Ashburn +26,3 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023
Ashburn +26,3 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023

Apie ką Seime galvoja protingi dėdės ir tetos?

2022/12/09


Timui (vardas pakeistas) dvidešimt. Bet tiek jam neduočiau. Pirmą kartą atėjęs, akių į mane nepakėlė. Antrą kartą atvykęs, prisipažino, jog nenorėjo, kad jas matyčiau. Šįkart drąsesnis, nors toks pat vangus ir apatiškas. Turi įpareigojimą dalyvauti elgesį keičiančioje programoje – reikalaudamas pinigų, stumdė mamą. Teistas jau du kartus, dar vienas teismas laukia. Timas mano, kad šį kartą gaus realią bausmę, mat, gatvėje grobdamas rankinę, sumušė senyvą moterį.  

– Bijai? – klausiu.

– Ne, o ko? Brolis sėdi, gal pas jį pateksiu.

Timo brolis vyresnis, sėdi už vagystes ir plėšimus.

– Timai, ar vartoji narkotikus?

– Dabar jau ne.

Tylime ir žiūrime vienas į kitą.

– Iš tikrųjų, tai vartoju. Rūkau. O ką taip matosi?

– Matosi, Timai. Seniai?

– Oi, seniai. Gal aštuoni metai jau.

– Nors ne kartą esu girdėjusi, nuo kokio amžiaus jaunimas pradeda rūkyti žolę, bet kiekvieną kartą man sugniaužia krūtinę ir norisi rėkti iš nevilties. Kaip? Jūs man pasakykite – kaip? Kaip tokio amžiaus – 10–12 metų vaikai įsitraukia į psichiką veikiančių medžiagų vartojimą?

– Pirmą kartą tai brolis pasiūlė, paskui jau ir su draugais rasdavom. Visi dabar žino, kur gauti, kiek kainuoja. Visi aplink vartoja. Aš tai tik rūkau. Ne, dar esam su draugais kažkokių tablečių gavę, tada tai baisu buvo. Pažiūrėjau į draugą ir pamačiau, kad draugo galva pasidarė kvadratinė. Išsigandau, eina sau, daugiau tablečių neėmiau. O ką, jūs, atseit, niekad nebandėt?

– Nebandžiau, Timai, niekad. Turbūt todėl, kad tuomet, kai buvau 12-metė, tais laikais narkotikų vartojimas buvo smerkiamas, nepateisinamas, mums buvo įdiegta, kad narkotikai – blogis.

– Ai, žinau, pasakojo senis toks.

Timas kalba, lėtai rinkdamas žodžius, kartais nutyla, kai kada atrodo, kad jo čia nėra. Vangus, apatiškas. Prieš atsakydamas, tyli, ir man kaskart atrodo, kad nebeatsakys.

– Nerandi žodžių? Ilgai galvoji.

– Nesigalvoja man...

– Gal dėl tos žolės, kaip manai?  

Tyli.

– Pas mane nemažai ateina jaunų žmonių, kurie ką nors vartoja, dažniausiai sako, kad rūko. Jei rūko jau kurį laiką, tai nesimoko, nedirba, kartais kažką svajoja, bet nieko nedaro. Blogėja atmintis, atsiranda depresija, apatija. Arba nerimas, baimė, agresija.

– Gali būti... Bet ne, nes o kodėl Seimas nori bausmes nuimti? Tai, matyt, nieko blogo ta žolė nedaro. Juk ten protingi dėdės ir tetos.

– Ką man pasakyti tam vaikui? Šiandien jau išleidžiu per duris.

– Nes pasakyti, prieš pasakant vaikui (o gal – tūkstančiams Lietuvos vaikų), reikėtų tiems protingiems dėdėms ir tetoms. Tiems, kuriems neberūpi, kas bus su vaikais ir su ateities Lietuva. O gal tiems, kurie tiesiog nesupranta. Už mažo kiekio narkotikų laikymą savo (!) reikmėms baudžiama nebus. Timas man pasakojo, jog tas, iš kurio ima, niekada ir neturi daugiau, kaip tik vieną dozę. Daugiau tiesiog nesinešioja - kam ta rizika. Narkotikų platintojas nesinešioja daugiau nei vieną dozę, o tai yra mažas kiekis, apie kurį bet kada galės pasakyti – „čia tik savo reikmėms“.

Žolės rūkymas itin žalingas paauglių psichikai, kognityviniams procesams ir emocinei būsenai. Mūsų moksleivių (ne)gebėjimai ir prasti rezultatai galimai koreliuoja su žolės rūkymu. Neretas susigundo ir kitomis psichiką veikiančiomis medžiagomis. Jauni žmonės gali likti sužaloti visam gyvenimui – dalis jų niekada nekurs jokios pridėtinės vertės valstybei, nes jų galvos tiesiog negalvos. Dar blogiau – dalis jų parazituos, darys nusikaltimus, engs artimuosius. Labai veiksmingo gydymo nėra. Kol žmogus dar neįnikęs, tol ir suprasti sunku. O kai išsivysto priklausomybė, nedaug kas veikia.

Visų sugaudyti nebus įmanoma – tiek platintojų, tiek vartotojų. Per prievartą siunčiami gydytis, neturės jokios motyvacijos tam, juolab priklausomybė nuo jauno amžiaus veikia ir valią, ir intelektą. Nepaisant sėkmingų sveikimo istorijų, nesėkmingų istorijų ir tragiškų likimų yra daug daugiau.

– Timai, protingi dėdės ir tetos turėtų galvoti apie tai, kad vaikams ir jaunimui nebūtų prieinami narkotikai apskritai. O jei nutiktų taip, kad kas nors siūlytų, tu, Timai, ir kiti tokie vaikai, kaip tu, žinomumėt, jog narkotikai yra blogis ir niekada niekada nereikia jų bandyti. Nė vieno karto, jokioms reikmėms.

Ne, narkotikų dekriminalizavimas, o jų demonizavimas, man regis, būtų protingiau ir valstybei naudingiau. Kad vaikai nuo mažens žinotų, ko jiems niekada nereikia bandyti, žinotų pasekmes ir ugdytų valią atsispirti. Tai šiuo klausimu, – kaip sukurti stiprią narkotikų ir kitų psichiką veikiančių medžiagų prevenciją ir antirek­-lamą, – ir turėtų padirbėti protingi dėdės ir tetos, Timai.

Atleisk man, jeigu jie neišgirs...

 

Psichologė, kognityvinės elgesio terapijos konsultantė Dovilė BUBNIENĖ

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/10/01

Maisto produktų ženklinimas ES: ar vartotojai yra gerai informuoti?

ES taiko pažangią ir sudėtingą maisto produktų ženklinimo sistemą, kuri apima tiek privalomą, tiek neprivalomą informaciją, teiginius apie sveikumą ir tvarumą, taip pat įvairias programas ir logotipus. Europos Audito Rūmai ką tik pradėjo naują aud...
2023/10/01

„East West Agro“ darbuotojams nemokamai skyrė 1,66 proc. įmonės akcijų

Žemės ūkio technikos ir grūdų sandėliavimo įrangos prekybos bendrovė „East West Agro“ su savo darbuotojais sudarė opcionų sutartis, pagal kurias jie nemokamai galės įgyti 1,66 proc. bendrovės akcijų.
2023/10/01

Ūkininkas Nikolajus Dubnikovas: „Būtinas vartotojų supratingumas ir sąmoningumas“

„Kai Lietuvoje atsirado mėsinė galvijininkystė, mes neturėjome didelės, gilios patirties ir istorijos. Tai ne itin buvo susiformavę ir prieškariniu laikotarpiu, o per sovietinį laikotarpį praktiškai nebuvo net galimybės. Tik at...
2023/10/01

Prieškario Kalvarija: Šv. Uršulės atlaidai ir didžiausias jomarkas apskrityje

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą mieste buvo įsikūrusios stambiausios apskrities įmonės. Prašmatniose kareivinėse stovėjo caro kariuomenės pulkai. Buvo milžiniškas kalėjimas, kuriame 1905 m. kalėjo sukilėliai. Tarpukaryje į didžia...
2023/10/01

Ištikus insultui tėra vienintelė auksinė valanda

„Paskaičiuota, kad per kiekvieną uždelstą minutę iki krešulio pašalinimo ar ištirpdymo žūsta 2 mln. neuronų. Tad svarbi kiekviena minutė. Mūsų Insulto gydymo centre atliekami insulto simuliacijos mokymai padeda tobulėti ...
2023/10/01

D. Tuskas: antivyriausybiniame mitinge Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių

Varšuva, spalio 1 d. (AFP-BNS). Lenkijos opozicijos lyderis Donaldas Tuskas, sekmadienį kreipdamasis į minią sostinės centre, sakė, kad į antivyriausybinį mitingą Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių.
2023/10/01

Kokybiškiausios jautienos receptas – ūkininkų patirtis plius mokslo inovacijos

Skanaudamas sultingą jautienos kepsnį retas šios rūšies mėsos mėgėjas susimąsto, kiek daug ne tik žmogaus darbo, bet ir mokslo žinių tuo metu yra jo lėkštėje. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) veik...
2023/10/01

Šv. Juozapo globos namuose išskirtinius patiekalus ruošia žinomas virtuvės šefas

Panevėžys (JP.lt). Itališka lazanija, troškinta jautiena, kepta kalakuto filė, įvairūs padažai, bulvių košė su natūraliu pienu ir sviestu, špinatų sriuba, salotos, cepelinai, naminė gira – štai tokiais ir k...
2023/10/01

Apžiūrėkime rūsius: ar tikrai bulvės saugios?

Laukuose daugiausia liko tik šalnų nebijančios daržovės, likusios jau baigiamos krauti sandėliuose, kur ir liks žiemoti. Vis tik apsaugotos nuo šalčių ne visada daržovės ilgesnį laiką išlieka sveikos. Pavyzdžiui, bulves gali p...