Ashburn -2,7 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 4 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn -2,7 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 4 Vas 2023

Kaip tinkamai paruošti terasą žiemai?

2022/12/05


Praėjęs šiltasis sezonas jaukiai leidžiant vasaros vakarus terasoje virto maloniais prisiminimais, kuriuos po kelių mėnesių bus galima pakartoti. Ką daryti, kad per žiemą terasa neprarastų savo estetinės išvaizdos, atrodytų tokia pat nauja, kokybiškai įrengta ir viliotų leisti laiką joje?

Ar verta ją plauti, jei atvėsus orams bus nenaudojama, jei ją nuolat veiks rudens ir žiemos krituliai?

Ar privaloma medines terasos lentas impregnuoti, alyvuoti ar kitaip apdirbti, ar šį darbą verčiau palikti pavasariui?

Ar reikia terasą žiemai dengti specialia danga, plėvele, tentu ar kitu apsauginiu dangalu?

Į šiuos ir kitus terasų savininkams iškylančius klausimus atsakysime šiame straipsnyje.

Terasų centro koncepciją vystanti įmonė apie terasų įrengimą ir priežiūrą žino kone viską ir maloniai dalijasi ekspertų žiniomis. MDS terasos atstovo teigimu, bent minimalus tinkamas terasos paruošimas žiemai pavasarį atsipirks su kaupu. Tad nenumaldomai artėjant žiemos sezonui verta investuoti laiko ir energijos į kelis pagrindinius terasos paruošimo žingsnius.

„MDS terasos“ vadovas Tomas Sakalauskas pataria nepamiršti pasirūpinti savo terasa po aktyvaus jos eksploatavimo laikotarpio. Juk po kelių mėnesių, pašvietus pavasarinei saulei, terasos vėl prireiks. Nuo ko vertėtų pradėti terasos paruošimo žiemojimui darbus ir ko tam prireiks?

Inventoriaus sandėliavimas

Pirmas žingsnis prieš ruošiant terasą žiemai – tai daiktų, kuriais džiaugėmės vasaros sezono metu, sandėliavimas. Patartina nepalikti terasoje žiemoti lauko baldų, kepsninių, vazonų, žvakidžių, žibintų, tekstilės gaminių ir kitų eksterjero aksesuarų, kurie tarnavo terasoje vasarą.

Neturint galimybės terasos inventoriaus sandėliuoti vidinėse patalpose, kepsnines, sporto treniruoklius, stelažus, lauko spintas, daiktų dėžes ir kitus sunkesnius daiktus vertėtų kilstelėti nuo žemės ant stabilių atramų. Taip po daiktais nesikaups drėgmė, terasos danga vėdinsis.

Terasos dengimas

Tie, kurie nori išlaikyti nepakitusios išvaizdos terasą šaltuoju sezonu, teiraujasi, ar privaloma ją dengti apsauginiais dangalais siekiant išvengti nepageidaujamo kritulių poveikio. Ekspertai sako, kad terasa galima naudotis ir šaltuoju metų laiku, tad specialiai jos dengti nereikia nepriklausomai nuo to, ar terasa turi stoginę ar ne. Dengti vertėtų nebent lauko baldus, kepsnines ar kitus lauke žiemosiančius daiktus, tačiau medinės ar medžio-plastiko kompozito terasos grindų dangos dengti nerekomenduojama. Uždengta mediena nekvėpuos, tarp dangalo ir terasos kaupsis drėgmė, tad terasa gali pradėti pūti, joje gali atsirasti pelėsis. Lietuvoje terasoms įrengti naudojamos eglės ar pušies lentos yra impregnuotos arba apdorotos termiškai, todėl yra atsparios šalčiui ir drėgmei. Maumedžio ar medžio-plastiko kompozito terasoms taip pat būdingas atsparumas kintančioms oro sąlygoms. Tiesa, tokių savybių jos įgauna tik tinkamai paruošus ir eksploatuojant.

Terasos plovimas

Džiugu, jei terasos grindis įsirengėte iš kokybiškų ir ilgaamžių medžiagų, tačiau joms reikia bent minimalios priežiūros. Terasoje prabėgusios vasaros prisiminimai ilgam liks atmintyje, o štai vakarėlių ar aktyvaus laiko leidimo žymes vertėtų nuplauti. Šis žingsnis padės ne tik palaikyti švarą, bet ir pasirūpinti terasos apsauga, kad ji kuo ilgiau tarnautų. Jei medines terasos grindis žiemai paliksite neplautas, per vasarą susiformavusias purvo dėmes pagilins ir paryškins žiemos krituliai, o pavasarį terasos švarinimas pareikalaus daug daugiau pastangų.

„MDS terasos“ atstovai pataria per vasarą susidariusius terasos nešvarumus nuplauti specialiu tam skirtu valikliu. Terasos lentų priežiūrai skirtų priemonių apstu, tačiau ilgamečiai terasų profesionalai rekomenduotų naudoti išorės medienos valiklį „WOCA“.

Terasos impregnavimas

Svarbiausias ir dažniausiai terasų savininkų užduodamas klausimas terasų profesionalams – kiek kartų per metus ir kada reikia impregnuoti lauko terasos lentas. Ar pakanka terasos lentas alyvuoti pavasarį, ar tą patį reikėtų padaryti artėjant lietaus ir šalčių sezonui?

Tiesa ta, kad šiltuoju sezonu medinės terasos, ypač tos, kurios yra atviros (be stogo), būna veikiamos ir itin kaitrios saulės, ir itin stipraus lietaus, vėjo, tad alyva natūraliai šiek tiek nusidėvi. Taip pat svarbu paminėti, kad, jei terasa buvo prižiūrima reguliariai, pavyzdžiui, kasmet ketverius metus, tokios terasų lentos gali būti pakankamai prisodrintos alyvos, tad žiemos sezonui turės apsaugos sluoksnį. Į klausimą, ar verta rudenį alyvuoti terasas, „MDS terasos“ profesionalai atsako teigiamai: taip, tai geriausia apsauga medžiui, bet taip pat tai brangesnis ir ne visiems priimtinas „malonumas“. Šiemet „WOCA“ pristatė naują produktą, kuris idealiai tinka kaip tarpinis variantas. Tai alyvą papildantis produktas – „WOCA exterior oil refresher“. Priemonė veikia kaip plovimo skystis (atskiedus tam tikru santykiu su vandeniu). Pakanka terasą tik išplauti ir lentos įgaus papildomos apsaugos. Tokia priemone išplauti terasas rekomenduojama keletą kartų per metus ir alyvos sluoksnis bei spalva visus metus bus vienoda.

Priežiūra žiemą

Tinkamai paruošus terasą šaltajam sezonui, nuplovus ir impregnavus dangą, pašalinus daiktų apkrovas ir kitus veiksnius, kurie skatintų drėgmės sankaupas, terasos papildomai prižiūrėti nereikia. Jeigu žiemą daug sniego, jį vertėtų nuo terasos reguliariai nukasti. Svarbu pabrėžti, kad nevalia grandyti ledo ar sušalusio sniego, nes taip galima pažeisti ir alyvos sluoksnį. Tiems, kurie nori išvengti sniego kasimo, vertėtų pagalvoti apie terasos stoginės įrengimą. Stoginė apsaugos nuo kritulių ir saulės spindulių, sumažins sezoniškumą, pailgins naudojimosi terasa laiką, palengvins priežiūrą ir sukurs estetinę vertę.

 

Partnerių informacija

 

Dalintis
2023/02/03

Pienininkai kyla į kovą dėl supirkimo kainų

Nematydami kitos išeities dėl drastiškai nukritusių pieno supirkimo kainų,  Lietuvos pieno gamintojai nuo kalbų pereina prie protestų. Vasario 6-ąją visoje šalyje  organizuojama akcija „Kas didesnis Skrudžas: p...
2023/02/03

Paukščių gripas patvirtinamas vis daugiau žinduolių rūšių: ko tikėtis?

Ypač didelio patogeniškumo paukščių gripo atmaina, pradėjusi plisti prieš pusantrų metų, virusologams kelia didelį susirūpinimą. Šis virusas lėmė apie 208 mln. paukščių visame pasaulyje žūtį. Dar labiau suklusti ...
2023/02/03

Mokslininkas R. Šadzevičius: „Dalį tiltų pigiau griauti ir statyti naujus, nei remontuoti“

Praėjusiame amžiuje statyti tiltai jau įpusėjo savo amžių ir, nesulaukdami tinkamos priežiūros, pradeda kelti pavojų. Kėdainių tiltas per Nevėžį – tik vienas iš blogos būklės tiltų. Pasak Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akade...
2023/02/03

Pirmosios naujojo modelio uniformos jau pasiekė muitinės pareigūnus

Šiais metais Lietuvos muitinės pareigūnai bus aprūpinti naujomis uniformomis – pirmosios jau pasiekė muitinės postus Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
2023/02/03

Dėl situacijos pieno rinkoje europarlamentaras kreipėsi į Europos Komisiją

Dėl kritusių žaliavinio pieno supirkimo kainų sunerimę pieno gamintojai bei perdirbėjai kreipiasi į Europos Parlamento (EP) narį Juozą Oleką. Į ūkininkų problemas visada įsiklausantis, jų interesus EP Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitete ginantis ...
2023/02/03

Oficialiai atidaryti nauji Ukmergės rūmai

Šiandien oficialiai atidarytos naujos Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmų patalpos. Šiuolaikiškame pastate Deltuvos g. 17A, Ukmergėje dirba 22 teismo darbuotojai.
2023/02/03

Patvirtintos 2023–2027 metų KPP strateginio plano prekių, paslaugų ir darbų pirkimų taisyklės

NMA atkreipia dėmesį, kad sausio 31 d. patvirtintos Projekto vykdytojo, pretenduojančio gauti paramą iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai pagal Žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (Strateginis planas) int...
2023/02/03

Nuo pirmadienio dėl geležinkelio elektrifikacijos darbų keisis dalies traukinių eismas

Įsibėgėjant geležinkelio elektrifikacijos projektui, nuo pirmadienio, vasario 6 d., keisis dalies bendrovės „LTG Link“ traukinių tvarkaraštis maršrutuose Vilnius–Klaipėda, Vilnius–Šiauliai, Kaunas&ndash...
2023/02/03

Įtrauktieji į pensijų kaupimą turi dar penkis mėnesius apsispręsti. Ką svarbu žinoti?

Šiemet į antros pakopos pensijų kaupimą įtraukti gyventojai kol kas neaktyvūs – pranešimus siunčiamus į asmenines „Sodros“ paskyras perskaitė tik 33 proc. gavėjų. Labai svarbu, kad visi įtrauktieji priimtų sprendimą...