Gegužės darbai gėlyne

*Kad ilgiau žydėtų tulpės ir kitos svogūninės gėlės, pailgėtų jų vegetacija ir užaugtų didesni svogūnai, augalus purkškime nuo ligų ir kenkėjų kas savaitę insekticidais bei fungicidais.

*Prižiūrėkime šiltnamiuose auginamus gėlių daigus, dauginkime chrizantemas. Praėjus šalnų pavojui vienmetes gėles sodinkime į gėlynus.

*Kardelių gumbasvogūnius prieš sodinimą beicuokime pusę valandos nuo ligų 0,05 proc. kalio permanganato arba 0,4 proc. topsino tirpale, o nuo kenkėjų mirkykime tris valandas česnakų ištraukoje (iš 1 kg česnakų išspausti sultis ir atskiesti 10 l vandens). Kadangi maži gumbapumpuriai sunkiai sudygsta, prieš sodinimą juos parą laiko pamirkykime šiltame vandenyje (temperatūra 30-35 0C), o vėliau sumaišykime su durpėmis ir apdenkime medžiaga, taip jie greičiau sudygs. Sudygusius gumpapumpurius nedelsdami pasėkime.

*Kerelio dalijimu dauginkime vasarą žydinčias daugiametes gėles: lijatrius, astilbes, pūstataurius, šluotelinius flioksus, daugiamečius astrus, rykštenes, baltagalves, saulakius ir kt.

*Gegužės pabaigoje sodinkime jurginus, kanas.

*Gėlynuose dažnai purenkime žemę, naikinkime piktžoles, tręškime augalus.

*Gėlynuose ir apie dekoratyvinius krūmus dažnai purenkime žemę, naikinkime piktžoles, tręškime augalus, nepamirškime ir vejos.

*Šiltnamyje puoselėkime gėlių daigus, kuriuos, kai praeis šalnų pavojus, sodinsime gėlynuose, o vasarą grožėsimės spalvų jūra.

*Dabar pats svogūninių gėlių žydėjimas: krokai, žydrės, sniegžydrės, hiacintai, narcizai, tulpės ir kt. Kad svogūninės gėlės ilgiau žydėtų ir jų svogūnėliai užaugtų didesni, augalus tręškime kalcio salietra (20–30 g/kv. m). Nuo ligų ir kenkėjų svogūninės gėlės purškiamos kas savaitę insekticidais ir fungicidais, taip pailgės jų vegetacija ir augalai bus sveiki.

*Jau laikas sodinti kardelius. Prieš sodinimą svogūnai pusvalandį beicuojami nuo ligų: 0,05 proc. kalio permanganato ar 0,3 proc. fundazolo tirpale, o nuo kenkėjų mirkomi tris valandas česnakų ištraukoje (iš 1 kg česnakų išspausti sultis ir atskiesti 10 l vandens). Kadangi maži gumbapumpuriai sunkiai sudygsta, prieš sodinimą juos parą laiko reikia pamirkyti šiltame vandenyje (30–35 0C), o vėliau juos sumaišyti su durpėmis ir apdengti medžiaga, taip jie greičiau sudygs, o tuomet nedelsiant sodinti.

*Mėnesio pabaigoje sodinkime jurginus. Didelius kerus dalykime į smulkesnius, tada jie žydės stambesniais žiedais. Pakanka ir vieno gumbo su gerai išsivysčiusiu pumpuru ir sveiku šaknies kakleliu. Duobė jurginams kasama 40 cm gylio. Į jos dugną pripilama trąšios žemės. Gumbą reikia sodinti 15–20 cm gylyje taip, kad jo pumpuras būtų apie duobės vidurį.

*Šiltnamyje dauginkime chrizantemas. Jau paaugusius jų daigus persodinkime į didesnius vazonus, tręškime 0,2 proc. kompleksinių trąšų tirpalu.

*Kai atšyla oras, gegužės pabaigoje, į lauką arba balkoną išneškime kambarinius augalus. Vazonus su augalais geriau įkasti į žemę, mažiau reikės laistyti vasarą. Kai kurios gėlės: kalijos, ciklamenai, meileniai ir Amarilės, sodinami tiesiai į žemę, šiek tiek pavėsingoje vietoje.

*Į balkono lovelius ar gėlines sodinkime vienmetes gėles ar jų kompozicijas. Dažniausiai balkonuose auginamos fuksijos, begonijos ir gebenės sodinamos šiek tiek pavėsingoje, o pelargonijos, surfinijos, verbenos, lantanos – saulėtoje vietoje.