Ashburn +14,9 °C Debesuota
Trečiadienis, 27 Rgs 2023
Ashburn +14,9 °C Debesuota
Trečiadienis, 27 Rgs 2023

Ministerija atsibudo: Šilalėje jau medžiojami vilkai

2016/09/29


Aplinkos ministerija pagaliau išgirdo Šilalės ūkininkų skundus dėl nuo ankstaus pavasario pjaunamų ir žalojamų gyvulių – siekiant sumažinti ūkiniams gyvūnams daromą žalą, rugsėjo 19 d. pagaliau išdavė leidimą Šilalės medžiotojams „išimti iš gamtinės aplinkos 2 vilkus“. Ar leidimas, išduotas prieš pat prasidedant medžioklės sezonui, duos bent kokios naudos, abejoja net Šilalės r. aplinkos apsaugos agentūros vedėjas Antanas Leščauskas.

Skaičiuoja statistinį vidurkį Rugsėjo 10 d. „Ūkininko patarėjuje“ svarstėme, kodėl „Vilkų daroma žala valstybei neįdomi“ – paaiškėjo, kad Aplinkos ministerijos Miškų departamento Miškininkystės skyriaus specialistai įsitikinę, kad „neteisinga manyti, jog vilkai pjauna gyvulius tik dėl to, kad plėšrūnų priviso per daug“ ir kad „vilkai visų gyvulių neišpjaus“. Duomenis iš savivaldybių apie iki rugsėjo 1 d. vilkų padarytą žalą Aplinkos ministerijos Miškininkystės departamentas renka tik tam, kad galėtų paskirstyti plėšrūnų medžioklės limitus. Kiek gyvulių vilkai išpjauna rudenį, kai moko savo vaikus medžioti, niekam neįdomu. Tokia ministerijos pozicija pykdo ne tik ūkininkus, bet ir jiems padėti norinčius savivaldybių vadovus. Pernai spalio mėnesį pagausėjus vilkų naminiams gyvūnams daromai žalai, priimtas Saugomų rūšių naudojimo tvarkos aprašo pakeitimas. Juo nustatyti kriterijai, pagal kuriuos išduodami leidimai „paimti vilkus iš gamtos“ ne medžioklės sezono metu. Pagal šią tvarką, leidimai gali būti išduodami, jeigu atvejų, kai vilkai užpuola ūkinius gyvūnus, skaičius (vertinama savivaldybės mastu per vilkų jauniklių auginimo sezoną) yra didesnis už vidutinį per paskutiniuosius dvejus metus ir įprastos apsisaugojimo priemonės nepadeda arba vilkai kelia pavojų visuomenės sveikatai ir saugai.

Tikrosios padėties nežino? Aplinkos ministerijos specialistų duomenimis, šiemet buvo išduoti tik du leidimai paimti vilkus iš gamtos – juos gavo Lazdijų ir Anykščių rajonų medžiotojai. Šilalės savivaldybė, tokio leidimo prašiusi net du kartus, rugpjūtį pagaliau sulaukė Aplinkos apsaugos agentūros direktoriaus Roberto Martecko rašto, kad šiemet vilkų daroma žala neviršija pastarųjų dvejų metų vidurkio, todėl dėl Šilalės rajone susidariusios padėties planuojama tartis ministerijoje. Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, 2014 m. Šilalės r. buvo užfiksuoti 25, o 2015 m. – 38 atvejai – vidutiniškai po 31,5 per metus, o šiemet gegužės–liepos mėnesiais buvo tik 8 vilkų padarytos žalos atvejai. Tai neviršija pastarųjų dvejų metų vidurkio. Galima numanyti, kad tokius duomenis Aplinkos apsaugos agentūrai pateikė ministerijos Miškininkystės departamentas, kurio darbuotojai netgi nesugebėjo suskaičiuoti, kad kai kuriais atvejais vilkai papjovė ne vieną ūkinį gyvūną, todėl 2014 m. iki rugsėjo 1 d. ūkininkai neteko 35, o po rugsėjo 1 d. – dar 14 gyvulių. Tas pats ir 2015 m.: ministerijos duomenimis, užfiksuoti 38 žalos atvejai, nors iš tiesų pernai vilkai puolė šilališkių gyvulius net 60 kartų – pilkių siautėjimo sezonas baigėsi tik lapkričio pradžioje, kai į tvartus ūkininkai suginė paskutinius gyvulius.

Savivaldybė pritrūko pinigų Rugpjūčio viduryje savivaldybės administracija dar kartą kreipėsi į Aplinkos ministeriją ir šįkart jau prašė ne tik leisti medžioti vilkus, bet ir suteikti paramą Specialiajam aplinkos apsaugos fondui, iš kurio kaimo žmonėms kompensuojama vilkų daroma žala. Šiemet šiam tikslui buvo numatyta 16 tūkst. Eur, bet išmokėjus pernykščius įsiskolinimus ūkininkams (12 tūkst. Eur) ne kažin kiek ir liko. Nors vasarai baigiantis fondas pasipildė 3 tūkst. Eur, tačiau ir šie pinigai – ne išsigelbėjimas. „Jau dabar akivaizdu, kad žalai padengti lėšų neužteks“, – „ŪP“ sakė Šilalės savivaldybės administracijos direktorius Raimundas Vaitiekus. Svarstyti Šilalės savivaldybės prašymą Aplinkos ministerija susizgribo tik rugsėjo 10 d. „Ūkininko patarėjuje“ pasirodžius publikacijai „Vilkų daroma žala valstybei neįdomi“: rugsėjo 19 d. Aplinkos apsaugos agentūra išdavė Šilalės medžiotojams leidimą „paimti iš gamtos 2 vilkus“. Šis leidimas suteiktas Judrės, Piliakalnio, Jūros, Gvaldų, Kvėdarnos, Vingininkų ir Šilalės medžiotojų klubams.

Nusprendė per vėlai Tačiau net Šilalės r. aplinkos apsaugos agentūros vedėjas A. Leščauskas abejoja, ar vasaros pabaigoje, prieš pat prasidedant vilkų medžioklės sezonui, išduotas leidimas gali palengvinti ūkininkų dalią. „Sprendimas priimtas akivaizdžiai per vėlai – žala jau padaryta didelė, vilkai šiemet pjovė net veršingas karves. Ar pavyks sumedžioti pakitusios elgsenos vilkus, priklausys tik nuo sėkmės. Vakar vienas medžiotojas matė vilką, bet nerizikavo šauti – per toli žvėris buvo“, – „ŪP“ sakė Šilalės r. aplinkos apsaugos agentūros vedėjas. Šiemet dėl nepalankių oro sąlygų oficiali vilkų apskaita Lietuvoje nebuvo vykdoma. Pernykščiais duomenimis, visoje Tauragės apskrityje priskaičiuota ne mažiau kaip 21 vilkas, tačiau vien Šilalės medžiotojai savo miškuose suskaičiuoja per 60 pilkių. „Bet ir jų apskaita nėra tiksli. Bendraujame su Medžiotojų ir žvejų draugijos Šilalės skyriaus vadovu ir sutariame, kad rajone tikrai gali būti apie 40–50 vilkų. Dirbu Šilalėje jau 11 metų, visada pilkiai pjovė ūkininkų gyvulius, bet šitaip, kaip pernai ir užpernai, anksčiau niekada nebūdavo“, – tikina A. Leščauskas. Tikrasis vilkų medžioklės sezonas prasidės spalio 1 d. ir truks iki balandžio 1 d. Nors pernai Šilalės medžiotojams buvo suteiktas limitas nušauti keturis vilkus, sumedžioti pavyko tik du. Šilalės savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Algimantas Olendra pripažįsta, kad šiemet vilkai rečiau pjauna ūkininkų gyvulius, tačiau tapo rajesni: iš po nakties kaimuose randama papjautų net bulių ir karvių.

Daiva BARTKIENĖ „ŪP“ korespondentė

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/09/26

Pieno gamyba Estijoje pernai pasiekė rekordines apimtis

Talinas, rugsėjo 26 d. (BNS). 2022-aisiais Estijoje pagaminta beveik 850 tūkst. tonų pieno – daugiausiai per metus per pastaruosius tris dešimtmečius, antradienį skelbia nacionalinė statistikos tarnyba.
2023/09/26

Praėjusią savaitę vidutinė elektros kaina biržoje mažiausia nuo rugpjūčio vidurio

Rugsėjo 1–26 d. vidutinė elektros kaina Nord Pool biržoje siekė 0,121 Eur/kWh be PVM – tai 18 proc. daugiau už rugpjūčio mėnesio vidutinę kainą (0,102 Eur/kWh). Tačiau praėjusią savaitę (rugsėjo 18–24 d.) vidutinė elektros kaina ...
2023/09/26

Anykščiai pagerbė geriausius metų ūkininkus

Rugsėjo 23 dieną Anykščiuose vykusios derliaus šventės „Obuolinės“ metu Anykščių kultūros centre pagerbti geriausi metų ūkininkai.
2023/09/26

Aplinkosaugininkai skaičiuoja žalą, savivaldybė paskelbė ekstremaliąją situaciją

Dėl kritusių žuvų Pilvės-Vabalkšnės tvenkinyje, valstybinės reikšmės vidaus vandens telkinyje Kazlų Rūdos savivaldybėje jau skaičiuojama žala aplinkai, aiškinamasi įvykio aplinkybės. Aplinkosaugininkų teigimu, žuvų kritimą sąl...
2023/09/26

Lauko diena apie dirvožemio suslėgimą technologinėse vėžėse

Rugsėjo 14 d. Pociūnėlių kaime, Radviliškio r., vyko lauko diena „Dirvožemio suslėgimas technologinėse vėžėse, problemos ir eliminavimo galimybės“, į kurią susirinko dėl dirvožemio suslėgimo problemų turintys ūkininkai, LŽŪKT ko...
2023/09/26

Skausmai, kuriuos įveiksite šalčiu arba šiluma

Sezoniškumas pastebimas ne tik mados pasaulyje – kiekvienam metų laikui būdingos ir skirtingos patiriamos kūno traumos. Rudenį jų dažniausiai neišvengiame dirbdami soduose ar daržuose, žiemą koją pakiša slidūs keliai, pa...
2023/09/26

Kainų šuolį skatino ir įmonių pelnų augimas – G. Šimkus

Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus sako, kad Lietuvos įmonių pelnų augimas 2022 metais prisidėjo prie spartaus kainų šuolio.
2023/09/26

Arklių skerdimą siekianti uždrausti Europos piliečių iniciatyva

Europos Komisija praneša, kad 2023 m. kovo 22 d. įregistruota Europos piliečių iniciatyva „Užbaikime arklių skerdimo amžių" (angl. End The Horse Slaughter Age) pradėjo rinkti Europos Sąjungos valstybių narių piliečių parašus.
2023/09/26

NŽT funkcijos, numatomos perduoti savivaldybėms

Nuo 2024 m. sausio 1 d. miestuose ir miesteliuose savivaldybėms patikėjimo teise bus perduota valstybinė žemė, kuri nėra suplanuota valstybės reikmėms. Patikėjimo teise valdomoje valstybinėje žemėje savivaldybės miestų ir miestelių teritorijose at...