Supirkimo kainos vienodos
„Audra mūsų labai nenuskriaudė, – sakė Plungės r. Aleksandravo k. ūkininkaujantis Ovidijus Končius, – bet bėdų pridarė. Man rapsus taip iškūlė, kad iš 1 ha gavau vos po 1,5 t. Suguldė miežius, avižas, o daugiausia nukentėjo žirnių laukai.“
Žemdirbys „Ūkininko patarėjui“ pasakojo, kad šįkart grūdus atvežė pagal sutartį, nors veža ir be sutarties. Kas neturi sandėlio, tam tenka taikstytis su tokiomis kainomis, kokias pasiūlo elevatoriai. „Nors ir turiu sutartį, bet geresnių kainų tikėtis neverta, – pasakojo aleksandraviškis. – Už kviečių toną gausiu tik po 166 Eur. Koks drėgnumas? Ogi 16,4 proc. Klausiat mano nuomonės, kiek mums turėtų mokėti? Mažiausiai po 240 Eur. Pernai buvo dienų, kai UAB „Linas Agro“ mokėjo net daugiau. Šiemet kažin ar to sulauksime. Blogiausia, kad gali vežti, kur nori, bet visur supirkimo kainos vienodos...“
Tačiau ūkininkas rankų nuleisti nežada. Šiuo metu valdo 200 ha, o nuo kitų metų turės jau 350 ha. Per pastaruosius porą metų daug investavo į savo ūkį – vien tik du traktoriai beveik po 100 tūkst. Eur kainavo, o kur dar kita technika... O. Končius dalyvavo jaunojo ūkininko, ūkio modernizavimo programose, teko nemažai pridėti ir savo lėšų.
Pasiduoti ir eiti dirbti pagal profesiją – suvirintoju – nežada ir grūdus atvežęs Andrius Matavičius iš Skuodo r. Rumšaičių kaimo. Vaikinas šiuo metu turi apie 50 ha, panašiai tiek pat valdo ir jo tėvai. Užsiima grūdininkyste. Sėja kviečius, kvietrugius, avižas, žirnius. „Šiemet byra ne taip ir blogai, – kalbėjo jaunasis ūkininkas, – kviečių kuliu po 5,5 t/ha. Apie kainas nė kalbėti neverta, bet jei užauginai, juk turi ir parduoti. Kas valdo didesnius ūkius, tiems geriau. Aš plėstis negaliu. Noro netrūksta, bet aplink jau nebėra žemės, kurią galėčiau pirkti ar nuomotis. Ieškoti kažkur toli nenoriu, nes toks ūkininkavimas tik vargintų.“
Padeda sūnui
Eilėje prie elevatoriaus stovintis Mažeikių r. Sedos seniūnijos Kulšėnų k. ūkininkaujantis Petras Andriekus pasakojo, kad jie su žmona Milda valdo nedidelį ūkelį ir apie jokį plėtimąsi jau nebegalvoja. Gyvena ant pačio Varduvos (apie 30 m nuo upės) kranto, tačiau per audrą nei upė išsiliejo, nei juos užpylė, nei medžiai lūžo, nei be elektros likti teko... Ūkininkas sakė, kad jų derlius šiemet mažokas. „Trąšų mes daug neberiame, tai ir didelio derliaus norėti nereikia, – sakė ŪP jis. – Kiek prikuliame, tiek ir užtenka.“
Antradienį net tris kartus į Plungės elevatorių grūdus atvežti spėjo Rietavo savivaldybės Daugėdų k. gyvenantis Jonas Kontautas. Pats jis neūkininkauja – padeda apie 150 ha valdančiam sūnui Andriui. „Anksčiau bendrovėje dirbau vairuotoju ir kombainininku, – pasakojo redakcijos pašnekovas, – o dabar padedu sūnui. Praėjusi audra pakenkė rapsams, išguldė žirnius. Juos jau iškūlėm, tačiau derlius nekoks... Kviečių kuliam po 5–6 t/ha.“
Daugėdiškio sūnus sutarčių nė su vienu elevatoriumi neturi. Pirmą kartą atvežė trečios klasės, drėgnokus grūdus (16,5 proc.), už kurių toną gaus po 150 Eur. Antrą kartą – 15,5 proc. drėgnumo antros klasės kviečius. Už juos gaus po 190 Eur. Atvažiavo ir trečią kartą. Deja, sugedo elevatoriaus transporteriai, tad ūkininkai išvažinėjo kas sau: vieni į prie Kartenos esantį elevatorių, kiti, kurie derlių atvežė sunkvežimiais, gal į Klaipėdos uostą ar dar toliau, o šeši traktoriai, tarp jų ir ūkininko iš Daugėdų, liko čia nakvoti.
Audra tik paglostė
Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją
arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,
tel. +370 603 75 963
https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt
bei Perlo terminaluose.
Viršelio nuotr.: Kol vieni laukia eilėje, kiti sukasi laukuose.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.