Columbus -4,2 °C Debesuota
Sekmadienis, 22 Grd 2024
Columbus -4,2 °C Debesuota
Sekmadienis, 22 Grd 2024

Po gimdymo – namuose

2015/01/15

Su naujagimiu iš ligoninės grįžusios namo mamos dažnai nerimauja, kaip seksis auginti mažylį, abejoja, ar viską daro gerai. Po gimdymo, ypač jei tai pirmas vaikelis, nelengva išlikti ramiai ir racionaliai. Apie tai, su kokiomis problemomis pirmaisiais mėnesiais susiduria mamos, apie jų savijautą kalbamės su Kauno Šilainių poliklinikos Aleksoto pirminės sveikatos priežiūros klinikos vedėja, šeimos gydytoja Rūta Ūsiene.

Ar svarbi kūdikį žindančios mamos mityba? Kokių produktų nerekomenduojama jai valgyti, kad mažylis augtų sveikas? Mityba labai svarbi, nes jei mama valgo netinkamą maistą, tai atsiliepia mažylio sveikatai: atsiranda pilvo pūtimas, alergijos, bėrimai. Krūtimi kūdikį maitinančios mamos mityba turi būti visavertė, tačiau kai kurių produktų ji turėtų atsisakyti. Nerekomenduojama valgyti ankštinių daržovių – žirnių, pupelių, taip pat kopūstų. Labai saikingai reikėtų valgyti obuolius. Mamai suvalgius šių produktų, kūdikiui gali pasireikšti vienas skaudžiausių dalykų – pilvo pūtimas, skausmo priepuoliai. Tuomet prasideda nemigos naktys ir kūdikiui, ir mamai. Kūdikis verkia, tampa dirglus, o tai persiduoda ir mamai. Krūtimi maitinanti mama turėtų susilaikyti ir nuo citrusinių vaisių, riešutų, kurie mažyliui gali sukelti alergiją.

Gana dažnai moterims po gimdymo užkietėja viduriai. Kokius pavojus mamos sveikatai kelia šis negalavimas? Mamai labai svarbu susireguliuoti tuštinimąsi. Ji turi gerti pakankamai skysčių, valgyti daug ląstelienos turinčius maisto produktus. Jei moteriai gimdymo metu buvo atlikta operacija, siūta tarpvietė, dėl vidurių užkietėjimo gali kilti komplikacijų, neatlaikyti siūlai ir vėl plyšti tarpvietė. Todėl moteris turi vengti vidurių užkietėjimo.

Ar dažna maitinančių krūtimi mamų bėda – įtrūkę speneliai? Ši problema dažniausiai užklumpa pirmą kartą krūtimi kūdikius maitinančias moteris, kurios negrūdino krūtų. Nors dar iki gimdymo akušeriai ginekologai moko būsimas jaunąsias mamas, kaip krūtis grūdinti ir ruošti maitinti, tačiau ne visos klauso medikų nurodymų. To pasekmė – spenelių įtrūkimai, dėl ko prireikia gydytojų konsultacijų ir pagalbos. Šiais laikais krūtų priežiūrai yra labai daug įvairių priemonių. Įtrūkus speneliams mamą prižiūrinti šeimos gydytoja patars, kaip rūpintis krūtimis, kuo jas apiplauti, kokius tepalus, pleistriukus naudoti.

Besilaukdamos kūdikio moterys priauga svorio. Nemažai jų galvoja, kad greičiausias būdas atsikratyti nepageidaujamų kilogramų – griežta dieta. Ką apie tai manote? Metus po gimdymo moteris negali laikytis jokių dietų. Jei ji maitina kūdikį krūtimi, nėštumo metu priaugtas svoris gana greitai krinta savaime, dėl to per maždaug pusę metų galima prarasti priaugtą svorį ir atgauti buvusias kūno linijas. Jei taip nenutinka, vis tiek metus negalima laikytis jokių dietų. Ir šeimos gydytojai, ir ginekologai tvirtina: dveji metai po gimdymo moteriai yra gana sudėtingi, ji turi daug dėmesio skirti savo sveikatai.

Kada pagimdžiusi moteris gali pradėti mankštintis? Jei moteris gimdė natūraliai, gimdymas buvo be komplikacijų, ji gali pradėti mankštintis praėjus mėnesiui po gimdymo. Mankštos pratimai turi būti ne per sunkūs. Žinoma, negalima užsiimti sunkumų kilnojimu, pratimais su svarmenimis ir panašiais. Jei moteriai buvo atlikta cezario pjūvio operacija, pradėti daryti įprastinę mankštą galima maždaug po poros mėnesių. Praėjus trims mėnesiams po gimdymo, mamos jau gali sportuoti su savo mažyliais, tuo metu jau gerai laikančiais galvytę. Yra daug įvairių programų, pratimų, skirtų mamoms su kūdikiais.

Kada po gimdymo rekomenduojama atnaujinti lytinius santykius? Jei gimdymo metu nebuvo tarp­vietės plyšimų ar kokių kitų komplikacijų, nereikėjo siūti žaizdų, lytinius santykius galima atnaujinti maždaug po dviejų mėnesių po kūdikio gimimo. Mamos turi žinoti, kad net ir maitindamos krūtimi, jei nenori pastoti, turi naudoti apsisaugojimo nuo nėštumo priemones. Deja, vis dar gajus mitas: jei moteris maitina krūtimi, ji nepastos. Tai netiesa. Iš tiesų nepastoti maitinant krūtimi įmanoma tik tada, jei maitinama labai reguliariai – kas dvi valandas. Paprastai to nebūna, nes mažylis greitai auga, jis išmiega visą naktį, ir žindyti jo naktį kas dvi valandas nereikia. Todėl maitinanti mama tikrai gali pastoti. Dažnai tai joms būna staigmena.

Ką daryti, kad ką tik pagimdžiusioms mamoms netrūktų geležies ir neišsivystytų mažakraujystė? Mažakraujystė labai dažna nėštumo metu. Jei moteris po gimdymo nevartoja jokių vitaminų su geležies preparatais, geležies trūkumas jos organizme dar labiau ryškėja. Todėl visoms moterims po gimdymo rekomenduojama apie pusę metų vartoti tuos pačius vitaminus, kokius vartojo nėštumo metu. Jei moteriai buvo atlikta operacija, ji neteko nemažai kraujo, preparatus su geležimi reikėtų vartoti ilgiau nei pusę metų. Šeimos gydytojai tikrina, kaip jaučiasi pagimdžiusi moteris. Praėjus mėnesiui ar dviem po gimdymo daromas kraujo tyrimas ir tikrinamas geležies kiekis organizme. Esant reikalui skiriami atitinkami vitaminai, geležies preparatai.

Dalį moterų po gimdymo užklumpa depresija. Kaip ją atpažinti? Šeimos gydytojui, kuris per vizitą pacientę mato apie dvidešimt minučių, pastebėti, ar ją kamuoja depresija, labai sudėtinga. Ypač, jei mama lankosi pas vieną šeimos gydytoją, o kūdikis prirašytas pas kitą. Geriau, kai mamą ir kūdikį prižiūri vienas gydytojas. Tuomet yra daugiau galimybių pastebėti depresiją iš jos elgesio su mažyliu. Nustatant šią ligą labai svarbi artimųjų pagalba. Jie mamą mato kasdien, pastebi jos nuotaikos pokyčius, elgesį su kūdikiu. Savo pastebėjimais jie turėtų pasidalinti su moters gydytoju. Žinoma, gydytojai turėtų aktyviau klausti jaunos mamos apie jos nuotaikas, nuovargį, kitus depresijos po gimdymo požymius, bet kartais gydytojai pamiršta apie šią sudėtingą ligą. Jie dažniausiai rūpinasi gimdyvės fizine sveikata, kraujo tyrimais, o apie dvasinę būseną ir pamiršta paklausti. Dažnai mamos su kūdikiais į polikliniką ateina ne vienos – jas atlydi vyrai, močiutės, kiti artimieji. Gydytojai jiems turėtų pasakyti, kad atkreiptų dėmesį į moters nuotaikos pokyčius ir apie juos informuotų gydytoją, nes dažnai visos bėdos suverčiamos nuovargiui, nemigai, naujiems, pirmą kartą gimdžiusios moters įspūdžiams ir nepagalvojama apie depresiją.

Violeta Gustaitytė

image descriptionPeržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis