Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023
Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023

Savivaldybių valdomos įmonės: nustatytos korupcijos rizikos

2023/09/25


Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliko korupcijos rizikos analizę įmonių valdymo, priežiūros ir kontrolės veiklos procesuose Ukmergės, Šalčininkų ir Širvintų rajonų savivaldybėse. Analizės metu nustatyta, kad nepakankamai vertinama informacija apie asmenų, pretenduojančių į nepriklausomus valdybų narius, ryšius su įmone ar savivaldybės administracija, neužtikrinamos skaidrios nepriklausomų audito įmonių parinkimo procedūros, o įmonių vadovų paskyrimas be konkursų didina nepotizmo rizikas.

Šiuo metu Akcinių bendrovių įstatyme nenumatyta pareiga savivaldybės valdomų įmonių vadovus į pareigas priimti konkurso būdu, todėl savivaldybės gali paskirti įmonių vadovus be konkursų, o tai lemia nepotizmo rizikas – susijusių asmenų protegavimą. Taip pat nustatyta atvejų, kai nesilaikyta minėtame įstatyme nustatyto maksimalaus dviejų kadencijų limito, Korupcijos prevencijos įstatyme nustatytų personalo patikimumo užtikrinimo reikalavimų. Ši informacija vertinimui pateikta savivaldybėms, kuriose atlikta korupcijos rizikos analizė.

Kolegialūs savivaldybių valdomų įmonių valdymo organai (valdybos) svarsto ir priima sprendimus dėl strateginių įmonės veiklos klausimų, analizuoja ir vertina įmonės veiklą, renka ir atšaukia įmonės vadovą ir kt. Atsižvelgiant į jų sprendimų reikšmingumą, sudarant valdybas yra nepakankamai vertinama informacija apie pretendentų į nepriklausomus narius ryšius su įmone ar savivaldybe, galinčius kelti abejonių dėl jų nepriklausomumo ir nešališkumo. Taip pat neatskiriamos paskirtų priklausomų valdybos narių funkcijos, kai valdybos nario tiesioginės pareigos savivaldybėje yra susijusios su įmonės veiklos priežiūra ir kontrole.

Atliktos analizės metu nustatyta, kad savivaldybės, įsigydamos prekes, paslaugas bei darbus, galimai sudaro palankias sąlygas jų valdomoms įmonėms laimėti viešuosius pirkimus, taip pat sudaromi vidaus sandoriai, nors reikiamos paslaugos galėtų būti įsigyjamos konkurencingų procedūrų būdu. Informacija apie Ukmergės ir Šalčininkų rajonų savivaldybių sudarytus vidaus sandorius, galimai neatitinkančius teisės aktų reikalavimų, pagal kompetenciją perduota Viešųjų pirkimų tarnybai. Be to, savivaldybių įmonės nesiekia kuo daugiau mažos vertės (iki 145 000 Eur be PVM) pirkimų vykdyti viešais būdais, o dažniau pasirenka vykdyti neskelbiamų pirkimų būdu.

STT korupcijos prevencijos pareigūnų vertinimu, neužtikrinamos skaidrios nepriklausomų audito įmonių parinkimo procedūros, dažnai audito paslaugų pirkimus laimi tos pačios įmonės. Savivaldybių administracijų direktoriai bei visuotiniai akcininkų susirinkimai nevertina ir tik formaliai patvirtina įmonių sprendimus dėl audito įmonių parinkimo.

Rekomendacinio pobūdžio pasiūlymai dėl nustatytų korupcijos rizikų pateikti savivaldybėms, Ekonomikos ir inovacijų ministerijai, kitiems subjektams. Šios institucijos per 3 mėnesius turi viešai paskelbti, kaip atsižvelgta ar numatoma atsižvelgti į STT pateiktas pastabas ir pasiūlymus.

Apie Ekonomikos ir inovacijų ministerijai pateiktą rekomendacinio pobūdžio pasiūlymą inicijuoti Akcinių bendrovių įstatymo nuostatų, reglamentuojančių savivaldybių (ir valstybės) bendrovių vadovų atrankos ir skyrimo tvarką, pakeitimus, numatant įmonių vadovų priėmimą į pareigas konkurso būdu, šio pasiūlymo svarbą bei jo teikimo motyvus informuota ir Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

 

STT informacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/10

Rusiški grūdai užkariauja Lietuvos rinką

Europos Sąjunga (ES) Rusijai netaiko sankcijų, susijusių su žemės ūkio produktų eksportu, todėl rusiškų grūdų srautai sėkmingai keliauja į Bendriją. Kaimyninė Latvija jau užsitarnavo šalies, importuojančios didžiausius rusiškų...
2023/12/10

Prakartėlės pasklido po Rokiškio dvarą – unikali tradicija tęsiasi

Artėjant Kalėdoms Rokiškio dvaro centriniuose rūmuose atsivėrė naujai sukurtų prakartėlių paroda. Dvaro teritorijoje esančiame kluone lankytojų laukia nuolatinė jų ekspozicija, o apšviestuose oficinų languose jau šį savaitgalį...
2023/12/10

Hidroenergetikai dvaro sodyboje restauruoja stogą: „Esame bendruomenės nariai“

Hidroenergetikos įmonė Biržuvėnų dvaro sodybos (Telšių r.) buvusį kartono fabriką nuomojasi jau dvidešimt metų ir siekia apsaugoti šį kultūros paveldo objektą.
2023/12/10

Remia sveikesnį vaikų maitinimą

Iki gruodžio 31 d. šalies ikimokyklinio ir priešmokyklinio vaikų ugdymo įstaigos gali teikti paraiškas pagal Ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokykl...
2023/12/10

Nepamirškime patikrinti, ar bitės saugiai žiemoja

Žiemos laikotarpiu bityne darbo netrūksta. Ruoštis ateinančiai vasarai niekada ne per ansti, o kaskart apeiti ir pasiklausyti, kaip žiemoja bitės – kiekvieno bitininko pareiga.
2023/12/10

Nuo kitų metų gegužės – nauji reikalavimai pavežėjams, kitiems vežimo paslaugų teikėjams

Siekiant mažinti šešėlį ir užtikrinti didesnį keleivių saugumą bei geresnį aptarnavimą, nuo kitų metų gegužės planuojama pakeisti keleivių vežimo už atlygį lengvaisiais automobiliais teisinį reglamentavimą. Tarp svarbiausių pokyčių &...
2023/12/10

Kaimas šventė naujojo tilto vardynas

Lietuvos kelių, žvyrkelių, tiltų būklė – viena iš svarbiausių patikimų temų peikti valdžią, politikus, biurokratus. Bet artėjant Kalėdoms būna išimčių – beveik stebuklų.
2023/12/10

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/10

Įvyko pirmosios žiemos sezono ristūnų žirgų lenktynės (nuotraukų galerija)

Šeštadienį, gruodžio 9-ąją, Širvintų hipodrome įvyko pirmos žiemos ristūnų žirgų lenktynės. Rungėsi 15 ristūnų ir vadeliotojų duetų, įveikę 1800 m distanciją.