Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023
Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023

Šiųmetis derlius ir stebino, ir liūdino

2023/09/19


Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Ūkininkams šiemet metų būta gana ramių, tačiau su savais iššūkiais – vėlyvos šalnos, sausra, o kai kur dar ir gamtos stichijos. Laimei, Kėdainių rajoną jos šįmet aplenkė, tačiau ypatingai gausiu derliumi jis vis tiek pasidžiaugti negali. O lygindamas praėjusius ir šiuos metus Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Dainius Sabulis pastebėjo, kad derlius šiais metais mažesnis.

Nuostolius sąlygojo kelios priežastys

„Labai gaila, kad grūdų kaina labai stipriai krenta. Taip yra dėl įvežamų ukrainietiškų grūdų“, – paaiškino ūkininkų atstovas.

Tačiau, kaip sakė pašnekovas, buvo ir kas maloniai nustebino: „Rapsų derlius kiek nustebino, nes po pavasarinių šalnų ir sausros galvojome, kad iš rapsų nieko nebus, bet jų derlius tikriausiai buvo panašus, kaip ir pernai. Problema – kad kaina nukrito beveik perpus. O buvo pirktos trąšos, įdėtas darbas, technika, degalai…“

Kalbėdamas apie nuostolių priežastis D. Sabulis pažymėjo, kad jų būta net kelių.

„Pagrindinės šių metų nuostolių priežastys yra sausra ir šalnos, net kai kur runkeliai buvo nušalę.

Su jau pasibaigusia rapsų sėja taip pat daug problemų buvo – žmonės pastaruoju metu yra pamėgę juostinę sėją, kai sėjama tiesiai į ražieną. Dėl to buvo atsiradę labai daug šliužų. Vieni juos naikino, kiti – ne, tai taip ir išeina, kad jų yra visur“, – kalbėjo pašnekovas.

Aplenkė gamtos stichijos

Paklaustas, kaip atrodo Kėdainių rajonas Lietuvos kontekste, Kėdainių krašto ūkininkų atstovas sakė: „Kaip ir visada, galbūt kažkiek atsiliekame nuo Pasvalio kraštų, bet mes bent jau didžiojoje regiono dalyje negavome škvalų, krušų, nebuvo padaryta didelių nuostolių. Kėdainių rajone mažai teko matyti išguldytų pasėlių, bent jau toje vietoje nenukentėjome“.

Kaip sakė, pašnekovas, prastas derlius šiemet buvo ne tik dėl kiekybės, bet ir dėl kokybės.

„Kalbant apie kokybę, sausra padarė įtaką, kad kviečiuose yra mažiau baltymų, o dėl to yra ir mažesnė kviečių klasė, o tarp klasių skirtumas – 20–30 eurų. Tarkim, trečios klasės kviečių šiais metais yra daug, kaip, beje, ir pašarinių grūdų. Taigi, prastesnė ir kokybė, ir derlius“, – sakė D. Sabulis.

Vis tik šių metų jis neįvardijo kaip nuostolingų.

„Šiuos metus apibūdinčiau kaip tokius, kuriais ūkininkai uždirbo skoloms padengti ir liks labai nedaug pelno“, – apibendrino pašnekovas.

 

Rasa JAKUBAUSKIENĖ/RINKOS AIKŠTĖ

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/10

Rusiški grūdai užkariauja Lietuvos rinką

Europos Sąjunga (ES) Rusijai netaiko sankcijų, susijusių su žemės ūkio produktų eksportu, todėl rusiškų grūdų srautai sėkmingai keliauja į Bendriją. Kaimyninė Latvija jau užsitarnavo šalies, importuojančios didžiausius rusiškų...
2023/12/10

Hidroenergetikai dvaro sodyboje restauruoja stogą: „Esame bendruomenės nariai“

Hidroenergetikos įmonė Biržuvėnų dvaro sodybos (Telšių r.) buvusį kartono fabriką nuomojasi jau dvidešimt metų ir siekia apsaugoti šį kultūros paveldo objektą.
2023/12/10

Nepamirškime patikrinti, ar bitės saugiai žiemoja

Žiemos laikotarpiu bityne darbo netrūksta. Ruoštis ateinančiai vasarai niekada ne per ansti, o kaskart apeiti ir pasiklausyti, kaip žiemoja bitės – kiekvieno bitininko pareiga.
2023/12/10

Nuo kitų metų gegužės – nauji reikalavimai pavežėjams, kitiems vežimo paslaugų teikėjams

Siekiant mažinti šešėlį ir užtikrinti didesnį keleivių saugumą bei geresnį aptarnavimą, nuo kitų metų gegužės planuojama pakeisti keleivių vežimo už atlygį lengvaisiais automobiliais teisinį reglamentavimą. Tarp svarbiausių pokyčių &...
2023/12/10

Kaimas šventė naujojo tilto vardynas

Lietuvos kelių, žvyrkelių, tiltų būklė – viena iš svarbiausių patikimų temų peikti valdžią, politikus, biurokratus. Bet artėjant Kalėdoms būna išimčių – beveik stebuklų.
2023/12/10

Įvyko pirmosios žiemos sezono ristūnų žirgų lenktynės (nuotraukų galerija)

Šeštadienį, gruodžio 9-ąją, Širvintų hipodrome įvyko pirmos žiemos ristūnų žirgų lenktynės. Rungėsi 15 ristūnų ir vadeliotojų duetų, įveikę 1800 m distanciją.
2023/12/10

Ko reikia aplinkos apželdintojui: mylėti augalus ir nebijoti išsitepti

Lietuvos gyventojai pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiria savo namų ar sodybų aplinkos puoselėjimui, tad auga ir kraštovaizdžio bei dekoratyvinio apželdinimo specialistų paklausa. Dirbantys šioje srityje ne vienerius metus sako,...
2023/12/10

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/10

Ekologinių Danijos ūkių sėkmės paslaptis: dėmesys efektyvumui, inovacijoms ir vartotojų pasitikėjimas

Danijos ūkiai pagrįstai laikomi vienais inovatyviausių pasaulyje. Keliuose jų apsilankęs žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis kartu su Žemės ūkio ministerijos, „Ekoagros“, ūkininkų bei jų atstovais domėjosi, kaip danų ūkininkai...