Ashburn +11,6 °C Debesuota
Sekmadienis, 2 Bal 2023
Ashburn +11,6 °C Debesuota
Sekmadienis, 2 Bal 2023

Neskubėkime atsikratyti puošniosiomis puansetijomis

2023/01/04


Visame pasaulyje prieš Kalėdas įprasta puošti namus, bažnyčias, biurus ryškiosiomis puansetijomis. Šie augalai suteikia šventiškumo, žavesio, sukuria ypatingą nuotaiką, tad ne veltui vadinami „Kalėdų žvaigždėmis“. Selekcininkų sukurta daugybė įvairių veislių su baltais, gelsvais, geltonais, gelsvai rausvais, rožiniais ir ryškiai raudonais pažiedlapais. Bet neretai praėjus šventėms ir augalams praradus dekoratyvumą jų paprasčiausiai atsikratoma. Pasak oranžerijos specialistės, dr. Juditos VARKULEVIČIENĖS, puošniausioji puansetija nėra vienkartinis augalas. Po spalvingo pasirodymo augalai pereina į ramybės būseną, vėliau pradeda augti, o trumpėjant dienoms, lapkričio pabaigoje vėl nusispalvina ir pasipuošia žvaigždes primenančiais žiedais.

Šiltųjų kraštų augalas

Specialistės teigimu, puošniausioji puansetija (Poinsetia pulcherrima) – lepus augalas, mėgsta šviesias ir šiltas (18–22°C) patalpas, nes jų gimtinėje būna apie 28 °C šilumos, o žemiausia apie 18°C. Joms tinkamiausia rytinė ir vakarinė palangė arba augalų stalelis prie pat lango. Karpažole dar vadinamą augalą būtina saugoti nuo šalčio ir skersvėjų, laistyti tik šiltu kambario temperatūros vandeniu. Nepamirškite, kad žemesnėje nei 15 ºC patalpoje augalas gelsta, meta lapus.

Trys mėnesiai ramybės

Sausio pabaigoje išblunka viršutinių lapų spalva, ištįsta ūgliai, ima kristi lapai – tai reiškia, kad prasideda netrumpas augalų poilsio laikotarpis, trunkantis apie 3 mėnesius. Ramybės metu J. Varkulevičienė pataria juos laikyti vėsesnėje (12–15 °C) ir nebūtinai šviesioje vietoje, beveik nelaistyti, kad nukristų lapai.

Balandžio pradžioje specialistė pataria belapius stiebus patrumpinti iki 15 cm ilgio (palikti su 2–3 pumpurais) ir nugenėtus augalus persodinti į didesnį vazoną su žydinčioms gėlėms skirtu humusingu ir puriu substratu. Tinka žemių mišinys iš lapinės, kompostinės žemės, nurūgštintų durpių ir smėlio (2:1:1:0,5), kurio pH 6–6,5.

Tinkamai prižiūrima puansetija gali išaugti į nuostabų krūmelį ir spalvomis džiuginti per kiekvienas Kalėdas.

Prižiūrėkite su meile

„Sodinkite atsargiai, substrato vazone nespauskite, nes nulūžus šaknims, išbėga daug sulčių ir augalai nusilpsta, – perspėja specialistė. – Po persodinimo karpažolę perneškite į šiltą, 20–22 °C, ir šviesią vietą, pradėkite gausiau, bet rūpestingai laistyti. Augalai labai jautrūs drėgmės pertekliui, tačiau ir perdžiovinti negalima. Laistykite 18–20 °C vandeniu, nes nuo šalto vandens gali pradėti pūti šaknys ir kristi lapai.”

Pradėjus ūgliams augti, augalą pradėkite tręšti. Naudokite žydinčioms gėlėms skirtas arba universalias trąšas. Jauniems augalams trąšų tirpaluose turi būti daugiau azoto, vėliau formuojantis žiedams – fosforo, o prieš pradedant spalvintis pažiedlapiams – kalio.

Pasak J. Varkulevičienės, karpažolės stiebiasi greitai, gali užaugti net iki 40–50 cm aukščio. Todėl jauniems ūgliams išauginus po 4–5 lapus, viršūnes nuskinkite, kad augalas šakotųsi ir suformuotų gražų kompaktišką krūmelį. O prieš Kalėdas, trumpėjant dienoms, vėl sulauksite spalvingo stebuklo.

Skleidžia ne tik grožį

„Būkite atsargūs – pažeistose puošniausiosios karpažolės stiebo ir lapų vietose išsiskiria baltos lyg pienas sultys. Jos nuodingos, gali sudirginti odą, akis, burnos gleivinę, – perspėja ir patirtimi dalijasi oranžerijos specialistė. – Visus priežiūros darbus dirbkite mūvėdami pirštines.“

Neleiskite vaikams šių augalų liesti ir su jais žaisti, o jei turite gyvūnėlių, pasirūpinkite, kad jie nepasiektų karpažolių.

Tai vienas iš augalų, sugeriančių iš aplinkos kenksmingas chemines medžiagas.

Specialistė atkreipia dėmesį į dar vieną augalo savybę. Kalėdų žvaigždė ne tik puošia aplinką, bet ir sugeria kenksmingas chemines medžiagas, aktyvina širdies veiklą, gerina kraujotaką, išsklaido slogią nuotaiką. Į NASA tyrimais pripažintų geriausiai orą švarinančių augalų grupę patenka ir puošniausioji karpažolė, kuri sugeria 4 μg/val. formaldehido.

 

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

Rūtos Antanaitienės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/04/01

Ekspertai: maisto kainų brangimą lėtins pingančios žaliavos, energijos kainos

Vilnius, balandžio 1 d. (BNS). Lietuvoje maisto kainų metinis augimas vis dar siekia apie 30 proc., tačiau ekspertai sako, kad pingančios žaliavos, energetikos produktai lėtina jo tempą. Kai kurie analitikai teigia, jog prekybininkai kainų mažinti...
2023/04/01

Po sunkių gyvenimo išbandymų – medžio darbų kūrybos džiaugsmas

Pasvalys („Darbas“). „Gal apie šimtą inkilų iš viso esu sumeistravusi. Šiemet – maždaug trisdešimt, bet likę mažiau. Ir pernai, ir jau dabar daug kas įsigijo, po Lietuvą išsivežiojo“...
2023/04/01

Pasaulinėje kruizinės laivybos parodoje JAV – ir Klaipėdos uostas

Floridos valstijos (JAV) rytuose vykstančioje kruizinės laivybos parodoje prisistato ir Klaipėdos uostas. Balandžio pabaigoje kruizinės laivybos sezoną ketinantis pradėti uostas šiemet laukia 44 kruizinių laivų, 4 iš jų lankysis pirm...
2023/04/01

Interaktyvus žemėlapis padės teisingai deklaruoti žemę

Valstybės įmonė Žemės ūkio duomenų centras parengė interaktyvųjį žemėlapį, kuriame galima peržiūrėti preliminarias erdvinių duomenų sluoksnių. Pagal juos bus tikrinama ūkininkų atitiktis žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės ...
2023/04/01

„Mano pasaulis – darniai Lietuvai“ finalas: dėmesys etnografijai, ekologijai ir finalistų apdovanojimai

LR Seime įvyko Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Miškų ir ekologijos fakulteto organizuojamo kasmetinio nacionalinio konkurso „Mano pasaulis – darniai Lietuvai” finalas. Visi renginio dalyviai i...
2023/04/01

Aplinkosaugininkai pradeda akciją, ji truks du mėnesius

Balandžio 1 d. Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pradeda akciją „Saugom ungurį“, kuri truks iki gegužės 31-osios. Šios akcijos tikslas – europinių ungurių apsauga ir jų išteklių gausinimas.
2023/04/01

Kokius agurkus į stiklainius dėsite šiemet?

Daugeliui agurkų augintojų – profesionalų ir mėgėjų – kiekvieną sezoną kyla klausimas, kokias agurkų veisles rinktis, kokios naujos jų veislės galėtų sudominti ir papildyti laukiamą derlių. Tad apžvelgiame  konservuoti ir kitaip p...
2023/04/01

Kovą didėjo prezidento, Seimo pirmininkės ir Kauno mero reitingai

Vilnius, balandžio 1 d. (BNS). Prezidento Gitano Nausėdos, Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen ir Kauno miesto mero Visvaldo Matijošaičio reitingas kovą kilo labiausiai, rodo „Lietuvos ryto“ šeštadienį pa...
2023/04/01

Aplinkosaugininkai akyliau stebės neleistinose vietose važinėjančius keturratininkus

Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Miškų kontrolės departamento pareigūnai visus miško lankytojus skatina saugoti ir neniokoti miško paklotės. Todėl per akciją „Saugom mišką“, trunkančią iki gegužės 15-osi...