Sezonas prasideda: laukia karščiausi darbai ir gaisrai

Pernai ūkininkų neaplenkę darbymečio gaisrai grėsmingus ženklus jau rodo ir šiemet: laukuose dega šieno rinktuvai, jį vežančios priekabos. Iš daugiametės praktikos galima tikėtis, kad javapjūtei prasidėjus ugnis laukuose šeimininkaus dar dažniau. Raudonas gaidys pirmiausia kimba į senus kombainus ir ritininius presus, nepriklausomai nuo pastarųjų modelio.

Dažniausiai dega presai
Plungės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos valstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyrio vyresnysis inspektorius Martynas Andrijauskas „Ūkininko patarėjui“ įvardijo svarbiausią priežastį, kodėl presai yra ugniai jautri technika.
– Pernai mūsų prižiūrimoje zonoje degė bent du presai, vienas jų buvo palyginti naujas. Rietavo sav. Stumbrių kaime užsidegę presuojami šiaudai uždegė ne tik pačią techniką, bet ir ražienas, supresuotus ritinius.
Gerai, kad technikos vairuotojas skubiai atkabino traktorių ir gesintuvu pats ėmė slopinti liepsnas, kitaip pasekmės galėjo būti liūdnesnės. Pagrindinė priežastis, kodėl presai užsidega, – presavimo būgną sukančio veleno nuolatinė trintis. Kadangi ant jo esti šieno arba šiaudų, jis kemšasi, nuo sukimosi trintis didėja, temperatūra kyla, kol galų gale šiaudai užsidega. Būtent presuojami šiaudai suliepsnoja dažniau, nes jie karščiui ne tokie atsparūs. Norint išvengti skaudžių pasekmių, būtina techniką nuolat stebėti, reguliariai valyti veleną, nuo jo šalinti susikaupusius šiaudus, – pasakojo inspektorius M. Andrijauskas.
Pareigūno teigimu, presai yra ta žemės ūkio technika, kuri dega dažniausiai, ir tai nepriklauso nuo preso gamintojo.

ugnis1

Gaisrai žemės ūkyje sunaikina ir techniką, ir produkciją.

Senas kombainas – neuždraustas
Toje pačioje Rietavo sav. šiemet degė priekaba su šienu. Priekaba buvo savadarbė, o ją tempė trečią dešimtmetį įpusėjęs traktorius T16. Gaisro priežastis – iš traktoriaus duslintuvo ant šieno pakliuvusios kibirkštys. Bendrosiose gaisrinės saugos taisyklėse nurodyta, kad žemės ūkio technika turi turėti tvarkingus kibirkščių gesiklius (gaudytuvus). Sename traktoriuje toks gesiklis nebuvo įrengtas.
Priešgaisrinės priežiūros inspektoriaus pasiteiravome, ar gaisrą gali nulemti technikos amžius, ar tokia galima dirbti, ar geriau išvežti ją į metalo laužą.
– Senai technikai reikia daugiau priežiūros ir vairuotojų atsakingumo. Kiekvienas turi prižiūrėti savo daiktą, o ne važiuoti tol, kol rieda. Artėja javapjūtė, jos metu gaisrai kyla kombainuose. Pernai mūsų rajone degė kombainas „Niva“. Kai eksploatuojama sena technika, svarbu ypač rūpestingai ją prižiūrėti ir valyti, kai švaru – pavojus kils rečiau. Tendencija tokia, kad sena žemės ūkio technika dega dažniau, nors reikalavimų dėl technikos amžiaus nėra, – sakė pareigūnas.

Tikrina reguliariai
Ar technika atitinka gaisrinės saugos reikalavimus, priešgaisrinės priežiūros inspektoriai tikrina ir prieš darbymetį, ir jo metu.
– Dirbantys traktoriai, kombainai turi atitikti gaisrinės saugos reikalavimus. Ši technika privalo turėti nustatyto dydžio gesintuvus, jie turi būti ne muliažai, o patikrinti, galiojantys ir veikiantys. Darbymečiu rengiame reidus į laukus, jeigu aptinkame pažeidimų, galime skirti baudas. Be gesintuvo, važiuojančioje žemės ūkio transporto priemonėje turi būti ir nedegus audeklas, skirtas ugniai slopinti, – vardijo apsaugos priemones Plungės valstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyrio vyresnysis inspektorius M. Andrijauskas.

Juozas SKRIPKAUSKAS
„ŪP“ korespondentas

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.