Columbus +17,0 °C Dangus giedras
Penktadienis, 18 Bal 2025
Columbus +17,0 °C Dangus giedras
Penktadienis, 18 Bal 2025

Prognozuoja ekologiško pieno gamybos augimą – naudą pajus ir rinkos dalyviai, ir vartotojai

2023/09/25


Europos Komisija (EK) prognozuoja, kad nuosekliai auganti ekologiškų produktų paklausa skatins tolesnį tvarų rinkos augimą.

„Eurostat“ duomenimis, ekologinei žemės ūkio gamybai naudojamas plotas ES didėja kiekvienais metais. Šis plotas 2021–aisiais per metus išaugo iki 15,9 mln. ha ir sudarė 9,9 proc. visų naudojamų ES žemės ūkio naudmenų. Minimu laikotarpiu ekologiniam ūkininkavimui naudojami plotai Bendrijoje išaugo 8 proc., o Lietuvoje – 11,2 proc. iki 261,8 tūkst. ha. Analizuojamu laikotarpiu ekologinei žemės ūkio gamybai naudojamas plotas Lietuvoje sudarė panašią dalį kaip ES vidurkis – 8,9 proc. visų šalyje naudojamų žemės ūkio naudmenų.

ekologine

Sertifikuotų ekologinės gamybos ūkių skaičius Lietuvoje 2022 m., palyginti su 2021 m., padidėjo 4,6 proc. iki 2,65 tūkst., o sertifikuotas plotas juose padidėjo 3,65 proc.

Pasak Lietuvos pienininkų asociacijos „Pieno centras“ vadovo Egidijaus Simonio, remiantis EK prognoze, ekologiško pieno gamyba augs – tai suteiks ekonominę vertę, naudą aplinkai ir geresnę gyvūnų gerovę.

„Tikimasi, kad ekologiškos žaliavos gamintojai ir perdirbėjai kurs didesnę produktų vertę, ypač ekologiškų lietuviškų sūrių ir šviežių pieno produktų gamyboje, kurie išliks pieno sektoriaus augimo varikliu“, – pažymi E. Simonis. Komisija prognozuoja, kad ES ekologiškas pienas, sudarantis 3,5 proc. viso ES primelžiamo pieno, 2031 m. pasieks 8 proc.

Bendrovė „Pieno žvaigždės“ pirmoji Lietuvoje pradėjo ženklinti ekologiškus pieno produktus ir šiuo metu su prekės ženklu „Bios“ gamina įvairių skonių ekologiškus jogurtus, grietinę ir varškės sūrį. Ekologišką pieną „Pieno žvaigždėms“ tiekia sertifikuoti ekologiniai ūkiai, kuriuose naudojama ekologiška ūkininkavimo sistema, dirva netręšiama pesticidais, todėl karvės ėda natūraliai augančią žolę.

„Ekologišką pieną mums teikia sertifikuoti ekologiniai ūkiai, kurių ganyklose nenaudojami pesticidai, o pašarams ir priežiūrai nenaudojami genetiškai modifikuoti organizmai ar hormonai. Karvės čia ėda natūralią žolę, yra švariai, sveikai prižiūrimos ir nerišamos, kad galėtų nevaržomai judėti“, – sako bendrovės „Pieno žvaigždės“ vykdomasis direktorius Gžegož Rogoža.

Sertifikacijos įstaigos „Ekoagros“ duomenimis, 2022 m. pabaigoje Lietuvos ekologinės gamybos ūkiuose buvo auginama beveik 58 tūkst. galvijų, iš kurių melžiamos karvės sudarė ketvirtadalį.

„Atidžiai renkamės ne tik pieno tiekėjus – ypatingą dėmesį skiriame produktų sudėčiai, gamybai bei pakuotėms. „Bios“ ekologiškų pieno produktų išskirtines savybes liudija tarptautiniai ekologiškumo ir sveikumo ženklai bei ekologinę gamybą patvirtinantys dokumentai“, – sako G. Rogoža.

Kad vartotojai būtų tikri, jog perka ekologiškus produktus, ši produkcija griežtai reglamentuojama, kontroliuojama ir sertifikuojama. Ekologišką maistą lengva atpažinti dėl išskirtinio ženklinimo. Visi supakuoti ekologiški produktai paženklinti specialiu ES logotipu – žalios spalvos stačiakampiu, kurio viduryje yra lapas iš baltų žvaigždžių. Greta šio dedamas ir nacionalinis ekologiškų produktų ženklas, kuris yra privalomas ant visų mūsų šalyje pagamintų ir supakuotų ekologiškų produktų.

ES šalims minint Ekologijos dieną, siekiama paskatinti ekologiškų produktų gamybą ir vartojimą, prisidėti prie biologinės įvairovės strategijos tikslų, mažinant trąšų, pesticidų ir antimikrobinių medžiagų naudojimą, įgyvendinimo.

 

Partnerio turinys

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis