Ashburn +5,4 °C Stiprus lietus
Šeštadienis, 25 Kov 2023
Ashburn +5,4 °C Stiprus lietus
Šeštadienis, 25 Kov 2023

Gyvulininkystė

 • Europoje vėl išniro galvijų kempinligė

  Apie šią ypač pavojingą ligą Europos galvijų augintojai buvo beveik pamiršę. Tačiau šiomis dienomis galvijų kempinligė (galvijų spongiforminė encefalopatija – GSE) buvo nustatyta Pietų Olandijoje, tiriant skerdeną iš vieno ūkio.
 • SAZ – galutinis nuosprendis?

  Perdirbėjams drastiškai mažinant pieno supirkimo kainas, valdžia kepa teisės aktus, kurie artina bet kokius gyvulius auginančių ūkių galą – Seimas panaikino sanitarinės apsaugos zonoje (SAZ) galimą didesnę kvapų, triukšmo koncentraciją ir sudarė sąlygas įtampai tarp gyventojų ir gamybos įmonių augti. Dabar ruošiamas na...
 • Beveik dešimtmetį Lietuvoje pasireiškiantis afrikinis kiaulių maras neužleidžia pozicijų

  Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) duomenimis, nuo 2014 metų, kai Lietuvoje pirmą kartą diagnozuotas afrikinis kiaulių maras (AKM), šalies ūkiai neteko beveik 78 tūkstančių kiaulių, o miškuose AKM nustatytas beveik 8,3 tūkstančiams šernų. Virusas, nuo 2014 metų įsitvirtinęs šalies šernų populia...
 • Pienas: baltasis auksas ar juodas kapo akmuo?

  Rytoj, trečiadienį, Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) renkasi trišalės Pieno tarybos nariai. Remiantis oficialiu pranešimu, ji šaukiama dėl padėties pieno rinkoje ir mažėjančių jo supirkimo kainų. Ministras Kęstutis Navickas rėžia: „Pokyčiai pieno rinkoje neturi gulti vien ant ūkininkų pečių. Jei ir toliau mažės pieno sup...
 • Kiaulininkystės ūkis dukart skendėjo liepsnose

  Kiaulininkystės ūkis Vokietijoje, Žemutinėje Saksonijoje, liepsnų buvo apimtas du kartus – praėjusį ketvirtadienį ir sekmadienį. Žmonių aukų išvengta, tačiau nuostoliai – milijoniniai.
 • Faktinis Europos gyvulininkystės ūkių dydis

  Europos regionai ganėtinai skirtingi, ūkių siūloma maisto produktų įvairovė labai plati. Todėl apibrėžti gyvulininkystės ūkių vidutinį dydį keblu – nelygu su kuo lyginsime. Apie tai įdomų straipsnį paskelbė „European Livestock Voice“.
 • Dėl sanitarinių apsaugos zonų įregistravimo

  Seimas 2022 m. gruodžio 23 d. priėmė Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo pakeitimus. Jais dvejiems metams pratęsta galimybė ūkio subjektams įregistruoti sanitarinės apsaugos zonas (SAZ), atliekant poveikio visuomenės sveikatai vertinimą ir Nekilnojamojo turto registro tvarkytojui pateikiant teritorijų įregistravimą patvirtinančius dokume...
 • Valstybė smūgiuoja veislininkystei – atsikrato įmonių

  Veislininkystės įmonių privatizavimą žemdirbių atstovai vadina istorine klaida ir pabrėžia, kad nacionalinę veislininkystę žlugdyti gali tik labai netoliaregiška valdžia. Šioms įmonėms aukciono plaktuku mojavo dar ankstesnės kadencijos valdantieji „valstiečiai“, o dabartinė konservatorių, liberalų ir „laisviečių&l...
 • Hidroponinė technologija galvijų ūkiuose – mažesnės sąnaudos ir aukštesnė kokybė

  Europos politikai sutaria, kad esant dabartinei situacijai būtina siekti, jog Europos maisto sistema taptų kuo tvaresnė ir atsparesnė būsimoms krizėms, o tai galima pasiekti bendradarbiaujant verslui ir mokslininkams. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) mokslininkų vadovaujama ir dešimt partnerių sutelkusi Europo...
 • Pateikė pieno gamintojams aktualią informaciją

  Žemės ūkio duomenų centras (buv. Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras) paskelbė pieno gamintojams aktualią informaciją – lapkričio mėnesio duomenis apie vidutines bazinių rodiklių pieno kainas pagal pristatymo kainą ir grupes.
 • Bendras siekis suvienijo tris kartas

  Naujovėms ir pokyčiams atviras senelio Algirdo Jono, jo sūnaus Tomo ir vaikaičio Žygimanto Baublių ūkis praėjusiais metais Druskininkų savivaldybėje vykusiame konkurse „Metų ūkis 2022“ buvo įvertintas pirmąja vieta. Žengti pirmyn druskininkiečius skatina meilė žemei ir gyvuliams.
 • Žvilgsnis į gruodį: vidutinės pieno supirkimo kainos ir kiek supirkta pieno

  Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC) pateikė informaciją apie 2022 m. gruodžio mėn. vidutines žalio pieno supirkimo kainas bei supirktą kiekį. Supirkimo kaina palyginti su lapkričiu buvo apie 6 proc., bet beveik penktadaliu didesnė nei tuo pat metu prieš metus. Šiek tiek sumenko ir pieno supirkimas.
 • Mirtis „Genetiniams ištekliams“

  Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) Vyriausybei pateikė siūlymą iki birželio perduoti Turto fondui UAB „Genetiniai ištekliai“, besirūpinančią genofondinių Lietuvos juodgalvių bei Lietuvos vietinių šiurkščiavilnių avių išsaugojimu ateities kartoms. Tai padarius atsivers kelias parduoti bendrovę privatiems investuo...
 • Pasaulio mokslininkai išreiškia paramą gyvulininkystei

  Jau 660 mokslininkų iš viso pasaulio universitetų ir mokslinių tyrimų institutų pasirašė svarbią tarptautinę deklaraciją. Sąrašas dar nėra baigtinis. Savo parašais mokslininkai patvirtina esminę gyvulininkystės reikšmę tvarioje maisto sistemoje.
 • Ispanijos vilkai ne sotesni nei mūsiškiai

  Nežinia kiek tai paguodžia, tačiau Lietuvos ūkininkai, kenčiantys nuo vilkų išpuolių, yra ne vieni – Ispanijoje šie ES aplinkosaugininkų globojami grobuonys su kiekviena diena darosi vis įžūlesni.
 • Ministras atsiprašė ūkininkų dėl apgailėtinos padėties

  Karvučių produktyvumą kontroliuojantys ūkininkai tapo apgailėtinos situacijos įkaitais, ir jiems nesvarbu, kad dėl to kaltos praeityje susiklosčiusios aplinkybės. Tiriamųjų pieninių veislių gyvūnų bandų gali sumažėti perpus.
 • Pieno supirkimas iš pieno gamintojų ir 2022 m. sausio–lapkričio mėn. mokama kaina

  VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro tvarkomos Pieno apskaitos informacinės sistemos (ŽŪIKVC PAIS) duomenimis, patvirtintos pieno supirkimo įmonės pernai per 11 mėn. supirko šiek tiek daugiau pieno nei 2021 m. per tą patį laiką. Tačiau lapkričio mėnesio rodiklis – prastesnis nei ankstesniais metais.
 • Režisierių ir lėlininką paviliojo ūkininko dalia

  Profesionalus lėlių teatro ir renginių režisierius, televizijos operatorius Mindaugas Gudelis su šeima prieš ketverius metus gyvenimą ir darbus Klaipėdoje iškeitė į ūkininkavimą Balėnų kaime (Mažeikių r.). M. Gudelis tvirtino, kad kardinaliais pokyčiais nenusivylė: kaime gerai jaučiasi ir jis pats su žmona Grasilda, ir dvi j...
 • Aretas – Lietuvoje jauniausias triušininkų asociacijos narys

  Pakruojo r. Jovarų kaime gyvenantis šešiolikmetis Aretas Stankūnas ir jo tėvai Aušra ir Tomas Stankūnai, kurie užsiima žemės ūkiu, džiaugiasi gražuoliais žinomų veislių triušiais. Ilgaausius augina moksleivis Aretas, jauniausias Lietuvos veislinių triušių augintojų asociacijos (LVTAA) narys.
 • Avių ir ožkų augintojai vis dar nenoriai registruoja kergimus

  Galvijų, kiaulių, avių, ožkų ir arklinių gyvūnų veisimas ekonominiu ir socialiniu požiūriu užima strateginę vietą Sąjungos žemės ūkyje ir juo prisidedama prie Europos Sąjungos kultūros paveldo. Veislininkystėje kilmės duomenys yra patys svarbiausi, taip pat ir ūkio lygmenyje priimant sprendimus.
 • Naujos prevencinės galimybės: kaip išvengti vilkų daromos žalos?

  Lietuvoje augant vilkų populiacijai iškyla vis didesnė rizika patirti jų daromą žalą ūkiniams gyvūnams. Geriausia priemonė išvengti plėšrūnų žalos – prevencinės priemonės, teigia Žemės ūkio ministerija (ŽŪM). Ji atkreipia dėmesį, kad Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiame plane numatytos ...
 • Prašo vetuoti Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo pakeitimus

  Pristatydama Lietuvos žemės ūkio tarybos (LŽŪT) kreipimąsi į Prezidentą Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija (LŽŪBA) pažymi, kad ši Vyriausybė, kaip jokios kitos iki tol, nustatydama įvairius suvaržymus, apmokestinimus, ribojimus, draudimus ir kt., žemės ūkį įstūmė į paraštes, nors turėtų būti priešingai.
 • Neteko beveik šimto avių

  Gruodžio 21-osios, antradienio, rytą Svėdasų seniūnijoje, Auleliuose, ūkininkaujantis Stasys Pikčiūnas atidaręs tvarto, kuriame laikė avis, duris buvo šokiruotas – tvarte buvo tiesiog kalnas negyvų avių. „Anykštai“ ūkininkas sakė, kad į jo tvartą įlindo vilkas, kuris papjovė tris avis, o kitos išgąsdintos ...
 • Patobulino Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymą

  Seimas, atsižvelgdamas į gyventojų prašymus, priėmė Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo pataisas, subalansuodamas gyventojų ir ūkio subjektų interesus.
 • Po daugiau nei 4 metų – AKM atvejis Čekijoje

  Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) praneša, jog Čekijoje, netoli sienos su Lenkija, buvo aptiktas afrikiniu kiaulių (AKM) maru užsikrėtęs šernas, kuris buvo nutrenktas autoįvykio metu.
 • Ilgą bei sveiką gyvūno gyvenimą lemia geras imunitetas – kaip jį stiprinti?

  Atėjus žiemai dažniau serga ne tik žmonės, bet ir augintiniai, ūkiniai gyvūnai. Gerą sveikatą padeda išlaikyti stiprus imunitetas. Tai organizmo apsaugos būdas, kurio pagrindinė užduotis – apsaugoti organizmą ir apsiginti nuo viso to, kas jam genetiškai svetima.
 • Norėjo didesnės paramos – liko prie suskilusios geldos

  Mėsinė galvijininkystė Lietuvoje yra ant bangos: daugėja grynaveislių ir mišrūnų galvijų, plečiasi juos auginančių ūkininkų gretos, auga pajamos iš šios žemės ūkio šakos. Tačiau mėsinių galvijų augintojai pastebi, kad šis augantis sektorius nebetenka valstybės dėmesio, paramos ir dažnai yra paliekamas likimo va...
 • Keičiasi apmokėjimas už galvijų pasus ir arklinių šeimos gyvūnų tapatybės nustatymo dokumentus

  Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras (ŽŪIKVC) praneša apie pokyčius, aktualius galvijų ir arklinių gyvūnų laikytojams. Nuo gruodžio 15-osios keičiasi apmokėjimas už galvijų pasus ir arklinių šeimos gyvūnų tapatybės nustatymo dokumentus.
 • Kaime miestietę užbūrė ožkos

  Jurgita Briunienė į Kvietkinės kaimą Kalvarijos savivaldybėje atsikraustė 2017 metais. 40 metų ji gyveno Marijampolėje. „Aš – miestietė. Kaimiškų darbų niekada nedirbau“, – prisipažįsta. Dabar Jurgita plečia savo ožkų bandą, svajoja apie ožkų pieno pelėsinio sūrio gamybą, žada pakviesti į degustacijas.
 • Paramos išmokos už pasėlius ir ūkinius gyvūnus

  NMA gruodį pradės mokėti nacionalinės paramos už pasėlius ir ūkinius gyvūnus išmokas. Lapkričio 28 d. žemės ūkio ministro įsakymu patvirtinti 2022 metų pereinamojo laikotarpio nacionalinės paramos už pasėlius ir ūkinius gyvūnus išmokų dydžiai. NMA išmokas pradės mokėti nuo gruodžio mėnesio.
 • Mėsinių galvijų augintojai: viltis miršta paskutinė

  Lazdijų rajone nemažai mėsinių galvijų augintojų. Vieni jų – Dovilė ir Ignas Zilinkai iš Lazdijų rajono Būdviečio seniūnijos Dervinių kaimo. „Auginame mišrūnus“, – patikslina Dovilė. Nors supirkimo kainos ūkininkų niekada per daug nedžiugino, jie rankų nenuleidžia, vis dar tikisi sulaukti geresnių laikų. Nusipirkome 10 veršelių už mieste sutau...
 • Strasbūre nutarta vilkų problemą spręsti iš esmės

  Europos Parlamentas (EP) po ne vienerius metus trukusių diskusijų pripažino, kad visoje Europos Sąjungoje (ES) yra būtina reguliuoti stambiųjų laukinių mėsėdžių – rudųjų lokių, vilkų ir Eurazijos lūšių – populiaciją, nes dažnėja šių žvėrių išpuoliai ne tik prieš ūkinius gyvūnus, bet ir prieš žmones. Rezoliucija, nurodanti kitoms ES institucijom...
 • Ūkininkės gyvenimą užvaldė sūriai

  Prienų rajono ūkininkė Rūta Aliukonienė pripažinto skonio varškės ir fermentinius sūrius gamina tik iš išskirtinės kokybės, riebaus ir baltymingo džersių veislės karvių pieno. Moters nuomone, kokybiški produktai – smulkių ūkių išlikimo sąlyga ir pranašumas prieš didžiuosius prekybos tinklus. Sūrininkei džersių veislės karvutės pačios geria...
 • Pieno ūkyje reikia dirbti ne su šakėmis...

  „Pienininkystės ateitis – modernios fermos, išmaniosios technologijos ir įdarbintas intelektas, – sako Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Skuodo skyriaus vadovas ir agroverslo ekspertas Kazimieras Jucevičius, – bet kokio dydžio ūkis bus pelningas, jei pieninės veislės galvijai bus parinktos genetikos, kontroliuojamo produktyvumo, ūkininkas rūpinsi...
 • Vytautas Barkauskas: LMGAGA ateina talkon ūkininkui

  Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacija (LMGAGA) įsikūrė prieš 27 metus, o jos narių Lietuvoje – daugiau negu 600. Mėsinių galvijų entuziastai augina apie 200 tūkst. galvijų. LMGAGA prezidentas Vytautas Barkauskas su „Ūkininko patarėju“ pasidalijo mintimis apie asociacijos pradžią, perspektyvas, jos narių problemas ir lūkesčiu...
 • Ką turi žinoti pieninių veislių karvių augintojai

  Jau kitąmet prasidėsiantis naujasis finansinis periodas žada nemažai pokyčių. Pieninių karvių sektoriui skiriamos susietosios paramos dydis sieks 7,54 proc. viso tiesioginių išmokų voko (daugiau kaip 50 proc. visos susietosios paramos), o vidutinė metinė lėšų suma, skiriama už jas, padidės nuo 34,3 mln. Eur iki 45,4 mln. Eur – net 32,4 proc. (pa...
 • Septynios kiaulės krito nuo AKM

  Šaukėnų miestelyje (Kelmės r.), nekomerciniame ūkyje prieš keletą dienų nustatytas Afrikinis kiaulių maras (AKM). Informaciją redakcijai pateikė Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT). Šaukėnų miestelio gyventoja nuosavame ūkyje, pasak jos, savo reikmėms laikė septynias penimas kiaules. Lapkričio 3-ąją moteris pastebėjo, kad dvi ki...
 • Giriasi nebūtais dalykais

  Daugiau dėmesio smulkiesiems ir jauniesiems ūkininkams... su prastomis ŽŪM žiniomis apie gyvulių vertę. „Žemės ūkis negali būti įstrigęs praėjusiame amžiuje – keičiasi geopolitinė situacija, daugėja klimato problemų, auga vartotojų lūkesčiai. Prisitaikyti prie šių iššūkių, prie Europos žaliojo kurso tikslų, atsižvelgiant ir į apsirūpinimo mai...
 • Ūkininkauti padeda robotai ir... optimizmas

  Tauragės rajono Žygaičių seniūnijos Ruikių kaime nuo 2014 metų ūkininkaujantis Paulius Macas su žmona Agne Maciene ir tėvais laiko 250 pieninių galvijų bandą. Moderniame ūkyje karves melžia, mėšlą šalina, pašarus stumdo robotai. Ateityje robotas gyvulius ir pašers. Ūkininkas Paulius Macas nuolat domisi naujovėmis, stengiasi ūkininkauti mod...
 • Bezdančių karvių nereikia – auginsime svirplius!

  Lietuvoje tuštėja gyvulių tvartai, viena po kitos kabinamos spynos ant fermų durų, tačiau į gyvulininkystę nutaikytos dar aštresnės strėlės. Užsienio ekspertai rekomenduoja užkarti daugiau mokesčių mūsų žemės ūkiui – apmokestinti trąšas, gyvulius ar jų išskiriamą metaną. Jie siūlo imti pavyzdį iš pienininkystės lyderės pasaulyje Naujosios Zeland...
 • Melžimo aparato skleidžiamas garsas – nėra viešosios rimties trikdymas

  Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) nutraukė administracinio nusižengimo teiseną atnaujintoje administracinio nusižengimo byloje, kurioje V. V. K. pagal Administracinių nusižengimų kodekso (ANK) 488 straipsnio 1 dalį nubaustas 20 Eur bauda už tai, kad 2021 m. gegužės 11 d. apie 6.10 val., ryte, šalia esančio kaimynų gyvenamojo namo, pievoje me...
 • Padžiovė spyną

  Pieno fermos durys užvertos dar viename ūkyje. „Jei valstybė nepakeis požiūrio į žemės ūkį – jo tiesiog neliks, – sako ką tik pienininkystės atsisakęs Kėdainių r. ūkininkas Zigmas Ričkus, – kas ketveri metai keičiasi įstatymai ir prioritetai. Pieno ūkyje turi dirbti 24 val. per parą, 7 dienas per savaitę, o tikrintojų – nesibaigiančios voros. V...
 • Gaišenų tvarkymą valstybė pamiršo

  Valstybei neskiriant pakankamai lėšų gyvulių gaišenų utilizavimo subsidijoms, gerokai pakilo jų tvarkymo paslaugų įkainiai – ūkininkai pasijuto įsprausti į kampą: norėdami pagal nustatytus reikalavimus tvarkyti gaišenas, jie turi mokėti keletą kartų brangiau. „Biovast“ įmonė. Grėsmė ūkio išlikimui „Jei už kritusios avies utilizavimą reik...
 • Kooperatyvo dar nėra, bet kooperacija sėkmingai veikia

  Rietavo savivaldybės Lėgų kaime su sūnumis Ramūnu ir Stasiu ūkininkaujantis Stanislovas Jurkus tvirtai įsitikinęs, kad ūkininkus išgelbėti gali tik kooperacija. Šį savo teiginį jis patikrino praktikoje, kai su kitais ūkininkais įkūrė iki šiol sėkmingai dirbančią ŽŪKB „Pieno gėlė“. Tuo pačiu keliu pasuko ir jo sūnus Ramūnas. Jau treti metai, kai ...
 • Kviečiame teikti paraiškas dėl investicijų ūkinių gyvūnų biosaugai užtikrinti

  Nuo 2022 m. rugsėjo 26 d. iki 2022 m. spalio 31 d. renkamos paraiškos dėl paramos ūkinių gyvūnų užkrečiamųjų ligų ir su jomis susijusių pasekmių prevencijai. Tai jau antrasis š. m. kvietimas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Parama investicijoms į prevencinę veiklą, kuria siekiama sumažinti galimų gaivalin...
 • Pieno ūkį pakeis žemės nuoma

  „Turėjau 17 melžiamų karvių, visas išpardaviau artimiausių kaimų gyventojams, – „Ūkininko patarėjui“ sako Giniūnų k. (Prienų r.) ūkininkas Jonas Kazlauskas, – dabar fermoje liko keletas kiaulių, pulkelis vištų. Liko trys mėnesiai iki įsipareigojimų už paramą pabaigos, tada atsisakysiu viso ūkio, pasiliksiu tik žemės nuosavybę.“ „Ūkininkaut...
 • Daugiau nebeskirti subsidijų gyvulininkystei!

  Atsiprašau. Iškart perspėju, kad teksto pavadinimas neišreiškia mano nuomonės. Tai Europos piliečių iniciatyvos esmė. Pavasarį Europos Komisija (EK) užregistravo piliečių iniciatyvą „Užbaikime skerdimo amžių“. Tarptautinės kampanijos organizatoriai tariasi žinantys kelią, kaip sustabdyti pandemijas, visuotinį atšilimą, miškų naikinimą, vandenynų...
 • Ankstyvasis karvių veršingumo nustatymas iš pieno – tvaru ir ekonomiška

  Jau ne vienerius metus UAB „Pieno tyrimai“ laboratorijoje atliekamas ankstyvasis karvių veršingumo nustatymas iš pieno mėginio. Tačiau matome, kad apie šį tyrimą žino ne visi pieno gamintojai. Todėl norime dar kartą priminti apie galimybę taupyti ne tik ūkio finansus, bet ir brangų ūkininko laiką. Ši paslauga aktuali auginantiems ne tik pieniniu...
 • Mėsiniai galvijai: paroda, aukcionas, degustacija

  LIETUVOS MĖSINIŲ GALVIJŲ AUGINTOJŲ IR GERINTOJŲ ASOCIACIJA Kiek vėliau žemės ūkio ministro 2001 m. balandžio 5 d. įsakymu asociacija tapo pripažinta veislininkystės institucija ir jai suteikta teisė ruošti ir vykdyti veislininkystės programas, pildyti kilmės knygas ir registrus, išrašyti kilmės pažymėjimus. Įvairiais laikotarpiais asociacijos p...
 • Avis ne tik aprengs, pamaitins, bet ir sušildys

  Lietuvos avių augintojų asociacija Praėjusį šeštadienį, rugsėjo 10 d., UAB „Genetiniai ištekliai“ (Radviliškio r., Pavartyčių k.) buvo surengta dešimtoji specializuota avininkystės paroda „Avis aprengs ir pamaitins“. Kalbėtojai sakė – per patį energijos brangymetį visiems prireiks šiltų vilnonių kojinių, pirštinių ir kailinių, todėl avis visus ...