Ashburn +16,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023
Ashburn +16,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023

Mums nepalankių įvykių pasekmes dažnai galima sušvelninti, įvertinus jų riziką ir pasitelkus matematiką

2023/05/09


Visose žmogaus veiklos srityse susiduriama su situacijomis, kai veiklos ar įvykiai pakrypsta priešinga linkme nei buvo suplanuota, o tai reiškia, kad ir veiklos rezultatai bus kiti nei buvo tikėtasi. Kad žmogaus veikla patirtų kuo mažiau nesėkmių, nepageidaujamų reiškinių ar įvykių, tam pasitelkiama tikimybių teorija. Tačiau yra labai jautrių sričių, kuriose bet kokių prognozių modeliavimas turi būti itin atsargus. Apie įvairias įvykių ar reiškinių tikimybes ir jų modeliavimą šiandien kalbamės su Kauno technologijos universiteto Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto (KTU MGMF) Taikomosios matematikos katedros docente Daiva Petkevičiūte-Gerlach.

Taikant tikimybių teoriją galima išvengti daugelio nepageidaujamų reiškinių ar įvykių, bet ar tikrai įmanoma matematiškai pamatuoti ir įvertinti visus galimus įvykių ar reiškinių variantus?

Mus supančiame pasaulyje egzistuoja daugybė atsitiktinių reiškinių ir priežastinių ryšių, kuriuos galima prognozuoti. Tačiau gyvas organizmas – labai sudėtinga sistema, todėl neįmanoma visų jame vykstančių procesų prognozuoti tiksliai.

Tai, kad vienam pacientui netinka kurie nors vaistai ar gydymo metodai, kurie tinka kitam, gali lemti ne tik atsitiktinumas. To priežastys gali būti genetinės arba susijusios su paciento amžiumi, gyvenimo būdu, sveikatos būkle, prieš tai taikytu konkrečiu gydymu, gretutinėmis ligomis ir kitais veiksniais.

Surinkus pakankamai duomenų apie skirtingus pacientus ir jų organizmo reakciją į tiriamą vaistą ar gydymo būdą, vėliau, taikant įvairius statistinius metodus, galima parinkti tinkamiausią gydymą konkrečiam pacientui.

Taigi, matematika yra unikalus mokslas – ji taikoma net ir medicinoje. Ir apskritai matematiniai metodai, modeliai, tikimybių teorijos eksperimentai įvairioms užduotims spręsti ar numatyti ilgalaikėms prognozėms taikomi visose žmogaus veiklos srityse.

Tačiau ar įmanoma modeliuoti atsitiktinius gamtos reiškinius?

Taip, tai iš tikrųjų yra tikimybių teorijos laukas ir ne tik teorinis, bet ir praktinis. Atsitiktiniams reiškiniams gamtoje modeliuoti matematiniai metodai naudojami labai plačiai.

Tokių modelių taikymo pavyzdžiai yra orų prognozės, gamtinių katastrofų, pandemijų modeliavimas. Kad modeliai būtų realistiški, jie turi turėti atsitiktinumo komponentę – tuomet ir tokių modelių prognozė bus nevienareikšmė, o intervalas arba tikimybė.

Beje, geriausiai veikia sudėtingesni modeliai, kuriems kurti naudojamos ne tik matematikos ir statistikos, bet ir modelio taikymo srities žinios.

Iš istorinių šaltinių žinome, kad prieš 250 mln. metų vidutinė temperatūra Žemėje buvo apie 25 °C. Vėliau, maždaug prieš 140–90 mln. metų, klimatas buvo atvėsęs iki 15 °C, po to vėl atšilo iki 22 °C, o prieš 3,5 mln. metų prasidėjo naujas atšalimas. Ar matematikai, vertindami tokius istorinius duomenis, gali prognozuoti, kas laukia mūsų planetos, tarkime, po 200 ar 300 metų?

Ilgalaikis klimato modeliavimas tikrai yra sritis, kurioje matematikos ir statistikos išmanymas yra labai svarbus, tačiau vien tik jo tikrai neužtenka. Čia reikia žinių apie tai, kokie yra klimato kaitą lemiantys veiksniai, pavyzdžiui, žmogaus veiklos nulemtas CO2 kiekis ore, ugnikalnių aktyvumas, saulės intensyvumas, taip pat ir supratimo, kaip šie veiksniai veikia klimatą.

Gilios fizikos, chemijos, geologijos, geografijos, biologijos, ekologijos žinios, statistinių duomenų analizės metodų naudojimas, sudėtingi matematiniai modeliai ir didelės apimties kompiuteriniai skaičiavimai mokslininkams leidžia prognozuoti klimato kaitos scenarijus ir pateikti rekomendacijas, ką daryti, kad žmonijos išlikimui nekiltų pavojaus.

Todėl prognozuoti dabar pat, kas laukia mūsų planetos artimiausiais šimtmečiais ir koks tikėtinas jos klimatas, tikrai nedrįsčiau, bet, kaip ir minėjau, mokslininkai yra paskelbę daug rekomendacijų, kuriose nurodyta, ką daryti, kad sustabdytume neigiamą klimato kaitą.

Grįžtant prie matematikos svarbos – galiu tik pasikartoti, kad matematikos mokslo metodai taikomi labai plačiai. Be matematikos tiesiog nebūtų įmanomas joks šiuolaikinis mokslas, nes daugelis žmogaus veiklos reiškinių ir procesų yra paremti matematiniu modeliavimu ir prognozavimu.

 

KTU informacija

Nuotraukoje KTU mokslininkė D. Petkevičiūtė-Gerlach.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/10/02

Žemdirbys ar žemsaugys?

Nuo žemės ūkio iki kaimo reikalų ir aplinkosaugos skyrių – taip keičiasi rajonų savivaldybių administracijų padalinių, kurie padeda įgyvendinti valstybės politiką žemės ūkio, melioracijos ir kaimo plėtros srityse, pavadinimai. Iš jų t...
2023/10/01

Maisto produktų ženklinimas ES: ar vartotojai yra gerai informuoti?

ES taiko pažangią ir sudėtingą maisto produktų ženklinimo sistemą, kuri apima tiek privalomą, tiek neprivalomą informaciją, teiginius apie sveikumą ir tvarumą, taip pat įvairias programas ir logotipus. Europos Audito Rūmai ką tik pradėjo naują aud...
2023/10/01

„East West Agro“ darbuotojams nemokamai skyrė 1,66 proc. įmonės akcijų

Žemės ūkio technikos ir grūdų sandėliavimo įrangos prekybos bendrovė „East West Agro“ su savo darbuotojais sudarė opcionų sutartis, pagal kurias jie nemokamai galės įgyti 1,66 proc. bendrovės akcijų.
2023/10/01

Ūkininkas Nikolajus Dubnikovas: „Būtinas vartotojų supratingumas ir sąmoningumas“

„Kai Lietuvoje atsirado mėsinė galvijininkystė, mes neturėjome didelės, gilios patirties ir istorijos. Tai ne itin buvo susiformavę ir prieškariniu laikotarpiu, o per sovietinį laikotarpį praktiškai nebuvo net galimybės. Tik at...
2023/10/01

Prieškario Kalvarija: Šv. Uršulės atlaidai ir didžiausias jomarkas apskrityje

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą mieste buvo įsikūrusios stambiausios apskrities įmonės. Prašmatniose kareivinėse stovėjo caro kariuomenės pulkai. Buvo milžiniškas kalėjimas, kuriame 1905 m. kalėjo sukilėliai. Tarpukaryje į didžia...
2023/10/01

Ištikus insultui tėra vienintelė auksinė valanda

„Paskaičiuota, kad per kiekvieną uždelstą minutę iki krešulio pašalinimo ar ištirpdymo žūsta 2 mln. neuronų. Tad svarbi kiekviena minutė. Mūsų Insulto gydymo centre atliekami insulto simuliacijos mokymai padeda tobulėti ...
2023/10/01

D. Tuskas: antivyriausybiniame mitinge Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių

Varšuva, spalio 1 d. (AFP-BNS). Lenkijos opozicijos lyderis Donaldas Tuskas, sekmadienį kreipdamasis į minią sostinės centre, sakė, kad į antivyriausybinį mitingą Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių.
2023/10/01

Kokybiškiausios jautienos receptas – ūkininkų patirtis plius mokslo inovacijos

Skanaudamas sultingą jautienos kepsnį retas šios rūšies mėsos mėgėjas susimąsto, kiek daug ne tik žmogaus darbo, bet ir mokslo žinių tuo metu yra jo lėkštėje. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) veik...
2023/10/01

Šv. Juozapo globos namuose išskirtinius patiekalus ruošia žinomas virtuvės šefas

Panevėžys (JP.lt). Itališka lazanija, troškinta jautiena, kepta kalakuto filė, įvairūs padažai, bulvių košė su natūraliu pienu ir sviestu, špinatų sriuba, salotos, cepelinai, naminė gira – štai tokiais ir k...