Dzūkijos aruoduose karaliauja grybai

Tryliktojo Lietuvos grybavimo čempionato nugalėtojai – „Giminių“ komanda iš Suvalkijos.

Dar prieš kelias savaites Dzūkijos grybautojai su nerimu galvojo apie tai, kad gali tekti perrašyti liaudies dainą apie grybus ir uogas, dėl kurių gausos dzūkų mergos niekada nebūna nuogos. Būtų jos šįmet apynuogės, jei po sausros nebūtų paliję tikri grybiniai lietūs.
Jie išgelbėjo ir jau dvidešimtą kartą surengtą grybų šventę, kuri šeštadienį nušurmuliavo Varėnoje.
Sveikindamas gausius šventės dalyvius ir svečius, Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta pasidžiaugė, kad gamta ir miškai išgirdo varėniškių prašymus ir šventės nesužlugdė. Šiųmetės šventės devizas buvo „Grybų pilni aruodai – neišsemti senolių išminties klodai“. Pagal jį ir visų seniūnijų kiemeliuose viskas sukosi apie praeitį, tautiškas tradicijas, amatus bei verslus.
Valkininkų seniūnijos kiemelyje buvo susispietę visi Lietuvos tautiniai regionai. Seniūnė Vaiva Apanavičiūtė papasakojo, kad seniūnijoje gyvena visų svarbiausių keturių etninių regionų atstovų, tad jie turėjo teisę skelbtis mažąja Lietuva.
Neseniai Kaniavos seniūnijai ėmus vadovauti naujajam seniūnui Edvinui Grikšui, šios seniūnijos kiemelyje vyravo karinga nuotaika, nes du kartus buvo surengtos senovės karių dvikovos su kardais.
Visos seniūnijos stengėsi nustebinti spalvingai įrengta aplinka, šeimininkės vaišino gardžiais dzūkiškais valgiais.
Vydenių seniūnijos gaspadinės kepė bulvinius blynus, siūlė grybienę.
Vis tik Varėnos šventėje svarbiausia buvo grybų tema. Tai gražiai iliustravo surengtas tryliktasis Lietuvos grybavimo čempionatas Varėnos r. savivaldybės mero taurei laimėti. Tiesa, dalyvių gausos nebūta, prie starto linijos Marcinkonių miškuose teišsirikiavo vos vienuolika komandų. Jų pintinės nebuvo tuščios, nors varžytuvių teisėjų nurodymu buvo galima pjauti tik baravykus, raudonikius, lepšius ir šilbaravykius. Daugiausia grybų pripjovė grybautojų komanda „Giminės“ iš Suvalkijos. Jų grybai svėrė beveik 22 kg, rasta 150 baravykų.
Antrąją vietą laimėjo daugkartiniai Varėnoje rengiamo čempionato nugalėtojai „Kremblių“ komanda iš Paluknio (Trakų r.). Jie rado daugiausia – 183 baravykus, didžiausias svėrė net 633 gramus, o visas laimikis – 18,5 kg.
Treti liko šeimininkai. „Pelkių velnių“ komanda rado 176 baravykus, visi nupjauti grybai svėrė 12,5 kg. Daug simpatijų pelnė moterų komanda „Undinės“ iš Klaipėdos. Moterys rado tik vieną grybą ir jis buvo baravykas, svėręs… 15 gramų.
Po čempionato pakalbintas palukniečių komandos kapitonas Vytenis Daugudis santūriai šypsojosi.
– Ne bėda, kad „išslydo“ čempionų vardas, – sakė Vytenis. – Nugalėtojams labiau šypsojosi laimė, o mūsų komanda neturi laiko liūdėti, nes spalio pirmąją išvykstame į Italiją. Ten pirmą kartą istorijoje atstovausime Lietuvai pasaulio grybavimo čempionate.

Vladas KASPERAVIČIUS
„ŪP“ korespondentas

Autoriaus nuotraukos

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.