustatytos apsaugos ir priežiūros zonos, todėl 10 km spinduliu aplink ją gyvų paukščių ir jų produkcijos judėjimas be atskiro VMVT Marijampolės departamento leidimo yra uždraustas.

Iš apsaugos ir priežiūros zonose esančių kitų kalakutų ūkių paimti mėginiai ir ištirti Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute bei gauti neigiami tyrimo rezultatai rodo, kad šios dienos duomenimis, LPPG virusas nėra išplitęs į kitus paukštininkystės ūkius.

„Ūkyje aptiktas viruso potipis buvo dažniausiai aptinkamas Europos ir Lietuvos laukinėje gamtoje, todėl didelė tikimybė, kad į ūkį jis pateko iš aplinkos. Primygtinai raginame paukščių ūkiuose atsakingai laikytis biologinio saugumo reikalavimų. Viruso išplitimo grėsmė per laukinius paukščius išlieka labai didelė. Sezoniškumas pranyko, šis virusas išlieka aktyvus ištisus metus. Visus naminių paukščių laikytojus raginame peržiūrėti ūkyje taikomas biosaugos priemones. Šiandien naujausią informaciją apie židinį Marijampolėje pristatėme Lietuvos paukštininkystės asociacijos nariams, atsakėme į šiam momentui jiems aktualiausius klausimus, dar kartą priminėme apie prevencijos priemones, kurių privalu laikytis apribotose teritorijose. Tai vienintelis ir svarbiausias būdas apsisaugoti nuo viruso patekimo į ūkį“, – ragino VMVT direktorė Audronė Mikalauskienė.

Į apsaugos zoną patenka daugiau kaip 50 registruotų naminių paukščių ūkių laikančių paukščius savo reikmėms bei 5 komerciniai kalakutų ūkiai. Įvesti apribojimai 10 km apsaugos zonoje bus taikomi mažiausiai 30 d. po pirminės dezinfekcijos atlikimo. Ar šį terminą pratęsti bus sprendžiama įvertinus epidemiologinę situaciją.

paukščių gripo židinys ūkyje
Žemėlapyje: 3 km apsaugos ir 10 km priežiūros zonos aplink nustatytą LPPG židinį ūkyje.

VMVT informacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Minint Vaistinių augalų sektoriaus šimtmetį, atidaryta paroda VDU Botanikos sodo parke

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo Vaistinių augalų skyrius šiemet švenčia savo šimtąsias metines. Minint šią progą, sodo parkas pasipuošė istorinių nuotraukų ir dokumentų paroda, kurioje peržvelg...
2024/04/25

Darbštūs žemaičiai po išbandymų nepasidavė

Šilalės r. Burkėnų k. ūkininkaujančių Loretos ir Vytauto Šacauskų ūkininkavimo patirtį bene geriausiai apibūdintų žinomas posakis – kai užsidaro durys, atsiveria langas. Susidūrę su sunkumais, užsispyrę darbštūs žemaičia...
2024/04/25

Panevėžio veterinarijos tarnybai gresia pardavimas

Panevėžys (JP.lt). Pažagieniuose ruošiamasi parduoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Panevėžio departamento patalpas. Bus pardavinėjami keli pastatai. Kol kas aukcionas nepaskelbtas, bet VMVT Panevėžio departamento darbu...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Europos Parlamentas supaprastino žemės ūkio politikos reikalavimus

Trečiadienį europarlamentarai patikslino ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas, kurios sumažina administracinę naštą žemdirbiams ir leidžia lanksčiau taikyti taisykles.
2024/04/25

Topinambų gumbai rūgsta stiklainiuose, o lapai džiūsta arbatėlėms

Iš tiesų džiugu, kai atsiranda į užsienio šalis išvykusių ir ten ilgokai gyvenančių lietuvių, kurie prisipažįsta: „Kai gyvenau Lietuvoje, skaičiau „Ūkininko patarėją“. Viena iš jų – Austrijoje, T...
2024/04/25

Sodininkai nuostolius skaičiuoja milijonais

Balandžio viduryje staiga kritusi oro temperatūra, gausus ir šlapias sniegas bei kruša daliai Europos sodininkų gal ir nebuvo kaip perkūnas iš giedro dangaus, tačiau jau dabar aišku, kad dalies derliaus išgelbėti...
2024/04/25

Pamaryje siuvami gaminiai pasiekia ir Ukrainos karius

Monikos Dobrovolskytės karjera galbūt galėjo prasidėti vienoje iš sostinės veterinarijos klinikų, bet ji pasuko pamario link. Mergina nėrė į turizmo verslą Ventėje, kur daugiau nei 10 metų siūlo iškylas laivais ir apgyvendinimo pasla...