Būsimo derliaus „viršūnėlės“ ir „šaknelės“

Albertas GAPŠYS
Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto Produktų rinkotyros skyriaus vadovas

Artėja derliaus nuėmimo metas. Visi teigia, kad šiemet vėlavo pavasaris, vėluoja ir javapjūtė. Tikėtina, kad derliaus nuėmimas kai kur gali prasidėti tik rugpjūčio pirmomis dienomis. Kai kas, bijodamas dar blogesnių orų, javapjūtę jau pradėjo.
Na, o orai šiais metais tikrai permainingi. Netrūksta šaltokų ir lietingų dienų, bet kartais pakaitina ir saulė. Vakarų Lietuvoje birželį šiek tiek trūko drėgmės, o liepos pirmoje pusėje kritulių iškrito daugiau nei du trečdaliai mėnesio normos. Abu mėnesius vidutinė oro temperatūra buvo apie 15 laipsnių. Kritulių pasiskirstymas net ir šiame regione nevienodas. Kai kuriose vietovėse yra drėgmės perteklius. Vidurio Lietuvoje, kur daugiausia auginama grūdinių augalų, birželio mėnesį kritulių būta šiek tiek daugiau nei daugiametis vidurkis. Liepos pradžioje orai, kaip ir birželį, buvo vėsūs ir lietingi. Labai lietingas šių dviejų mėnesių periodas buvo Dzūkijoje. Apskritai, Lietuvoje drėgmės kiekis dirvožemyje buvo pakankamas, o po liūčių – perteklinis. Tačiau šiemet pas mus žemės ūkiui daug geresnės sąlygos nei Pietų Europos šalyse – Italijoje, Ispanijoje ir Portugalijoje, kur vyrauja sausra, trūksta drėgmės ir dega miškai. Jei taip bus ilgiau, ES šalyse metų grūdų derlius bus prastesnis nei pernai. JAV žemės ūkio departamento prognozėmis, kviečių (pagrindinė pasaulio kultūra) derlius daug mažesnis bus JAV (20 proc.), Kazachstane (13 proc.) ir Ukrainoje (6 proc.). Nuostolius, susidariusius daugumoje šalių dėl sausros, turėtų atsverti didesni derliai Turkijoje ir Rusijoje bei pakankamai didelės pasaulyje sukauptos kviečių atsargos, kurių pusė yra Kinijoje. Dėl mažesnio kviečių vartojimo pasaulyje, kitų metų jų atsargos turėtų padidėti beveik 2 proc. Pasaulinės grūdų kainų prognozės žemdirbiams nėra optimistinės, jos turėtų išlikti tokios pačios arba šiek tiek prastesnės.
Naujausios ES derliaus prognozės – 304,8 mln. t grūdų, tai 7 mln. mažiau, nei buvo prognozuojama prieš mėnesį, tačiau tai vis tiek galėtų būti 3,5 proc. didesnis derlius nei pernai. Po nepalankių oro sąlygų praėjusiais metais, šiemet tikimasi, kad grūdų gamyba visose didžiosiose ES šalyse išliks vidutinio penkerių metų laikotarpio lygio. Prancūzija, kurią praėjusiais metais smarkiai paveikė sausros ir potvyniai, šiemet tikisi prikulti 20,5 proc. daugiau grūdų ir tai turėtų kompensuoti prognozuojamą sumažėjimą Italijoje, Ispanijoje ir Vengrijoje.
Grūdinių augalų derlius Lietuvoje, pagal LAEI ir Žemdirbystės instituto liepos 20 dienos prognozes, turėtų būti apie 8 proc. didesnis nei praėjusiais metais. Iš esmės derliaus augimas susijęs su derlingumo augimu. 2016 metais dėl nepalankių oro sąlygų vasarinių javų derlingumas buvo daug mažesnis nei 5 metų vidurkis. Šiemet grūdinių augalų derlingumo prognozė palankesnė, tačiau tiek žieminių, tiek vasarinių javų derlingumas mažesnis nei geriausiais vadinamais 2015 metais.
Jau antri metai, kai ankštinių augalų derlius daugiausiai didėja. Lyginant su 2014 metais, jų derlius turėtų būti 3,5 karto didesnis, o žirnių daugiau net 5 kartus. Gerokai didėjant grikių pasėlių plotui prognozuojamas beveik dvigubai didesnis jų derlius. Net trečdaliu didesnis turėtų būti avižų derlius. Numatomas apie 9 proc. didesnis kviečių derlius, nors vasarinių kviečių dėl sumažėjusių pasėlių plotų turėtų būti mažiau nei 2016 metais. Dėl sumažėjusių pasėlių plotų mažesni nei prieš metus prognozuojami kvietrugių, rugių ir miežių derliai. Laukiamas kur kas didesnis (44 proc.) rapsų derlius, nors visas padidėjimas susijęs su žieminių rapsų pasėlių ploto ir derlingumo augimu. Nors cukrinių runkelių derlingumo laukiama mažesnio, tačiau dėl padidėjusių pasėlių derlius vis tiek gali būti apie 10 proc. didesnis.
Nors 2016 metais grūdinių augalų derlius buvo tik 12 proc. mažesnis nei rekordiniais 2015 metais, tačiau kokybės prasme beveik du kartus mažiau buvo supirkta ekstra bei I klasės kviečių. Tai turėjo nemažą įtaką ne tik ūkio ekonomikai, bet ir eksporto politikai. Per 2017 metų sausio–gegužės mėnesius grūdų eksportuota beveik penktadaliu mažiau nei per 2016 metų atitinkamą laikotarpį bei gauta ketvirtadaliu mažiau pajamų. Tikėkimės, kad grūdų kokybė šiais metais bus daug geresnė.