Sveikinimo žodį renginio metu tarusi VDU Žemės ūkio akademijos kanclerė prof. dr. Astrida Miceikienė atkreipė dėmesį, kad prof. V. Ruokio pasiekimai ne tik suformavo dirvožemio mokslo pagrindus, bet ir paliko gilų pėdsaką visoje šalies mokslo raidoje. „Minėdami 140-ąsias prof. V. Ruokio gimimo metines, turime puikią progą prisiminti ir įvertinti profesoriaus gyvenimą, veiklą, jo, kaip mokslininko, savybes ir jo įtaką agrariniam mokslui. Prasminga – žmogus visą gyvenimą neprarado ryšio su žeme ir žemė, dirvožemis tapo jo mokslinių tyrimų pagrindu“, – kalbėjo VDU Žemės ūkio akademijos kanclerė, pridūrusi, kad prof. V. Ruokis padėjo pagrindus tyrimams, kuriuos sėkmingai tęsia Akademijos mokslininkai.
Kanclerė kvietė prisiminti žemės ūkio mokslo svarbą visuomenei, aplinkai, agroverslo vystymuisi. „Prisiminkime atsakomybę prieš gamtą ir įkvėpimą, kurio galime semtis iš tokių iškilių asmenybių kaip prof. V. Ruokis. Tegul profesoriaus gyvenimo pavyzdys įkvepia mus toliau puoselėti dirvožemio mokslą ir siekti naujų atradimų visoje žemės ūkio srityje“, – pridūrė prof. dr. A. Miceikienė.
Renginį moderavęs LMA viceprezidentas, prof. habil. dr. Zenonas Dabkevičius susirinkusius kvietė aktyviai dalintis prisiminimais apie dirvožemio mokslo pradininką.
LMA akad., prof. habil. dr. Algirdas Juozas Motuzas renginio metu išsamiai pristatė prof. V. Ruokio gyvenimo kelią ir indėlį į dirvožemio mokslo plėtrą.
Prof. V. Ruokis tyrė Lietuvos dirvožemius, dirvodarines uolienas, sukūrė lietuvišką dirvotyros terminiją, paskelbė Lietuvos dirvožemių klasifikaciją, parengė Pietų Lietuvos dirvožemių žemėlapį, vadovavo Lietuvos dirvožemių tyrimo ekspedicijai, su kitais mokslininkais parengė pirmąjį Lietuvos dirvožemių žemėlapį.
„Mokytojas V. Ruokis visokeriopai skatino ir palaikė ketinimus Dotnuvos Žemės ūkio technikumo vietoje steigti aukštąją mokyklą – Žemės ūkio akademiją. 1924 m. rugsėjo 24 d. pirmajame Profesorių tarybos posėdyje V. Ruokis buvo paskirtas eiti docento pareigas ir vadovauti Geognozijos ir Agrochemijos katedroms. Spalio 15 d. naujos aukštosios mokyklos atidarymo iškilmėse docentas kalbėjo studentams. Prisiminė savąsias studijas svetur, kvietė pamilti knygą, būti aktyviais, dainuoti, groti, vaidinti, sportuoti ir gyventi kuo sveikiau“, – renginio metu kalbėjo LMA akad., prof. habil. dr. A. J. Motuzas.
Prof. V. Ruokio indėlis ugdant agronomijos mokslo darbuotojus – itin reikšmingas. „Jo vadovavimu buvo parengtos ir apgintos 32 kadidatinės (mokslo daktaro) disertacijos. Eiti mokslo keliu jis palydėjo akademiką J. Kriščiūną, profesorių B. Baginską, iškilius dirvožemininkus J. Vaitiekūną, K. Plesevičių, J. Mažvilą ir kitus. 35 disertantams jis padėjo įgyti mokslinį laipsnį – oponavo disertacijas arba konsultavo jų autorius. Dėkoju likimui, leidusiam ir man būti prof. V. Ruokio mokiniu bei bendradarbiu. Iš jo pasisėmiau kantrybės ir ištvermės rašto darbuose“, – sakė LMA akad., prof. habil. dr. A. J. Motuzas.
LMA akad., LŽŪU rektorius, prof. habil. dr. Albinas Kusta – žmogus, kuriam taip pat teko garbė pažinti iškilųjį prof. V. Ruokį. „Lankiau prof. V. Ruokio paskaitas. Pirmame kurse mums, būsimiems vandens ūkio inžinerijos specialistams, geologijos pagrindus dėstė prof. V. Ruokis. Vyresnieji studentai mums papasakodavo apie dėstytojų savybes, todėl galėdavome užduoti įvairių klausimų. Profesorius pasakodavo įdomių dalykų – buvo nepaprastai plačios erudicijos žmogus, Europą ir pasaulį apkeliavęs. Apie mineralus ir akmenis profesorius žinojo nepaprastai daug. Prof. V. Ruokis bendraudavo itin noriai ir maloniai – studijų laikai paliko gerą įspūdį“, – sakė LMA akad., LŽŪU rektorius, prof. habil. dr. A. Kusta.
Rektorius dėkojo LMA akad., prof. habil. dr. A. J. Motuzui už išsamų pranešimą apie prof. V. Ruokį. „Džiaugiamės Akademijoje turėdami žmogų metraštininką, aprašiusį žymiuosius profesorius, buvusius rektorius“, – sakė prof. habil. dr. A. Kusta.
Lietuvos dirvožemininkų draugijos pirmininkas, Vilniaus universiteto (VU) doc. dr. Jonas Volungevičius pristatė pranešimą „Lietuvos dirvožemininkų draugija ir dirvožemio mokslo raida šalyje“.
„Turiu garbę ir atsakomybę būti istorijos dalimi ir tęsti tai, ko pradžią padėjo prof. V. Ruokis – vadovauti Lietuvos dirvožemininkų draugijai“, – sakė doc. dr. J. Volungevičius, pridūręs, kad draugijai vadovauja ne jis vienas – drauge su VDU Žemės ūkio akademijos Agronomijos fakulteto doc. dr. Rimantu Vaisvalavičiumi mokslininkai siekia pratęsti reikšmingų darbų seką.
„Manau, kad Lietuvos dirvožemininkų draugija nuėjo didelį kelią ir mes prof. V. Ruokiui gėdos nepadarytume“, – pridūrė doc. dr. J. Volungevičius.
2012–2024 m. laikotarpiu Lietuvos dirvožemininkų draugija nuveikė visą eilę reikšmingų veiklų: įvykdyta 10 ekspedicijų, 21 konferencija (iš jų 6 – tarptautinės), suorganizuoti 3 mokymai, konferencijose skaityti 47 pranešimai, išleista 16 leidinių, atliktos 44 viešinimo pozicijos, kitų veiklų – 34.
Mokslininkas pranešimo metu pristatė dirvožemių kartografavimo ir skaitmenizavimo raidą, dirvožemio cheminių savybių tyrimus, humuso medžiagų ir vandenyje tirpios C tyrimus, bendrosios organinės anglies tyrimus. „Bendras humuso kiekis aukštumų agrosistemoje mažai kinta. Labiau vyksta jo persiskirstymas dėl erozijos. Susidaro deliuviniai ir eroduoti dirvožemiai. Tai lemia ir kitų dirvožemio savybių kaitą“, – kalbėjo doc. dr. J. Volungevičius.
Pristatant dirvožemio mokslo raidą šalyje, aptarti ir organinės medžiagos dirvožemio Ah horizonte transformacijos rodikliai, dirvožemio granuliometrinės sudėties nustatymas, dirvožemio fizikinių savybių nustatymas ir vertinimas. „Pastarieji tyrimai leidžia įvertinti žmogaus ūkinės veiklos poveikį dirvožemio kokybei, ypač tankiui, vandentalpai ir poringumui. Tokie tyrimai ypač aktualūs tobulinant žemės dirbimo metodus“, – sakė Lietuvos dirvožemininkų draugijos pirmininkas.
Dirvožemio mokslo tyrėjų ir puoselėtojų ateityje laukia aktualūs klausimai. Nauji tyrimo metodai – hiperspektriniai, georadaras, erdvinis modeliavimas; dirvožemio stebėsena ir dirvožemio kokybės vertinimas; nauji tvaresni dirvožemio naudojimo būdai – ekonominio, ekologinio ir socialinio aspektų derinimas; dirvožemio advokacija – atstovavimas ūkininkų ir valdžios institucijų tarpe. Ir svarbiausia – Lietuvos dirvožemininkų draugijos vaidmuo ir perspektyvos besikeičiančios socialinės ir ekonominės konjungtūros sąlygomis.
LMA akad. dr. Žydrė Kadžiulienė aptarė dirvožemio tvaraus naudojimo aktualijas Europoje. „Tam, kad maistas būtų sveikas, labai svarbu sveikas dirvožemis. Pastaraisiais metais Europa dirvožemiui skiria tikrai daug dėmesio. Viena didesnių mokslinių programų – EJP SOIL. Programa akcentuota į tai, kas svarbiausia dirvožemio tvarumui: žemės ūkio produkcijai, tvariai aplinkai ir klimato kaitos švelninimui ir prisitaikymui. Į šią programą įsijungė daug mokslininkų, klausimai buvo įvairūs ir platūs, tačiau svarbiausia buvo išanalizuoti, kokios žinios yra sukauptos, koks žinių plėtros poreikis, kaip žinios yra perduodamos ir kaip pasiekia įvairius naudotojus“, – vardijo mokslininkė.
Dirvožemio tvaraus valdymo elementai: vandens saugojimo ir naudojimo efektyvumo gerinimas, erozijos kontrolė ir žemės degradacijos išvengimas, bioįvairovės didinimas, dirvožemio struktūros gerinimas, maistinių medžiagų valdymas, SOM valdymas C sekvestracijai.
Programos rezultatai orientuoti į tai, kad pagelbėtų spręsti įvairiuose Europos dokumentuose išryškintas problemas spręsti.
„2030 m. ES dirvožemio strategija, Dirvožemio stebėsenos ir atsparumo direktyva: numatytos vizijos ir tikslai iki 2050 m. turėti sveiką dirvožemį. Misija „Dirvožemio susitarimas Europai“ pripažįstama kaip pagrindinė jos įgyvendinimo priemonė. Misijos tikslas: sukurti 100 gyvų laboratorijų ir švyturių, iki 2030 m. būtų pereinama prie sveiko dirvožemio. Siekiama pagrindinių veiklos tikslų: sukurti dirvožemio priežiūros gebėjimus ir žinių bazę; bendrai kurti ir tobulinti vietos pagrindu sukurtas naujoves, siekiant pagerinti dirvožemio sveikatą visose vietovėse; sukurti integruotą ES dirvožemio stebėsenos sistemą ir stebėti dirvožemio sveikatos pažangą; bendradarbiauti su dirvožemio naudotojų bendruomene ir plačiąja visuomene“, – kalbėjo LMA akad. dr. Ž. Kadžiulienė.
Dirvožemio mokslo pradininko, LŽŪU profesoriaus, LMA nario korespondento V. Ruokio atminimas įamžintas ir VDU Žemės ūkio akademijos Agronomijos fakultete. Renginio dalyvius Agronomijos fakulteto dekanė doc. dr. Aida Adamavičienė ŽŪA Agronomijos fakulteto doc. dr. ir R. Vaisvalavičius pakvietė apsilankyti prisiminimų pilname, savo autentiškumą išsaugojusiame prof. V. Ruokio geologijos kabinete – geologijos mineralorogijos laboratorijoje.
VDU ŽŪA informacija