Ashburn +0,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 28 Sau 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn +0,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 28 Sau 2023

Geriausi mokytojai – širdis ir patirtis

2023/01/09


Pas septyniasdešimtmetę Vladę Mišeikienę apsilankėme iškart po iškilmingo Plungės krašto tautodailininkų parodos uždarymo Kultūros centre. Joje savo paveikslus pristatė ir Vladė. Tačiau plungiškę galima išvysti ne tik šalia molberto, teptuku dailinančią vieną ar kitą gamtos vaizdą, bet ir su popieriaus lapu ir plunksna, dėliojančią posmus apie pačios išgyvenimus bei patirtis, sėdinčią prie audimo staklių bei mezgančią. „Jei nieko neveikčiau, nudurnėčiau“, – juokėsi Vladė.

Užauginus vaikus – laikas sau

Prie meno Vladę traukė visą gyvenimą, tačiau vis nebūdavo tam laiko – moteris pasakojo dirbusi per du darbus, kad nieko nestigtų trims jos vaikams.

„Kada tu tepliosi, kai namuose du sūnūs ir dukra. O dar darbas. Plėšydavausi už du, kad kapeiką namo parneščiau. Iš vyro mažai naudos buvo. Galima sakyti, kad viena pati vaikus užauginau ir į gyvenimą išleidau. Vargau. Ir tik užauginusi atžalas radau laiko sau“, – apie nelengvą gyvenimą pasakojo plungiškė.

Tapybai ji yra atsidėjusi bemaž du dešimtmečius. O koks buvo pirmasis Vladės paveikslas ir ar jis išliko iki šių dienų, primindamas apie kūrybos kelio pradžią? Plungiškė puikiai prisimena, kad pirmąjį savo paveikslą sudėliojo iš smulkių stiklo šukių.

„Vieną dieną užsimaniau turėti savo kūrybos paveikslėlį ir sėdau jo daryti, – prisiminė Vladė. – Tik kažkodėl „piešti“ jį sugalvojau iš smulkių stikliukų. Išdėliojau gamtos peizažą ir briedį ar elnią. Kažkoks hibridas nulinkusia galva gavosi.“

Vėliau plungiškė ėmė į rankas teptuką ir sėdo prie molberto. Paveiksluose – gamta įvairiais metų laikais.

Kritiškai į savo kūrybą vertinanti tapytoja sakė, jog piešia tai, ką moka. „Nemoku aš tų visokių namukų ar kitokių baibokų keverzoti, todėl tapau, kas išeina“, – juokėsi Vladė ir pridūrė esanti gamtos vaikas, todėl gamtos vaizdų tapymas jai – mieliausias.

Vladė Tautodailininkų sąjungos narė nuo 2009-ųjų. Savamokslė, daug metų tapė taip, kaip suprato. Prieš kokius penketą metų žinių ėmusi ieškoti interneto platybėse. „Pasižiūriu „YouTube“ visokių pamokų, patarimų ir iškart pati matau, kaip patobulėja mano paveikslai. Ko tik ten nėra tam internete. Va ir šituos kaip pasidaryti, radau „YouTube“, – į du katinus, padarytus iš laikraščių, rodė pašnekovė ir prisiminė sykį patarimų prašiusi ir vieno dailininko iš Telšių. Bet kur tau jų sulauksi – niekas nenori dalintis profesinėmis paslaptimis. Viena, ką plungiškei pavyko iš to dailininko ištraukti, buvo tai, kad drobę dar prieš aptraukiant reikia sušlapinti.

Labiausiai patinka tapyti žiemos vaizdus

Tačiau geriausi mokytojai, ko gero, yra širdis ir patirtis. Pasak plungiškės, kurti ją įkvepia gamta. Galbūt todėl, kad moteris gimusi gegužės mėnesį, kuomet sužaliuoja miškai, augalai pasipuošia gražiausiais žiedais, pievose ima ganytis gyvuliai. O galbūt dėl to, kad ji užaugo apsupta nuostabios gamtos vaizdų.

Plungiškę Vladę Mišeikienę tapyti įkvepia gamta.

„Per mūsų kaimą Varnių pusėje tekėjo sraunus Rešketos upeliukas. Visur aplink miškai. Atsimenu, kaip girdėdavau čiulbančius paukščius. Visai šalia augo aukštas klevas, kuriuo karstydavomės būdami maži. Nuo mažų dienų grožėdavausi kas sezoną besikeičiančioms medžių lapų spalvomis. Tas gamtos grožis ir įkvėpė mane kurti“, – į prisiminimus nusikėlė tapytoja, pasidžiaugdama, kad gamtos grožis ją lydi visą jos gyvenimą, mat ir dabar Vladė gyvena nepaprastoje vietoje – buvusiame Oginskių rūmų sargo name, pro kurio langus veriasi nuostabūs Plungės parko vaizdai. Nemažai jų, net ir patį namelį, tapytoja perkėlė ant drobės.

Plungiškės kūryba yra apkeliavusi ne vieną parodą. Prieš keletą metų V. Mišeikienės paveikslai pelnė trečiąją vietą Lietuvos liaudies dailės konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“ Telšių apskrityje.

Moteris į kūrybą daugiausia pasineria žiemą, kuomet mažiau kitų darbų. Jai labiausiai ir patinka tapyti  žiemos grožį.

Mėgsta ir kitus kūrybinius darbus

Gamtos motyvų galima pamatyti ir tautodailininkės austuose kilimėliuose. Austi plungiškė išmoko lankydama audėjų klubo užsiėmimus, į kuriuos ją atvedė noras pasižmonėti, ištrūkti iš namų ir pabendrauti su bendraminčiais.

„Per savaitę kelis kartus vyksta audimo veiklos. Skubu į kiekvieną, nes smagu išeiti. Nieko ypatingo nenuaudžiu, bet šis amatas man patinka“, – pasakojo Vladė, rodydama pačios išaustus kilimėlius.

Nespėjus atsidžiaugti jais, moteris ištraukė didžiulį maišą ir garsiai sušuko: „Rinkis! Kokios patinka, tas ir imk!“ O maiše – įvairiaspalvės megztos kojinės-šliurės. Vienos dailiausiais raštais išmargintos, kitos įvairiai išdekoruotos.

Meniškos sielos Vladė savo kūrybą išliejusi net ant sienos, kurią savo rankomis išklijavo akmenukais, o vėliau, nusibodus, dalį jų paslėpė po glaistu, sienoje suformuodama mažas nišas žvakelėms. Ši dekoracija namams suteikia ypatingo jaukumo, ypač kai sutemus moteris užsikuria nedidelį židinuką, užsidega žvakeles.

Tautodailininkės kūrybos lobyne – ir daugybė eilėraščių. Dalis jų sugulė į jos knygelę „Gyvenimo linijos“, kurią moteris iliustravo savo pačios paveikslų nuotraukomis. „Posmuose mano meilės istorijos, nuotykiai. Juk ir romaną esu pradėjusi rašyti, bet nežinau, ar užbaigsiu. Gal kada. Jame – irgi mano gyvenimas, tik pasakojamas per sukurtą personažą“, – atskleidė pašnekovė. Ir pridūrė turinti viltį kada nors išleisti ir šį romaną, tačiau tai kainuoja. Viskam nelieka pinigų.

Bet didžiausia aistra ir hobis – tapyba, bet galvoje kirba daugybė dar neįgyvendintų idėjų, kurių nors dalį moteris norėtų paversti realybe.

 

Šaltinis: ZemaicioLaikrastis.lt

Dalintis

2023/01/28

Valstybė smūgiuoja veislininkystei – atsikrato įmonių

Veislininkystės įmonių privatizavimą žemdirbių atstovai vadina istorine klaida ir pabrėžia, kad nacionalinę veislininkystę žlugdyti gali tik labai netoliaregiška valdžia. Šioms įmonėms aukciono plaktuku mojavo dar ankstesnės kadencij...
2023/01/28

Braškių pilkojo puvinio sukėlėjo kontrolė eteriniais aliejais

Pastaruoju metu eteriniai aliejai ir ekstraktai tiriami kaip viena iš priemonių, siekiant sumažinti pesticidų naudojimą augalų apsaugos srityje. Alternatyvios priešgrybinės medžiagos yra svarbios ekonominiu atžvilgiu itin žalingų pat...
2023/01/28

Tarptautinį narkotikų gabenimo verslą organizavusiam panevėžiečiui – teismo nuosprendis

Daugiau kaip 300 kg kokaino neteisėtą gabenimą jachta organizavusiam ir beveik 760 kg kanapių dervos pervežimą iš Ispanijos į Rusiją koordinavusiam piliečiui E. M. skirta galutinė 13 metų laisvės atėmimo bausmė.
2023/01/28

Žalumynai ant palangės: nestandartiniai sprendimai

Žalumynų ant palangės galima užsiauginti ir taip, kad jie puoštų namus – tarkim, svogūnų laiškų saldaininėje su akmenukais. Salotoms galima suteikti antrą gyvenimą, o imunitetą sustiprins ir švieži morkų lapeliai.
2023/01/28

Trąšų rinka: ar po sunkių 2022-ųjų galime tikėtis geresnių 2023 metų?

Praėjusieji metai trąšų rinkai buvo sudėtingi. Įtampa dėl kylančių kainų rinkoje buvo jaučiama jau 2021-ųjų pabaigoje. O 2022 m. vasarį, prasidėjus karui Ukrainoje, situacija tapo dramatiška. Agroverslo bendrovės „Agrochema&ldq...
2023/01/28

Lietuviškos simfonijos pradininką primena viena Plungės gatvė

Juozas Žilevičius – vargonininkas, kompozitorius, pedagogas, choro dirigentas, muzikologas, kultūros veikėjas. Simfonija f-moll, kuri buvo parašyta 1919 m., o po kelerių metų atlikta Kaune – laikoma pirmąją lietuviška sim...
2023/01/28

Ūkininkavimas – perspektyvus verslas

„Nepamenu, kiek tada man buvo metų, dar nedaug, tėvų draugų ūkyje padėjau rinkti akmenis. Nusibodo man tas darbas ir nusprendžiau eiti namo, pareikšdama: „Būsiu ūkininkė, bet akmenų nerinksiu. Ūkininke tapau, bet akmenis vis tie...
2023/01/28

Tėvų ir vaikų santykiai: atviri klausimai bei pagarbus klausymasis atrakina ir labai surūdijusią spyną

Kristina su vyru augina 4 vaikus, vyriausiam dabar 16 metų, o jauniausiam – 7-eri. Baigusi finansų mokslus ir ne vienerius metus dirbusi projektų vadove, šiuo metu moteris vis giliau neria į sritį, susijusią su vaikais. Ji antrus metu...
2023/01/28

Pusryčiai – hamletiškas klausimas

Valgyti pusryčius ar nevalgyti? Tokios mintys aplanko bent pusę mūsų ryte. „Pusryčius suvalgyk pats“, – teigia patarlė, o jai pritaria ir šiuolaikinė dietologija. Kai reikia skubiai nuspręsti, ką valgyti, o laikrodis rodo,...