Dovana Kupiškiui
Bažnyčiose skamba ne tik religinė, bet ir klasikinė muzika, koncertus jose mielai rengia atlikėjai – muzikantai ir dainininkai, savo kūrybą pristato kitų sričių menininkai. Kūrėjai bažnyčiose gerai jaučiasi, o parapijų bendruomenės mielai atveria duris aktyvios visuomenės renginiams, kūrybos festivaliams. Svarbus šiandienis pokytis, kai menininkai ir kūrėjai neapsiriboja didmiesčiais, o keliauja per atokesnę Lietuvą.
Rugsėjui baigiantis, Kupiškio Kristaus Žengimo į dangų bažnyčia trumpam tapo Lietuvos floristų kūrybinės kelionės stotele. Garsus floristas Marijus Gvildys ir jo bičiulis Sergejus Zareckis šią vietą pasirinko floristikos projektui „Sakrali erdvė“. Kūrėjams tokia keliadienė išvyka – gal ir nieko neįprasto, o mažo miestelio žmonėms – neregėtas dalykas, vertinga dovana. Projekto rezultatas – floristų sukurtomis kompozicijomis papuošta bažnyčia tituliniams atlaidams ir teatralizuotas pristatymas skambant gitaros ir akordeono melodijomis, floristo iš Ispanijos Jordi Pascual visų akivaizdoje sukurta kompozicija, kuria buvo apdovanotas klebonas dekanas Mindaugas Kučinskas. Taip pagerbta šventovė ir jos žmonės.
Kaip Vatikane per Velykas
Tokio vaizdo bažnyčioje iki šiol nebūta. Viduje, prie paradinių didžiųjų durų – iš gėlių ir žolynų supinta arka, šalia – didžiulės puokštės. Netoliese ant sienos – rėmelis, fotografavimosi zona. Ant keturių kolonų – floristikos paveikslai, prie jų, apačioje, ant grindų – kuklios kompozicijos. Po sakykla – didelis statinys, lyg kamuolys iš žolynų, žiedų, medinių konstrukcijų.
Puokštės prie Dievo stalo – prie pagrindinio altoriaus ir šoninių altorių – neįprastos, lyg srovenančios, kylančios, bet neišsiskiriančios nei ryškiomis spalvomis, nei žiedų puošnumu, jos tarsi palinkusios, nusižeminusios. Ir gėlės ne visu ūgiu, ne išdidžios, bet priklaupusios, žiūrinčios viena kryptimi. Tos gėlės – jurginai – oranžiniai, geltoni, raudoni, ir dar kitokios spalvos – lyg iš senųjų kaimiškų darželių.
Žvalgantis po bažnyčią, apėmė keistas jausmas – kompozicijos atrodė tarsi visada čia buvusios, akys apsiprato, nebetraukė dėmesio, netrukdė dalyvauti pamaldose. Ar to ir siekta, ar tai liudija žiūrinčiojo, tai yra mano, negebėjimą suvokti šio meno esmės?
Pakalbinau floristą M. Gvildį, paklausiau apie projekto idėją ir patirtis Kupiškyje. Pirmiausia teko prisipažinti, kad bandžiau mintyse kompozicijas pavadinti gražiomis, bet tas žodis netiko. Puošyba, bet neįprasta, su neatsakytais klausimais – kodėl taip, kas čia slypi, kokią turi prasmę, ką sako?
Popiežiaus vizitui atminti
M. Gvildys, ištaikęs valandėlę pašnekesiui, patikino, kad tokio lygmens darbų galima pamatyti nebent Romoje – Vatikane per Velykas.
Šitaip sugėdinta, atidžiai klausiausi. Pirmiausia – apie kompozicijas, apie bažnyčią, sakralios erdvės keliamus reikalavimus. „Tai yra Dievo namai, ten jis svarbiausias, vadinasi, viskas tarnauja jam, neturi būti nieko ryškesnio, turi būti dermė, spalvų, stilių sutarimas. Būtina suvokti ir statinio architektūrą. Gėlės – jurginai, ne egzotiškos, ne turistės. Jas iš Latvijos atsivežėme, dar venturiai, orchidėjos, paprasti žolynai. Žiedų spalvos atkartoja langų vitražų spalvas. Keturios kolonos, keturi apaštalai, užrašiusieji evangelijas, su sava heraldika ir ženklais, tai reikia žinoti. Kūrėme tokias kompozicijas. Kompozicija po sakykla įkūnija bičių avilį, kur bendruomenė telkiasi išklausyti ganytojo žodį. Ten panaudoti medaus korių rėmeliai. Iš viso kompozicijos sukurtos šešioms zonoms. Prie altorių triūsė 12 žmonių, prie pagrindinių durų ir arkos dirbo 7 žmonės. Paskutinę dieną iki 2 valandos nakties darbavomės“, – „Ūkininko patarėjui“ pasakojo floristas.
Projektą nuspręsta surengti Kupiškyje, nes pakvietė aktyvi floristų bendruomenės narė Jolanta Koncevičienė. Projektas tęstinis, pernai vyko Vilkijoje, kur gyvena pats M. Gvildys. O pradžia – popiežiaus Pranciškaus vizitas Lietuvoje. Tada
M. Gvildys, S. Zareckis drauge su savo bendraminčiais, tarptautine komanda, rūpinosi puošyba, tam išskirtiniam įvykiui paminėti ir stengiasi baigiantis rugsėjui nuveikti ką nors kūrybiško ir naudingo visuomenei.
„Norime populiarinti floristiką, eiti į žmones, parodyti, kad floristas nėra tik gėlių pardavėjas. Siekiame patys lavintis, mokytis, surengti savo kolegoms lengvą kūrybinę stovyklą. Esame dėkingi tiems, kurie mus supranta, priima, suteikia nakvynę, valgydina. Kupiškio parapijos žmonės buvo svetingi ir rūpestingi. Kitais metais žvalgysimės gal kitokio stiliaus bažnyčios, ieškosime baroko. Tai įdomu mums ir, manau, tiems, kurie mus pakviečia ir priima. Taip prasmingai draugaujame, taip gyvenimas spalvingesnis tampa“, – atsisveikinome su pašnekovu iki kito karto, kito projekto, kito pasimatymo kur nors Lietuvoje.
Jolantos KONCEVIČIENĖS ir autorės nuotraukos
Titulinėje nuotr. – Projekto iniciatorius Marijus Gvildys ir floristas iš Ispanijos Jordi Pascual, ką tik sukūręs puokštę dekanui Mindaugui Kučinskui.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.