Ashburn +26,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 10 Bir 2023
Ashburn +26,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 10 Bir 2023

Politikai grįžta prie siūlymų steigti „valstybines vaistines“

2023/03/25


Vilnius, kovo 25 d. (BNS). „Valstiečiai“ ir kiti opozicijos politikai grįžta prie idėjos steigti vaistines ligoninėse, jau anksčiau pramintas valstybinėmis vaistinėmis.

35 parlamentarai iš opozicijos, įskaitant socialdemokratus ir Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovus, registravo Farmacijos įstatymo pataisas, numatančias tokių vaistinių kūrimą.

Šią idėją politikai siūlo argumentuodami didelėmis kainomis privačiose vaistinėse.

Pataisos iniciatorius Aurelijus Veryga nesutinka, kad šios vaistinės būtų vadinamos valstybinėmis.

„Na, nevadinam taip skambiai. Ne valstybinės, o tinkamiau būtų vadinti ligoninių vaistinėmis. Nors teoriškai – taip, nes dauguma ligoninių yra viešosios įstaigos. Tačiau tokias vaistines galėtų turėti ne tik valstybinės ligoninės, bet ir kitos – privačios“, – BNS sakė parlamentaras.

Jis pabrėžė, kad gydymo įstaigose šios vaistinės nebus privalomos: „Galės rinktis, jokios prievolės ir prievartos nebus“.

A. Veryga teigė, kad naujosios vaistinės sudarytų alternatyvą komercinėms vaistinėms, kurios „turi ir didmenas, ir mažmenas, savo gamybą, lentynų mokesčius“.

„Visi dabar šneka apie vaistų trūkumus, spėlioja, kokiame sandėlyje ir kiek kas laiko jų, o valstybė nieko pakeisti negali, o dabar galėtų – centralizuotai, konsoliduotai pirktų“, – kalbėjo Seimo narys.

„Manau, kad nelupikautų tiek gydymo įstaigos“, – teigė jis.

„Valstiečiai“ siūlė steigti tokias vaistines dar būdami valdžioje 2016–2020 metais, tačiau įstatymai nebuvo priimti.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko konservatoriaus Antano Matulo teigimu, „pirminis valdančiųjų nusistatymas yra nepritarti“ šiam pasiūlymui.

„Tai yra verslo šaka, kurią reikia kontroliuoti, ir nemanau, kad ligoninėms reikia šią veiklą perimti. Problemų ligoninėse dėl gydymo, dėl eilių, vadybinių dalykų yra daugybė, todėl užsiimti dar vaistų prekyba, nemanau, kad yra tikslinga. Čia ne tas kelias, kuris padės sumažinti vaistų kainas“, – BNS tvirtino A. Matulas.

„Bet tarsimės, galvosime, žiūrėsime, kas pasikeitė per praėjusį laikotarpį, kai įteisinti valstybines vaistines irgi siūlyta, spręsime, kiek tokios vaistinės yra svarbu ir aktualu“, – pridūrė jis.

Pasak Lietuvos vaistinių asociacijos vadovės Kristino Nemaniūtės-Gagės, valstybinių vaistinių atsiradimas prieštarautų Konstitucijai, ribotų konkurenciją.

„Siekiama sukurti valdiškų vaistinių tinklą, kuriam būtų taikomi visai kiti reikalavimai nei kitoms šalyje veikiančioms vaistinėms, kurios galėtų naudoti valstybės infrastruktūrą, o kas svarbiausia, jos būtų steigiamos mokesčių mokėtojų lėšomis“, – BNS sakė ji.

Šiuo metu ligoninės vaistinės neturi teisės vaistų parduoti ambulatoriškai besigydantiems pacientams, jie skiriami tik stacionariai besigydantiems ligoniams. Vaistus visus gyventojams parduoda ligoninės patalpose veikiančios privačios vaistinės.

Dabar ligoninių vaistinės vaistiniais preparatais ir kitomis medicinos prekėmis aprūpina tik įstaigą, kurioje jos yra.

Konkurencijos taryba anksčiau nepritarė iniciatyvai steigti valstybinių vaistinių tinklą.

Valstybė šiuo metu valdo vienintelį Universiteto vaistinės tinklą, turintį keturias vaistines Vilniuje.

Lietuvoje veikia privatūs „Camelia“, „Eurovaistinės“, „Gintarinė“, „Norfos“ ir „Benu vaistinių tinklai.

 

Sniegė Balčiūnaitė/BNS

Asociatyvi 123rf nuotrauka

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/06/10

Pyktį ant greičio matuoklio išliejusiam BMW vairuotojui – beveik 41 tūkst. eurų bauda

Teismas vakar paskelbė apkaltinamąjį nuosprendį, kuriuo 23 m. klaipėdietis pripažintas kaltu dėl viešosios tvarkos pažeidimo bei dėl beveik 41 tūkst. eurų vertės turto sugadinimo.
2023/06/10

Antaninių išvakarėse – Antanų staigmenos

Tradicinėms literatūrinėms Antaninėms besiruošiantis A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus birželio pradžioje sulaukė staigmenų rinkiniams praturtinti. Lyg žinia iš Anapus, kur nukeliavę didieji Anykščių...
2023/06/10

Aptartos tvarumo gyvulininkystėje problemos

Kokius sprendimus turėtų priimti ūkininkai siekdami tvarumo gyvulininkystėje? Kokios naujausios technologijos turėtų būti pasitelkiamos? Ką atskleidžia naujausi moksliniai tyrimai? Ar gyvulininkystė gali padėti išsaugoti biologinę įvairovę?...
2023/06/10

Vargas dėl parduoto naudoto automobilio

Šiaulių apygardos teismas birželio 7 d. paskelbė nutartį apeliacine tvarka išnagrinėtoje civilinėje byloje dėl naudotos transporto priemonės pirkimo-pardavimo sutarties nutraukimo, restitucijos taikymo ir žalos atlyginimo.
2023/06/10

Kaip įveisti mišką savo ne miško žemėje? Nuo ko pradėti?

Žmones, kurie turi nenaudojamos žemės ir neketina užsiimti žemės ūkiu, Valstybinė miškų tarnyba (VMT) skatina įveisti joje mišką. Taip jie ne tik gautų asmeninės naudos, bet ir prisidėtų prie Lietuvos miškingumo didinimo. VMT ...
2023/06/10

Šventinis balionėlis atlieka tampa vos paleistas į orą

Vis dar dažno švenčių atributo – helio ar oro balionų – tikrai reikėtų atsisakyti: absoliučiai visi paleisti balionai galiausiai kažkur nusileidžia, tik jų atliekas labai retai kas surenka. Todėl, baigiantis mokslo metams ir pra...
2023/06/10

Vilainių tilto Kėdainiuose rekonstrukcija artėja prie pabaigos

Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) informuoja, kad valstybinės reikšmės krašto kelio Nr. 229 Aristava–Kėdainiai–Cinkiškiai 5,151 km tilto rekonstrukcija artėja į pabaigą. Eismą tiltu planuojama paleisti bi...
2023/06/10

NVSC: ką būtina žinoti apie cheminį užterštumą?

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) reaguodamas į tai, kad sulaukia pavėluotų pranešimų apie cheminį užterštumą gyvenamosios ar visuomeninės paskirties patalpose, ragina asmenis, kai randamas įtartinas radinys, iš...
2023/06/10

Daugiau nei 205 tūkst. nepasiturinčių šalies gyventojų sulauks paramos

Birželio mėnesį nepasiturinčius Lietuvos gyventojus pasieks šiais metais jau trečioji parama maisto produktais. Paramą gaus kiek daugiau nei 205 tūkst. sunkiau besiverčiančių žmonių. Parama nepasiturintiems gyventojams šiemet dar bus...