Ashburn +17,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023
Ashburn +17,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023

Socialinio būsto nori ne kaime, o Pasvalyje

2023/02/25


Pasvalio rajono savivaldybės būsto fonde iš viso yra 213 butų, iš jų 117 – socialiniai. Likusią dalį sudaro tarnybiniai butai. Kasmet minėti skaičiai kinta, nes butai ne tik perkami, bet kai kurie laisvi, dažniausiai prastos būklės, parduodami per skelbiamus viešuosius aukcionus.

Didžiausia rajono būsto fondo dalis – 99 butai, iš jų 59 socialiniai, yra Pasvalio mieste. Antroje vietoje pagal šį kriterijų – Joniškėlis, kuriame priskaičiuojama 20 socialinių butų. Šios paskirties būstų Krinčino seniūnijoje yra 14, iš jų devyni Pajiešmenių bendrabutyje; Pušaloto – 7; Joniškėlio apylinkių – 6; Vaškų – 4; Saločių – 3; Pumpėnų – 2; Daujėnų ir Pasvalio apylinkių seniūnijose – po 1.

Savivaldybės Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus specialistė Živilė Kripaitienė pakartojo tai, kas jau buvo ne kartą girdėta – beveik visi pageidaujantieji socialinio buto nori įsikurti Pasvalyje ir su visais patogumais. Socialinio būsto nuomos eilė gana nemaža, tačiau beveik neatsiranda norinčiųjų apsigyventi atokių kaimų sodybose, kur „tupykla“ lauke stovi.

Ž. Kripaitienė priminė prieš dvejus metus baigtą projektą „Pasvalio rajono Savivaldybės socialinio būsto fondo plėtra“. Už Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir Savivaldybės biudžeto lėšas Pasvalyje nupirkta 13 butų: šeši – vieno kambario, penki – dviejų ir du – trijų kambarių. Visi šie butai jau užimti. Tiesa, norai buvo didesni – galvota apie 15 butų, tačiau dviem nebeužteko pagal projektą skirtų pinigų.

„Negalime pirkti buto už pardavėjo pasiūlytą kainą bei parduoti už norimą sumą. Privalome samdyti turto vertintojus ir būstus galime įsigyti bei parduoti aukcionuose tik už jų nustatytą kainą“, – valdiškus būsto pirkimo ir pardavimo niuansus aiškino specialistė. Ji minėjo, kad kartkartėmis sulaukiama gyventojų siūlymų pirkti butą ar namą. Dažniausiai – be patogumų nuošaliame kaime ar vienkiemyje, kur neatsiranda norinčiųjų apsigyventi.

Savivaldybės biudžeto lėšomis kasmet socialinio būsto fondas modernėja, nors ne taip sparčiai, kaip norėtųsi.

Praėjusiais, 2022 metais, Pasvalyje, Nepriklausomybės gatvėje, aštuonis socialinius butus pavyko prijungti prie miesto vandentiekio ir nuotekų šalinimo tinklų (žr. pastatą Aidos Garastaitės nuotraukoje).

Pernai taip pat suremontuoti trys socialiniai butai – du Pasvalyje ir vienas Pajiešmeniuose. Juose pakeistos grindys, elektros instaliacija, perdažytos sienos, sudėti nauji langai.

„Per praėjusius metus už daugiau kaip 22 tūkst. eurų 18 socialinių butų įdėti 49 plastikiniai langai, 3 butuose įstatytos naujos lauko durys“, – Ž. Kripaitienė vardijo skaičius.

Deja dalis nuomininkų, gavę valdišką butą, visiškai juo nesirūpina. Nors sutartis įpareigoja bent kartą per penkerius metus savo lėšomis pasidaryti, kaip sakoma, kosmetinį patalpų remontą.

Socialinius būstus administruoja ir prižiūri „Pasvalio butų ūkis“. Kasmet organizuojamos dvi jų apžiūros – paprastai prieš šildymo sezoną ir jam pasibaigus.

Būsto laukia vienoje eilėje

Praėjusiais metais 27 asmenys ir šeimos pateikė prašymus socialiniam būstui gauti, o įkurtuvių džiaugsmą patyrė aštuoni pareiškėjai, trimis mažiau nei 2021 m.

2023 m. sausio 1 d. eilėje buvo įrašytos 70 pareiškėjų pavardės, 5 daugiau nei prieš metus. Suskaičiavus šeimos narius paaiškėjo, kad socialinio būsto laukia 142 asmenys. Iš Savivaldybei priklausančių 117-os socialinių butų išnuomoti 112.

Tokius statistinius duomenis pateikė Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus vyriausioji specialistė N. Grincevičienė. Pašnekovė priminė, kad jau senokai nebėra atskirų eilių jaunoms šeimoms, neįgaliesiems. Eiliškumas priklauso nuo prašymo pateikimo datos. Per sausį, iki praėjusios savaitės vidurio, jau gauti keturi prašymai. Vidutiniškai eilėje tenka laukti apie penkerius metus. Nes, kaip buvo minėta, absoliuti dauguma pareiškėjų nori įsikurti Pasvalyje.

Valdiško būsto gali tikėtis neturintieji savo buto ar namo. Tačiau reikia pristatyti ir daugiau dokumentų. Pavyzdžiui, pernai 14 pareiškėjų teko išbraukti iš eilės. Dauguma iš jų iki nustatytos datos nepateikė turto deklaracijos, kiti įsigijo būstą, išvyko gyventi į kitą miestą ar rajoną.

 

Darbas

Dalintis

2023/04/01

Bronis Ropė: „Valdžia negirdi ūkininkų, kuriuos užklupo pieno krizė“

Pieno supirkimo kainos krenta rekordiškai – šių metų sausio mėnesį vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina buvo net 12 proc. mažesnė palyginus su praėjusiu mėnesiu ir sudarė 443,75 eurų sumą už toną. Sausio ir kovo mėnesiais ...
2023/04/01

„Mano pasaulis – darniai Lietuvai“ finalas: dėmesys etnografijai, ekologijai ir finalistų apdovanojimai

LR Seime įvyko Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Miškų ir ekologijos fakulteto organizuojamo kasmetinio nacionalinio konkurso „Mano pasaulis – darniai Lietuvai” finalas. Visi renginio dalyviai i...
2023/04/01

Aplinkosaugininkai pradeda akciją, ji truks du mėnesius

Balandžio 1 d. Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pradeda akciją „Saugom ungurį“, kuri truks iki gegužės 31-osios. Šios akcijos tikslas – europinių ungurių apsauga ir jų išteklių gausinimas.
2023/04/01

Kokius agurkus į stiklainius dėsite šiemet?

Daugeliui agurkų augintojų – profesionalų ir mėgėjų – kiekvieną sezoną kyla klausimas, kokias agurkų veisles rinktis, kokios naujos jų veislės galėtų sudominti ir papildyti laukiamą derlių. Tad apžvelgiame  konservuoti ir kitaip p...
2023/04/01

Kovą didėjo prezidento, Seimo pirmininkės ir Kauno mero reitingai

Vilnius, balandžio 1 d. (BNS). Prezidento Gitano Nausėdos, Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen ir Kauno miesto mero Visvaldo Matijošaičio reitingas kovą kilo labiausiai, rodo „Lietuvos ryto“ šeštadienį pa...
2023/04/01

Aplinkosaugininkai akyliau stebės neleistinose vietose važinėjančius keturratininkus

Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Miškų kontrolės departamento pareigūnai visus miško lankytojus skatina saugoti ir neniokoti miško paklotės. Todėl per akciją „Saugom mišką“, trunkančią iki gegužės 15-osi...
2023/04/01

Traukiasi dar vienas nepriklausomas elektros tiekėjas

Penktadienį BNS, remdamasis LRT naujienų portalu, paskelbė, kad „Birštono elektra“ nuo gegužės 1-osios nutraukia elektros energijos nepriklausomo tiekimo veiklą.
2023/04/01

Modernizuojant laivybos kelią Nemunu pradedamas finišo etapas

Modernizuojant laivybos kelią didžiausia Lietuvos upe – Nemunu pradedamas baigiamasis darbų etapas, kurio metu upės vagoje Pagėgių ir Šilutės rajonuose bus įrengtos upės tėkmę reguliuojančios bunos, leisiančios užtikrinti reikiamą lai...
2023/04/01

Karikatūristų bendruomenės šventė

ŪP portalo redaktorė Irma DUBOVIČIENĖ. – Balandžio pirmoji Lietuvos dailininkams karikatūristams yra šventė. Tą dieną jie tradiciškai mini susitikdami savo darbų parodose. Tradicija nelaužoma ir šiemet, nors paroda suren...