Nenori nemalonumų su teisėsauga – skersk kiaules

Rugsėjis Trakų rajono Grendavės, Onuškio, Aukštadvario ir Rūdiškių seniūnijų kiaulių laikytojams tapo nesibaigiančiu galvos skausmu – tenka gyventi tikros stichinės nelaimės sąlygomis, nes afrikinis kiaulių maras (AKM) tapo katastrofai prilygstančia bėda. Po to, kai Trakų r. savivaldybės ekstremalių situacijų komisija nurodė iki rugsėjo 6 d. besąlygiškai šiose seniūnijose išskersti visas namų ūkiuose laikomas kiaules, o iki spalio 15-osios tai privaloma padaryti visame rajone, netyla skerdžiamų kiaulių žviegimas. Baimės įvarė ir žinia, kad dėl vienos gyventojos neatsakingų veiksmų veterinarijos specialistai jau kreipėsi į prokuratūrą.
Onuškio seniūnė Zita Aniulienė „ŪP“ informavo, kad su Grendavės seniūnija besiribojančiuose kaimuose jau paskersta pusantro šimto kiaulių, jų organai pristatyti į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą (VMVT) tyrimams. Seniūnijos specialistai pagal deklaruotų gyvulių sąrašus kontroliuoja skerdimo eigą.
Rūdiškių seniūnas Tadeušas Pavlovskis papasakojo, kad Lieponių kaime, kuris tapo vienu pirmųjų AKM židinių, jau išskerstos visos kiaulės, tvartai išmėžti, dezinfekuoti. Pasak jo, seniūnijos teritorijoje jau belikę nedaug gyvų kiaulių ir iki nustatyto termino jų visai neliks. T. Pavlovskis džiaugiasi gyventojų supratingumu.
Aukštadvario seniūnei Jad­vygai Dzencevičienei kai kurių kaimų gyventojams teko kantriai aiškinti, kad būtina skersti net paršavedes, kas tūlam sodiečiui absoliučiai nesuvokiama.
„Seniūnijoje kiaulės skerdžiamos neatidėliojant tolesniam laikui, – sako J. Dzencevičienė. – Žmonės perka talpius šaldiklius, kai kurie tinkamą valgyti mėsą veža į Kaišiadorių rajone esančią konservų gamybos įmonę. Kuomet mėsos kiekiai dideli, ieškomi efektyviausi jos išsaugojimo būdai.“
Visose seniūnijose paskerstų kiaulių augintojams nuostoliai bus kompensuojami pagal Trakų r. savivaldybės nustatytus įkainius.
Beje, VMVT Trakų r. viršininkas-valstybinis veterinarijos inspektorius Algirdas Bertašius „ŪP“ redakcijai pranešė, kad prokuratūrai perduota medžiaga dėl Grendavės kaimo gyventojos S. Kaliukevičienės veiksmų. Veterinarijos specialistai nustatė, kad ši kiaulių laikytoja pardavinėjo AKM apsikrėtusius paršelius gyventojams ir apkrėtė savo motinos ūkyje laikomas kiaules žmonių kontakto būdu.

Vladas KASPERAVIČIUS
„ŪP“ korespondentas

Autoriaus nuotrauka

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.