Ūmios žarnyno infekcijos protrūkis Vilniuje

Vilniaus valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos sprendimu, dėl ūmios žarnyno infekcijos protrūkio, uždrausta tvarkyti maistą VšĮ ,,Menachemo namai“ mokykloje (Bokšto g. 19/ Šv. Kazimiero g.12, Vilnius).
Tyrimas pradėtas Vilniaus valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai gaus informacijos apie šešiolika asmenų (iš jų devyni vaikai), susirgusius ūmia bakterine žarnyno infekcija. Penkiems vaikams nustatyta salmoneliozė (Salmonella enteritidis).
Tyrimo metu paaiškėjo, jog visi susirgę asmenys dalyvavo bendruomenės šventėje, organizuotoje VšĮ ,,Menachemo namai“ mokykloje. Patikrinus minėtą mokyklą nustatyta, kad jos maisto tvarkymo skyriuje buvo gaminamas maistas vaikams ir suaugusiems, neturint šiai veiklai reikiamo leidimo (maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimo). Vaikai buvo maitinami ne pagal privalomą maitinimo valgiaraštį, suderintą su teritorine visuomenės sveikatos priežiūros įstaiga. Patiekalai buvo ruošiami be patvirtintų receptūrų ir technologinių aprašymų. Įmonėje neįgyvendinta savikontrolės sistema, nebuvo pildomi privalomi žurnalai, trūko kalibruotų matavimo prietaisų.
Epidemiologinio tyrimo metu išsiaiškinta, kad prieš šventę mokyklos valgykloje buvo gamintas naminis majonezas, ruošiami kiti patiekalai, galėję tapti žarnyno infekcijos užkrato priežastimi. Be to, nustatyta, kad maistą šventei gamino ne tik šios mokyklos maisto tvarkymo skyriaus darbuotojai, bet ir pašaliniai asmenys.
Įvertinus nustatytus grubius pažeidimus ir tai, kad nei įmonės atsakingi asmenys, nei personalas tyrimo metu su inspektoriais nebendradarbiavo ir nenoriai dalinosi informacija apie šventės organizavimą, uždrausta minėtoje mokykloje vykdyti maisto tvarkymo veiklą.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos
Strateginio planavimo ir kokybės valdymo skyrius