Truskavoje galingas „Valtra“ traktorių griausmas

Beveik dešimtmetį šalies ūkių laukuose rengiami suomių gaminamų „Valtra“ traktorių „Demo turai“. Tai ne tik pažintis su skandinavų žemės ūkio technika, bet ir su agrarine kultūra, tradicijomis. Vis dažniau kalbama apie tai, kad Suomijoje ir Lietuvoje gamtos nulemtos sąlygos ūkininkauti labai panašios. Šiapus ir anapus Baltijos panašūs vėjai, akmeningi ir drėgmės pertekę laukai.

Šįkart nuo 1993 m. vakarietišką žemės ūkio techniką tiekianti UAB „Rovaltra“ Pavermenio kaimo (Truskavos sen., Kėdainių r.) laukuose surengė suomių „Valtra“ traktorių ir kitos žemės ūkio technikos „Demo turą“. Renginio ir ūkio šeimininkai Romualdas Trainaitis ir Virmantas Ivanauskas šmaikštavo, jog mūsų žemdirbys ištvermingas kaip suomių „Valtra“.

Geriausias būdas susipažinti su technika – ją išbandyti

„Savo ūkyje dirbame 1 300 ha, auginame daug kultūrų – nuo cukrinių runkelių iki pluoštinių kanapių, laikome mėsinių galvijų, – kalbėjo Truskavos ūkio vadovas.– Kaime mažėjant darbo rankų investuojame į pažangią techniką, išmaniąsias technologijas. Džiaugiamės iš „Rovaltros“ įsigyta technika, jau turime du galingus, 234 AG „Valtra“ traktorius, „Elho“ šienapjovę, „Berthoud“ purkštuvą. Važiuojantieji magistrale „Via Baltica“, pamatę laukuose „Berthoud“ purkštuvą net sustoja pasižiūrėti, kas čia per kosminis laivas.“

Vilkaviškio r. pieno ūkį turintis Rimgaudas Aušiūra pastebėjo, jog šeimos ūkiams pati palankiausia „Valtra“ technika, nes ji ekonomiška, moderni ir lengvai valdoma. Vidutinio galingumo traktoriai pageidaujami gyvulininkystės ūkiuose. Ūkininko R. Aušiūros krikštasūniui Modestui Labanauskui knietėjo išbandyti suomiškus „Valtra“ traktorius, „Merlo“ teleskopinį krautuvą, savaeigį 36 m darbinio pločio „Berthoud Raptor 5240“ purkštuvą. Ir tokią galimybę ne tik Modestui, bet ir visiems renginio dalyviams, kurių susirinko per šimtą, pasiūlė UAB „Rovaltra“ vadovas R. Trainaitis, pastebėdamas, jog tai būsianti sąlyga dalyvauti loterijoje.

Loterijoje pralaimėjusiųjų nebuvo

Ūkininkai galėjo važiuoti (drauge su bendrovės vadybininku) įvairaus galingumo (102–360 AG) „Valtra“ A, N, T, S serijų traktoriais ir kita technika, surinkti keturis vadybininkų pasirašytus liudijimus, kad iš tikrųjų arė, skuto, važiavo su prikabintu purkštuvu. Žinoma, didžiausią susidomėjimą kėlė tarptautinėje parodoje „Agritechnika 2017“ metų traktoriumi išrinktas „Valtra T254 Versu Smart Touch“ su į porankį įmontuotu 9 colių valdymo monitoriumi „SmartTouch“, kuris gerokai palengvina operatoriaus darbą. Šio modelio „Valtra“ traktoriaus maksimalus galingumas – 271 AG. Viena sudėtingesnių užduočių „Demo turo“ metu buvo arti lauką vartomuoju „Gregoire Besson“ plūgu, lengvesnė užduotis – dirvą purenti noraginiu skutikliu. Visi padargai buvo prikabinti prie manevringųjų „Valtra“ traktorių, todėl neįveiktų užduočių neliko. Pagrindinį loterijos prizą – brangų šveicarišką laikrodį – laimėjo Nerijus Pocius iš Pakruojo r. Suvenyriniai traktorių modeliukai buvo įteikti ūkininkui Vidui Neliubšiui ir kitiems. UAB „Rovaltra“ komercijos direktorius Jonas Trainaitis visus „Valtra“ renginio dalyvius apdovanojo firminiais marškinėliais. Pramoginiai pasivažinėjimai traktoriais, kuriuose įmontuoti išmanieji porankiai „Smart Touch“, suteikė daug džiaugsmo „Demo turo“ dalyviams. Vilkaviškietis Modestas išlipęs iš traktoriaus sakė, kad sidabrinį „Valtra“ labai norėtų matyti ir savo ūkyje.

Neatsakytų klausimų neliko

„Rovaltros“ palapinėje konsultacijas suomiškos ir kitokios vakarietiškos technikos naudojimo klausimais teikė bendrovės vadybininkai. „Demo turo“ dalyviai teiravosi apie ekonominį verslo modelį, tausojamąją žemdirbystę ir kt. Iš visų Lietuvos regionų suvažiavę ūkininkai dalijosi žemės ūkio technikos naudojimo patirtimi, skaičiavo augalininkystės ir gyvulininkystės gamybos kaštus, domėjosi „Elho“ šienavimo technika, „Antti“ grūdų džiovyklomis ir kt.

Lietuvos laukuose vis dažniau matoma akmenų rinkimo mašina „Kivi-Pekka“

Pasak V. Ivanausko, suomiškos technikos privalumais įsitikino ir Truskavos ūkio darbuotojai, ir „Demo turo“ dalyviai. Viename kelių hektarų lauke pavasarį šeši darbininkai visą dieną į traktoriaus priekabą rinko akmenis. Surinktą kiekį vėl išbarsčius, suomių gamybos agregatas lauką nuo akmenų išvalė per keliolika minučių.

„Šiaurės Lietuvos laukai – kaip suomių. Ūkyje dirbu „Valtra“ traktoriais, „Sampo“ kombainais, o laukus kas pavasarį išvalau penkių metrų pločio akmenų rinkimo mašina „Kivi-Pekka“, – sako pakruojiškis ūkininkas Gediminas Ališauskas. Pasak jo, prie traktoriaus kabinamas įrenginys 2–50 cm skersmens akmenis išrenka 20 cm gylio dirvos sluoksnyje. Tai labai svarbu tausojant kitus žemės ūkio padargus: plūgus, dirvos purentuvus, skutiklius, sėjamąsias, šienapjoves ir kt.

„Akmenų rinktuvais „Kivi-Pekka“ per pastaruosius dvejus metus esame aprūpinę keliolika ūkių Skuodo, Telšių, Ignalinos, Anykščių, Panevėžio rajonuose, – kalba UAB „Rovaltra“ generalinis direktorius R. Trainaitis, – tokių rinktuvų įsigiję vejų dangą auginančios, golfo aikštynus rengiančios įmonės ir bendrovės.“

Pasak R. Trainaičio, rinktuvas „Kivi-Pekka“ pagamintas iš patvaraus ir tvirto suomiško plieno, galią perduoda per pavaros diržą, kuris sugeria smūgį į akmenis. Per minutę agregatas surenka apie tūkstantį kilogramų akmenų, bunkeryje jų telpa 2 kub. m. Akmenų rinktuvas yra prikabinamo tipo, jo darbinis gylis reguliuojamas hidrauliškai.

Melioracijos bėdoms spręsti – „Dondi“ griovakasė

„Demo turo“ dalyvių dėmesį patraukė dar viena „Rovaltros“ pristatyta naujovė – griovių kasimo agregatas „Dondi“. Ūkininkai šmaikštavo, jog tokios mašinos reikėjo vakar, turėdami mintyje praėjusių metų rudens liūčių sezoną. Lietaus palaidotų, kiaurai pažliugusių Lietuvos laukų negelbėjo susidėvėjusi melioracija, todėl italai pasiūlė paprastą, bet išganingą sprendimą – „įrėminti“ laukus grioviais. Pirmasis griovių kasimo mašiną „Dondi“ įsigijo pakruojiškis G. Ališauskas. Susirinkusiesiems jis komentavo „Dondi“ veikimo mechanizmą ir principus. Agregatas padaro 80 cm gylio griovį, iškastas žemes ištaškydamas tolygiai į abi puses 5 m pločiu.

UAB „Rovaltra“ vadovo R. Trainaičio teigimu, itališkas griovių kasimo agregatas „Dondi“ gali būti alternatyva brangiai kainuojančiai melioracijai, taip pat tinkamas durpynams sausinti.

Pasidalijus įspūdžiais, aptarus renginį, visus susirinkusiuosius sušildė ant laužo virtas medžiotojų šiupinys, keptos dešrelės, karšti kibinai ir garuojanti kava, kvepėjusi ir pilstyta visą lietingą dieną.

Justinas ADOMAITIS
ŪP korespondentas