Ashburn +15,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023
Ashburn +15,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023

Vilniaus „Šanchajus“ pasveikino Žagarę

2023/02/18


Žagarės kultūros centre atidaryta žinomo fotomenininko Algimanto Aleksandravičiaus paroda „276 žingsniai link Europos“, kuria 700 metų švenčianti sostinė simboliškai sveikina 825 metų jubiliejų šiemet pasitinkančią Žagarę. Paroda stebina sostinės kontrastais Šnipiškių mikrorajone, kuris dar vadinamas Vilniaus „Šanchajumi“. Tačiau iš pirmo žvilgsnio mieli seni medinukai nameliai tokie panašūs į Žagarės medinę architektūrą, tarsi būtų tų pačių senųjų architektų ir statybininkų projektuoti bei statyti.

Fotomenininkas įamžino nykstantį Vilnių

Medinėje Vilniaus Šnipiškių dalyje, vadinamoje „Šanchajumi“, galima pasijausti lyg kaime miesto centre. Mediniai vieno ar dviejų aukštų nameliai, apsilaupiusiais dažais, iš po kurių lenda ankstesnių spalvų likučiai, langinės, mediniai laiptai iš lauko tiesiai į antrąjį aukštą, tvoros, seni lopyti perlopyti sandėliukai nuotraukose nė iš tolo neprimintų sostinės, jei ne tie stikliniai dangoraižiai. Iki vieno jų – prekybos centro „Europa“ – nuo savo įsigyto medinio namo būtent 276 žingsnius suskaičiavo parodos kuratorė, VšĮ EIK ART vadovė Dalia Cibauskaitė.

Parodos kuratorės Dalios Cibauskaitės dėka Algimanto Aleksandravičiaus, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, darbus gali išvysti ir Žagarės kultūros centro lankytojai. Loretos RIPSKYTĖS nuotr.

VšĮ EIK ART sukūrė interaktyvaus kino projektą www.276.lt, kur neišeinant iš namų galima pasivaikščioti po medinių Šnipiškių rajoną. Tai beveik 8 hektarus užimanti teritorija, įtraukta į Kultūros vertybių registrą kaip urbanistinė, architektūrinė ir etnokultūrinė vertybė. Svetainėje www.276.lt yra ir fotomenininko Algimanto Aleksandravičiaus, kurio fotodarbai ir eksponuojami parodoje „276 žingsniai link Europos“, kūrinių galerija. A. Aleksandravičius – Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, Tarptautinės meninės fotografijos federacijos fotografas menininkas (AFIAP), Lietuvos fotomenininkų sąjungos Garbės narys, pelnęs ne vieną svarų šalies ir tarptautinį apdovanojimą.

Mediniai Šnipiškių namai tarsi priartina sostinę, mininčią 700 metų jubiliejų, prie Žagarės, kuri turi taip pat nemažai senų medinių pastatų Švėtės, Paupio, Petro Cvirkos, Raktuvės ir kitose gatvėse, o šiemet mini net 825-erių metų sukaktį nuo pirmojo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose.

Norėjo užfiksuoti įvykį

Keliaujanti paroda į Žagarę šįkart atvežta iš Latvijos, kur pastaruoju metu buvo eksponuojama.

Parodos kuratorė, režisierė D. Cibauskaitė (Dali Rust) pasakojo, kad mintis vizualiai pristatyti Šnipiškių rajoną atėjo nusipirkus „medinę triobą“, nors iš pradžių šeima ieškojo būsto Užupyje, bet ten kainos pasirodė „kosminės“. Tuo metu Šnipiškėse dar buvo štilis ir kelerius metus taip tęsėsi.

Iš pradžių šeima net neatkreipė dėmesio, kad iš Registrų centro gautame dokumente apie nekilnojamąjį turtą mažomis raidėmis parašyta, jog pastatas „yra nekilnojamųjų kultūros vertybių teritorijoje ar jos apsaugos zonoje“. Bet pradėjus rengti dokumentus įsivesti vandentiekį ir kanalizaciją paaiškėjo, kad nebus paprasta, – pirmiau teks atlikti archeologinius tyrimus. Taip suprato atsidūrę tikroje paveldo zonoje. Ir nusprendė, kad būtina užfiksuoti tokį įvykį – XXI amžiuje sostinėje dar ką tik gyventa be patogumų, tik dabar įvedamas vandentiekis ir kanalizacija. Nuo to pradėjus norėjosi pamatyti ir daugiau, fiksuoti tuos praeities ženklus, istorinę architektūrą, kurios greitai gali nelikti.

Ir sostinėje dar galima pamatyti tokių įvairiaspalvių, apsilaupiusių sandėliukų bei kitų ūkinės paskirties pastatų.

Paroda atkeliavo iš Latvijos

Paroda „276 žingsniai link Europos“ pirmą kartą buvo eksponuota 2020 metų rugsėjo 13 dieną rudens šventėje Vilniaus Skansene, Giedraičių gatvėje ant medinės tvoros. Vėliau ji buvo perkelta į Šnipiškių rajone esančią Vilniaus Šv. Arkangelo Rapolo bažnyčią, prekybos centrą „Europa“ bei Energetikos ir technikos muziejų. 2021 metų vasarą ja, eksponuojama ant vilos „Ramybė“ medinio pastato sienų, galėjo grožėtis Palangos poilsiautojai. Rudenį paroda vėl grįžo į sostinę ir eksponuota paveldo parodoje „Heritas“, o paskutiniu metu ji buvo nukeliavusi į Latviją, Bruknas muiža bažnyčios Žiemos sodą.

Fotografijose išryškėja medinio Vilniaus ir stiklinių dangoraižių kontrastai, o greta jų parodą apipavidalina žagarietiški „dangoraižiai“ – Sosnovskio barščiai. Loretos RIPSKYTĖS nuotr.

Žagarėje, kur pati ir paskambino siūlydama parodą, D. Cibauskaitė sakė apsilankiusi pirmą kartą, trumpam apsistojo dvaro rūmuose, pasivaikščiojo po miestą. Žagarė iš tiesų turi nemažai medinės architektūros, kuri primena Šnipiškes.

Daliai Cibauskaitei už atvežtą parodą dėkojo Kultūros centro direktorė Aistė Tuminaitė-Orlauskė, o Žagarės parapijos klebonas Andrius Valčiukas prisipažino, kad jau seniai važiuodamas į Vilnių turėjęs svajonę Šnipiškėse sustoti ir nufotografuoti tuos medinukų ir dangoraižių kontrastus. „Dabar matau, kad pavėlavau“, – juokavo jis.

 

Loreta RIPSKYTĖ

Skrastas

Dalintis

2023/04/01

Paroda „Ką pasėsi... 2023“ – žvilgsnis į agroverslo ateitį (galerija)

ŪP korespondentas Justinas ADOMAITIS. – Šiandien – paskutinė tarptautinės žemės ūkio parodos „Ką pasėsi... 2023“ diena. Parodos šeiminikės –  Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU...
2023/04/01

Modernizuojant laivybos kelią Nemunu pradedamas finišo etapas

Modernizuojant laivybos kelią didžiausia Lietuvos upe – Nemunu pradedamas baigiamasis darbų etapas, kurio metu upės vagoje Pagėgių ir Šilutės rajonuose bus įrengtos upės tėkmę reguliuojančios bunos, leisiančios užtikrinti reikiamą lai...
2023/04/01

Karikatūristų bendruomenės šventė

ŪP portalo redaktorė Irma DUBOVIČIENĖ. – Balandžio pirmoji Lietuvos dailininkams karikatūristams yra šventė. Tą dieną jie tradiciškai mini susitikdami savo darbų parodose. Tradicija nelaužoma ir šiemet, nors paroda suren...
2023/04/01

Žaliuojanti puokštelė Verbų sekmadieniui

Jau šį sekmadienį dalis tikinčiųjų eis į bažnyčią – likus savaitei iki Velykų švenčiamas Verbų sekmadienis. Katalikams tai žymi Biblijoje aprašytą Kristaus įžengimo į Jeruzalę įvykį. Bet kaip tai susiję su nuskintų augal...
2023/04/01

Lietuvos vynuogių augintojams – ES parama vyno gamybai

Jau birželio mėnesį Lietuvos vyninių vynuogių veislių augintojai ir vyno iš jų gamintojai galės teikti paraiškas ir pasinaudoti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano sektorinės intervencinės priemo...
2023/04/01

Keičiasi leidimų išdavimo tvarka

Balandžio 1-ąją įsigaliojo Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pakeitimai. Nuo šiol asmenims bus išduodami elektroniniai leidimai laikyti ar nešiotis ginklus bei apsaugos darbuotojo pažymėjimus.
2023/03/31

Prezidentas pristatė Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo logotipą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį visuomenei pristatė šių metų liepos mėnesį Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo logotipą.
2023/03/31

Priėmė sprendimą byloje dėl nealkoholinio alaus reklamos teisėtumo

Administracinėje byloje ginčas kilo dėl Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento nutarimo „Taikyti ekonomines sankcijas UAB „Kalnapilio-Taurė grupė“ už Alkoholio kontrolės įstatymo pažeidimus“, kuriuo nutarta s...
2023/03/31

Žemės ūkio parodos tendencijos: technologijos, dirbtinis intelektas ir dėmesys aplinkosaugai

Vytauto Didžiojo Universiteto žemės ūkio akademijoje net tris dienas vyksta tarptautinė paroda „Ką pasėsi... 2023“. Tai yra vienas didžiausių žemės ūkio sektoriaus renginių, kuriame agroverslo atstovai pristato savo veiklas ir svarbiau...