Ashburn +18,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 23 Rgs 2023
Ashburn +18,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 23 Rgs 2023

Skęstantiesiems valstybė išties ranką ar šiaudą?

2022/11/26


Vyriausybė skelbia suteikianti malonę sunkumų dėl energetinės krizės patiriančiam verslui, atidėdama mokesčių mokėjimą be delspinigių. Tai galioja ir žemės ūkiui, tačiau ūkininkai dėl to nedžiūgauja. Ne vienam tokia priemonė panaši į pūlingo danties gydymą liaudiškomis priemonėmis, kas gali tik priartinti liūdną galą. Žemdirbių organizacijų atstovai nuogąstauja, kad tiems, kuriems dabar yra sunkiausia, valstybė ištiesti pagalbos rankos neskuba.

ūkininkai, Džiuginta Balčiūnienė, mokestinė nepriemoka, neskaičiuojami delspinigiai

Mokesčius atideda pusmečiui

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, paraiškų dėl mokestinės pagalbos priemonių taikymo sulaukta kol kas iš 53 mokesčių mokėtojų, iš kurių vieną pateikė žemės ūkio srityje veikiantis juridinis asmuo. VMI Nepriemokų administravimo departamento direktorė Džiuginta Balčiūnienė „Ūkininko patarėjui“ aiškino, kad mokesčių mokėtojų, kurie atitinka nustatytus kriterijus ir kurių paraiškos tenkinamos, mokestinei nepriemokai, susidariusiai nuo 2022 m. spalio 7 d. iki 2023 m. balandžio 30 d., nevykdomas išieškojimas, už tą laikotarpį neskaičiuojami delspinigiai ir netaikomos palūkanos, jei iki 2023 m. balandžio 30 d. pateikiamas prašymas sudaryti mokestinės paskolos sutartį (MPS) ir ji sudaroma iki 2023 m. rugpjūčio 31 d. Paraiškos dėl mokestinės pagalbos taikymo priimamos iki kitų metų vasario 28 d.

VMI nurodo kriterijus, kuriuos turi atitikti mokesčių atidėjimu pasinaudoti norintys juridiniai ir fiziniai asmenys. Vienas pagrindinių – 2021 m. energijos sąnaudos turėjo sudaryti 10 ir daugiau procentų šiuo laikotarpiu patirtų visos veiklos sąnaudų (išlaidų), 2022 m. ši dalis nesumažėjo.

Ne pagalba, o kilpa

Lietuvos šiltnamių asociacijos (LŠA) valdybos pirmininkas, bendrovės „Agrošiltnamiai“ direktorius Paulius Andriejavas skeptiškai vertina Vyriausybės reklamuojamą priemonę. „Tai neišsprendžia problemų, tik nukelia jas į priekį. Ir jeigu dar, sakykime, ne visi ūkininkai yra pakankamai finansiškai raštingi, tai tampa ne pagalba, o kilpa, nes atidėjus, susikaups didesnė mokesčių suma, kurią vis tiek reikės grąžinti. Daugelis jau buvo patekę į tokią situaciją per pandemijos laikotarpį, kai taip pat buvo atidėti mokesčiai. Kai susikaupė didelė skola, kai kam iškilo dar daugiau problemų“, – ŪP teigė jis.

Patrauklesnė žemdirbiams būtų priemonė, kuri suteikia lengvatines paskolas, tačiau toli gražu ne visi tuo gali dabar pasinaudoti, nes tokių paskolų jau prašė karantino metu. „Blogiausia, kad yra sumuojama valstybės pagalba. Tie, kas pandemijos metu paėmė lengvatines paskolas, nebegali daugiau jų imti, nors jų labai reikia. Per pandemiją krito pardavimai, buvo susidurta su finansiniais sunkumais, vėliau nelauktai užgriuvo energetinė krizė. Šiltnamių sektorius tam itin jautrus, bet skolintis nebegali“, – aiškino pašnekovas.

Šiltnamių daržovių augintojai vylėsi, kad Vyriausybė nepaliks jų, kompensuos bent dalį milžiniškai išaugusių šildymo kaštų, siūlė įvairių variantų, kad nereikėtų atleisti darbuotojų, tačiau kol kas atsako nesulaukė. „Regis, sektoriui nedaug tos paramos ir reikėjo, bet negavome nieko. Tikėjomės ilgalaikių paskolų, bet ir to negavome“, – nusivylimo neslėpė LŠA valdybos pirmininkas. Anot jo, daug kam teko sumažinti darbuotojų skaičių. „Agrošiltnamiai“ atleido 60 žmonių, nes 3 mėnesiais anksčiau baigė sezoną. „Nežinome, kaip bus kitąmet. Realiai gamybai Vyriausybė nenori skirti dėmesio“, – liūdnai konstatavo P. Andriejavas.

Pinigų yra, bet remti nenori?

„Dėl mokesčių atidėjimo – juokas, čia pagalbos ašaros, neverta nė pradėti, nes pakliūsi į biurokratines pinkles, sugaiši daugiau laiko ir nebus naudos, mokesčius vis tiek reikės sumokėti“, – su šypsena Vyriausybės paramos idėją komentavo Kaišiadorių rajono paukščių augintojas Sigitas Petkevičius, tiesa, pridūręs, kad kam nors tokios priemonės gal bus ir aktualios, ir reikalingos.

Žemdirbiai, pasak ūkininko, laukia kitokios pagalbos, tačiau valstybė neskuba padėti, nors ir turi tam galimybių. „Mums iš esmės daug svarbesni kiti dalykai. Labai pabrangus gamtinėms dujoms, persitvarkiau taip, kad būtų galima naudoti propano ir butano dujų mišinį. Šį antrinį naftos perdirbimo produktą galima pirkti iš Mažeikių naftos. Buvo kalbama, kad tokioms investicijoms – reikia pirkti talpas, jas įkasti, bus parama. Laukiame, bet, matyt, nieko nesigaus“, – apgailestavo S. Petkevičius.

Paukščių augintojas jaučiasi nusivylęs ir dėl kito dalyko – atmestos paraiškos gauti paramą valdoms modernizuoti. Anot jo, ūkis visus reikalavimus atitinka, tačiau iki reikiamo balų skaičiaus pritrūko vieno balo. „Nepatenku, nors reikia naujos įrangos, rekonstruoti ir pan. Keisti dalykai darosi: 30 metų dirbu paukštininkystės sektoriuje, per tą laiką visko būta – ir geresnių, ir prastesnių laikų, bet išgyvenome. Ir dabar planuojame žvelgdami į ateitį, bet Žemės ūkio ministerijai kyla kažkokių abejonių, negali skirti paramos. Dabar, kai visiems sunku ir, svarbiausia, – yra pinigų paremti, nenori padėti – esą neleidžia kažin kokie išrasti kriterijai. Tai tikrai varo į neviltį“, – neslėpė ūkininkas.

Pažeidžiami tie, kuriuos liaupsino

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje.

 

Vida TAVORIENĖ

ŪP korespondentė

2022.11.26

Susijusios temos – skaitykite: ūkininkai, Džiuginta Balčiūnienė, mokestinė nepriemoka, neskaičiuojami delspinigiai

Visa informacija, esanti portale,  yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.
Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/09/22

Po darbo su pacientais – į gėlių plantaciją

Pasvalys („Darbas“). Dar besimokant Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gimnazijoje, joniškėlietį Remigijų Laurinčiką traukė biologija ir sodininkystė. Nors gyvenimo keliai ir klystkeliai vaikiną nuvedė į medicinos pasaulį, jaunystės ...
2023/09/22

Prancūzijos mokslininkai vertino Lietuvos eglynų genetinius rodiklius

Tarptautinio projekto FORGENIUS mokslininkai Nicolas Mariotte ir Florence Jean iš Prancūzijos rugsėjo pradžioje lankėsi Lietuvoje ir atliko miško medžių matavimus, rinko mėginius genetiniams tyrimams atlikti. Valstybinė miškų ...
2023/09/22

Ūkininkams – lengvatinės paskolos

Ūkininkai vis dažniau ieško sprendimų, kaip dirbti efektyviau ir tvariau. Tokias tendencijas pastebi Medicinos bankas, kuris bendradarbiauja su INVEGA teikiant lengvatines paskolas žemesnėmis nei rinkos kainomis ūkio subjektams, įskaitant j...
2023/09/22

Gyvensenos medicinos specialistai padės mažinti lėtinių ligų tikimybę

Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) skatinant gydymo įstaigas burti šeimos gydytojo komandas, prie jų jungiasi gyvensenos medicinos specialistai. Jie padeda pacientams formuoti sveiko gyvenimo būdo įpročius ir mažinti tikimybę susirgti lė...
2023/09/22

Dėl savavališkų bendruomenės veiksmų Turto bankas kreipiasi į teismą

Gindamas valstybės interesus Turto bankas (TB) kreipėsi į teismą, prašydamas sustabdyti savavališkus Skaistgirių bendruomenės atstovų veiksmus ir grąžinti valstybei priklausantį turtą.
2023/09/22

Latviją vėl gręžiasi į cukrinių runkelių verslą

Sovietmečiu tvirtas pozicijas cukrinių runkelių auginimo srityje užėmusi Latvija, pastaraisiais dešimtmečiais buvo beveik atsisakę šios žemės ūkio kultūros. Vis tik daugiau nei prieš penkerius metus ryšius su didžiausia...
2023/09/22

Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo atranką laimėjo A. Mikalauskienė – šaltiniai

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo atranką, BNS žiniomis, laimėjo laikinai įstaigai vadovaujanti direktoriaus pavaduotoja Audronė Mikalauskienė.
2023/09/22

Gydomosios augalų vonios

Pastarosios savaitės mūsų kūnams nebuvo lengvos – veiklos darže, sode ir gėlynuose rudenėjant tikrai daugiau nei vasarą. Palepinkime odą, raumenis ir sielą atpalaiduojančiomis, gydančiomis augalų voniomis, pasinerkime į aromatų terapiją.
2023/09/22

Pradėti tvirtinti natūralių pievų ir ganyklų, pelkių ir šaltinynų žemėlapiai

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymu, šiandien išleido įsakymą „Dėl natūralių pievų ir ganyklų, pelkių ir šaltin...