Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023

Pavasario sesiją Seimas pradeda darbų programos aptarimu

2023/03/09


Pavasario sesijos darbų programos projekte – daugiau kaip 460 teisės aktų projektų (be lydimųjų). Vyriausybė į sesijos darbų programą pasiūlė įrašyti 92, Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda – 23, Seimo nariai (frakcijos) – 254 teisės aktų projektus. Dalis į darbų programą įrašytų projektų jau yra pateikti ankstesnėse sesijose ir bus tęsiamas tolesnis jų svarstymas.

Tarp svarbiausių sesijos darbų – kompleksinė mokesčių reforma, projektai, skirti padėti socialiai pažeidžiamoms visuomenės grupėms, socialinės ir sveikatos apsaugos, krašto gynybos ir nacionalinio saugumo sričių klausimai, tolesnis Lietuvos žaliojo kurso įgyvendinimas, visuomenės poreikius atitinkančio viešojo sektoriaus pokyčiai.

Pavasario sesijos metu Seimas išklausys Respublikos Prezidento metinį pranešimą, bus pateikta Vyriausybės 2022 m. veiklos ataskaita.

Mokesčių reforma ir dėmesys pažeidžiamoms grupėms

Vyriausybė pasiūlė į pavasario sesijos darbų programą įtraukti projektus, susijusius su kompleksine mokesčių reforma. Mokestinių pasiūlymų paketu bus keliamas tikslas prisidėti prie teisingesnės, efektyvesnės ir prognozuojamos mokesčių sistemos plėtros, pažangių investicijų skatinimo, savivaldybių finansinio savarankiškumo didinimo bei aplinkosauginių tikslų įgyvendinimo. Kartu planuoja peržiūrėti neterminuotų lengvatų ir kitų specialiųjų apmokestinimo sąlygų reglamentavimą.

Tarp prioritetų būsimoje Seimo sesijoje – socialiai pažeidžiamų visuomenės grupių įgalinimas. Nauja Socialinių paslaugų įstatymo redakcija bus siūloma įtvirtinti laikinąjį atokvėpį kaip atskirą specialiąją socialinę paslaugą, Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimais – didinti minimalias socialinio draudimo motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokas, patikslinti ligos išmokų mokėjimo nuostatas asmenims, besigydantiems nuo priklausomybių, ir slaugantiems sergančius asmenis. Užimtumo įstatymo pakeitimais bus siūloma apsispręsti dėl veiksmingesnių, proporcingesnių ir labiau atgrasančių sankcijų už nelegalų bei nedeklaruotą darbą, nelegalų užsieniečių įdarbinimą. Sesijoje taip pat planuojama svarstyti klausimą dėl pensijų kaupimo sistemos tobulinimo.

Šalies vadovas teiks projektus dėl pažeidžiamų grupių

Šioje pavasario sesijoje Respublikos Prezidentas siūlo svarstyti ir priimti įstatymus, kuriais numatoma sparčiau didinti neapmokestinamųjų pajamų dydį (NPD) darbuotojams ir vaikus auginantiems asmenims, siekiant šiai grupei taikomą NPD sparčiau artinti prie minimaliosios mėnesinės algos dydžio, siekiama geresnio ir teisingesnio sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo retas sveikatos būkles (ligas) turintiems žmonėms, didinti važiavimo keleiviniu transportu galimybes pažeidžiamiausių, didžiausią skurdo riziką patiriančių visuomenės grupių žmonėms.

Šalies vadovas taip pat siūlo pokyčius, kuriais numatoma peržiūrėti nustatytą atsakomybę už nusikaltimus valstybės nepriklausomybei, teritorijos vientisumui ir konstitucinei santvarkai siekiant užtikrinti proporcingą ir teisingą baudimą už pačias pavojingiausias nusikalstamas veikas, pašalinti akivaizdžias teisinio reguliavimo spragas, sudarančias kliūtis efektyviems nusikalstamų veikų aplinkai tyrimams, didinti teisėjų ir prokurorų pareiginės algos koeficientus ir spręsti bendrosios kompetencijos teismų darbo krūvio problemas.

Į darbų programos projektą įtrauktais Pelno mokesčio įstatymo pakeitimais siekiama, kad Lietuvoje investicinių projektų vykdymo sąlygos po 2023 metų nepablogėtų dėl reguliavimo pokyčių, jei visuotinis ekonominis neapibrėžtumas tęsis.

Valstybės saugumo klausimai išliks tarp prioritetų

Seimui bus teikiami projektai, kuriais siekiama stiprinti sienos apsaugą ir kontrolę, užkirsti kelią piktnaudžiavimui sienų valdymo ir prieglobsčio sistema, efektyviai valdyti migracijos srautus bei mažinti administracinę ir finansinę naštą VSAT.

Tarptautinių sankcijų įstatymo pakeitimais bus siūloma įtvirtinti galimybę Lietuvos teisės aktais nustatyti konkrečias ribojamąsias priemones reaguojant į agresiją Ukrainoje, taip pat numatyti poveikio priemones juridiniams asmenims už sankcijų pažeidimus. 

Į sesijos darbų programą įtrauktais projektais bus siekiama plėsti principinės kariuomenės struktūrą, efektyvinti statutinių įstaigų veiklą, tobulinti asmens duomenų tvarkymo ir perdavimo trečiosioms valstybėms ar tarptautinėms organizacijoms nacionalinio saugumo ar gynybos tikslais reglamentavimą.

 

LRS informacija

ŪP archyvo nuotrauka

Dalintis

2023/03/28

Zanavykai dalijosi kiaušinių marginimo paslaptimis

Artėjant šv. Velykoms, Zanavykų muziejus jau 11-ąjį kartą pakvietė į Tradicinių margučių margintojų šventę. Čia amatininkai iš įvairių Sūduvos kampelių dalinosi marginimo paslaptimis.
2023/03/28

Planuojami 2023 metų paukščių monitoringo stebėjimai

Šiais metais sukanka 30 metų, kai Lietuvos ornitologų draugija (LOD) vykdo paukščių populiacijų gausos stebėseną. Šią prasmingą ir reikalingą visuomeninę mokslinę veiklą grupelė entuziastų pradėjo dar 1994 m. Mokslinį-taikomąj...
2023/03/28

Mažėja vaistais apsinuodijusių žmonių skaičius

Kiekvieną iš mūsų kasdieniame gyvenime supa daugybė cheminių medžiagų: tai – buitinės chemijos, valymo priemonės, skalbikliai, pesticidai, trąšos, kosmetika, vaistai, maisto papildai ir vitaminai. Neatsargiai vartojamos &scaron...
2023/03/28

Susipažinkite, kaip ministerija siūlo paskirstyti 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė taisyklių projektą, kaip iš valstybės biudžeto paskirstyti papildomą 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams, ypač nukritus žalio pieno supirkimo kainoms.
2023/03/28

Smulkusis verslas kritikuoja idėją verslo liudijimą išduoti 30-čiai dienų

Vilnius, kovo 28 d. (BNS). Finansų ministerijai siūlant griežtinti verslo liudijimų išdavimą ir nustatyti jo galiojimo laiką 30 dienų iš eilės, smulkusis verslas tokią idėją kritikuoja, tuo metu parlamentarų vertinimai skiriasi &ndas...
2023/03/28

Teritorijos, kuriose turi būti laikomasi GAAB ir Valdymo reikalavimų

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) atkreipia dėmesį, kad jau yra galimybė pasitikinti, ar jums bus taikomi geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai (VR).
2023/03/28

Seimas pritarė Prezidento siūlymui atleisti Ž. Bartkų iš STT direktoriaus pareigų

Seimas, atsižvelgdamas į Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos dekretą, nusprendė pritarti Žydrūno Bartkaus atleidimui iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pareigų, pasibaigus kadencijai.
2023/03/28

Draugiški gamtai, klausai ir šuniui, bet nemieli Lietuvos aplinkos apsaugos biurokratams

Žurnalo „Medžioklė“ redaktorė Linda DOMBROVSKA. – Duslintuvai ne tik Latvijoje ir Estijoje, bet ir kitur pasaulyje, Europoje yra tikras mados klyksmas. Jie vis dažniau naudojami ne dėl to, kad stilingai atrodo ant vamzdžio, o tod...
2023/03/28

Kodėl jau šį pavasarį verta naudoti išmaniąją ūkininkavimo sistemą GEOFACE?

Lietuvoje populiarėja lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema GEOFACE, skirta augalininkystės ūkių valdymui. 2019 metais pradėta diegti sistema neatpažįstamai patobulėjo, o klientai ją vertina dėl valdymo paprastumo ir patogaus dar...