Kardeliai skelbia rudens pradžią

‘Aurora Borealis’.

Nostalgiški prisiminimai užplūsta širdį palydint moksleivius su kardeliais rankoje Rugsėjo 1-ąją į mokyklą. Daugelis prisimename, kaip patys žingsniavome pasitikti naujų iššūkių, tvirtai laikydami ilgą kaip kardas gėlę. Būsite teisūs, sakydami, kad ją galima įsimylėti vis iš naujo – pamerkta stilingoje vazoje, ji puikuojasi kaip ryškus šiuolaikinio interjero akcentas, subtilus, elegantiškas, prabangus, o turtingą spalvų paletę praskleidusi prie namo, pakeičia savo kaimynes gėlyne.

 

Unikalios veislės

Nepaisant tekančio laiko, kardeliai nepraranda aktualumo ir gėlių mylėtojų dėmesio. Jiems kasmet rugpjūčio pabaigoje Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Atrijaus terasoje organizuojama paroda, kurioje susirenka žinomiausi kardelių selekcininkai iš visos Lietuvos. Būta metų, kai renginys vadintas tarptautiniu, nes jame demonstruotos gėlės atkeliavo iš Latvijos ir Baltarusijos. Šią tradiciją išpuoselėjęs panevėžietis selekcininkas Alfonsas Žobakas sako, kad šiemet jau XIII respublikinė kardelių paroda „Baltijos kelio gėlė“ pritraukė ir jurginų bei viendienių selekcininkų, panorusių drauge pasidalyti savo pasiekimais.

„Kardeliai yra mano mėgstamiausios gėlės, – prisipažįsta ir selekcininkas Antanas Markevičius. – Ant­roje vasaros pusėje ir rudens pradžioje iš lauke žydinčių gėlių plačiausiai auginami kardeliai. Ypač vertinamas jų spalvingumas, žiedų formų įvairovė, ilgas žydėjimo laikas, mėgstami dėl nesudėtingo auginimo, spartaus dauginimosi.“

Tai puikiai įrodo selekcininko sukurtos originalių spalvų ir atspalvių veislės, kurios yra ir puiki genetinė medžiaga tolesniems kryžminimams.

399 ‘Raganų Pasaulis’ – labai įdomus, ochriniai rudas egzotas trikampiais žiedais ir žaliais dantytais žiedlapių pakraščiais. 457 ‘Orientalistas’ – tamsus vyšninis su muariškai dryžuotais žiedlapiais. Aukštas, tinka skinti. 341 ‘Būti Savimi’ – tvirti, plaštakiški, drugelio formos daugiaspalviai žiedai. Juose žaidžia 5–6 spalvos: kreminė, lašišinė, kreminiai rausva su tamsiai vyšnine dėmele ir salotiniu pakraštėliu.

421/471 ‘Žvilgsnis’ – tvirtais žiedynais su įdomia, violetiškai purpurine dėme centre. Žiedai originalios kreminės rusvai žalsvos spalvos, kai skleidžiasi, įgauna kreminiai rausvą alyvinį atspalvį. 158 ‘Vyšnių Karoliai’ – miniatiūrinis, visada tiesiu žiedynu su apie 20 žiedpumpurių ir vienu metu išsiskleidusiais 8–9 vyšninės spalvos žiedais. 441 ‘Antoine de Saint Exupery’ – labai gofruotas, beveik baltas, švelniai rausvo atspalvio su didelėmis bordinėmis dėmėmis ant apatinių žiedlapių.

Profesoriaus Tado Ivanausko vardu pavadinto kardelio (311 ‘Prof. T. Ivanauskas’) žiedų spalva keičiasi – iš dramblio kaulo spalvos su rausva dėme išsiskleidę tampa beveik balti. 495 ‘Paralelinės Erdvės’ žiedai persilieja gelsvos, oranžiškos, rudos ir netgi raudonos spalvos su šviesiais muaro dryžiais. Tai, galima sakyti, unikalus derinys.

‘Paralelinės Erdvės’.

‘Sapņotājs’.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

421/471 ‘Debesų Šokėja’ – gražaus spalvų derinio, kokybišku žiedynu, blyškiai kreminiai alyviškas kardelis su gelsvais persiliejimais ir sodriai alyvine dėme. Žiedynas ilgas, išlaiko vienu metu išsiskleidusių iki 12 žiedų.

499 ‘Aurora Borealis’ – ši Šiaurės pašvaistė yra tikras egzotas kietais žvilgančiais žiedlapiais, galingu žiedynu, ankstyvo žydėjimo.

435 ‘Karalienė Morta’ – sodrių spalvų lašišinis kardelis su rudo atspalvio vyšnine dėmele, apkraštuota geltonu apvadėliu. Žiedynas galingas, tiesus, daug pumpurų ir vienu metu išsiskleidusių žiedų.

597 ‘Atgal į Pelenus’ – vidiniai žiedlapiai peleninio atspalvio pilki, išoriniai – kakaviniai rusvi. Tai – kardelis gigantas, išskleidžiantis didesnius nei 14 cm skersmens žiedus, užauga iki 150 cm aukščio. Įdomus selekcijai. O štai 293 ‘Kažkas Įdomaus’ yra tikras mažylis (žiedai perpus mažesni), įdomus ne tik spalviniu deriniu. Jis yra ir gana ankstyvas, vienu metu išlaiko daug išsiskleidusių žiedų, be to, užauga iki 150 cm aukščio, su 26 pumpurais.

‘Raganų Pasaulis’.

‘Būti Savimi’.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Smulkiažiedžiai gražuoliai

Kardelių kolekcininkas Leonas Adomavičius, surinkęs daugiau kaip 300 kardelių veislių, teigia, kad, norint išauginti juos puošnius, labai svarbu pasodinti sveikus, gerai išsivysčiusius gumbasvogūnius ir paskui atsakingai augalus prižiūrėti.

Gausioje kolekcijoje ypatingą vietą užima smulkiažiedžiai kardeliai, kurių žiedai vos 6,5–9 cm skersmens. Kolekcininkas įsitikinęs, kad jie – ne tik sodo puošmena, bet ir puikiai tinka į kompaktiškas ir spalvingas puokštes vaikams. Gėlynuose jų nereikia rišti prie atramų, nes suformuoja tvirtus stiebus, tinka auginti konteineriuose ir dideliuose vazonuose, o komponuojant puokštes galima sudėti ne po vieną ar tris, bet daugiau ir įvairesnių.

Visų smulkiažiedžių kardelių tvirti ir stangrūs žiedynai, kurie išaugina per 30 žiedų (daugiau nei stambiažiedžiai). Jų aukštis gali būti įvairus – nuo metro iki 1,5 m, nelygu svogūno dydis, dirvožemis, kaip tręšiama, laistoma. L. Adomavičius sako, kad šiuos kardelius patogu transportuoti ir dovanoti įvairiausiomis progomis.

Mūsų kaimyno ir bičiulio latvio selekcininko Jurio Baze sukurtos veislės nepalieka abejingų. Tai labai įvairių spalvų, atspalvių ir formų žiedai: 203 ‘Akacis’, 205 ‘ZaĻumballe’, 223 ‘Malvīne’,

275 ‘Mīļais Melis’, 277 ‘Sapņotājs’.

‘ZaĻumballe’.

‘Malvīne’.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Parengė Rūta Antanaitienė

Leono Adomavičiaus, Antano Markevičiaus ir Rūtos Antanaitienės nuotraukos

2021-09-07

 

 

 

 

kardeliai, kardelių veislės, smulkiažiedžiai kardeliai, kardelių paroda