Ashburn +16,9 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024
Ashburn +16,9 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024

Vilniaus „Šanchajus“ pasveikino Žagarę

2023/02/18


Žagarės kultūros centre atidaryta žinomo fotomenininko Algimanto Aleksandravičiaus paroda „276 žingsniai link Europos“, kuria 700 metų švenčianti sostinė simboliškai sveikina 825 metų jubiliejų šiemet pasitinkančią Žagarę. Paroda stebina sostinės kontrastais Šnipiškių mikrorajone, kuris dar vadinamas Vilniaus „Šanchajumi“. Tačiau iš pirmo žvilgsnio mieli seni medinukai nameliai tokie panašūs į Žagarės medinę architektūrą, tarsi būtų tų pačių senųjų architektų ir statybininkų projektuoti bei statyti.

Fotomenininkas įamžino nykstantį Vilnių

Medinėje Vilniaus Šnipiškių dalyje, vadinamoje „Šanchajumi“, galima pasijausti lyg kaime miesto centre. Mediniai vieno ar dviejų aukštų nameliai, apsilaupiusiais dažais, iš po kurių lenda ankstesnių spalvų likučiai, langinės, mediniai laiptai iš lauko tiesiai į antrąjį aukštą, tvoros, seni lopyti perlopyti sandėliukai nuotraukose nė iš tolo neprimintų sostinės, jei ne tie stikliniai dangoraižiai. Iki vieno jų – prekybos centro „Europa“ – nuo savo įsigyto medinio namo būtent 276 žingsnius suskaičiavo parodos kuratorė, VšĮ EIK ART vadovė Dalia Cibauskaitė.

Parodos kuratorės Dalios Cibauskaitės dėka Algimanto Aleksandravičiaus, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, darbus gali išvysti ir Žagarės kultūros centro lankytojai. Loretos RIPSKYTĖS nuotr.

VšĮ EIK ART sukūrė interaktyvaus kino projektą www.276.lt, kur neišeinant iš namų galima pasivaikščioti po medinių Šnipiškių rajoną. Tai beveik 8 hektarus užimanti teritorija, įtraukta į Kultūros vertybių registrą kaip urbanistinė, architektūrinė ir etnokultūrinė vertybė. Svetainėje www.276.lt yra ir fotomenininko Algimanto Aleksandravičiaus, kurio fotodarbai ir eksponuojami parodoje „276 žingsniai link Europos“, kūrinių galerija. A. Aleksandravičius – Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, Tarptautinės meninės fotografijos federacijos fotografas menininkas (AFIAP), Lietuvos fotomenininkų sąjungos Garbės narys, pelnęs ne vieną svarų šalies ir tarptautinį apdovanojimą.

Mediniai Šnipiškių namai tarsi priartina sostinę, mininčią 700 metų jubiliejų, prie Žagarės, kuri turi taip pat nemažai senų medinių pastatų Švėtės, Paupio, Petro Cvirkos, Raktuvės ir kitose gatvėse, o šiemet mini net 825-erių metų sukaktį nuo pirmojo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose.

Norėjo užfiksuoti įvykį

Keliaujanti paroda į Žagarę šįkart atvežta iš Latvijos, kur pastaruoju metu buvo eksponuojama.

Parodos kuratorė, režisierė D. Cibauskaitė (Dali Rust) pasakojo, kad mintis vizualiai pristatyti Šnipiškių rajoną atėjo nusipirkus „medinę triobą“, nors iš pradžių šeima ieškojo būsto Užupyje, bet ten kainos pasirodė „kosminės“. Tuo metu Šnipiškėse dar buvo štilis ir kelerius metus taip tęsėsi.

Iš pradžių šeima net neatkreipė dėmesio, kad iš Registrų centro gautame dokumente apie nekilnojamąjį turtą mažomis raidėmis parašyta, jog pastatas „yra nekilnojamųjų kultūros vertybių teritorijoje ar jos apsaugos zonoje“. Bet pradėjus rengti dokumentus įsivesti vandentiekį ir kanalizaciją paaiškėjo, kad nebus paprasta, – pirmiau teks atlikti archeologinius tyrimus. Taip suprato atsidūrę tikroje paveldo zonoje. Ir nusprendė, kad būtina užfiksuoti tokį įvykį – XXI amžiuje sostinėje dar ką tik gyventa be patogumų, tik dabar įvedamas vandentiekis ir kanalizacija. Nuo to pradėjus norėjosi pamatyti ir daugiau, fiksuoti tuos praeities ženklus, istorinę architektūrą, kurios greitai gali nelikti.

Ir sostinėje dar galima pamatyti tokių įvairiaspalvių, apsilaupiusių sandėliukų bei kitų ūkinės paskirties pastatų.

Paroda atkeliavo iš Latvijos

Paroda „276 žingsniai link Europos“ pirmą kartą buvo eksponuota 2020 metų rugsėjo 13 dieną rudens šventėje Vilniaus Skansene, Giedraičių gatvėje ant medinės tvoros. Vėliau ji buvo perkelta į Šnipiškių rajone esančią Vilniaus Šv. Arkangelo Rapolo bažnyčią, prekybos centrą „Europa“ bei Energetikos ir technikos muziejų. 2021 metų vasarą ja, eksponuojama ant vilos „Ramybė“ medinio pastato sienų, galėjo grožėtis Palangos poilsiautojai. Rudenį paroda vėl grįžo į sostinę ir eksponuota paveldo parodoje „Heritas“, o paskutiniu metu ji buvo nukeliavusi į Latviją, Bruknas muiža bažnyčios Žiemos sodą.

Fotografijose išryškėja medinio Vilniaus ir stiklinių dangoraižių kontrastai, o greta jų parodą apipavidalina žagarietiški „dangoraižiai“ – Sosnovskio barščiai. Loretos RIPSKYTĖS nuotr.

Žagarėje, kur pati ir paskambino siūlydama parodą, D. Cibauskaitė sakė apsilankiusi pirmą kartą, trumpam apsistojo dvaro rūmuose, pasivaikščiojo po miestą. Žagarė iš tiesų turi nemažai medinės architektūros, kuri primena Šnipiškes.

Daliai Cibauskaitei už atvežtą parodą dėkojo Kultūros centro direktorė Aistė Tuminaitė-Orlauskė, o Žagarės parapijos klebonas Andrius Valčiukas prisipažino, kad jau seniai važiuodamas į Vilnių turėjęs svajonę Šnipiškėse sustoti ir nufotografuoti tuos medinukų ir dangoraižių kontrastus. „Dabar matau, kad pavėlavau“, – juokavo jis.

 

Loreta RIPSKYTĖ

Skrastas

Dalintis
2024/04/22

Jurginių išvakarėse – žiemos sugrįžimas

Jurginių išvakarėse į Lietuvą sugrįžo žiema. Pirmadienį sniegas, šlapdriba ir lietus maišėsi tarpusavyje, lydimi smarkoko ir šalto vėjo. Mišrūs krituliai nesiliovė iki vakaro. Ūkininkams vėl nemalonus gamtos pok&...
2024/04/22

Mėsa ir paukštiena prekiaujantiems gyventojams supaprastinta pajamų apskaita – tik e. būdu

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad individualią veiklą su pažyma ar verslu liudijimu vykdantys gyventojai, kurie turgavietėse ir viešose prekybos vietose prekiauja mėsa, paukštiena ir jų gaminiais, nuo gegužės 1 d. ...
2024/04/22

D. Trumpa: pasitraukus „Fonterrai“ naujo investuotojo „Rokiškio sūris“ neieškos

Iš vienos didžiausių pieno perdirbimo įmonių „Rokiškio sūris“ pasitraukus 10 proc. jos akcijų turėjusiai strateginei investuotojai – didžiausiai pasaulyje pieno eksportuotojai – Naujosios Zelandijos „Fon...
2024/04/22

Vietos maisto produktai – mūsų stiprybė, kurią mokomės įvaldyti

(VDU ŽŪA langas) Gyvename sparčiai kintančiomis išorinės aplinkos sąlygomis. Pokyčius spartina kompleksas priežasčių, tarp kurių – klimato kaita ir neatsinaujinančių išteklių brangimas; geopolitinė aplinka, galinti transformuot...
2024/04/22

Per savaitę pigo nafta ir šoktelėjo elektros energijos kainos

Praėjusią savaitę didmeninės elektros kainos Lietuvoje pakilo net 186,8 proc. – iki 78,6 Eur/MWh, po ankstesnę savaitę fiksuotų rekordiškai žemų kainų – 27,4 Eur/MWh. Elektra brango visame Baltijos jūros regione. Kainų kilimui į...
2024/04/22

Agrarinės aplinkosaugos veiklose dalyvaujantiems ūkininkams trumpėja įsipareigojimų laikotarpis

Žemės ūkio ministerijai patikslinus Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisykles (AGRO taisyklės), ūkininkams sutrumpintas paskutinių metų įsipareigojimų lai...
2024/04/22

VRK parengė informaciją apie rinkimus ir referendumą lengvai suprantama kalba

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), siekdama užtikrinti informacijos apie rinkimus sklaidą kiekvienai rinkėjų grupei, parengė ir išleido specialų leidinį supaprastinta kalba (ang. Easy to Read).
2024/04/22

Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui

Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksniais, aplinkos poveikiu, mityba. Šiuo metu daug dėmesio teikiama žarnyno mikroflorai ir vitaminui D. „Vitamin...
2024/04/22

„Galinta“ įmonių grupei – 14,8 mln. eurų injekcija

„Citadele“ bankas ir viena didžiausių grikių kruopų, dribsnių, ryžių bei kitų kruopų gamintojų ir prekybininkių Baltijos šalyse, įmonių grupė „Galinta“, susitarė dėl 14,8 mln. eurų finansavimo. Lėšos  bus...