Akmenės geoparko įkūrimui – taip

Aplinkos ministerija pritaria iniciatyvai įkurti Akmenės geoparką ir tikisi, kad ji bus sėkmingai įgyvendinta“, – šiandien sakė aplinkos viceministrė Daiva Matonienė per šiai iniciatyvai skirtos žinomo gamtos fotografo Jono Danausko parodos „Akmenės geoparko kontūrai“ atidarymą.

Aplinkos ministerijoje eksponuojamą parodą sudaro daugiau kaip dvi dešimtys nuotraukų. Jose fotomenininkas meistriškai atskleidžia Akmenės krašto geologinių objektų unikalumą ir žavesį. Todėl, viceministrės žodžiais, šią ekspoziciją dar norėtųsi vadinti „Neregėta Akmenė“.

Parodos atidaryme dalyvavę Akmenės krašto atstovai – rajono meras Vitalijus Mitrofanovas, savivaldybės administracijos direktorius Apolinaras Nicius, Ventos regioninio parko direktorius Andrius Almanis ir klinties bei molio karjerus eksploatuojančios bendrovės „Kalcitas“ vadovas Algirdas Rimkus – pažymėjo, kad šis kraštas vienintelis Lietuvoje turi tokį išskirtinį geologinį paveldą ir dėl žmogaus veiklos susiformavusį savitą kraštovaizdį.

Akmenės geoparkas, pasak vieno iš jo įkūrimo iniciatorių, Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktoriaus Jono Satkūno, yra reikalingas visuomenei, nes sudarytų galimybes patraukliai ir išsamiai supažindinti su itin savita Akmenės krašto geologine sandara. Tik čia žemės paviršiuje galima pamatyti paslaptingosios juros sistemos uolienas, rankomis paliesti dinozaurų laikų gyvūnų liekanas – fosilijas. Papilės atodangos savo fosilijų radiniais yra unikalios Baltijos regione ir turi pasaulinę mokslinę reikšmę. Šaltiškiuose eksploatuojamas vienintelis Baltijos regione triaso sistemos margaspalvio molio karjeras. Ir jame, ir kituose karjeruose galima ieškoti įdomių uolienų arba fosilijų pavyzdžių, apžvelgti neįprastą kraštovaizdį.

Parkas apimtų saugomas teritorijas, kuriose yra geologinių vertybių, ir karjerų, kuriose kasamos naudingosios iškasenos, plotus, t. y. visą Akmenės rajoną ir tą Mažeikių rajono dalį, kurią užima Ventos regioninis parkas. Kasybos bendrovės būtų skatinamos rekultivuoti panaudotus karjerus ir tas teritorijas padaryti tinkamas rekreacijai.

Parko įkūrimo link jau žengtas pirmas žingsnis – šiemet Akmenės r. savivaldybės užsakymu parengta tam skirta galimybių studija.

LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTERIJA
Visuomenės informavimo skyrius