Kaunas -2,1 °C Debesuota
Šeštadienis, 7 Grd 2024
Kaunas -2,1 °C Debesuota
Šeštadienis, 7 Grd 2024

Čiobrelių eterinis aliejus – natūrali bičių apsaugos priemonė

2024/11/04


Bitės yra vieni iš pagrindinių augalų apdulkintojų, todėl stebint bičių populiacijų mažėjimą jų sveikatai skiriama vis daugiau dėmesio. Bitininkams galvos skausmą kelia nepalankios sąlygos, tarp kurių – pesticidų naudojimas, klimato kaitos keliami iššūkiai, kitos aplinkosaugos problemos, taip pat bičių ligos. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) mokslininkas doc. dr. Povilas Mulerčikas atkreipia dėmesį, kad nuo vienos iš problematiškiausių ligų bites galima apsaugoti naudojant natūralų ir vabzdžiams saugų čiobrelių eterinį aliejų.

Bičių sveikatai kyla vis daugiau iššūkių

Doc. dr. P. Mulerčikas pasakoja, kad bičių sveikata ir išlikimas yra esminiai veiksniai, kurie reikšmingai veikia ekosistemas ir žemės ūkio produkciją visame pasaulyje – bitės darbininkės atlieka svarbiausią vaidmenį apdulkindamos augalus, tačiau pastaraisiais dešimtmečiais jų populiacijos smarkiai mažėja dėl įvairių priežasčių, įskaitant ligas ir parazitus.

„Vienas iš pagrindinių parazitų, sukeliančių daugiausia žalos bičių sveikatai, gyvybingumui ir darančių didžiausią ekonominį nuostolį, yra Varroa destructor erkės. Šios erkės parazituoja ant bičių, siurbdamos jų kraują – hemolimfą ar maitindamosis riebaliniu bičių kūnu ir perduodamos įvairius patogenus, dėl kurių bitės silpnėja ir dažnai žūva“, – pasakoja mokslininkas.

VDU ŽŪA dėstytojas praktikas Vilius Juodzevičius atskleidžia, kad tradiciniai kovos su erkėmis metodai dažnai apima sintetinių akaricidų naudojimą, kurie gali neigiamai paveikti ne tik erkes, bet ir pačias bites bei aplinką. Todėl vis dažniau ieškoma alternatyvių, natūralių ir mažiau kenksmingų būdų kovoti su šiais parazitais. Viena iš tokių alternatyvų yra eteriniai aliejai – augalų ekstraktai, pasižymintys įvairiomis biologinėmis savybėmis, įskaitant insekticidinį ir akaricidinį poveikį.

VDU ŽŪA lektorė Aurelija Šaluchaitė atkreipia dėmesį, kad Varroa destructor erkės daro didelę žalą bitėms, parazituodamos jų lervas ir lėliukes ir siurbdamos hemolimfą. „Viena erkė gali sumažinti jaunos bitės svorį iki 7 %, o trano – iki 10 %. Parazituojamos bitės pradeda anksčiau rinkti nektarą ir gyvena trumpiau. Erkėmis užkrėstos bitės yra silpnesnės, dažniau serga kitomis ligomis. Erkės labiau linkusios parazituoti traninius perus, mažindamos apvaisinimui pajėgių tranų skaičių. Didėjant erkių skaičiui šeimoje, bičių skaičius mažėja, ir jos tampa silpnesnės. Be to, erkės perneša virusus, kurie dar labiau silpnina bites“, – apie Varroa destructor erkių įtaką bičių šeimų sveikatai kalba mokslininkė.

2024 m. VDU ŽŪA bitininkystės laboratorijoje bei pomologiniame sode esančiame bityne (Ringaudai, Kauno r.) VDU Žemės ūkio akademijoje mokslininkų komandos atliktas tyrimas „Varroa destructor sukeliamos varozės gydymas eteriniais aliejais“. Eksperimento metu buvo dirbama su Italijos bičių rase. Tyrimu siekta ištirti čiobrelio, gvazdikėlio ir pipirmėtės eterinių aliejų akaricidinį poveikį Varroa destructor erkėms. VDU ŽŪA doc. dr. P. Mulerčikas pasakoja, kad šie augalai buvo pasirinkti dėl jų plačiai žinomų antimikrobinių ir antiparazitinių savybių, kurios galėtų būti veiksmingos kovojant su erkėmis.

Tyrimas VDU ŽŪA bitininkystės laboratorijoje

Mokslininkai tyrė trijų eterinių aliejų poveikį

VDU ŽŪA dokt. Aurelija Ramauskaitė pasakoja, kad visų pirma laboratoriniais tyrimais nustatyta veiksmingiausia pasirinktų eterinių aliejų koncentracija. Atlikus eksperimentus ir analizuojant gautus rezultatus nustatyta, kad pirmojo laboratorinio darbo metu naudota aukščiausia koncentracija dažniausiai lemia didžiausią erkių mirtingumą tiek po dviejų, tiek po keturių valandų stebėjimo. Stebima laiko įtaka Varroa destructor mirtingumui parodė, kad mirtingumas didėja su laiku. Po keturių valandų mirtingumas yra žymiai didesnis nei po dviejų valandų, nepriklausomai nuo naudojamos koncentracijos. Kadangi šio tyrimo rezultatai su 2 mg/ml koncentracija parodė geriausius rezultatus, antrame laboratoriniame darbe tik ji ir buvo naudojama.

„Atlikus antrojo laboratorinio darbo rezultatų analizę buvo nustatyta, kad per pirmąsias 24 valandas tiek gvazdikėlių, tiek čiobrelių, tiek pipirmėčių eteriniai aliejai pasiekia maksimalų erkių mirtingumą. Tačiau bičių mirtingumas per šį laikotarpį išlieka žemas (didžiausias bičių mirtingumas fiksuotas naudojant gvazdikėlių eterinį aliejų). Šie rezultatai leidžia daryti išvadą, kad naudoti eteriniai aliejai yra efektyvūs prieš Varroa destructor erkes ir turi minimalų poveikį bitėms, todėl jie gali būti naudojami tolimesniame lauko bandyme“, – apie laboratorinius tyrimus kalba doc. dr. P. Mulerčikas.

Lauko tyrimai aviliuose patvirtino čiobrelių eterinio aliejaus efektyvumą

Po laboratorinių atlikti lauko tyrimai, kurių metu nustatytas eterinių aliejų veiksmingumas prieš erkes aviliuose. „Prieš pradedant lauko eksperimentą buvo paruošta 12 eksperimentinių daugiaaukščių avilių. Aviliai buvo atrenkami pagal šeimos dydį jas sveriant. Tyrimui atrinktos apylygės šeimos. Šioje eksperimento dalyje į avilius buvo dedami eteriniais aliejais impregnuoti medžio pagaliukai taip, kad būtų sudaroma 20 mikrolitrų koncentracija vienam litrui avilio oro. Tyrimas vykdytas trimis pakartojimais kiekvienam eteriniam aliejui ir suformuota viena trijų avilių kontrolinė grupė, kuri nebuvo apdorota eteriniais aliejais. Erkių apskaitai į avilių dugnus buvo sudėti erkių rinktuvai ištepti vazelinu, kuris įklampina nukritusias erkes. Po septynių dienų buvo ištraukti erkių rinktuvai ir suskaičiuotos patekusios erkės“, – apie tyrimo eigą pasakoja doc. dr. P. Mulerčikas.

Išanalizavus tyrimų duomenis nustatyta, kad esmingai didžiausias vidutinis erkių kiekis – 12,7 vnt. – aptiktas aviliuose, kur buvo panaudotas čiobrelių eterinis aliejus. Antrasis pagal poveikį erkėms buvo gvazdikėlių eterinis aliejus. Poveikis buvo esmingai mažesnis nei čiobrelio – vidutinis erkių kiekis sudarė 9,7 vnt., tačiau beveik tris kartus didesnis nei pipirmėtės, kurios poveikis erkių kiekiui buvo vienodas su kontroliniais variantais, nes tarp gautų reikšmių esminių skirtumų nebuvo.

Doc. dr. P.Mulerčikas pastebi, kad gauti duomenys leidžia patvirtinti ir literatūroje pateikiamus duomenis, jog čiobrelio eteriniai aliejai yra efektyvi priemonė kontroliuojant Varroa destructor erkių kiekį bičių šeimose, taip pat pasižymi antibakteriniu ir antigrybeliniu poveikiu.

„Apibendrinant tyrimo duomenis po kontrolinio oksalo rūgšties panaudojimo nustatyta, kad čiobrelio eterinis aliejus tyrimo metu buvo efektyvus 70 %. Čiobrelio eterinių aliejų veiksmingumas prieš Varroa destructor erkes kartu su labai mažu toksiškumu bitėms gali būti alternatyvus kovos su parazitu būdas“, – pasakoja mokslininkas.

Doc. dr. P. Mulerčikas atkreipia dėmesį, kad reikia atlikti tolesnius tyrimus, jog būtų nustatytas eterinių aliejų ilgalaikis poveikis bičių sveikatai bei žiemojimui, taip pat optimalūs eterinių aliejų taikymo metodai ir formulės, siekiant padidinti ir išplėsti jo veiksmingumą. „Kontroliuojamo atpalaidavimo preparatai, t. y. mikrokapsuliavimas arba gelio kapsuliavimas, gali užtikrinti pastovesnį lakiųjų eterinių aliejų junginių išsiskyrimą, sumažinti pradinę biologiškai aktyvios medžiagos koncentraciją ir maksimaliai padidinti gydymo trukmę bei veiksmingumą“, – būsimų tyrimų kryptį atskleidžia mokslininkas.

 

Šaltinis: VDU ŽŪA

Dalintis