Columbus +9,4 °C Debesuota
Penktadienis, 25 Spa 2024
Columbus +9,4 °C Debesuota
Penktadienis, 25 Spa 2024

Jurijus Kornijenko
Jurijus Kornijenko. Viliaus REKEVIČIAUS nuotr.

Stasys BIELSKIS
ŪP korespondentas  

VAT: daugiau užsiimsime ūkininkų konsultavimu

2024/10/25


Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (VAT ŽŪM) darbuotojams pristatė konkursą laimėjusį naująjį vadovą. Spalio 17-oji buvo pirmoji direktoriaus Jurijaus Kornijenko darbo diena. „Man malonu pristatyti jums žmogų, išmanantį tiek ŽŪM, tiek jai pavaldžių įstaigų virtuvę. Tai – 20 metų patirties turintis teisininkas, kurio žinios ir patyrimas, neabejoju, padės tarnybai ne tik toliau sklandžiai veikti, bet ir susidoroti su kylančiais iššūkiais“, – kalbėjo ministras. Iki šiol J. Kornijenko vadovavo ŽŪM Korupcijos prevencijos ir vidaus tyrimų skyriui. „Ūkininko patarėjo“ paprašytas naujasis VAT vadovas J. KORNIJENKO pasakoja apie tai, kokios tradicijos šioje tarnyboje bus tęsiamos, kokios permainos laukia žemdirbių, ar sumažės patikrų bei apie kitas aktualias problemas:

„Į visas problemas dar teks įsigilinti. O dabar mano pagrindinis uždavinys arba vizija – padaryti taip, jog VAT būtų moderni ir orientuota į ūkininkus įstaiga, siekiant, kad mūsų administracinės paslaugos, kurias teikiame, būtų prieinamos, kad kuo mažiau būtų administracinių kliūčių, kuo mažiau administracinės naštos. Keistųsi ir pats veiklos principas – būtų orientuojamasi ne kuo daugiau atlikti patikrų, nubausti, o prioritetas būtų teikiamas pačiam konsultavimui, išaiškinimui, kaip pagelbėti vienoje ar kitoje situacijoje. Prieš tai dirbau korupcijos prevencijos srityje, todėl, mano nuomone, pirmiausia reikėtų įsivertinti pačias rizikas, rizikingiausius dalykus ir, atsižvelgus į tai, įvertinti, kokias mes patikras atliekame. Neturi būti tikslas vykti į ūkius iš esmės tam, kad būtų nuvažiuota, bet tiesiog reikia įvertinti tuos rizikingiausius ūkius. Pirmas dalykas, ten nuvažiavus turi būti paaiškinimas, konsultacija, ką ūkininkas galbūt ne taip padarė arba galbūt ne taip suprato. Į tai turėtų būti orientuotas visas mūsų tarnybos darbas.

Vienas iš mano prioritetinių darbų – peržiūrėti visą administracinę naštą ūkininkams, visas procedūras, kad kuo mažiau būtų popierizmo, kuo mažiau ūkininkams reikėtų pildyti popierinių dokumentų. Visą informaciją būtų galima suteikti paprasčiau ir neapsunkinti pačių ūkininkų ir jų ūkių.

Ar bus labiau atsižvelgiama į ūkininkų bėdas, stingant registruotų augalų apsaugos priemonių (AAP)? Tarnyba visada atsižvelgia į žemdirbių pageidavimus arba bent jau stengiasi tai padaryti. Gavusi kokių nors užklausimų ar pageidavimų susitikimų su ūkininkais metu, VAT kreipiasi į AAP gamintojus ir ragina juos teikti prašymus registruoti AAP. Ypač reikalingas AAP sodams, daržovėms, kurių apsaugai yra mažiau registruotų AAP. Taip pat, aišku, yra galimybė ir patiems ūkininkams kreiptis tiesiogiai į AAP gamintojų atstovus, kad, tarkime, tam tikros AAP gaminančios kompanijos tokius prašymus pateiktų. Prašymą dėl AAP registravimo visada turi teikti tik jų gamintojas.

Veikliosios medžiagos, kaip žinoma, yra patvirtinamos Europos Sąjungos (ES) lygiu. Tai yra sprendimą dėl veikliosios medžiagos patvirtinimo, pozityvaus informacijos apie veikliąją medžiagą įvertinimo priima Europos Komisija (EK), atsižvelgdama į Europos maisto saugos tarnybos išvadas. Aišku, dėl veikliųjų medžiagų balsuojama EK Augalų, gyvūnų, maisto ir pašarų nuolatinio komiteto posėdyje. Jame dalyvauja ir mūsų tarnybos atstovas. Kai siūloma veiklioji medžiaga, kuri yra svarbi naudotojams, nepatvirtinama, tuomet rengiama Lietuvos pozicija, kuri derinama ir su kitomis institucijoms – ŽŪM, Aplinkos ir Sveikatos apsaugos ministerijomis. Ir tokia suderinta pozicija pristatoma minėto komiteto posėdžio metu. Reikia nepamiršti, kad AAP registruojami kiekvienoje ES valstybėje narėje, todėl prašymai registruoti AAP turi būti teikiami ir nagrinėjami pačioje Lietuvoje. O atsiradus kenksmingų organizmų, kurių negalima sunaikinti registruotais AAP, gali būti išduodamas leidimas AAP naudoti išimties tvarka ne ilgesniam kaip 120 dienų laikotarpiui. Todėl labai svarbu, kad AAP gamintojai teiktų prašymus, o mūsų tarnyba juos visada išnagrinėja laikydamasi teisės aktų reikalavimų.

Nuo spalio 17 dienos įvyko jau ne vienas susitikimas ne tik su VAT centro padalinių, bet ir su teritorinių padalinių vadovais. Išklausiau, kokie yra jų nuogąstavimai, kokia jų nuomonė dėl tolesnio darbo, dėl ateities orientyrų. Tai iš esmės buvo mano pirmasis susipažinimas su bendra situacija, su bendromis problemomis. Buvo akcentuota, kad mūsų tarnyba turi būti orientuota į pačius ūkininkus, turi būtų glaudus bendradarbiavimas su jais ir kitais socialiniais partneriais. Struktūrinių padalinių vadovai pristatė savo įžvalgas, kaip tai turi vykti. Apvažiuosiu kiekvieną teritorinį padalinį, susipažinsiu su jų veikla iš vidaus, pabendrausiu su jų darbuotojais ir dar kartą įvertinsime bendrą situaciją. Pagrindinis tikslas šiuo metu – orientuotis į tai, kad patikrų skaičius nebūtų didinamas, o jų tik mažėtų. Ir daugiau užsiimti ūkininkų konsultavimu, atsakymų jiems rengimu, pagalba žemdirbiams. Toks mūsų bendras darbas tokia linkme ir turėtų vykti.“

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis