„Scandagra“ ir EWA „Inovacijų dienose“ – pusšimtis augalų veislių, daugiau nei šimtas mokslinių tyrimų

Tik nedaugelis kompanijų gali pasigirti į lauko dienas sutraukiančios tūkstantį ūkininkų iš visos Lietuvos. „Inovacijų dienos“ ir šiemet kelia ambicingus tikslus – pateikti daugiau nei šimtą mokslinių tyrimų, pristatyti geriausias augalų veisles, naujausias jų auginimo technologijas. Tiesa, tuo apsiribojama nebus. Ūkininkams bus pateikiamos ir jiems aktualiausios žinios – investicijų atsiperkamumas. 

Ateities technologijos šiandien
Kokios augalų veislės labiausiai tinka mūsų klimatinėms sąlygoms, kurios naujausios auginimo technologijos atneša didžiausią ekonominę ir aplinkosauginę vertę, kokie ir kada panaudoti augalų apsaugos produktai efektyviausi? Šių klausimų paieškos tiek stambiuosius, tiek ir smulkesnius ūkininkus prieš dvejus metus nuvedė į 2016 m. Akademijoje (Kėdainių r.) vykusias „Inovacijų dienas“. Jas vietoje tradicinės „Agrovizijos“ parodos surengusios žemdirbių pripažinimą pelniusios bendrovės „Scandagra“ ir „East West Agro“ (EWA) į žemės ūkio mokslo dienas kviečia ir šiemet. Jei užpernai lauko dienas aplankė bemaž tūkstantis ūkininkų, tai šiemet tikimasi sulaukti rekordinio lankytojų skaičiaus.  Šiemet taip pat atnaujinta ir mokslinių tyrimų bazė: 500 laukelių atlikta 120 mokslinių bandymų, o visa lauko diena išsidėstys net dviejų hektarų teritorijoje. Pasak „Scandagra“ generalinio direktoriaus Mariaus Vasiliausko, pasiruošimas renginiui vyksta nuo praėjusių metų tam, kad ūkininkai vienoje vietoje rastų naujausius mokslinius tyrimus, pažangiausias auginimo technologijas. „Mūsų tyrimai nukreipti ne tik į šiandien aktualią pasėlių priežiūros problematiką, mes jau dabar gilinamės ir į problemas, kurios išryškės tik ateityje.
Nors lauko dienų Lietuvoje netrūksta, tenka pastebėti, kad įprastai jos apsiriboja pasėlių apžiūra, kur pasakojama, kiek ir kokių augalų apsaugos produktų naudota, nevertinant svarbiausio – ar jų naudojimas ūkininkui atsiperka“, – pastebi M. Vasiliauskas.
Nepagražinti tyrimai
„Inovacijų dienų“ koncepcija paremta tik tiksliaisiais tyrimais, kuriuos atlieka Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centro Žemdirbystės instituto mokslininkai. Kad tyrimų rezultatams įtakos nedarytų oro sąlygos ar dirvožemis, tiek 2016 m., tiek ir šiemet jie buvo kartojami keturis kartus. Kad būtų išsklaidytos galimos abejonės dėl tyrimų objektyvumo, visi gauti moksliniai duomenys atitinka Geros eksperimentinės praktikos standartą. Tai reiškia, kad jiems keliami tokie pat reikalavimai, kaip ir moksliniams bei registraciniams tyrimams.  „Vasarą su ūkininkais apžiūrime pasėlius, o nuėmę derlių gausime tikslius derlingumo ir kokybės parametrus. Žiemos ir pavasario seminarų metu kartu su žemdirbiais palyginsime taikytų technologijų naudą, pateiksime išvadas apie investicijų atsiperkamumą. Be to, per seminarus ūkininkai mums užduoda daug klausimų, kuriuos stengiamės perkelti į eksperimentinius laukus, todėl aktyviai dalyvavę žemdirbiai šiemet ras jiems rūpimus atsakymus“, – neabejoja „Scandagra“ augalų apsaugos ekspertas Dainius Štitilis.
Daugiau dėmesio trąšoms
Augimo technologiją ūkininkas pasirinkti gali, tačiau orų užsisakyti, deja, ne. Todėl šiemet „Inovacijų dienose“ nemažai tyrimų nukreipta atsižvelgiant į vis labiau besikeičiančias orų sąlygas. Trečius metus iš eilės pastebėta, kad kovą, balandį vyrauja šalti ir drėgni orai, o gegužę, birželį prasideda sausros. Nemaža dalis tyrimų yra tęstiniai, todėl bus galima įvertinti, kaip tokia pati auginimo technologija dirba skirtingomis gamtinėmis sąlygomis. Vėliau bus pateikiama palyginamoji analizė. „Didelė problema Lietuvoje ta, kad čia trūksta mokslinių tyrimų. Pavyzdžiui, prieš trejus metus, kai pradėjome organizuoti „Inovacijų dienas“, pamatėme, kad Lietuvoje niekas netiria mikroelementinių trąšų poveikio. Yra tik gamintojų duomenys, kurių žemdirbys pats negali patikrinti. Žmonės mano, kad augalus gausiai pamaitinus mikroelementais, derlius netilps į aruodus. Bet iš mūsų tyrimų matyti, kad ne visada tai atsiperka, todėl reikia žinoti, kada, kiek ir kokių elementų naudoti, kad jų naudojimas atsipirktų. Šiemet pademonstruosime 20 bandymų su mikroelementais žieminiuose kviečiuose. Praėjusį kartą akcentavome mikroelementus, o dabar daug dėmesio skyrėme lauko trąšoms. Šiemet akcentuojame „Yara“ trąšas, vien su jomis atlikome 8 bandymus. Taip pat vykusiose „Inovacijų dienose“ ūkininkai domėjosi karbamido naudojimu prieš sėją. Tai anksčiau jiems nebuvo įdomu, todėl šiemet bus galima geriau susipažinti su atliktais bandymais. Visi ūkininkai žino, kad javams reikia sieros trąšų, bet niekas per daug nesigilina į jų naudojimo technologiją. Būtent su sieros trąšomis atlikome net 7 bandymus: jas mokslininkai bėrė skirtingomis normomis, skirtingu laiku, todėl ūkininkams tai išgirsti bus labai aktualu. Taip pat nagrinėjame išryškėjusią azoto trąšų naudojimo rudenį problematiką. Aiškinsimės, kokią jų normą reikia panaudoti rudenį, kad gautume atsiperkantį derliaus priedą“, – apie atliekamų mokslinių tyrimų svarbą kalbėjo „Scandagra“ pardavimų vadovas Eduardas Kapralovas. Be kita ko, „Inovacijų dienose“ apsilankę ūkininkai jau birželį galės pamatyti, kaip rudenį atrodys jų žieminiai rapsai ir piktžolės panaudojus naują herbicidą „Belcar“, kuriuo prekiaujama pirmus metus. Jie taip galės išsamiai susipažinti su inovatyviu fungicidu „Amistar Gold“. Jo sudėtyje nėra tų veikliųjų medžiagų, kurios greitu metu bus uždraustos. Taip pat bus įdomu sužinoti, ar galima kai kuriuos ankštinių augalų herbicidus naudoti po sudygimo ir kokią įtaką tai daro jų derlingumui.
Dėmesio centre ir tarpiniai pasėliai
Šiųmetės „Inovacijų dienos“ išsiplėtė net iki dviejų hektarų ir juose ūkininkams bus pristatyta virš 50 skirtingų augalų veislių. „Pasėjame ne tik mūsų prekiaujamas augalų veisles, bet ir kitas rinkoje gerai žinomas veisles kaip kontrolines. Visi augalai prižiūrimi taikant tokią pat auginimo technologiją, todėl patys ūkininkai geriausiai įvertins, kokios veislės pranašiausios“, –neabejoja „Scandagra“ sėklų pardavimų vadybininkas Albertas Maskaliūnas.
Jo teigimu, jei prieš trejus metus tarpiniais pasėliais domėjosi tik ekologiniai ūkiai, tai pakeitus žalinimo programą, kritus žirnių, pupų supirkimo kainoms, ir chemizuotų ūkių šeimininkai įsitikino jų nauda. Dėl to lauko dienose ūkininkams bus pristatyti 7 skirtingi tarpinių pasėlių mišiniai. Juose galima rasti ir tokių monokultūrų, kaip baltosios garstyčios ar mišinių net su 12 komponentų. „Bene pagrindinė problema laukuose – dirvožemio degradacija. Ūkininkai ieško būdų, kaip natūraliai pagerinti dirvos kokybę. Norint natūraliai padidinti dirvožemio derlingumą, pagerinti dirvos struktūrą, sumažinti vandens ir vėjo erzoziją ir taip pat atitikti tiesioginių išmokų keliamus reikalavimus, patraukliausia alternatyva – tarpiniai pasė-
liai“, – pabrėžia A. Maskoliūnas. Be tarpinių pasėlių ekologiškai žemę dirbantys ūkininkai ras ir kitų naudingų sprendimų: jiems įrengti ekologiškai auginamų žirnių, vasarinių ir žieminių kviečių ir avižų bandymai, bus pristatytos keturios jų auginimo technologijos, ekologiniam ūkininkavimui tinkantys ekoproduktai: mikroelementai, organinės trąšos, biopreparatai.
„Inovacijų dienose“ taip pat bus galima įvertinti jau rinkoje įsitvirtinusius ir naujus „Syngenta“, „Yara“ „Bayer“, „Nanoplant“, „Monsanto“, „Corteva“, „Berner“, FMC ir kitus žinomus įmonių produktus javų, rapsų, žirnių, pupų ir kukurūzų priežiūrai. Šių kompanijų atstovai lankysis ir lauko dienose.
Nuo sėjamosios iki kombainų
Žinant, kokią veislę auginti, kada ir kokias augalų apsaugos priemones naudoti, ūkininkavimas neįsivaizduojamas ir be šiuolaikinės technikos. EWA susirinkusiems ūkininkams pateiks visą žemės dirbimo mašinų gamą nuo sėjamųjų iki kombainų.
Nuo šių metų įmonė EWA atstovauja garsiam čekų gamintojui „Bednar FMT“. Dėl to įmonės technikos parką papildė ypač našūs padargai. „Jei viskas klosis sklandžiai, ūkininkai išbandys 10 m darbinio pločio „Bednar“ diskinį skutiklį. Su juo per valandą nesunkiai įdirbama 13 ha. Taip pat demonstruosime giluminį „Bednar Terraland TN“ purentuvą, kuris dirvą nesunkiai išpurena 65 cm gyliu. Unikalu tai, kad šį purentuvą galima naudoti su priekiniu trąšų bunkeriu, noragais galima prijungti trąšų deflektorius. Tai reiškia, kad vienu metu bus galima dirvą skirtingame gylyje patręšti dviem trąšomis. Tai ypač aktualu ruošiantis rudeninei sėjai“, – tikina EWA technikos direktorius Remigijus Savickas. Ūkininkai dažnai suka galvą, kaip nuėmus derlių į dirvą tinkamai įterpti augalines liekanas, o pavasarį įdirbti šlapias dirvas. Tačiau šiuos klausimus išsprendžia pristatomos „Bednar Striegel“ pakabinamos šešių eilių ražienų akėčios su dviem nepriklausomai hidrauliškai reguliuojamomis virbalų sekcijomis. Pirmoji sekcija susideda iš keturių priekinių eilių, kurių virbalai purena dirvą 2–4 cm gyliu. Antroji – iš dviejų galinių eilių baigia darbą nustatytu intensyvumu. „Daug kalbama, kad į hektarą reikia pasėti tikslų sėklos kiekį išlaikant darbinį gylį. „Bednar Omega L“ sėjamoji turi unikalią sistemą, kuri preciziškai kopijuoja dirvos paviršių. Tuo įsitikino su ja dirbantis Akmenės krašto ūkininkas. Jo laukai gana kalvoti, tačiau pasėliai sudygo vienodai, jie įsišaknijo, įsikrūmijo vienu metu, todėl susiformavo tolygus pasėlis. Nors tai pneumatinė sėjamoji, ji turi daug tiksliosios sėjos bruožų. „Bednar“ gamintojai yra ūkininkai, todėl jie savo laukuose išbando techniką. Kaip vienos įmonės vertina, kokiais produktais geriausia purkšti pasėlius, taip „Bed­nar“ siekia patobulinti mechaninius ar hidraulinius parametrus, kad ūkininkas išaugintų geresnį derlių“, – akcentuoja R. Savickas.
Ražienoje taip pat planuojama demonstruoti ir minimalaus žemės dirbimo sėjamąją „Sky Easydrill“. Ji puikiai tinka sėti dirvas auginus tarpinius pasėlius, be to, sėjamoji gali būti naudojama tiek į visiškai neruoštą ir nedirbtą keletą metų lauką, tiek tiesiai į ražieną ar net dalinai ruoštą dirvą. Be kita ko, žemdirbiams bus demonstruojamos ir analogų rinkoje neturinčios „Sulky“ trąšų barstomosios. „Šis trąšų barstytuvas unikalus tuo, kad kairiu disku beria vienokią trąšų normą, o dešiniu – kitokią. Trąšos paskirstomos tolygiai pagal sudarytus derlingumo žemėlapius“, – tvirtina R. Savickas.
Svarbūs pakeitimai traktoriuose
Pasak EWA atstovo, kaip ir augalų veisles, ūkininkai jau atsirinko ir jiems patikimas žemės ūkio mašinas. Dėl to „Inovacijų dienose“ bus išrikiuoti ir ūkininkų pamėgti „Massey Ferguson“ 5700S, 6700S, 7700S, 8700S serijų traktoriai. „Visos išmaniosios technologijos jau mūsų traktoriuose. „Datatronic 5“ lietimui jautriame kompiuteryje yra įmontuotas ir automatinis vairavimas, ISOBUS valdymo terminalas, integruotos ir galulaukių programos, sekcijų kontrolė. Ūkininkui įsigijus „Massey Ferguson“ traktorių ir nusprendus įsigyti išmanųjį trąšų barstytuvą, nebereikės atskirai pirkti terminalo“, – pabrėžia R. Savickas. Taip pat žemdirbiai galės išbandyti „Massey Ferguson“ teleskopinius krautuvus, javų kombainus. „Geriausias mūsų darbo rezultatas, kad ūkininkai pasako, jog tokiame renginyje jie dar nėra buvę: viename renginyje susipažindinama su žieminių, vasarinių javų, rapsų, ankštinių ir kukurūzų auginimo technologijomis, veislėmis, galima pabendrauti su augalų apsaugos produktų gamintojais, technikos pardavėjais“, – džiaugiasi D. Štitilis, „Scandagra“ augalų apsaugos ekspertas, kviesdamas visus ūkininkus registruotis į „Scandagra“ ir EWA „Inovacijų dienas“.

Monika KAZLAUSKAITĖ