Praėję metai turėjo būti paskutiniai, kai vaikams teismo sprendimu galėjo būti nustatyta institucinė globa – kitaip sakant, apgyvendinimas vaikų namuose. Užduotį „Lietuva be vaikų globos namų“ prieš penkerius metus šalies Vyriausybei suformavo prezidentė Dalia Grybauskaitė. Teoriškai vaikų globos namų beveik nebeliko – iš didelių pastatų šeimynomis suskirstyti vaikai iškeldinti gyventi į atskirus butus ar namus. Pliusą, nors ir nedidelį, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos planuose, matyt, jau galima padėti. Tačiau yra ir kita medalio pusė – „decentralizuoti“ vaikų namai kaip buvo, taip ir liko valdiška institucija, kurioje vaikų išlaikymo kaina peršoko visas logikos ribas ir kasmet vis labiau kyla.
Paslaugų kainos – kosminės
Daug ar mažai 1 900 eurų per mėnesį vienam vaikui – tokią dilemą sausio pabaigoje sprendė Šilalės savivaldybės politikai. Išgirdęs vieno vaiko išlaikymo kainą „Skalvijos“ vaikų globos namuose, šeimyninį gyvenimą dar tik pradedantis šio rajono mero pavaduotojas Tadas Bartkus, tikriausiai, net pats nepajuto, kaip pareiškė, jog jam „praėjo noras gimdyti, tai yra, daryti vaikus“.
Tokių pajamų negauna didžioji dauguma šeimų, gyvenančių rajono centruose ir auginančių ne vieną, o dažniausiai kelis vaikus. Bet tai, kas paprastam lietuviui atrodo nerealu, vaikų globos įstaigoms yra norma. Vaikų išlaikymas globos įstaigose kasmet brangsta – tokia tendencija įsivyravo kartu su perėjimu į bendruomeninius globos namus.
Pavyzdžiui, šiemet vieno vaiko išlaikymo kainą Šakių vaikų globos namai padidino beveik 300 eurų – iki 1 657 eurų. Telšių savivaldybė nustatė 1 500 eurų vieno vaiko išlaikymo Telšių vaikų globos namuose kainą, panašiai kainuoja išlaikymas ir Panevėžio socialinių paslaugų centro bendruomeniniuose vaikų globos namuose – 1 592 eurus per mėnesį.
Bet Jurbarko savivaldybei priklausantys „Skalvijos“ vaikų globos namai, panašu, galėtų tapti kainų rekordininku – vieno vaiko išlaikymas per mėnesį čia kainuoja net 1 890 eurų. Gruodžio pabaigoje Jurbarko politikai sutiko padidinti paslaugų kainas beveik 30 proc. – 410 eurų. Kodėl taip brangiai?
Jurbarko savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Laima Gardauskienė pripažino, jog savivaldybės administracija siūlė nustatyti šiek tiek mažesnę vieno vaiko išlaikymo kainą – 1 702 eurus, tačiau politikai nusprendė, jog įstaigos vadovai geriau žino, kiek iš tiesų kainuoja vaiko išlaikymas per mėnesį. „Tai politinis apsisprendimas, mes negalime įtakoti tarybos narių valios. Dalis vaikų „Skalvijos“ bendruomeniniuose vaikų globos namuose yra iš kitų rajonų – jei jiems tokios paslaugos reikia, tegul susimoka“, – „Ūkininko patarėjui“ sakė L. Gardauskienė.
Trijų išlaikymas – 62 tūkst.
Šilalės savivaldybė turi Pajūrio vaikų globos namus, kurie pernai tapo Socialinių paslaugų namų Pajūrio paramos šeimai padaliniu. Tačiau trys vaikai nuo labai senų laikų tebegyvena „Skalvijos“ vaikų globos namuose. Šiemet vienai merginai suėjo 18 metų, bet ji mokosi Tauragės profesinio rengimo centre ir nori dar metus gyventi su savo 15 ir 16 metų broliais „Skalvijoje“. Valstybė vaiko išlaikymui per mėnesį skiria 160 eurų, todėl už kiekvieną „Skalvijoje“ gyvenantį vaiką Šilalės savivaldybė per mėnesį turės primokėti po 1 730 eurų. Per metus tai kainuos daugiau kaip 62 tūkst. eurų.
Šilalės politikams diskutuojant, kodėl taip brangsta vaikų globa, buvo siūlymų perkelti visus tris šilališkius į Pajūrio pagalbos šeimai padalinį, kuriame teikiama ir palydimosios globos paslauga vaikams nuo 16 metų. Jų išlaikymas ten kainuotų perpus mažiau. Kai kurie tarybos nariai manė, jog geriau būtų merginą apgyvendinti socialiniame būste, kad priprastų gyventi savarankiškai. Pasirodo, jau ir taip ši šeima valdininkų sprendimu ne kartą keliavo iš vienų globos namų į kitus.
„Skalvijos“ vaikų globos namų direktoriaus pavaduotoja Jūratė Bastienė „Ūkininko patarėjui“ pasakojo, jog Šilalės savivaldybė Viešvilėje penkis vienos šeimos vaikus apgyvendino bene prieš 15 metų. Po kiek laiko jie buvo sugrąžinti į Pajūrio vaikų globos namus, tačiau paskui vėl išgabenti į Viešvilę.
J. Bastienė prisiminė, kad buvo ir antras bandymas grąžinti jau paaugusius vaikus į Pajūrį, bet kai rajono vadovai su buvusia Šilalės vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Birute Sragauskiene apsilankė Viešvilėje, du broliukai pasislėpė, o kiti trys vaikai taip verkė, kad Šilalės meras Jonas Gudauskas nusprendė daugiau jų nebevežioti iš vienų vaikų namų į kitus. „Dabar jų namai čia, broliai grįžta aplankyti jaunesniųjų, mes juos su džiaugsmu priimame, nes labai svarbu nenutraukyti šeimos ryšių. Vaikai ne kompiuterio failas, kurį gali perkelti ar išsiųsti, kur nori. Džiaugiuosi, kad Šilalės politikai suprato, jog ne viską galima vertinti pinigais“, – kalbėjo J. Bastienė.
Šilalėje – trečdaliu pigiau
Šilalės socialinių paslaugų namai už ilgalaikę vieno vaiko globą per mėnesį iš savivaldybės gauna šiek tiek daugiau nei 1 200 eurų – vaikų išlaikymas čia trečdaliu pigesnis nei „Skalvijos“ vaikų globos namuose.
Socialinių paslaugų namų direktorius Gediminas Raudonius sakė kol kas neplanuojantis teikti prašymo didinti globos paslaugų įkainius. „Išgyvename, ir mūsų vaikai ne prasčiau aprengti, pavalgę, jiems visko užtenka – negirdėjome, jog kuris nors skųstųsi maisto trūkumu. Ir rūbus perkame gerus, kad mokykloje nebūtų preteksto tyčiotis“, – aiškino Socialinių paslaugų namų direktorius.
Tačiau kai nuo liepos 1 d. bus padidinti socialinių darbuotojų atlyginimai, gali tekti perskaičiuoti ir globos paslaugų įkainius. Tai, jog būtent atlyginimai sudaro didžiąją dalį vaiko globos kainos, „Ūkininko patarėjui“ patvirtino ir Jurbarko savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja L. Gardauskienė. „Valstybinių globos namų šiuo metu Lietuvoje nėra, visi jau senokai perduoti savivaldybėms. Jos ir turi išlaikyti savo rajono vaikus. Globos kaina nustatoma pagal tam tikrą socialinės apsaugos ministro įsakymu patvirtintą metodiką, kuri nurodo, kokios vaiko išlaikymo išlaidos į ją gali būti įskaičiuotos. Globos įstaigos vadovaujasi reikalavimais, kuriuos reikia įvykdyti, kad gautų paslaugoms teikti reikalingą licenciją. Joje yra nustatytas ir darbuotojų, kurie prižiūri vaikus, skaičius“, – aiškino L. Gardauskienė.
„Skalvijos“ globotiniai gyvena atskiruose namuose po 5–6 vaikus, tik viename iš keturių namų yra įsikūrusi aštuonis globotinius turinti šeimyna. Visą parą prie atskiruose namuose gyvenančių vaikų privalo būti socialinis darbuotojas arba jo padėjėjas. Be to, pasak Socialinės paramos skyriaus vedėjos, „Skalvijos“ darbuotojų atlyginimai yra didesni, nes globos namai anksčiau priklausė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai. Perimdama globos namus, Jurbarko savivaldybė neturėjo teisės sumažinti darbuotojams atlyginimų.
Šeimoms gerovė negresia
Pernai Vaiko teisių ir įvaikinimo tarnyba skelbė, jog per penkerius metus globos namuose augančių vaikų skaičius sumažėjo kone trečdaliu, o didžioji dauguma tėvų globos netekusių vaikų patenka pas globėjus. Tų vaikų išlaikymui tūkstančių eurų niekas neskiria. Valstybė tėvų globos netekusiam vaikauji moka 4 bazines socialinės globos išmokas – dabar tai yra 160 eurų.
Tokią pat išmoką valstybė skiria ir globėjui. Neseniai, norėdamos paskatinti žmones priimti į šeimas vaikus, pagalbos pinigus globėjams pradėjo mokėti savivaldybės. Kiek – priklauso nuo politikų valios. Jurbarko savivaldybė už kiekvieną globojamą vaiką moka tris bazines socialines išmokas, tai yra 120 eurų. Priklausomai nuo vaikų skaičiaus šeimoje, globėjai gauna ir vaiko pinigus – 70 arba 100 eurų iš valstybės. Tad maksimali paramos suma už vieną vaiką yra 510–540 eurų – maždaug ketvirtadalis tos sumos, kurią savivaldybės sumoka už bendruomeniniuose vaikų globos namuose gyvenančius vaikus.
Jurbarko savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja L. Gardauskienė įsitikinusi, jog globėjams šių pinigų turi užtekti. „Dažniausiai vaikus globoti imasi giminaičiai – seneliai, tetos, suaugę broliai ar seserys. Tie vaikai jiems nėra svetimi. Tikrų našlaičių gal rastume vieną ar du“, – pripažino vedėja, aiškinusi, jog globa šeimoje yra pigesnė nei institucijose.
Iš 71 Jurbarko savivaldybėje tėvų globos netekusio vaiko, šiuo metu net 51 gyvena globėjų šeimose. Vaikų namuose auga 19 vaikų, vienas – šeimynoje.
Daiva BARTKIENĖ
ŪP korespondentė
Asociatyvi 123rf nuotrauka
2021-02-15