Ashburn +4,3 °C Dulksna
Trečiadienis, 6 Grd 2023
Ashburn +4,3 °C Dulksna
Trečiadienis, 6 Grd 2023

Šie metai palankūs ne tik sėjai, bet ir kenkėjams

2019/08/28

Šalia automagistralės Kaunas–Klaipėda, netoli Raseinių tvenkinių, praėjusį savaitgalį rapsų grūdus į dirvą bėrė Kalnujų seniūnijos ūkininkas Aleksas Gerčas. Rapsų sėja jau visoje šalyje eina į pabaigą, tuoj bus pradėti sėti javai. „Ūkininko patarėjas“ pasidomėjo ir mokslininkės nuomone, kaip rapsus ir javus šiemetinėmis klimato sąlygomis reikėtų tinkamai pasėti ir vėliau prižiūrėti, kad vėliau būtų išvengta nuostolių.

Ūkininkas draudžia pasėlius

A. Gerčas savo 300 ha grūdininkystės ūkį vadina šeimos ūkiu. Kartu su Aleksu dar dirba ir jo brolis bei tėvas. Sėti rapsus, kurie augs 80 ha plote, jie pradėjo rugpjūčio 20-ąją.

Pasidomėjus, ar nebijo galimo šilto ir ilgo rudens, kurio metu rapsai gali peraugti ir net pražysti, A. Gerčas teigė: „Mes laikomės specialistų patarimų, anksti jų sėti neskubame. Mūsų nusistatymas yra toks – rugpjūčio 20–25 dienomis reikia pasėti. Praėjusių metų rudenį mūsų rapsai nepradėjo žydėti, bet jų augimą kai kuriose vietose teko stabdyti augimo reguliatorių pagalba. Didesnių problemų neatsirado.“

Ūkininkas sakė, jog dabar nuogąstavimų yra tik dėl drėgmės. Praėjusį trečiadienį nemažai palijo, dirvoje atsirado drėgmės. Jeigu reikės, rapsų augimą vėl, kaip ir pernai, sustabdys. A. Gerčas kasmet draudžia pasėlius. Mat rizika patirti nuostolių, pasak jo, išlieka kiekvienais metais.

Artimiausiomis dienomis A. Gerčas pradės žieminių rapsų pjūtį, o rugsėjo pradžioje – javų sėją.

Gali atsirasti kenkėjų

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Žemdirbystės instituto Augalų patologijos ir apsaugos skyriaus vedėja, vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Roma Semaškienė ŪP korespondentui teigė, jog įprasta, kad žieminių rapsų sėja yra baigiama rugpjūčio 20–25 dienomis. „Šie metai yra palankūs sėjai, – sakė R. Semaškienė. – Per visą Lietuvą praėjusį trečiadienį praplaukė debesys su stipriu lietumi, o tai palanku sudygimui. Bet vis dėlto, siūlyčiau atkreipti dėmesį, kad prognozės šią savaitę žada šiltus ir sausus orus. Todėl ūkininkai turėtų stebėti, ar sudygusiuose pasėliuose nesimato kenkėjų, kad jie neapniktų rapsų. Tokiu sausu ir šiltu oru labai greitai atsiranda spragės, amarai, pjūkleliai, kurie gali smarkiai pažeisti jaunus augalus.“

Tai, pasak mokslininkės, svarbiausia, į ką reikėtų atkreipti dėmesį šią savaitę. Iškritęs lietus pagerino situaciją, tačiau žemė drėgna dar tikrai nėra.

Rugsėjo pradžioje prasidės javų sėja, kuri tęsis iki spalio mėnesio. Pirmiausia sėjami žieminiai miežiai. „Rudenys ilgėja – šiltas oras vyrauja ir rugsėjį, ir spalį. Todėl kartais per daug didelis noras rugpjūčio mėnesį pasėti žieminius javus gali baigtis tuo, kad jie peraugs. Šiemet buvo palankūs metais derliui nuimti, dauguma ūkininkų nukūlė sveikus, gražius grūdus, nes sausomis sąlygomis ligoms nepalanku atsirasti.“

LAMMC vyresniosios mokslo darbuotojos teigimu, kartais suabejojama, ar esant sausam orui sėklą reikia beicuoti. Ji nerekomenduoja rizikuoti, nes ligų sukėlėjų būna  ne tik ant sėklų, bet ir augalinėse liekanose bei pačiame dirvožemyje. Juk niekas negali nuspėti, kokie orai bus po sėjos ar augalams išdygus.

„Ūkiuose nereikėtų atsisakyti beicavimo. Jeigu turime norą pataupyti, galima naudoti vienu intervalu mažesnę normą. Pavyzdžiui, jei nurodyta nuo 1,5 iki 2 l/t, galima rinktis 1,5 l/t variantą“, – patarė R. Semaškienė.

Drėgmės vis dar trūksta

Ji taip pat sakė, kad dirvožemio drėgmės stygių žemdirbiai pajuto skirtingai – vienur Lietuvoje jau nuo ankstyvo pavasario iki dabar vyravo sausi orai ir labai trūko tos drėgmės, kitur – kitaip. Buvo būdingi vietiniai (lokalūs) lietūs, kada nedideliu atstumu esančiose teritorijose – didžiuliai drėgmės skirtumai. Kai kur, nušniokšus vasarinei liūčiai, javai užderėjo ne ką prastesni nei kitais metais, kitur ūkininkai skaudžiai pajuto sausros padarinius.

LAMMC Žemdirbystės institute atliekamų dirvožemio drėgmės pokyčių stebėjimų duomenimis, po lietaus dirvožemio drėgmė jau nebesiekia kritinės augalų vytimo drėgmės zonos, tačiau optimali dirvožemio drėgmė dar nepasiekta. Sausas ir šiltas paskutinis rugpjūčio dešimtadienis dirvožemio drėgmės pagerėjimo situacijos nežada.

Stasys BIELSKIS

ŪP korespondentas

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/06

Siekiama išdarkyti pirmojo būsto paramos programą

Lietuvos bankui bei Vyriausybės strateginės analizės centrui atlikus tyrimus, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai pasiūlius, o Vyriausybei pritarus, auga rizika, kad dabartinė pirmojo būsto paramos programa bus išdarkyta. Tiesa, tokia...
2023/12/06

Šiaudinių sodų rišimo tradicijai – UNESCO pripažinimas

UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą papildė ketvirtoji Lietuvos vertybė – šiaudinių sodų tradicija. Toks sprendimas priimtas Botsvanoje vykstančioje Nematerialaus kultūros paveldo išsau...
2023/12/05

Milijonai įsisavinti. O kur meldinės nendrinukės populiacijos šuolis? (I)

Turbūt daugelis Lietuvoje žino, kad brangiausias pas mus paukštukas – visaip išgarsinta meldinė nendrinukė. Brangus jis ne tik todėl, kad yra itin retas ir saugomas, bet ir pinigine išraiška. Tam skiriami milijona...
2023/12/05

Nord Pool biržoje – didžiausia šiemet savaitės vidutinė kaina

Lapkričio mėnesio vidutinė elektros kainos Nord Pool biržoje siekė 0,105 Eur/kWh be PVM ir buvo apie 21 proc. didesnė už spalio vidutinę kainą, kuri siekė 0,087 Eur/kWh be PVM. Šį padidėjimą nulėmė tai, kad pastarųjų keturių savaičių viduti...
2023/12/05

Seime kelią skinasi siekis įteisinti naktinių taikiklių naudojimą medžioklėje

Seimas antradienį žengė dar vieną žingsnį, siekiant įteisinti naktinių taikiklių naudojimą medžioklėje. Po svarstymo už tokią pataisą balsavo 66 parlamentarai, 37 buvo prieš, devyni – susilaikė.
2023/12/05

Pasaulinė dirvožemio diena

Gruodžio 5-oji – Pasaulinė dirvožemio diena. Pasaulinės maisto ir žemės ūkio organizacijos duomenimis, nuo jo tiesiogiai ar netiesiogiai priklauso net 98 proc. maisto gamybos.
2023/12/05

Iššūkių amplitudė – nuo logistikos ir prekybos iki tramplinų motokroso trasose

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Bioekonomikos plėtros fakulteto antrakursė Raminta Eklerytė Tarptautinę studentų dieną laikinai užėmė VDU ŽŪA kanclerės darbo vietą, o motociklų sporto Lietuvos čempionate „Cross ...
2023/12/05

Parama tvarioms ūkių investicijoms

Šiais metais pradėtame įgyvendinti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginiame plane (SP) yra nauja intervencinė priemonė „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“, pagal kurią pirmasis kvietimas tei...
2023/12/05

Dar vienas valdžios smūgis: mokestis už žemę – padvigubėjo

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Maža to, kad šiais metais Lietuvos ūkininkų nelepino gamtos sąlygos, kurios turėjo įtakos derliaus kokybei ir kiekybei, tai rudeniui besibaigiant juos dar šokiravo ir šiųmetės že...